YGS girmek için kaç kredi gerekli?

Her Konuda Tartışabilirsiniz
avon barkdsale

YGS girmek için kaç kredi gerekli?

Mesaj gönderen avon barkdsale » 20 Ara 2011, 05:45

Öncelikle herkese merhaba.
Sitenize bu sabah üye oldum.
Açık öğretim lisesinde birinci yılımı doldurdum.

Tahmin edebileceğiniz gibi kafamda birçok soru işareti bulunmakta.

Kısa ve öz bir iki soru sormak istiyorum.

1-) Mezun olmak için kaç kredi gerekiyor?
2-) Mezun olmadan YGS sınavlarına girebiliyor muyuz?
3-) İkinci sorunun cevabı evet ise, en az kaç kredimizin bulunması gerekiyor?
4-) Kredi sistemine biraz cahilim. Atıyorum, 250 kredi ile mezun olmak isteyen biri (belki 250 kredi ile mezun olunmuyordur bilmiyorum) mezun olduktan sonra diplomasında okul puanı olarak kaç yazıyor? Yani normal liselerde yazar ya "Diploma notu 3,80" gibi vs.

Şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum
Allah hepimize zihin açıklığı versin.
İyi günler.

Kullanıcı avatarı
Yağmur damlaları
Onursal Üye

Re: YGS girmek için kaç kredi gerekli?

Mesaj gönderen Yağmur damlaları » 20 Ara 2011, 06:23

Hoş geldiniz aramıza...

Size bir link vereyim :arrow: http://www.aciklise.net/Forum/viewtopic.php?f=29&t=6284
aklınızdaki soruların bir kısmına yardımcı olacaktır...

Açıköğretim lisesi (yani düz lise) ndesiniz...
-Toplam 8 dönemi doldurursanız ve 192 kredi yi tamamlarsanız mezun olabilirsiniz...
-Mezun olmadan elbette ki sınavlara girebiliyorsunuz..Bu ve 3. sorunuzun cevabı verdiğim linkte mevcut...
-Bildiğim kadarıla diploma notu kazandığınız kredilerle hesaplanmıyor...Geçtiğiniz derslerden aldığınız notlarla hesaplanıyor..

Yani bir dersten 45 alarakta geçiyorsunuz , 90 alarakta..Arada fark yok gibi görünüyor, snuçta geçtik diye düşünüyoruz.. Zaten Açık lisede eğitim boyunca bu bir sorun olmuyor ama diploma geldiğinde, herşey belli oluyor.
Bunun için derslerden ne kadar yüksek not alırsak o kadar avantajlıyız demektir...

Size de Allah zihin açıklığı versin...
Unutma!Yalnız başına beni yıkabilen tek kişi sensin.

Anneliğin mukaddesliği gece yarısı uyandığı uykudadır.

Deliyi adam edemeyiz ama adamı deli ederiz!

Dost acı söyleyen değil,acıyı tatlı dille söyleyebilendir!

Ya insana gül ver yada gülüver.

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 20 Ara 2011, 09:29

Yağmur cevap vermiş ama ben de şunu söyleyim:

İLk başlarda ben de çok çok kredim olsun. Olabilecek en üst sayıda olsun diye 30 kredilik ders seçiyordum her dönem ama fazla kredinin diploma notuna etkisi olsa bile, az olur dediler. Ben de not ortalamamın daha çok etkisi olacağı için diploma notuna (daha az ders seçip ) daha çok yoğunlaşmayı tercih ettim.

Bunu kendi kredi durumunuza göre ayarlayın. TAbi hesap yaparken işi riske atmamak adına krediyi ucu ucuna (192) değil de atıyorum 199-204-208 felan yapmak gibi bi hedef koyabilirsiniz.

