YGS BAŞVURUSU

Yükseköğretim / YKS (TYT, AYT, YDT) Hakkında Herşey
yıldızımm
Çırak

YGS BAŞVURUSU

Mesaj gönderen yıldızımm » 02 Oca 2012, 20:46

arkadaşlar 11 eylül 2011 ek sınavında mezun oldum geçen hafta diplomamı aldım ygs ye başvuru formunda takıldım okul kodumu ve alan kodumu buldum sıkıntı yok ama okul türü kodunda takıldım düz lise sosyal bilimler mezunuyum okul türü kodu ne olacak bir yerde 20016 olarak buldum bir yerde 20024 deliricem bana yardım edin lütfen

cedric
Doktor

Re: YGS BAŞVURUSU

Mesaj gönderen cedric » 02 Oca 2012, 20:57

Açıköğretim Lisesi

20032 Endüstri Meslek Lisesi Programı
20065 İmam Hatip Lisesi Programı
20049 Kız Meslek Lisesi Programı
20024 Lise Programı
20057 Ticaret Meslek Lisesi Programı

sosyal bilimler mezunu isen senin okul türü kodu 20024 Lise programı

yıldızımm
Çırak

Mesaj gönderen yıldızımm » 02 Oca 2012, 21:04

arkadaşım teşekkürler ama şu linke bakarmısın
http://www.osym.gov.tr/belge/1-5400/tab ... rleri.html buraya bakıyorum öyle bir kod göremiyorum iyice aklım karıştı kendimi aptal gibi hissediyorum :)

cedric
Doktor

Mesaj gönderen cedric » 02 Oca 2012, 21:16

Bu linkte açık lise öğrencilerinin ygs formunun nasıl doldurulacağını ait bilgiler var. 13. maddeyi okuyun ama yine de emin olamazsınız açık öğretim lisesi ile ilgili işlemleri yapan okullara danışabilirsiniz :roll:

http://www.acikogretimlisesi.net/acik-l ... rulur.html

yıldızımm
Çırak

Mesaj gönderen yıldızımm » 02 Oca 2012, 21:27

çok teşekkür ederim bu link çok faydalı oldu ayrıca ygs 2012 başvuru kılavuzunun 57/58 sayfalarındada var kodum 20024 olacak dediğiniz gibi bu linktende başka aklıma takılanları buldum teşekkürler tekrar

cedric
Doktor

Mesaj gönderen cedric » 02 Oca 2012, 21:52

ygs başvuru formunu aldınızmı? aldıysanız nerden aldınız ? başvurunuzu internetdenmi yapıyorsunuz?

yıldızımm
Çırak

Mesaj gönderen yıldızımm » 02 Oca 2012, 22:16

internetten çıktı aldım ben renkli çıktı kabul ediliyormuş ama herhangi bir okuldanda alınabiliyormuş

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 03 Oca 2012, 00:03

Ben bugün açık lise işleri ile ilgilenen bir liseden aldım. Ama renkli değil. Siyah beyaz.
Resim

yıldızımm
Çırak

Mesaj gönderen yıldızımm » 03 Oca 2012, 00:31

bilmem ben renkli aldım fark etmez heralde

Kullanıcı avatarı
gülbeyaz
Doçent

Mesaj gönderen gülbeyaz » 03 Oca 2012, 01:16

bende geçen sene baya uğraşmıştım o formu dolldurabilmek için ama kaydıımı yapan lise üdürü sağolsun kağıdın yüzüne bile bakmadı. o sordu hangi lise bölüm diye ben söyledim ve ezbere girdi bütün kodları :lol: :lol:

birazdeli
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen birazdeli » 03 Oca 2012, 02:47

cedric yazdı:Bu linkte açık lise öğrencilerinin ygs formunun nasıl doldurulacağını ait bilgiler var. 13. maddeyi okuyun ama yine de emin olamazsınız açık öğretim lisesi ile ilgili işlemleri yapan okullara danışabilirsiniz :roll:

http://www.acikogretimlisesi.net/acik-l ... rulur.html

O sitedeki 11. adım yanlış sanırım. Biz 1 olanı işaretleyeceğiz. Orada 3 denmiş bilen bir baksın :?

