Ygs'ye Hazırlık

Yükseköğretim / YKS (TYT, AYT, YDT) Hakkında Herşey
besy
Yardımcı Uzman

Ygs'ye Hazırlık

Mesaj gönderen besy » 23 Oca 2013, 06:25

Arkadaşlar, biraz geç olsa da bugün itibariyle ygs'ye hazırlanmaya başlayacaktım. Kitaplara bir göz atayım dedim gözüm korktu. 8-9 kitap var hepsini tek tek okuyup not almaya kalksam 2 ay geçer, bırakın test çözmeyi sınav öncesi notları okumaya bile fırsat bulamam. Bu yüzden yardımınıza ihtiyacım var özellikle ygs'ye girmiş olanların yardımına...
Bildiğiniz üzere Türkçe, Felsefe,Tarih gibi dersler daha çok yoruma dayalı. Ben bunlardan not almasam, sadece okuyup kavramaya çalışsam yeterli olur mu? Ya da önereceğiniz başka bir çalışma metodu var mı?
Moralim çok bozuldu, dershaneye gitmediğime pişman oldum. Yardımınız dokunursa çok sevinirim.

KGamze
Doçent

Re: Ygs'ye Hazırlık

Mesaj gönderen KGamze » 23 Oca 2013, 07:10

Eğer alt yapın yok ise zorlanabilirsin. Ben bu yıl dershaneye kayıt oldum ve bir şey bilmediğimi fark ettim ki benim zaten ilk okulda da alt yapımım yoktu. Mesela o tarihte o kadar çok şey var ki kim bilir nereden gelecek soru

Sen bence konu anlatım videoları izle ya da bütün konuların internetten notlarını yaz oku sonra testlerini çöz bu şekilde çalışabilirsin. Ama bak tarihten inkılaplara çok çalış çoğunluk inkılaplardan çıkıyor sınavda. Atatürk ilkelerinden her yıl çıkıyor sonra genelgelere falan çalış. Farklı soru tipleri çözmeye çalış hep aynı yayınların sorularını çözme.

Hangi dersin iyi ise ona yoğunlaş ki bildiğin alanının hepsini yapasın. Sonra yapamadığın derslerin konularına ağırlık ver. Ben mesela coğrafya yapamıyorum o dünya ile ilgili konulardan gelen soruları hep yanlış yapıyorum.

Dershaneye gidiyorum ve hala eksiğim çok üzülme dershanede bile daha konularımız bitmedi bizim sadece Türkçe'yi bitirdik. Senin vaktini sadece dil bilgisi alır gerisi kolay.

dersçalışankız
Doktor

Mesaj gönderen dersçalışankız » 23 Oca 2013, 07:23

çok teşekkürler verdiğin bilgiler için...

besy
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen besy » 23 Oca 2013, 19:49

KGamze yazdı:Eğer alt yapın yok ise zorlanabilirsin. Ben bu yıl dershaneye kayıt oldum ve bir şey bilmediğimi fark ettim ki benim zaten ilk okulda da alt yapımım yoktu. Mesela o tarihte o kadar çok şey var ki kim bilir nereden gelecek soru

Sen bence konu anlatım videoları izle ya da bütün konuların internetten notlarını yaz oku sonra testlerini çöz bu şekilde çalışabilirsin. Ama bak tarihten inkılaplara çok çalış çoğunluk inkılaplardan çıkıyor sınavda. Atatürk ilkelerinden her yıl çıkıyor sonra genelgelere falan çalış. Farklı soru tipleri çözmeye çalış hep aynı yayınların sorularını çözme.

Hangi dersin iyi ise ona yoğunlaş ki bildiğin alanının hepsini yapasın. Sonra yapamadığın derslerin konularına ağırlık ver. Ben mesela coğrafya yapamıyorum o dünya ile ilgili konulardan gelen soruları hep yanlış yapıyorum.

Dershaneye gidiyorum ve hala eksiğim çok üzülme dershanede bile daha konularımız bitmedi bizim sadece Türkçe'yi bitirdik. Senin vaktini sadece dil bilgisi alır gerisi kolay.
Cevabın için teşekkür ederim. Açıkçası söylediklerinden sonra daha çok korktum, dershaneye gitmediğim için fazlasıyla pişman oldum.
Ben de coğrafya konusunda çok başarısızım. Tarih ise fena değil. çalışmadan kitaptaki testlere göz attım, 1-2 yanlışım tek oluyor genelde. Felsefe de ise hiç yanlışım yok. Türkçe'de de dediğin gibi dil bilgisi zor.
Yani kısacası ayrıntılı bir şekilde Türkçe ve Sosyal çalışmazsam işim zor gözküyor. Ama o zaman da matemeatik ve fen derslerine vakit kalmayacak. Ne yapacağımı gerçekten bilemiyorum.

Bu ara bütün öğretimi açıktan görmüş biri olarak(ilköğretim dahil) altyapı konusuna hiç değinmiyorum.(:

cedric
Doktor

Mesaj gönderen cedric » 23 Oca 2013, 23:13

ygs tarihten korkmaya gerek yok. sınavda sorular neden sonuç ilişkisi genelde. mantıkla yapılabilecek sorular

kenan16
Uzman

Mesaj gönderen kenan16 » 24 Oca 2013, 00:42

Biraz geç kalmışsın ama hiçbirşey bitmiş değil hala.Öncelikli olarak amacını belirlemen lazım.Birde hangi alandan sınava gireceksin onu belirtmemişsin.Gelelim soruna mutlaka ve mutlaka hergün 1 test paragraf çöz eger bunu yapmazsan inan türkçeden birşey yapamazsın.Nasıl olsa yaparım basit felan deme mutlaka hergün 1 test paragraf çöz yorum gücünü arttırır ve kitap oku. Türkçeyi bu şekilde halledebilirsin dil bilgisi felan onlarıda çalısıcaksın.Tarih genellıkle türkçe gibi paragraf verir oradan yorum cıkarmanı bekler ama bilgi olmadan yorumlayamazsın bazı soruları konu calısman gerekir.Cografya ezber yapman lazım ama biraz çalısırsan yapabilirsin.Matematik ise eger alt yapın yoksa kendıne kolay matematik kitabı al ve temelini geliştir eğer yine olmazsa konu baslıklarına bak ve ben hangi konuyu yapabilirim diye kendıne konu seç ve o konulara yogunluk göster ygs mat herkesin yapabilecegi 5-6 basit soru cıkıyor üzerine koyarsan 10 netten fazla yaparsın ama düzenli çalısman gerek Allah kolaylık versin hepimizin yardımcısı olsun

besy
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen besy » 24 Oca 2013, 05:53

cedric yazdı:ygs tarihten korkmaya gerek yok. sınavda sorular neden sonuç ilişkisi genelde. mantıkla yapılabilecek sorular
Tarihten fazla korkmuyorum, not almak gözümü korkutuyor.(: Benim asıl merak ettiğim de bu zaten. Nasıl olsa neden-sonuç ve yoruma dayalı, bilgi pek gerekmiyor. Tek tek tarihleri, olayları ve bilgileri not etmesem olur mu?
kenan16 yazdı:Biraz geç kalmışsın ama hiçbirşey bitmiş değil hala.Öncelikli olarak amacını belirlemen lazım.Birde hangi alandan sınava gireceksin onu belirtmemişsin.Gelelim soruna mutlaka ve mutlaka hergün 1 test paragraf çöz eger bunu yapmazsan inan türkçeden birşey yapamazsın.Nasıl olsa yaparım basit felan deme mutlaka hergün 1 test paragraf çöz yorum gücünü arttırır ve kitap oku. Türkçeyi bu şekilde halledebilirsin dil bilgisi felan onlarıda çalısıcaksın.Tarih genellıkle türkçe gibi paragraf verir oradan yorum cıkarmanı bekler ama bilgi olmadan yorumlayamazsın bazı soruları konu calısman gerekir.Cografya ezber yapman lazım ama biraz çalısırsan yapabilirsin.Matematik ise eger alt yapın yoksa kendıne kolay matematik kitabı al ve temelini geliştir eğer yine olmazsa konu baslıklarına bak ve ben hangi konuyu yapabilirim diye kendıne konu seç ve o konulara yogunluk göster ygs mat herkesin yapabilecegi 5-6 basit soru cıkıyor üzerine koyarsan 10 netten fazla yaparsın ama düzenli çalısman gerek Allah kolaylık versin hepimizin yardımcısı olsun
Alansızım ben. Bu bir avantaj mı dezavantaj mı bilemiyorum. 6 ay öncesine kadar iyi bir üniversitede istediğim bölünümü okuyacağımı düşünürken şimdi kazanayım da neresi, hangi bölüm olursa olsun diyorum. Yakında açıköğretim fakültesine razı olacağım galiba