Yağmurun da dediği gibi 45 le de geçilir 100 le de geçilir ama bu puanlar diploma notunu çok etkiler. BAşarılar
Resim

avon barkdsale

Mesaj gönderen avon barkdsale » 23 Ara 2011, 04:40

Gerçekten çok yardımcı oldunuz.
Sayenizde kafamdaki soru işaretleri kalkmış oldu :)

Ama verdiğiniz linki okuyunca kafamda yine bir soru işareti belirdi?
2012 ÖSYS sınavlarına başvuracak adayların AÖL için istenen şartları şunlar;

Toplam dönemi: 6 veya üzeri;
Toplam kredisinin 102 veya üzeri olması.
Diyelim ki girdim YGS'ye.
Ve istediğim sonucu aldım..

Peki benim AOL'deki öğrencilik durumum ne olacak?

Yani toplam 110 kredim varsa ve YGS girip başarılı olmuşsam, mezun olabilecek miyim direk AOL'den?

Bu konuda kafam karıstı biraz.

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 23 Ara 2011, 19:23

Hayır tabikide. Şimdi en az 102 kredi ve 6 dönemin esprisi şu arkadaşım:

Diyelim ki senin en az 102 kredin var ve toplam dönemin en az 6. Bu şartlar sende varsa ygs başvurusu yapabilirsin çünkü; ancak bu şartları taşırsan temmuz 2012 sınavı ile mezun olabiliyorsun ve kazandığın üni. ye gidebiliyorsun. Yani biz 2012 nisan da ygs ye giricez ve sonra lys ye. Bu arada aynı lise 4 öğrencileri gibi öğrenciliğimiz devam edecek. Ve eksik kalan dönem ve kredilerimizi tamamlamak ve vermediğimiz ortak dersleri vermek için mayıs ve temmuz ve gerekirse ek sınavlara girip mezuniyet şartlarını tamamladıktan sonra mezun olacağız. Tabi bu arada üniversite sınavları açıklanacak. Kazanmışsak ve mezun olabilmişsek üniversiteye kayıt yaptıracaz. Eğer üniversiteyi kazandığımız halde liseden mezuniyet şartlarını tamamlayamadıysak maalesef üniversiteye gidemeyeceğiz.
Resim

avon barkdsale

Mesaj gönderen avon barkdsale » 23 Ara 2011, 20:40

kripton yazdı:Hayır tabikide. Şimdi en az 102 kredi ve 6 dönemin esprisi şu arkadaşım:

Diyelim ki senin en az 102 kredin var ve toplam dönemin en az 6. Bu şartlar sende varsa ygs başvurusu yapabilirsin çünkü; ancak bu şartları taşırsan temmuz 2012 sınavı ile mezun olabiliyorsun ve kazandığın üni. ye gidebiliyorsun. Yani biz 2012 nisan da ygs ye giricez ve sonra lys ye. Bu arada aynı lise 4 öğrencileri gibi öğrenciliğimiz devam edecek. Ve eksik kalan dönem ve kredilerimizi tamamlamak ve vermediğimiz ortak dersleri vermek için mayıs ve temmuz ve gerekirse ek sınavlara girip mezuniyet şartlarını tamamladıktan sonra mezun olacağız. Tabi bu arada üniversite sınavları açıklanacak. Kazanmışsak ve mezun olabilmişsek üniversiteye kayıt yaptıracaz. Eğer üniversiteyi kazandığımız halde liseden mezuniyet şartlarını tamamlayamadıysak maalesef üniversiteye gidemeyeceğiz.
hmm anladım simdi arkadasım

çok sağol :wink:

suselin123

Mesaj gönderen suselin123 » 26 Ağu 2012, 03:55

meraba ben çok kez sordum herkese ama içim rahat etsin istiyorum benim toplam dönemim:7 aölde okuduğum dönem:5 alan kalktı bende kredim 115 mezun olmam için 77 kredi gerekiyor ve ben hesaplamalarıma göre 2013 temmuz ayında mezun oluyorum 3 sınavım kaldı 3 sınavdan 26 puan alırsam mezun oluyorum zorunlu derslerim 8 tane kaldı ve hepsi sözel dersler ve ben bu yaz dershaneye yazılmayı düşünüyorum 2013 yılında ygs sınavına girmek için ama korkuyorum dershaneye başlarım başvuru formum onaylanmaz sınava başvuru yapamam diye sürekli düşünüyorum lütfen yardımcı olun :(

