açık lise

Foruma Yeni Katılan Arkadaşlar, Kendiniz Burdan Tanıtınız. Not: İsim, Yaş, Şehir Şeklinde...
gülhanım
Acemi

açık lise

Mesaj gönderen gülhanım » 01 Eki 2011, 12:46

arkadaşlar ben açık liseye yeni kayıd yaptım ben 1 sınıfı açıkdan bitirip normal örgün eğitime geçiş yapabilirmiyim ve kredimin iyi olmasımı lazım.

emrahk
Onursal Üye

Re: açık lise

Mesaj gönderen emrahk » 01 Eki 2011, 14:47

Örgün liselere geçmek içinbelli şartlar var. Birincisi AÖL'ye sadece ilkokul diplomasıyla kaydolanlar bu haktan yararlanıyor. Yani daha önce bir lisede okuyup, tasdikname ile geldiysen olmaz. Bir diğer şartta 17 yaşını aşmamış olmak. AÖL resmi sitesinde konu hakkındaki duyuru;

c) Açık Öğretim Lisesinden örgün eğitime (normal liselere) geçmek isteyen öğrencilerimiz şartları tutuyorsa örgün eğitime geçiş yapabilirler. Bu durumda olan öğrencilerimiz Açık Öğretim Lisesinden (velisinin şahsen veya posta yolu ile müracaat edip) tasdiknamelerini alarak gitmek istedikleri okula nakil yaptırabilirler. (Not: 2 yıl üst üste sınıfta kalarak Açık Öğretim Lisesine kayıt olmuş olanlar ve yaş sınırını aşanlar örgün eğitime dönemezler. Tasdiknamenizi almadan, geçiş yapacağınız okulun idaresi ile görüşmeniz yararınıza olacaktır.)
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

gülhanım
Acemi

Mesaj gönderen gülhanım » 01 Eki 2011, 18:21

arkadaşlar ben yeni kayıd yaptım alansız okucam peki ben ünüversite sınavında eşit ağırlık öğrencisi olarak sınava girmek istiyorum onun için seçmeli derslerimde eşit ağırlık derslerinimi seçmeliyim.

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 01 Eki 2011, 18:48

Dediğin şekilde olabilir ya da konu eksiklerini başka bir kaynaktan giderebilme imkanın varsa o şekilde de olabilir ama bu konuda bilgim eksik. Şu linkte bir soru sordum bu konu ile alakalı orada cevap veren olursa oradan takip edebilirsin

http://www.aciklise.net/Forum/viewtopic.php?f=33&t=6262
Resim

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 01 Eki 2011, 19:46

kripton yazdı:Dediğin şekilde olabilir ya da konu eksiklerini başka bir kaynaktan giderebilme imkanın varsa o şekilde de olabilir ama bu konuda bilgim eksik. Şu linkte bir soru sordum bu konu ile alakalı orada cevap veren olursa oradan takip edebilirsin

Kripton sorunu şimdi okudum ve mantıken iki şekilde de aynı olmalı. Yani seçmelilerde sayısallardan da, sözellerden de seçsen ve sınava girip mezun olsan, üniversite sınavında istediğin sınav türüne girersin ve herhangi bir fark olmaz. Kesin böyle demiyorum ama en mantıklısı bu...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

gülhanım
Acemi

Mesaj gönderen gülhanım » 01 Eki 2011, 21:15

arkadaşlar bir sorum olucak ben ortak dersleri seşdikden sonra eksik kalan derslerimi seçmeli derslerden turizim yazıyo o derssi seçebilirmiyim.

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 02 Eki 2011, 16:11

emrahk yazdı:
kripton yazdı:Dediğin şekilde olabilir ya da konu eksiklerini başka bir kaynaktan giderebilme imkanın varsa o şekilde de olabilir ama bu konuda bilgim eksik. Şu linkte bir soru sordum bu konu ile alakalı orada cevap veren olursa oradan takip edebilirsin

Kripton sorunu şimdi okudum ve mantıken iki şekilde de aynı olmalı. Yani seçmelilerde sayısallardan da, sözellerden de seçsen ve sınava girip mezun olsan, üniversite sınavında istediğin sınav türüne girersin ve herhangi bir fark olmaz. Kesin böyle demiyorum ama en mantıklısı bu...
İnşallah dediğin gibi olur. Mantıken bu şekilde olanı doğru. Yani ben sayısalı full çeksem diyelim sırf lisede seçmeli sayısal ders almadım diye puan kırılması saçma olur ama bunu yaşayarak göreceğiz sanırım.
Resim

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 02 Eki 2011, 16:12

gülhanım yazdı:arkadaşlar bir sorum olucak ben ortak dersleri seşdikden sonra eksik kalan derslerimi seçmeli derslerden turizim yazıyo o derssi seçebilirmiyim.
Tabiki seçebilirsin. Hangisi sana uyarsa onu seç.
Resim

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 02 Eki 2011, 16:19

kripton yazdı:
emrahk yazdı:

İnşallah dediğin gibi olur. Mantıken bu şekilde olanı doğru. Yani ben sayısalı full çeksem diyelim sırf lisede seçmeli sayısal ders almadım diye puan kırılması saçma olur ama bunu yaşayarak göreceğiz sanırım.

Örgün okullarda alansız veya alanlı farketmeyecek. Örneğin alansız okuyanlar lise 2'ye geçince, okul müdürlüğü belli sınıflar oluşturacak ve isteyen sözel, isteyen sayısal seçmeli dersler verilecek sınıflara yerleştirilecek. O zaman alansız okumanın anlamı kalmaz. Sadece kağıt üzerinde alanlar kalktı, örgünlerde dediğim sistem olacağı için alanlı okumaktan hiçbir fark olmayacak. Ama AÖL farklı, öğrenci karışık ders seçebilir, yarısını sayısal, yarısını sözel seçer, canı o anne isterse onu seçer yani. Dolayısyla buna karışamayacakları için okul puanı fark etmemeli. Bir öğrenci hep kolay sözel dersleri seçip, kolayca mezun olur ama üniversite sınavlarında sayısal olanlara girebilir kısaca...

Mustafa Kemal Atatürk

gülhanım
Acemi

Mesaj gönderen gülhanım » 02 Eki 2011, 18:02

arkadaşlar birde ünüversitede sözel yada eşitağırlık öğrencisi olarak sınava girersem seçdiğim mesleklerde sayısaldan meslek seçebilirmiyim

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 02 Eki 2011, 19:45

Sayısaldan sınava girersen sayısal, eşit ağrılıktan girersen eşit ağırlıktan tercih yapabilirsin. Örneğin sadece sayısal LYS'ye girdin diyelim, o zaman sonuçlar açıklanınca zaten sözel ve eşit ağırlık puan türlerin ''0'' görünecektir. Sadece sayısal puan türleri olan MF puanların yazacaktır. Bu yüzden hem sayısal, hem eşit ağırlık sınavlarına girmeni tavsiye ederim...

Mustafa Kemal Atatürk

“Kendinizi Tanıtın” sayfasına dön