KGamze
Doçent

Mesaj gönderen KGamze » 24 Oca 2013, 06:24

besy, önce üniversitede nereyi istiyorsun?

Paragraf, cümlede anlam, cümle tamamlama, noktalama işaretleri, anlatım bozukluğu bu konulardan gelen soruları rahatlıkla yaparsın ben bile yapabiliyorsam herkes yapabilir. 20 net garanti cepte.

Sosyal bilimlere gelince zaten din kültürü sorulacak 5 soru, felsefeden 6 yapsan, tarihten 10, coğrafyadan 6 yapsan
Fen bilimlerden garanti 5 soru yaparsın hatta çalışsan çok basit biyoloji, kimya soruları geliyor onları da yapsan diploma notun ile 300 ün üzerine çıkarsın ve Lys sınavına iyi çalışsan o Haziran'da yapılacak nasıl olsa bilgi soru olacak hep matematik yapamazsan bile sözel bölümlere girebilirsin.

Her gün çalış daha koskoca Şubat var ve Mart ayının başı da senin sınava kadar halledersin. Evde internetin varsa Ekol hoca olsun videolardan dersleri seyredebilirsin.

besy
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen besy » 24 Oca 2013, 06:57

KGamze yazdı:besy, önce üniversitede nereyi istiyorsun?

Paragraf, cümlede anlam, cümle tamamlama, noktalama işaretleri, anlatım bozukluğu bu konulardan gelen soruları rahatlıkla yaparsın ben bile yapabiliyorsam herkes yapabilir. 20 net garanti cepte.

Sosyal bilimlere gelince zaten din kültürü sorulacak 5 soru, felsefeden 6 yapsan, tarihten 10, coğrafyadan 6 yapsan
Fen bilimlerden garanti 5 soru yaparsın hatta çalışsan çok basit biyoloji, kimya soruları geliyor onları da yapsan diploma notun ile 300 ün üzerine çıkarsın ve Lys sınavına iyi çalışsan o Haziran'da yapılacak nasıl olsa bilgi soru olacak hep matematik yapamazsan bile sözel bölümlere girebilirsin.

Her gün çalış daha koskoca Şubat var ve Mart ayının başı da senin sınava kadar halledersin. Evde internetin varsa Ekol hoca olsun videolardan dersleri seyredebilirsin.
Çocukluğumdan beri biyoloji istiyordum. Ama fizik ve kimyada çok başarısız olmam sebebiyle vazgeçtim. En çok türkçe ve ingilizcede başarılıyım. Bu yüzden yabancı dil eğitimi almak istiyorum.
Ben biraz tersten başladım galiba, dünden bu yana türkçe ve sosyal testleri çözüyorum. 3 farkılı kaynaktan çözdüğüm sorularda Türkçe 35'ten az olmuyor. Sosyal ise 30 civarlarında.
En iyisi ben yarın itibariyle en baştan konu anlatımlarına başlayayım. Artık olduğu kadar ne yapalım.

cedric
Doktor

Mesaj gönderen cedric » 24 Oca 2013, 07:38

ygs sınavda tarihte tanım sormuyorlar veya şu olay hangi tarihte hangi savaş gibisinden sormuyorlar. ösym nin geçmiş yıllardaki tarih sorularına bak derim

KGamze
Doçent

Mesaj gönderen KGamze » 24 Oca 2013, 08:29

besy yazdı: Çocukluğumdan beri biyoloji istiyordum. Ama fizik ve kimyada çok başarısız olmam sebebiyle vazgeçtim. En çok türkçe ve ingilizcede başarılıyım. Bu yüzden yabancı dil eğitimi almak istiyorum.
Ben biraz tersten başladım galiba, dünden bu yana türkçe ve sosyal testleri çözüyorum. 3 farkılı kaynaktan çözdüğüm sorularda Türkçe 35'ten az olmuyor. Sosyal ise 30 civarlarında.
En iyisi ben yarın itibariyle en baştan konu anlatımlarına başlayayım. Artık olduğu kadar ne yapalım.
35,30 harika netler sözel alanı neredeyse hepsini yapabiliyorsun. Matematikte yapsan uçar puanın.

Lysde yabancı dil sınavı da var ama Almanca, Fransızca da soruyorlar sanırım. Neyse, dile yeteneğin var ise çok şanslısın. Tercüman olsan maddi açıdan baya rahat edersin. :D

Kendini sıkma çalışıyorken. Ben öyle yapıyorum mesela canım test istiyorsa onu yapıyorum yoksa konu çalışıyorum onuda canım istemez ise notları temize çekiyorum en kötü ihtimal kitap okuyorum. Bence moral çok önemli insanın canı sıkkınken iyice bulanıyor kafan rahat oldukça çalış "her şeyin hayırlısı" diye bakıyorum ben strese girmemeye çalışıyorum yoksa elim ayağım bir birine karışıyor sanki ders çalışırken.

besy
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen besy » 25 Oca 2013, 06:48

cedric yazdı:ygs sınavda tarihte tanım sormuyorlar veya şu olay hangi tarihte hangi savaş gibisinden sormuyorlar. ösym nin geçmiş yıllardaki tarih sorularına bak derim
Oradaki sorulara baktım, zaten kolay geldilkleri için Tarihi çalışıp çalışmamakta kararsızım.

KGamze yazdı:
35,30 harika netler sözel alanı neredeyse hepsini yapabiliyorsun. Matematikte yapsan uçar puanın.

Lysde yabancı dil sınavı da var ama Almanca, Fransızca da soruyorlar sanırım. Neyse, dile yeteneğin var ise çok şanslısın. Tercüman olsan maddi açıdan baya rahat edersin. :D

Kendini sıkma çalışıyorken. Ben öyle yapıyorum mesela canım test istiyorsa onu yapıyorum yoksa konu çalışıyorum onuda canım istemez ise notları temize çekiyorum en kötü ihtimal kitap okuyorum. Bence moral çok önemli insanın canı sıkkınken iyice bulanıyor kafan rahat oldukça çalış "her şeyin hayırlısı" diye bakıyorum ben strese girmemeye çalışıyorum yoksa elim ayağım bir birine karışıyor sanki ders çalışırken.
Matematik yapmam imkansız gibi. Son açık lise sınavında bile sadece 8 soru cevaplayabildiğim için muaf oldum matematikten.

Bu arada hepinize ilginiz ve yardımlarınız için teşekkür ederim. En azından biraz moral depoladım ve bugün coğrafya çalışmaya başladım. Artık bakalım ne olacak..

KGamze
Doçent

Mesaj gönderen KGamze » 25 Oca 2013, 18:40

İyi çalışmalar.

“Yükseköğretim / YKS (TYT, AYT, YDT)” sayfasına dön