Üniversite hakkında soru !

Yükseköğretim / YKS (TYT, AYT, YDT) Hakkında Herşey
Süpernova
Çırak

Üniversite hakkında soru !

Mesaj gönderen Süpernova » 10 Eyl 2011, 18:22

Merhabalar,

Benim aklıma takılan bi soru var eminim ki bilgili ve tecrübeli arkadaşlar bu konu hakkında bana cevap vericektir. Sorum şu ben Genel Kültür bölümünde okuyorum mezun olduğumda öss sınavlarına girdiğimde çok yüksek derece puan alırsam atıyorum en yüksek 500 puan bende o küsüratlarda puan alsam istediğim her bölümü seçebiliyormuyum? Mesela hukuk bölümü gibi veya doktorluk. Yada seçemiyorsam hangi bölümleri seçebiliyorum bu konu hakkında beni aydınlatırsanız çok sevineceğim. İyi akşamlar.

emrahk
Onursal Üye

Re: Üniversite hakkında soru !

Mesaj gönderen emrahk » 10 Eyl 2011, 18:27

500 puan alırsan tabi ki her bölüme gidebilirsin, tercih yaptığında ilk tercihe yerleşirsin. Üstüne vakıf üniversitelerinde burslu olarak bedava okuyadabilirsin. :D Tabi dereceye gireceğini varsayıyorum. Eğer Genel Kültür okuyup, sözel seçersen katsayı uygulanmaz, ama sayısal bir tercih yaparsan puanın düşer. 10-25 bilemedin 20 puanlık bir düşüş oluyor alandışı tercihlerde...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Yns
Uzman

Mesaj gönderen Yns » 10 Eyl 2011, 19:02

Sanırım, Açık Lise ile örgünün farkı; açık lise okuyanların üniversiteye girebilmeleri için çok çok üstün bir başarı göstermeleri mi gerekir? diye sorulmuş.

Açık Öğretim Lisesi ile örgünün hiç bir farkı yok.Uygulanan sistem aynı.Yani tercih listesinden kendine bir bölüm seç, o bölümün puanını üniversite sınavında yap ve bölüme yerleş.Önünde hiç bir engel yok.Alan içi alan dışı olayı var sadece zaten o örgünlere de uygulanıyor...
Resim

Kanadının altına sığınacak bir kuş arayan eskimiş saçak gibiyim sensiz,
Ya da bütün balinaların kıyıya vurup intihar ettiği bir deniz...

sonbahar
Doktor

Mesaj gönderen sonbahar » 10 Eyl 2011, 19:56

puanının yettiği her bölümü seçebilirsin.
O Şimdi Üniversiteli

Süpernova
Çırak

Mesaj gönderen Süpernova » 11 Eyl 2011, 14:48

hepinize teşekkür ederim arkadaşlar bu soru hep aklımda kalmıştı çünkü biyerde görmüştüm genel kültür bölümünün seçebilceği dersler vardı hiç biride benim istediğim bölümler değildi galiba o alan içimi oluyor?

Schneizel

Mesaj gönderen Schneizel » 13 Eki 2011, 21:36

arkaşlar ben de genel kültür den mezun oldum ve 2012 ygs-lys ye hazırlanıyorum . dersanede eşit ağırlığa gidiyorum .

hem eşit ağırlık hemde sözel in lys sine girsem puanımı düşürecekler mi? yoksa genel kültür olduğum için hem sözelci hem eşit ağırlıkçı hepsi olabilirmiyim:)?

sözel ve eşit ağırlığın lys 3 aynı zaten . sadece 4 e de girersem sözel cide olurum sanırım demi? ama puanlama nası yapılacak ??

“Yükseköğretim / YKS (TYT, AYT, YDT)” sayfasına dön