Kullanıcı avatarı
simala
Asistan

Mesaj gönderen simala » 03 Oca 2012, 04:42

O sitedeki yazı bu işin profösörü olan İlayda Açık Lise Dershanesinin rehber Hocası Ayşe Yılmaz rehberliğinde hazırlanmış en doğru olan bir yazı.
Normal lise öğrencileri 1, Dışarıdan okuyan Açık Öğretim öğrencileri ise 3 yazacaktır.
1 yazanlar ÖSYM tarafından Normal lise öğrencileri gibi değerlendirilip orta öğretim puanı buna göre hesaplanacaktır. (Haliyle OÖBP düşük gelecektir)
Hocamın tavsiyesine uyup 3 yazanlar ise Dışarıdan okuyan öğrenciler arasında değerlendirilip orta öğretim puanı yüksek hesaplanacaktır.

Tarafımdan test edilip onaylanmıştır.

Küçük 1 not: Formu teslim ederken Bilgisiz Okul görevlisi tarafından 3 kodunu siz siz olun sakın 1 olarak değiştirmesine izin vermeyin. 3 kalmasında ısrar edin. Kimse siz istemeden bu kodu değiştiremez.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 03 Oca 2012, 04:57

simala yazdı:O sitedeki yazı bu işin profösörü olan İlayda Açık Lise Dershanesinin rehber Hocası Ayşe Yılmaz rehberliğinde hazırlanmış en doğru olan bir yazı.
Normal lise öğrencileri 1, Dışarıdan okuyan Açık Öğretim öğrencileri ise 3 yazacaktır.
1 yazanlar ÖSYM tarafından Normal lise öğrencileri gibi değerlendirilip orta öğretim puanı buna göre hesaplanacaktır. (Haliyle OÖBP düşük gelecektir)
Hocamın tavsiyesine uyup 3 yazanlar ise Dışarıdan okuyan öğrenciler arasında değerlendirilip orta öğretim puanı yüksek hesaplanacaktır.

Tarafımdan test edilip onaylanmıştır.

Küçük 1 not: Formu teslim ederken Bilgisiz Okul görevlisi tarafından 3 kodunu siz siz olun sakın 1 olarak değiştirmesine izin vermeyin. 3 kalmasında ısrar edin. Kimse siz istemeden bu kodu değiştiremez.

Yok öyle birşey, isteyen 1 isteyen 3 yazar, biz çoğumuz geçen sene 1 yazdık ve puanımız düşmedi. AOBP puanı hesaplanırken kişinin diploma notuna ve okul/alan koduna bakılır. Son sınıfta okuyorum ya da dışardan bitirme sınavlarıa giriyorum kısmı önemli değil...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
simala
Asistan

Mesaj gönderen simala » 03 Oca 2012, 05:08

Sevgili arkadaşım Emrah. Açık Liseyi bitirip bir Üniversiteyi kazandıktan sonra her ne kadar sevgili forumuma fazla uğrayamasamda benim eskiden burada üstlendiğim öğrencilere yardım misyonunu senin başarılı bir şekilde devam ettirmeni büyük bir hayranlık ve gururla takip etmekteyim.
Dikkat edilirse ben yazımda puan düşüyor demedim. 3 yazanlar 1 yazanların alacağı puandan daha yüksek bir puan alacağını yazdım. Bunu ben kafamdan değil bir sürü ÖSYM uzmanına sorup araştırmalarımdan sonra öğrendim. Ve Sınav sonrasında benim gibi aynı diploma puanına sahip 1 yazan öğrenciler daha yüksek puan aldım.

Tabiki taktir okuyanlarındır.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 03 Oca 2012, 05:15

Sayım Simala, öncelikle teşekkür ederim. Ancak üsttede dediğim gibi puanın düşük veya yüksek gelmesi 1 veya 3
yazmaya bağlı değil. İsteyen istediğini yazar, diploma notu 80'i aşan bir Açık Liseli 1'de yazsa, 3'de yazsa AOBP'si tam puan olan 500 gelecektir...

'
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

“Yükseköğretim / YKS (TYT, AYT, YDT)” sayfasına dön