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 26 Ağu 2012, 04:04

suselin123 yazdı:meraba ben çok kez sordum herkese ama içim rahat etsin istiyorum benim toplam dönemim:7 aölde okuduğum dönem:5 alan kalktı bende kredim 115 mezun olmam için 77 kredi gerekiyor ve ben hesaplamalarıma göre 2013 temmuz ayında mezun oluyorum 3 sınavım kaldı 3 sınavdan 26 puan alırsam mezun oluyorum zorunlu derslerim 8 tane kaldı ve hepsi sözel dersler ve ben bu yaz dershaneye yazılmayı düşünüyorum 2013 yılında ygs sınavına girmek için ama korkuyorum dershaneye başlarım başvuru formum onaylanmaz sınava başvuru yapamam diye sürekli düşünüyorum lütfen yardımcı olun :(
2013 YGS'ye kesin başvurabilirsin. Hem dönemin, hem de kredin fazlasıyla yeterli. Dersaneye gönül rahatlığı ile yazılabilirsin...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

suselin123

Mesaj gönderen suselin123 » 27 Ağu 2012, 18:49

çok teşekkür ederim herkes 102 puan olduğunu söyledi ama genede içim rahat etmemişti dershaneye yazıldım bi sorum daha olucak 102 kredi ve toplam dönem nasıl belirleniyo ve ösym mi belirliyor

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 27 Ağu 2012, 21:32

Kredin ve toplam dönemin şöyle oluyor;

Senin seçip sınava girdiğin her dersin bir kredisi var. Mesela edebiyat-7 dersinin kredisi 2, matematik -1 dersinin kredisi 4 gibi. Sen bu dersleri geçtiğin zaman bu kredileri alıyorsun ve böylece kredin birikmiş oluyor.

Toplam dönem ise kaç dönem okumuşsan o. Yani mesela örgünde 2 dönem okumuş, aöl de de 4 dönem okumuşsan senin toplam dönemin 6, aöl de okuduğun dönemin 4 olmuş oluyor.
Resim

suselin123

Mesaj gönderen suselin123 » 29 Ağu 2012, 01:41

yok yanlış anlattım :) ygs ye başvurma kredisini ve dönemini ösy mi belirliyor ben çok korkuyorum sene sonunda mezun olurum ona eminimde sınava başvuru yapamam dershane işi falan boşa gider diye çok korkuyorum ya :( sorun çıkmaz başvuru yapabilirim dimi :(

suselin123

Mesaj gönderen suselin123 » 01 Eyl 2012, 22:00

saçma gelicek ama hala korkuyorum başvuru yapamamm diye :( (:

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 02 Eyl 2012, 17:36

YGS başvuru dönemini ÖSYM değil, AÖL belirliyor ve bunun bir standardı var. Ocak ayında yapılacak YGS başvurularında "tooplam dönemi" 6 veya üzeri olanlar ve kredisi 102 olanlar girebiliyorlar sınava. Tabi 100 civarı toplam kredisi olanlar da okulların inisiyatiflerine göre başvurabiliyorlar. Bu öğrenciler (102 kredinin altında başvuracaklar) ek sınav stresini yaşamalı tabi ki.. :shock:
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

suselin123

Mesaj gönderen suselin123 » 02 Eyl 2012, 18:44

puanım dediğim gibi 115 toplam dönemim 6 toplam tek korkum başvurum kabul edilmez korkusu başka bi sorunum yok zaten mezuniyet için 77 kredim kaldı sıkı çalışırsam ek sınavada kalmam ygs başvurumu sorunsuz gerçekleştiriyim tek derdim düşüncem o oldu derslere veremiyorum düşünmekten kendimi

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 03 Eyl 2012, 02:04

Bence sen kendini derslerine ver. Şartların uyuyor neden kabul etmesinler ki
Resim

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön