alttan ders

Yukarıdaki Başlıkların Dışında Kalan Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
zerguvan

alttan ders

Mesaj gönderen zerguvan » 02 Eki 2012, 07:29

merhaba,siteye yeni üye oldum sanırım sorularımın cevabını burdan bulabilirim.
öncelikle ben 2001-2002 mezunuyum,bölümüm türkçe-matematikti.
1. sınıfta tüm derslerimi verdim,2.ve 3. sınıfta geometri ve metametikten sorumlu geçtim.
yıl sonunda ki sınavlara da hemen iş hayatına atıldığım için katılamadım.
2 gün önce okula gittiğimde alttan dersleri veremicemi yeni sisteme görede 1 yıl daha okumam gerektiğini söylediler.
bende zaman kaybetmeden gittim yeni kayıt açtırdım,4 yıllık alan yok yazıyor
ders kategorilerine baktığımda ise 2 ve 3. sınıfta matematik ve geometri göremiyorum. lise 1.sınıfta var ama diğerlerinde yok gözüküyor.
şimdi ben ders seçerken ne yapmalıyım?bu derslere ayrı,4.sınıfın derslerine ayrımı hazırlanmalıyım?
birde okulun müdür yardımcısı her ders için yani sorumlu olan dersler için birer kez toplamda 4 kez sınava giriceksin dedi.
kafam çok karıştı napmalıyım bilen birileri varsa yanıtlarsa çok sevinirim.

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Re: alttan ders

Mesaj gönderen kripton » 02 Eki 2012, 16:58

zerguvan yazdı:merhaba,siteye yeni üye oldum sanırım sorularımın cevabını burdan bulabilirim.
1. sınıfta tüm derslerimi verdim,2.ve 3. sınıfta geometri ve metametikten sorumlu geçtim.
2 gün önce okula gittiğimde alttan dersleri veremicemi yeni sisteme görede 1 yıl daha okumam gerektiğini söylediler.
ders kategorilerine baktığımda ise 2 ve 3. sınıfta matematik ve geometri göremiyorum. lise 1.sınıfta var ama diğerlerinde yok gözüküyor.
şimdi ben ders seçerken ne yapmalıyım?bu derslere ayrı,4.sınıfın derslerine ayrımı hazırlanmalıyım?
birde okulun müdür yardımcısı her ders için yani sorumlu olan dersler için birer kez toplamda 4 kez sınava giriceksin dedi.
Artık alan uygulaması kalktı. Eskiden alanları olan 9. dönem ve üstleri alanlarına devam edecek ama diğerleri alansız okuyacak artık.

Alansız bölümde lise 1 sayısalı zorunlu(ortak) derstir. Lise 2-3-4 sayısalı zorunlu değil seçmelidir istersen seçersin istemezsen seçmezsin. Şu linkten senin için zorunlu ve seçmeli olan derslere bakabilirsinhttp://www.aciklise.net/genel/okutulan-dersler.html

Şimdi senin ders seçme ekranın açıldığında "BU DÖNEM SEÇEBİLECEĞİNİZ DERSLER" diye bir liste gelir. Sen önceliği mutlaka yanında ORTAK yazanlardan yana yap. Eğer tüm ortakları seçtiğin halde kredin 30 olmazsa istediğin, sana kolay gelen seçmelileri seç.

O müdür yardımcısı ne demek istemiş ben anlamadım ama sorumlu olduğun bir dersten 1 kez sınava girip geçersen bir daha o ders karşına çıkmaz. Ha mesela geçemediğin bir ders var. Mesela ingilizce-6 diyelim. Sen ingilizce 6 yı 3 kez seçip ( ocak,mayıs, temmuz dönemlerinde) sınav girip geçemezsen muaf olursun ve sorumluluğun kalkar ama kredisini alamazsın. Eksik kalan kredini de seçmeli ders ile tamamlayabilirsin.

Mesela lise 2 den zorunlu bir dersin kalmış mesela dil anlatım-3. Bir de lise sondan bir dersin var mesela dil anlatım-7.... Sen bu iki dersi aynı anda seçip sınava girebilirsin. Ders seçme ekranında olan her dersi şeçip sınava girme hakkın var.

Ama açık lisede alttan ders alma var üstten ders alma yok. Toplam dönemin kaç bilmiyorum ama mesela toplam dönemi 7 olan biri 1-2-3-4-5-6-7. dönem derslerini seçip beraber sınava girebilir ama 8. dönem derslerini alamaz.

Sen foruma takıl kafandaki tüm cevaplara arkadaşlarımız cevap verecektir. Bir kez sınava girince sistem anlaşılıyor dışarından göründüğü gibi çok karışık değil yani
Resim

zerguvan

Mesaj gönderen zerguvan » 02 Eki 2012, 17:14

öncelikle yanıtladığın için çok teşekkür ederim,
ben lise 3ü tamamen okuyup ayrıldığım için açıkcası toplam dönemim ney bende bilmiyorum
1 yılı 2 dönem diye hesaplıyorsanız 6 dönem okumuş oluyorum sanırım.
birde ben 1.sınıfı sayısaldan geçerek 2 ve 3 geçtiğim için bu alanda kaldığım yani sorumlusu olduğum matematik ve geometriden sınava girmeyeceğim anlamına mı geliyor? eğer öyle olursa çok sevinirim kaç yıl geçti aradan bilgiler koca bir sıfır,ama sözel çalışır ezberlerim onda sıkıntım yok.
verdiğin tabloya baktım, zaten 2 gündür kafamı kurcalayanda o benim kaldığım dersler 4.sınıfta yok umarım bölede kalır.
çıkmış soruları çalıştığımda 5,6 dersten geçiyorum buda umutlandırıyor.
sanırım benim sorularımın yanıtı birazda aktif öğrenci olduğumda seçeceğim dersler sonucu ortaya çıkıcak ekim ortasını beklemekten başka çağrem yok gibi.

noxx
Doktor

Mesaj gönderen noxx » 02 Eki 2012, 23:50

kripton yazdı:
zerguvan yazdı:merhaba,siteye yeni üye oldum sanırım sorularımın cevabını burdan bulabilirim.
Artık alan uygulaması kalktı. Eskiden alanları olan 9. dönem ve üstleri alanlarına devam edecek ama diğerleri alansız okuyacak artık.

Alansız bölümde lise 1 sayısalı zorunlu(ortak) derstir. Lise 2-3-4 sayısalı zorunlu değil seçmelidir istersen seçersin istemezsen seçmezsin. Şu linkten senin için zorunlu ve seçmeli olan derslere bakabilirsinhttp://www.aciklise.net/genel/okutulan-dersler.html

Şimdi senin ders seçme ekranın açıldığında "BU DÖNEM SEÇEBİLECEĞİNİZ DERSLER" diye bir liste gelir. Sen önceliği mutlaka yanında ORTAK yazanlardan yana yap. Eğer tüm ortakları seçtiğin halde kredin 30 olmazsa istediğin, sana kolay gelen seçmelileri seç.

O müdür yardımcısı ne demek istemiş ben anlamadım ama sorumlu olduğun bir dersten 1 kez sınava girip geçersen bir daha o ders karşına çıkmaz. Ha mesela geçemediğin bir ders var. Mesela ingilizce-6 diyelim. Sen ingilizce 6 yı 3 kez seçip ( ocak,mayıs, temmuz dönemlerinde) sınav girip geçemezsen muaf olursun ve sorumluluğun kalkar ama kredisini alamazsın. Eksik kalan kredini de seçmeli ders ile tamamlayabilirsin.

Mesela lise 2 den zorunlu bir dersin kalmış mesela dil anlatım-3. Bir de lise sondan bir dersin var mesela dil anlatım-7.... Sen bu iki dersi aynı anda seçip sınava girebilirsin. Ders seçme ekranında olan her dersi şeçip sınava girme hakkın var.

Ama açık lisede alttan ders alma var üstten ders alma yok. Toplam dönemin kaç bilmiyorum ama mesela toplam dönemi 7 olan biri 1-2-3-4-5-6-7. dönem derslerini seçip beraber sınava girebilir ama 8. dönem derslerini alamaz.

Sen foruma takıl kafandaki tüm cevaplara arkadaşlarımız cevap verecektir. Bir kez sınava girince sistem anlaşılıyor dışarından göründüğü gibi çok karışık değil yani

Güzel cevap..

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 03 Eki 2012, 02:02

Dediğin gibi aktif olunca daha net cevap yazabiliriz. 4 yıllık sisteme tabi olmuşsun bu nasıl olur bilmiyorum ama örgünde geçtiğin dersler birdaha karşına çıkmaz. Ders seçme ekranında olsa bile yanında seçmeli yazması lazım.

Sen muhakkak ders seçerken önceliği ortaklardan yana kullan. Bir de alansız olduğuna göre ingilizce ilave edilme ihtimali yüksek.
Resim

zerguvan

Mesaj gönderen zerguvan » 03 Eki 2012, 04:36

aktif olduğum zaman yazarım buraya yardımcı olursanız sevinirim:)
şimdiden teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 03 Eki 2012, 16:17

Tabi vaktimiz olduğu sürece yardımcı olmaya çalışırız
Resim

Gamzeyazgı88

Mesaj gönderen Gamzeyazgı88 » 16 Eki 2017, 02:05

Slm yazınızı yenı gördum,aöl hakkında bana bıraz yardımcı olurmusunuz? Ben sımdı lise bıtelı 10sene oldu ,ama alttan 2dersım vardı,dıploma alamadım,ben sımdı nereye basvurcam ilk ne yapacagım ?nereye gıdecegım bı akıl lıtfen ???

Jezxy
Onursal Üye

Mesaj gönderen Jezxy » 16 Eki 2017, 03:57

Gamzeyazgı88 yazdı:Slm yazınızı yenı gördum,aöl hakkında bana bıraz yardımcı olurmusunuz? Ben sımdı lise bıtelı 10sene oldu ,ama alttan 2dersım vardı,dıploma alamadım,ben sımdı nereye basvurcam ilk ne yapacagım ?nereye gıdecegım bı akıl lıtfen ???
Hoşgeldiniz ... Ben Yardımcı Olabilirim Elimden Geldiğince

EN SON Liseyi AÇIK LİSEDE BIRAKTINIZ HERALDE ALTDAN 2 DERS KALARAK ?

Eğer Liseyi Açık Lisede Bıraktı İseniz

Şuan Öğrenci Durumunuz SİLİK DURUMDADIR.

Yapmanız Gereken İlk Şey

http://aol.meb.gov.tr/html_files/hem_iletisim.html

Bu Adresten Size EN YAKIN İL İLÇE OLARAK BAKIP En Yakın Halk Eğitim Merkezini Bulup.

TC Kimliğiniz İle Silik Olan Öğrenciliğimi Aktif Etmek İstiyorum Talebinde Bulunarak Halk Eğitimde Çalışanlardan Yardım Alabilirsiniz.

Hatırlatmam Gereken Ufak Bir Kısım Daha Var

Normalde Bu İşler Belirli Zaman ve Vakit Aralığında Yapılıyor HER SENE

ŞUAN YENİ KAYIT VE KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİ SONA ERDİ AÇIK LİSE ÖĞRENCİLERİ İÇİN AMA SİZ YİNEDE SİZE EN YAKIN HALK EĞİTİME UĞRAYIP Öğrenci Numaranızı Ve Şifrenizi Alıp Öğrenciliğiniz Hakkında Son Bilgilere Sahip Olabilirsiniz Mutlak Gidin Çok Az Kalmış Mezun Olmanıza

“Diğer Konular Hakkında Sorularınız” sayfasına dön