LYS'lere Başvuru Bilgileri

Her Konuda Tartışabilirsiniz
emrahk
Onursal Üye

LYS'lere Başvuru Bilgileri

Mesaj gönderen emrahk » 23 Nis 2012, 19:26

Arkadaşlar, YGS'nin herhangi bir puan türünden 180 puan ve üstü almış ve 4 yıllık örgün bir üniversiteye yerleşmek isteyenler için LYS sınav başvuruları 24-30 Nisan 2012 arası yapılacak. 5 LYS sınavı var ve sınav başı 20TL başvuru ücreti var. Sınava girmek isteyen herkesin en az 2 LYS'ye başvurma zorunluluğu var. LYS-5 DİL sınavı ücreti ise 35TL'dir.

Sayısal yani MF puan türleriyle öğrenci alan bir üniversite bölümü isteyenler;

LYS-1 ve LYS-2 sınavlarına başvurmalı.

Sözel yani TS puan türleriyle öğrenci alan bir üniversite bölümü isteyenler;

LYS-3 ve LYS-4 sınavlarına başvurmalı

Eşit Ağırlık (Türkçe-Matematik) yani TM puan türleriyle öğrenci alan bir bölüme başvurmak isteyenler;

LYS-1 ve LYS-3 sınavlarına başvurmalı

Yabancı Dil yani DİL puan türleriyle öğrenci alan bir üniversite bölümüne başvurmak isteyenler;

LYS-5 sınavına başvurmalıdır.

Hangi bankalara sınav ücreti yatırılabilir?

Akbank, T. Halk Bankası, T. Vakıflar Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, T.C. Ziraat Bankası ve Deniz Bank

Bu bankalardan birine gidip, hangi sınavların oturumlarına başvurduğunuzu söylemeniz yeterli. Yani sözel için bankaya giden bir öğrenci: LYS-3 ve LYS-4 oturumlarına başvuracağım deyip, 40TL yatıracaklar. İsteyen hem sayısal hem sözel başvurabilir. Bunun için 4 oturum ücreti yani 80TL yatırmaları gerekir.

Bankaya parayı yatırdıktan sonra isteyen okullardan birinde başvurusunu tamamlarken, isteyen internet üzerinden sıra beklemeden, "ÖSYM Aday İşlemleri" bölümüne şifreleriyle girip "2012-LYS" bölümüne gelip, başvuruyu kolayca tamamlayabilirler....

..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
ozgur
Uzman Doktor

Re: LYS'lere Başvuru Bilgileri

Mesaj gönderen ozgur » 24 Nis 2012, 10:56

emrahk cok saol vallaha üstad. baya bir makbule gecti bu paylaşım. tek tek ne yapacağımı yazdım. tekrar teşekkürler..
o şimdi ıspartalı; ) Süleyman Demirel üniversitesi.

Sulfur

Mesaj gönderen Sulfur » 24 Nis 2012, 11:33

peki ben bir şey sormak istiyorum ygs-lys puanları temmuz sonu açıklanacak demişsiniz ben temmuz da olacak aolden mezun olacağım peki benim orta öğretim başarı puanımı ösym nasıl hesaplayacak diplomamı almadan zaten sınav 24 temmuzda aol benim not ortalamamı 4-5 günde ösym ye ulaştırması lazım o zaman valla ben bu işten birşey anlamadım yardımcı olursanız sevinirim

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 24 Nis 2012, 17:24

ozgur yazdı:emrahk cok saol vallaha üstad. baya bir makbule gecti bu paylaşım. tek tek ne yapacağımı yazdım. tekrar teşekkürler..
Rica ederim, başarılar.. :wink:
Sulfur yazdı:peki ben bir şey sormak istiyorum ygs-lys puanları temmuz sonu açıklanacak demişsiniz ben temmuz da olacak aolden mezun olacağım peki benim orta öğretim başarı puanımı ösym nasıl hesaplayacak diplomamı almadan zaten sınav 24 temmuzda aol benim not ortalamamı 4-5 günde ösym ye ulaştırması lazım o zaman valla ben bu işten birşey anlamadım yardımcı olursanız sevinirim
Son sınıfta okuyan tüm AÖL öğrencilerinin diploma notu ve AOBP puanı Mayıs sınavı ile belli olacak. Yani sen Mayıs sınavına gireceksin ve aldığın notlarla birlikte geçmişte AÖL'de okuduğun sürede aldığın tüm notların ortalamaları hesaplanıp diploma notun hesaplanacak. Sonra AÖL senin Mayıs sınavından sonra oluşmuş diploma notunu Haziran ayında ÖSYM'ye yollayacak, ÖSYM'de AOBP puanını hesaplayacak. Yani Temmuz sınavını beklemeyecekler diploma ve AOBP puanın için...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

KashmiriaN
Doktor

Mesaj gönderen KashmiriaN » 24 Nis 2012, 19:51

teşekkürler Emrah. ayrıca özel bi mesajım var cevaplarsan sevinirim (:

KGamze
Doçent

Mesaj gönderen KGamze » 25 Nis 2012, 16:51

Ben LYS 1 ve LYS 3 oturumlarına girmem gerekiyor. Ayrı ayrı mı yatıracağım. LYS 1 deyip 20 LYS 3 deyip 20 ayrı ayrı makbuzlar mı alacağım? YGS yi atmlerden yatırmıştık şimdi gişelere mi dönmüşüz.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 25 Nis 2012, 18:18

KGamze yazdı:Ben LYS 1 ve LYS 3 oturumlarına girmem gerekiyor. Ayrı ayrı mı yatıracağım. LYS 1 deyip 20 LYS 3 deyip 20 ayrı ayrı makbuzlar mı alacağım? YGS yi atmlerden yatırmıştık şimdi gişelere mi dönmüşüz.
Evet, en az 2 oturum için para yatacağı için, iki ayrı 20TL yani 40TL yatıracaksın bankaya. ATM'den para yatıyor mu tam bilmiyorum ama büyük ihtimal yine yatırılıyordur, sorarsın bankaya.

Mustafa Kemal Atatürk

KGamze
Doçent

Mesaj gönderen KGamze » 25 Nis 2012, 18:23

Tamam çok teşekkür ederim.

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön