Yeni Siteme Göre Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) Hesaplama

Yükseköğretim / YKS (TYT, AYT, YDT) Hakkında Herşey
emrahk
Onursal Üye

Yeni Siteme Göre Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) Hesaplama

Mesaj gönderen emrahk » 19 Haz 2012, 17:23

Nihai karara göre bu sistem 2013'ten itibaren uygulanacaktır.

Arkadaşlar, eski sistemde, yani adı değişmeden öne "Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı" olan okul puanı sisteminde en düşük 100, en yüksek 500 idi. Bu da üniversite sınavlarından alınan ham puanın üstüne en düşük 15, en yüksek 75 puan verilmesi demekti.

Yeni sistemde okul puanının başındaki "Ağırlıklı" kelimesi düştü ve yeni ad, "Ortaöğretim Başarı Puanı" (OBP) oldu. Dolayısıyla, artık öğrencinin diploma puanının yanında, okuduğu okulun genel başarısı da okul puanının hesaplanmasında kullanılmayacak. Bu da demek oluyor ki, eski sistemde açık lise her il bir okul sayılması uygulaması da son buldu. Dolayısıyla, Hakkari'de 70, İstanbul'da da 70 diploma notu alan iki açık liseliye aynı OBP puanı verilecek. Hatta sadece AÖL değil, fen lisesi mezunu olup 70 diploma notu alan bir öğrenci de aynı puanı alacak.

Yeni sistemde en düşük 250, en yüksek 500 OBP uygulaması getirildi. Bu da en düşük 30, en yüksek 60 puana denk geliyor. Dolayısıyla alınabilecek en yüksek puan 60.

Eski sisteme göre en az 80-82 diploma notu alan bir açık liseli genelde 500 tam AOBP alırken, bu yeni sistemde işler sarpa sardı. Artık 500 OBP için 100 diploma notu gerekecek.

Hesap kabaca şöyle yapılıyor:

Diploma notu 5 ile çarpılıyor, ardından çıkan sonuç yine 0.12 katsayısı ile çarpılıyor. Ortaya çıkan rakam sizin OBP puanınız oluyor. (Tam olarak böyle basit bir hesaba dayalı olması ilginç, ÖSYM'de böyle mi hesaplayacak zaman gösterecek.)

Benim diploma notum: 70.07

70.07 x 5 = 350.35 OBP puanım oluyor.

350.35 x 0.12 = 42.042 ham puana eklenecek okul puanım olmuş oluyor.

Detaylı bilgi için;
http://www.hedefbasari.com/ygs-lys-sina ... lacak.html
En son emrahk tarafından 21 Tem 2012, 20:36 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.

..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Doçent
Forum Moderatörü

Re: Yeni Siteme Göre Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) Hesaplam

Mesaj gönderen Doçent » 19 Haz 2012, 17:32

yani sadce kendi başarımıza kaldı herşey :?
Hayat seni güldürmüyorsa espriyi anlamadın demektir.

Nevertheless
Çırak

Mesaj gönderen Nevertheless » 19 Haz 2012, 22:02

pskolog yazdı:yani sadce kendi başarımıza kaldı herşey :?
Kesinlikle ve bu daha adaletli oldu bana göre. Sonuçta örgün eğitim veren liselerde, öğrenci seçme ve bir grup öğrenciye daha yüksek not verme gibi adaletsizlikler çok yaşanıyordu. Hatta benim de örgün eğitimden ayrılmamın nedenlerinden biri de buydu, bence gayet adaletli bir durum. Herkes hangi puanı aldıysa onun girilmesi çok mantıklı. Umarım değiştirmezler tekrar eski haline.
Okul / Alan - Bölüm : AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ - 4 YILLIK / ALAN YOK
Öğrencilik Durumu : MEZUN
Diploma Notu : 85,66

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 19 Haz 2012, 23:18

Ama artık tam 500 puan almak için 100 diploma notu gerekli. Bu da imkansız gibi birşey. Yani hemen emen kimse 500 OBP alamayabilir...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 21 Haz 2012, 02:41

Bu ÖSYM ve hükümet insanlarla kafa buluyor. Eğer "torba yasa" kabul edilirse, bu yukarıdaki yazdığım yeni sistem 2013'e kalacak ve bu sene yani 2012 ÖSYS sisteminde geçen yılın AOBP sistemi uygulanacak. Dolayısıyla eğer kabul edilirse, bu sene de en düşük 15, en yüksek 75 puan uygulaması devam edecek...

Mustafa Kemal Atatürk

epidoras
Uzman Doktor

Mesaj gönderen epidoras » 21 Haz 2012, 05:01

Arkadaşlar bu yeni sistem gerçekten mantıklı lakin;

Örgün öğretimde bir gazetede okuduğum bir köşe yazarı şöyle diyor:
Artık öğrencilerin para ile öğretmenlerden yüksek not alması kaçınılmazdır, ciddi bir sıkıntı yaratacağa benziyor.

