Fikirlerinize ihtiyacım var...

Dök içini. Rahatla...
lost-spirit
Acemi

Fikirlerinize ihtiyacım var...

Mesaj gönderen lost-spirit » 26 Mar 2012, 23:14

Öncelikle merhaba arkadaşlar. Sizinle bir derdimi paylaşmak istiyorum. Ben Anadolu Lisesi'ni kazanmıştım ve 1 sene okudum bazı nedenlerden dolayı okulu bıraktım :( Şimdi açık öğretim lisesine başladım. 1. dönem geç kalındığı için 2. dönem kayıt oldum. ve fazla titiz olduğum için çok endişeliyim ya dersleri sınava kadar yetiştiremezsem diye korkuyorum, ayrıca üniyi kazanmak çok zor gibi geliyor bana.
Mesela açıyorum biyolojiyi, tarihi okuyorum okuyorum hiç birşey anlayamıyorum zaten bu gibi (benim için fazla iğrenç) dersleri mecburen seçtim çünkü alan seçimi gibi birşey yokmuş. Halbuki en büyük isteğim ve kendimi o alanda yetenekli gördüğüm konu yabancı dil(ingilizceydi) aslında kafası basmıyor diye düşünmeyin çünkü belgesiz bir dönemim bile yok :S ama okuduğum şeyleri anlayamıyorum bu yüzden iyice bıkmayayım diye erteliyorum. intten slayt arıyorum oda pek kolay değil hatta coğrafya dışındada hiç bulamadım. Fikirlerinize çok ihtiyacım var çünkü beni sizden başka kimse anlayamaz. ne yapmalıyım? sanırım öğretmenler olmadan hiç birşey anlayamıyorum. yani slaytlara ihtiyacım var nerede bulabiirim biyoloji-tarih slaytları filan? :(

byMRZ
Uzman Doktor

Re: Fikirlerinize ihtiyacım var...

Mesaj gönderen byMRZ » 26 Mar 2012, 23:24

Seni herhalde en iyi anlayan benim ne yap biliyomusun geçmiş sınav sorularını indir bilgisayarına ilk önce kitabı şöyle.bi.gözden geçir.önemli yerleri not al.sonra kendini geçmiş sınav sorularına ver %90gecersin çok vakit alıyor videolar cünkü

Kullanıcı avatarı
serena
Uzman Doktor

Mesaj gönderen serena » 26 Mar 2012, 23:40

lost-spirit yazdı:Öncelikle merhaba arkadaşlar. Sizinle bir derdimi paylaşmak istiyorum. Ben Anadolu Lisesi'ni kazanmıştım ve 1 sene okudum bazı nedenlerden dolayı okulu bıraktım :( Şimdi açık öğretim lisesine başladım. 1. dönem geç kalındığı için 2. dönem kayıt oldum. ve fazla titiz olduğum için çok endişeliyim ya dersleri sınava kadar yetiştiremezsem diye korkuyorum, ayrıca üniyi kazanmak çok zor gibi geliyor bana.
Mesela açıyorum biyolojiyi, tarihi okuyorum okuyorum hiç birşey anlayamıyorum zaten bu gibi (benim için fazla iğrenç) dersleri mecburen seçtim çünkü alan seçimi gibi birşey yokmuş. Halbuki en büyük isteğim ve kendimi o alanda yetenekli gördüğüm konu yabancı dil(ingilizceydi) aslında kafası basmıyor diye düşünmeyin çünkü belgesiz bir dönemim bile yok :S ama okuduğum şeyleri anlayamıyorum bu yüzden iyice bıkmayayım diye erteliyorum. intten slayt arıyorum oda pek kolay değil hatta coğrafya dışındada hiç bulamadım. Fikirlerinize çok ihtiyacım var çünkü beni sizden başka kimse anlayamaz. ne yapmalıyım? sanırım öğretmenler olmadan hiç birşey anlayamıyorum. yani slaytlara ihtiyacım var nerede bulabiirim biyoloji-tarih slaytları filan? :(
sana önerim şu madem hepsını yetiştıremem diye düşünüyosun hepsınden az az çaliş yanı 1 dersin 1 ünitesini çaliş sana bu konudakı önerim bu zor olarak görme bence sen üniverste sinavının bütün resmine bakıyosun evet zor bir sınav ama çalişmak zorundayız ama sana zor geliyosa parça olarak gör yanı zor olarak gördügün bölümleri parçalara ayır böyle daha iyi olur bu alan konusunda bilgim yok slayt nedir bilmiyorum ama ama ögretmenli anlatım diyosan ekol hoca var ordan bakmanı öneririm ingilizcede iyisin demek benim korkulu ruyam
Umutsuzluga kapılmak mutsuzluğa kapı aralar içinde besledigin umut seni hayata bağlar

