Arkadaşlar Size Dersle İlgili Soru?

Her Konuda Tartışabilirsiniz
Kullanıcı avatarı
Jackal4540
Uzman Doktor

Arkadaşlar Size Dersle İlgili Soru?

Mesaj gönderen Jackal4540 » 16 May 2012, 00:04

Arkadaşlar bu seçmeli dersler kalksa Türkçe Matematik puanları artsa mezun olmamız daha
kolay olmazmı seçmeli dersler olmadan malum krediyi tamamlıyamıyoruz mecbur seçmemiz gerekiyor bu sefer Türkçe Matematiğe ağırlık veremiyoruz ve üniversitede başarılı olamıyoruz.
Yani lise diploma notunu düşürüyor.Hemde Çok uğraştırıyor.Ders sayısı ne kadar fazla olursa öğrencilerin okadar kafası karışıyor.
Sizce seçmeli dersler kalksa örnek hukuk,İş güvenliği,Milli güvenlik,Ekonomi,Çağdaş türk ve dünya tarihi gibi dersler kalksa bunların puanları türkçe matematiğe yansıtılsa daha başarılı olur öğrenciler benim görüşüm bu sizin görüşleriniz neler ?

Kullanıcı avatarı
AÇIK ACEMİ
Doktor

Re: Arkadaşlar Size Dersle İlgili Soru?

Mesaj gönderen AÇIK ACEMİ » 16 May 2012, 00:14

sözel dersler konusunda olumlu yanıt verebilirim ama sayısal derslerim berabat sayısallardan alamadıgım kredileri seçmelilerle kapatmayı düşünüyorum ben :)
kalan kredi:56 toplam kredi:136

Kullanıcı avatarı
Jackal4540
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Jackal4540 » 16 May 2012, 01:00

AÇIK ACEMİ yazdı:sözel dersler konusunda olumlu yanıt verebilirim ama sayısal derslerim berabat sayısallardan alamadıgım kredileri seçmelilerle kapatmayı düşünüyorum ben :)
Şunuda söylemeyi unuttum sayısal okuyanın sayısal puanları yükseltilsin böylece mezun olması kolaylaşır sözel okuyan içinde aynısı olsun. :mrgreen:

KGamze
Doçent

Mesaj gönderen KGamze » 16 May 2012, 04:46

Bazı tarih kitapları 2 kredi mesela bütün tarih dersleri 4 kredi olsun. Çünkü tarih önemli ve zor bir ders en azından dersi geçiyorum cebimde hazır 4 kredim olsun ama yok sadece 2 kredicik. Aynı şekilde bazı biyoloji dersleri de 3 kredi. Ders içeriği derin o kadar tanımı nasıl tutabilirim ki açıklamaları ile birlikte aklımda. Ama matematiğe bakıyorsun bütün hepsi 4 kredi resmen sınıfta kalalım diye zor derslerin kredilerini yüksek yapmışlar.

Gerçi o 2,3,4 kredi tabii ki 4 yıllık sisteme göre ayarlanmış ama bence açık öğretim sonuçta biraz iplerin bizim elimizde olması gerektiğini düşünüyorum. Sözlü yok proje, performans ödevi yok sınav günü belki sorunlarım vardı geçemedim derslerden sonuç; direkt duvara dönüp onunla muhabbet ediyorum.

Kullanıcı avatarı
Jackal4540
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Jackal4540 » 18 May 2012, 03:20

Araştırmalarıma göre doğrumu yanlışmı bilmem ama avrupada mesleğe göre ders veriliyormuş lisede ondan sonra seçtiğin mesleğin eğitimine üniversitede devam ediyormuşsun hem para kazanıyormuşsun hemde okuyormuşsun doğrumu bu ?

Kullanıcı avatarı
Ceros
Doçent

Mesaj gönderen Ceros » 18 May 2012, 23:39

Avrupadada aynı Türkiyedeki gibi meslek okulları var. O okula gidersen o mesleğin derslerini alırsın sonra o mesleğin üniversitesinede gidebilirsin istersen. Ama yurtdışındada liselerde biz ne görüyorsak onlarda onu görüyor. Ayrıyetten ek dil dersleri alabiliyorsun istersen ingilizcenin yanında. Onun dışında farklı bir ders yok.