Kimin söylediği ve link i tekrar bulursam burada paylaşırım, adam gayet mantıklı birşey söylüyor, Örgün öğretimde sınav bizlerin katıldığı merkezi sınav sistemi gibi değil. hoca sadece 5 puan alacakken eli 0'a kaysa 50 puan birde bunun yukarıda yazarın söylediği duruma dönüşmesi kaçınılmaz olabilir. Örgün öğretim içinde sınav sistemi değiştirilerek öğretmenlerin yalnızca sözlü not üzerinde değişiklik yapılmasına izin verilmeli. Sınavlar merkezi herkesin kendi okulunda kurulacak olan sınav okuma merkezleri (Optik okuyucular) kurulmalı!

Örnek: Televizyonda çıkan haberleri takip ettiyseniz Antalya da Okul müdür yardımcısı oğlunun okul kaydını başka okula alıyor okula gitmediği halde sınava girmiş gibi göstermekle yetinmeyip bütün dersleri 100 (5) ile başarı ile geçtiğini gösteriyor.

O yüzden bir an önce bu sistemin adil bir şekilde işlemesi için Örgün öğretimde yapılan sınavların ciddi şekilde düzenlenmesi kontrol edilmesi ve Merkezi Sınav Sistemine dahil edilmesi gerektiği görüşünü savunuyorum. Merkezi Sınav sistemin de bile belki hile olabilir ancak şu an mevcut durumda olabileceğinden çok daha az olur!

Saygılar.
Cahillerle tartışmayın çünkü ben hiç yenemedim - Gazali
Cahille girme münakaşaya; ya sinirini zıplatır havaya ya da yazık olur adabına - Mevlana
Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Hz. Muhammed

Kullanıcı avatarı
E-mine
Doktor

Mesaj gönderen E-mine » 21 Haz 2012, 08:10

Bence bu başarılı öğrencinin şevkini kıran bir durum..

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 28 Haz 2012, 23:43

Ve arkadaşlar yasa meclisten geçti ve bu sene de (yani 2012 sınavında) Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) etkili olacak. Dolayısıyla en az 15, en fazla 75 puan kazanılacak. Öğrencilerin bireysel başarısının esas alındığı OBP uygulamasına 2013 sınavıyla birlikte geçilecek...

Edit: Bu arada bu sene AOBP geçerli olacak ama bazıları en yüksek 75 değil de, 60 olacak diyor, bu konuda net bir açıklamayı ÖSYM yaparsa ancak anlayabileceğiz...
En son emrahk tarafından 29 Haz 2012, 16:43 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
ozgur
Uzman Doktor

Mesaj gönderen ozgur » 29 Haz 2012, 04:52

şahane bir haber. emrah peki bu aobp nin hesaplanmasi nasıl oluyor? rica etsem açıklayabilir misin :?
o şimdi ıspartalı; ) Süleyman Demirel üniversitesi.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 29 Haz 2012, 16:39

ozgur yazdı:şahane bir haber. emrah peki bu aobp nin hesaplanmasi nasıl oluyor? rica etsem açıklayabilir misin :?
Bu AOBP hesabı birçok matematiksel algoritma ile, diğer öğrencilerin başarı ortalamalarıyla vs vs.. uzunca hesaplardan sonra çıkıyor ortaya. Dolayısıyla AOBP hesabını yapmak ve yapsan da sağlıklı bir sonuç çıkarmak zor. LYS açıklanmadan öğrenmek mümkün değil. Biraz daha bekleyeceksin...

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
ozgur
Uzman Doktor

Mesaj gönderen ozgur » 30 Haz 2012, 07:35

eyvallah. bekleyelim bakalım : )
o şimdi ıspartalı; ) Süleyman Demirel üniversitesi.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 13 Tem 2012, 04:04

12 Temmuz 2012 günü YÖK toplantısıyla alınan karara göre OBP ikinci kez geri gelmiş oldu. 2012 itibariyle artık ağırlıksız OBP kullanılacak. Yani her öğrenci bireysel değerlendirilecek...

Mustafa Kemal Atatürk

aysegul11

Mesaj gönderen aysegul11 » 16 Tem 2012, 15:58

bu sene için obp kesin olarak kullanılacak mı benim dip notum 89 nekadar ek puan gelir bir de mezun olduğum dönem diploma notumla il birincisi olduğum söylendi bunun bi getirisi olur mu

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 16 Tem 2012, 17:34

aysegul11 yazdı:bu sene için obp kesin olarak kullanılacak mı benim dip notum 89 nekadar ek puan gelir bir de mezun olduğum dönem diploma notumla il birincisi olduğum söylendi bunun bi getirisi olur mu
Bu sene kesin OBP kullanılacak. Ve en çok senin gibi yüksek diploma notuyla mezun olanlar mağdur olacak. Mesela sen 89 puanla geçen sene AOBP uygulanırken 500 (yani 75) tam puan alacakken, bu sene OBP ile;

89 x 5 = 445 : OBP
445 / 0.12 = 53.4 YERLEŞTİRME PUANINA EKLENECEK OKUL PUANI

Gelecek sana. En yüksek 60 olduğu için yine yüksek ama 53.4 yerine geçen sene 75 alacaktın...

AÖL'de okul birincisi kavramı olmadığı için bir avantajı olmaz il birinciliğinin ayrıca...

Mustafa Kemal Atatürk

aysegul11

Mesaj gönderen aysegul11 » 17 Tem 2012, 05:10

tesekkürller..........................

“Yükseköğretim / YKS (TYT, AYT, YDT)” sayfasına dön