Kullanıcı avatarı
Doçent
Forum Moderatörü

Mesaj gönderen Doçent » 27 Mar 2012, 00:00

ben farklı bir şey söylicem sana ...muhtemelen yaşın küçük ve örgünden yeni geçtin anlattığın kadar belgesiz de değilsin yani başarılıymışsın...nedense zaten çoğu başarılı öğrenci 9.sınıfta bocalıyor her ne sebebten olursa olsun bunu yiğenimden biliyorum...anlatmak istedim misal ben 18 yıl aradan sonra aöl okuyorum sadce geçen yıl ilköğretimden aldığım bilgilerle bu yıl lisdeyim...senin üniyi zor görmene şaşıyorum çünkü ben o kadar zor olmadığını düşünüyorum en kötü ihtimal aöf okursun...gözümüzde fazla büyütüyoruz bazı şeyleri edison ampülü bulmadan önce adam kırk kere başarısızlığa uğramış ama pes etmemiş (bu kişi edison olmayabilir aklımda o kalmış :mrgreen: )önünde uzun bir maraton var bitiş çizgisinde görüşürüz inş :wink:
Hayat seni güldürmüyorsa espriyi anlamadın demektir.

Kullanıcı avatarı
serena
Uzman Doktor

Mesaj gönderen serena » 27 Mar 2012, 00:01

byMRZ yazdı:Seni herhalde en iyi anlayan benim ne yap biliyomusun geçmiş sınav sorularını indir bilgisayarına ilk önce kitabı şöyle.bi.gözden geçir.önemli yerleri not al.sonra kendini geçmiş sınav sorularına ver %90gecersin çok vakit alıyor videolar cünkü
ingilizce derslerini yazdigin gibimi yapıyosun
Umutsuzluga kapılmak mutsuzluğa kapı aralar içinde besledigin umut seni hayata bağlar

Kullanıcı avatarı
kardelen198
Uzman Doktor

Mesaj gönderen kardelen198 » 27 Mar 2012, 00:40

Öncelikle şu yapamıycam korkusunu üstünden atmalısın çünkü hiç zor değil hele ki Anadolu Lisesini kazanabilmiş biri için asla değil. :wink: Sözel dersler için diyebilirim ki elindeki ders kitapları kesinlikle yeterlidir çünkü sınavda çıkan sorular birebir o kitaplardan çıkıyor buna emin ol, bir de derslerden zevk alıcak bir yöntem bulmalısın kendine mesela ben tarihi çok severim bir film stüdyosu varmış yönetmen de senmişsin gibi hayal edebilirsin :P şimdi kitaptan çalışmaya başla- ilk okuduğunda bir şey anlamaman çok normaldir tekrar yaptıkça aşinalığın artacak -önemli gördüğün yerlerin üstünü çiz, verilen grafikler, resimler, haritalar, tablolara da muhakkak çalış, konuları bitirdikten sonra tekrar bir özetini yap, sonraa önceden sınavlarda çıkmış sorulara bak ve çöz- seni yönlendirmesi açısından çok faydalı oluyor -bunu kesinlikle ihmal etmemelisin bu senin sigortan olucak ve sonra bolca tekrar yap…

Sınavlarda çıkmış sorulara buradan ulaşabilirsin
:arrow: http://www.aciklise.net/genel/acik-lise-soru-arsivi.html

Ast üst emir komuta zinciri gibi oldu biraz ama kusuruma bakmıycaksın artık, başarılar diliyorum :wink:

Kullanıcı avatarı
dyg
Doktor

Mesaj gönderen dyg » 27 Mar 2012, 01:23

Tarih dersini bir bayan anlatıyor "ekolhoca" da. Süper bir site tavsiye ediyorum. Biyoloji demişsin o da sözel gibi bir ders ezbere dayanıyor her ne kadar sayısal görünse de. Yani söylemiş olduğun iki ders te birbirine yakın.
Ben de tarihten hiç anlamadığımı düşünürdüm ama insan kendini mecbur hissedince bir şeyler kendiliğinden oluyor. Ben 2 sene aradan sonra derslere baktım. Masa başlarında ezber yapıp uyuya kaldığım günleri yaşıyorum şu sıralar. Ama dediğim gibi en büyük kolaylık EKOLHOCA sitesi olacaktır.
Rabbim yardımcın olsun (:
Resim

I Love myself...

“Tek bildiği,
yorgun bedenini ve ruhunu dinlendirmk istediğiydi..
Sadece HUZUR'du istediği,
bir damla dahi olsa kana kana içerdi...
Huzur...Bir damla huzur... ”

Take my darkest fears and play them
Like a lullaby
.

Resim

FenerBahçe

byMRZ
Uzman Doktor

Mesaj gönderen byMRZ » 27 Mar 2012, 13:16

serena yazdı:
byMRZ yazdı:Seni herhalde en iyi anlayan benim ne yap biliyomusun geçmiş sınav sorularını indir bilgisayarına ilk önce kitabı şöyle.bi.gözden geçir.önemli yerleri not al.sonra kendini geçmiş sınav sorularına ver %90gecersin çok vakit alıyor videolar cünkü
ingilizce derslerini yazdyigin gibimi yapıyosun
t
Ingilizce biraz farkli gene aynı metot ama azcok bilmek.lazım yani kitaba iyi calisipta geçmiş sınav sorularini cozersen rahat geçersiniz bu dediklerimi ING 4de kadar çünkü 5 6 7 çok zor

lost-spirit
Acemi

Mesaj gönderen lost-spirit » 27 Mar 2012, 13:18

Arkadaşlar hepinize ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum içimi rahatlattınız : ) Dediklerinizi uygulayacağım. Geçmiş testleri filan indirdim umarım başarırım. İyi şanslar :wink:

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 28 Mar 2012, 00:08

Ben de şunları söylemek isterim: Ben de 13-14 yıl aradan sonra liseye başladım. İlk başladığımda 4 işlemden bile elimin soğumuş olduğunu gördüm. Tamam sözeller okumakla oluyor ya sayısallar??

Elime lise 3 kimya kitabını aldım mesela; ben nasıl yapıcam bunu yaaa felan oluyorum ilk başta. Anlamasam da zorlansam da o kitabı bitirip geçmiş soruları çözüyorum. Tabi zorlayınca anlıyorsun bir süre sonra. Ve ilk sınavda çoğu dersi yüksek notla geçebildim şükür. Senin yaşın küçük bilgilerin taze. Sen bizden iyisini yaparsın istersen. Ben şunu gördüm çalışmak çalışmak çalışmak. Çalışana Allah veriyor.
Resim

Kullanıcı avatarı
Jackal4540
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Jackal4540 » 22 May 2012, 20:48

Öyle karamsarlığa kapılma başarmanın yolu başlamaktan geçiyor.Önünde bayağı bir zaman varsa iyi değerlendir arkadaşların dediği gibi özetlere çalış,geçmiş sınav sorularını çöz sürekli kafayı yorma arada bir dinlen dershaneye git önünde uzun bir zaman varsa dershane çok faydalı olur senin için.Daha sormak istediğin bir şey varsa yardımcı oluruz :wink:

“İtiraf Et” sayfasına dön