Kadınlar hiç de karmaşık değil, sadece aşk istiyorlar, bir de ilgi, bir de şefkat, bir de çiçek, bir de anlayamadığınız bir kaç şey daha..

Kullanıcı avatarı
Jackal4540
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Jackal4540 » 21 May 2012, 03:07

Aynı diyorsun yani.Ama oradaki eğitim sistemi farklıdır bence öğrencilerin canını fazla sıkmıyorlardır mesela örnek vereyim ders saatleri,askerlik konusunda,sınav konusunda farklıdır bence doğru değilmi ?

Kullanıcı avatarı
elif işlek
Uzman Doktor

Mesaj gönderen elif işlek » 21 May 2012, 03:52

KGamze yazdı:Bazı tarih kitapları 2 kredi mesela bütün tarih dersleri 4 kredi olsun. Çünkü tarih önemli ve zor bir ders en azından dersi geçiyorum cebimde hazır 4 kredim olsun ama yok sadece 2 kredicik. Aynı şekilde bazı biyoloji dersleri de 3 kredi. Ders içeriği derin o kadar tanımı nasıl tutabilirim ki açıklamaları ile birlikte aklımda. Ama matematiğe bakıyorsun bütün hepsi 4 kredi resmen sınıfta kalalım diye zor derslerin kredilerini yüksek yapmışlar.

Gerçi o 2,3,4 kredi tabii ki 4 yıllık sisteme göre ayarlanmış ama bence açık öğretim sonuçta biraz iplerin bizim elimizde olması gerektiğini düşünüyorum. Sözlü yok proje, performans ödevi yok sınav günü belki sorunlarım vardı geçemedim derslerden sonuç; direkt duvara dönüp onunla muhabbet ediyorum.
sana tamamen katılıyorum örgün lise ile açıköğretim lisesi öğrencileri aynı haklara sahip diyor yetkililer, ama ben öyle düşnmyorm çünkü örgün lisede ders notun kötü olsa bile proje, performans ve sözlü notlarıyla geçebiliyosun en kötü ihtmalle kurtarma sınavıyla geçiyosun ama bizler için öyle deil :roll: :( bence bu konuda biz açık liselilere tolerans gösterilmeli bu benim şahsi düşüncem tabi...
"Varlığım Türk Varlığına Armağan olsun. Ne Mutlu Türküm Diyene..!"

blackace

Mesaj gönderen blackace » 21 May 2012, 20:28

elif işlek yazdı:
KGamze yazdı:Bazı tarih kitapları 2 kredi mesela bütün tarih dersleri 4 kredi olsun. Çünkü tarih önemli ve zor bir ders en azından dersi geçiyorum cebimde hazır 4 kredim olsun ama yok sadece 2 kredicik. Aynı şekilde bazı biyoloji dersleri de 3 kredi. Ders içeriği derin o kadar tanımı nasıl tutabilirim ki açıklamaları ile birlikte aklımda. Ama matematiğe bakıyorsun bütün hepsi 4 kredi resmen sınıfta kalalım diye zor derslerin kredilerini yüksek yapmışlar.

sana tamamen katılıyorum örgün lise ile açıköğretim lisesi öğrencileri aynı haklara sahip diyor yetkililer, ama ben öyle düşnmyorm çünkü örgün lisede ders notun kötü olsa bile proje, performans ve sözlü notlarıyla geçebiliyosun en kötü ihtmalle kurtarma sınavıyla geçiyosun ama bizler için öyle deil :roll: :( bence bu konuda biz açık liselilere tolerans gösterilmeli bu benim şahsi düşüncem tabi...
asıl açık lise çok daha kolay . 20 tane soru soruyorlar 9 tanesini geçersen geçiyorsun . soruların çoğuna hiç çalışma istersen yine mantık kullanarak çözersin . asıl örgün zor . hoca yalayacaksın , 4 sene dirsek çürüteceksin , yazılı vereceksin , dayak yiyeceksin , disipline geleceksin , sürekli devam edeceksin ohoooooo . siz ne sandınız örgün lise okumayı öyle .

Kullanıcı avatarı
elif işlek
Uzman Doktor

Mesaj gönderen elif işlek » 21 May 2012, 20:39

sizde haklısınız kendinize göre ama sadece derslerden geçmek yetmiyor not ortalamalarnda önemli
ayrıca ben çok çalışkan bi öğrenciydim açık liseye yazıldığımdan beri çok kötüledi :cry: neyseki iki senedir notlarımı düzelttim :roll: :P
"Varlığım Türk Varlığına Armağan olsun. Ne Mutlu Türküm Diyene..!"

Kullanıcı avatarı
Ceros
Doçent

Mesaj gönderen Ceros » 22 May 2012, 03:35

Jackal4540 yazdı:Aynı diyorsun yani.Ama oradaki eğitim sistemi farklıdır bence öğrencilerin canını fazla sıkmıyorlardır mesela örnek vereyim ders saatleri,askerlik konusunda,sınav konusunda farklıdır bence doğru değilmi ?

Ders saatlerine birşey diyemicem ben yurtdışındayken sabah güneş doğmadan gidip akşam 4-5 gibi geldiğim bile olurdu. tabi standart ders saatleri yok orda bazen 2dersin oluyor erkenden çıkıyorsun. Askerlik konusuna gelince tam kesin bir bilgim yok ama sıkıntıda yok yani. Zaten orda devamlı okuyorsun. Okumak zorundasın. O yüzden sorun yok. Sınavlarda farklı tabi. Ama burdaki gibi ygs kpss sbs gibi şeyler yok. Yani sınavlar var üniversiteler için ama türkiyedeki kadar büyütülmüyor.

Kadınlar hiç de karmaşık değil, sadece aşk istiyorlar, bir de ilgi, bir de şefkat, bir de çiçek, bir de anlayamadığınız bir kaç şey daha..

Kullanıcı avatarı
Jackal4540
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Jackal4540 » 22 May 2012, 20:36

Evet ceros bende bu cavabı bekliyordum.Burada çok sıkı disiplin var her şeyde zorluk var allah sonumuzu hayır etsin bakayım askerlik ile üniversite iyi geçecekmi :?

Kullanıcı avatarı
Ceros
Doçent

Mesaj gönderen Ceros » 22 May 2012, 21:16

Burada sıkı disiplin olduğundan değil tam tersine disiplin olmadığından. Baştan savma iş yaptıklarından böyle diye düşünüyorum ben. Eğitim şart diyorlar bu şartlarda eğitim nasıl şart olur. Kaç genç okuyabilir ki.

Kullanıcı avatarı
Jackal4540
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Jackal4540 » 22 May 2012, 21:39

Araya siyaseti sokmak istemem ama bu ülkede işsizlik olduğu için kimse okumak istemiyor okuyanda keşke okumasaydım diyor.Avrupada böyle bir şey yok.Olsa bile bu kadar aşırı işsizlik yok !

KGamze
Doçent

Mesaj gönderen KGamze » 22 May 2012, 22:44

blackace yazdı:
asıl açık lise çok daha kolay . 20 tane soru soruyorlar 9 tanesini geçersen geçiyorsun . soruların çoğuna hiç çalışma istersen yine mantık kullanarak çözersin . asıl örgün zor . hoca yalayacaksın , 4 sene dirsek çürüteceksin , yazılı vereceksin , dayak yiyeceksin , disipline geleceksin , sürekli devam edeceksin ohoooooo . siz ne sandınız örgün lise okumayı öyle .
Her öğrenci birbirini tutmuyor. Normalde baktığımızda evet çok komik soru sayıları fakat iyi olduğumuz derslerde bile afallayabiliriz. Mantıkla çözülebilecek tek ders gene Coğrafya'nın son kitapları için geçerli olabilir. Oda mantık değil tamamen genel kültürümüzle yapılacak sorular. Örgün eğitimin ne olduğunu pek tabii bende biliyorum. :)

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön