ASKERLİK TECİL . ACİL...

Askerlik Tecili ve İşlemleri Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
çç22

ASKERLİK TECİL . ACİL...

Mesaj gönderen çç22 » 14 Mar 2013, 10:15

Arkadaşlar ben 1992 doğumluyum ve hiç muayeneye gitmedim. muayene kağıtlarım 2011 de gelmişti. geleyim konuya. 160 kredim var. toplam dönemim 15. ygs için başvuru yaptım ve 24 martda sınava gireceğim. 12 donemı gectigi için tecil olmuyor. ygs başvuru kagıdıyla tecil ettirebilir miyim? yoksa ağustosta diplomamı alıp mı tecil ettirmem gerekiyor? acil yardımcı olur musunuz.. not: geçmiş sınavdan tam 30 kredi aldım. 11 12 mayısdanda 30 alabılırım.

emrahk
Onursal Üye

Re: ASKERLİK TECİL . ACİL...

Mesaj gönderen emrahk » 14 Mar 2013, 18:52

Keşke yoklamaya gitseydin, yoklama kaçağı durumuna düşmek suç Askerlik Kanununa göre.. YGS başvuru kağıdıyla resmen tecil hakkı yok, bazı şubeler duyduğum kadarıyla YGS kağıdı ile tecil etmişler arkadaşları ama dediğim gibi resmen böyle bir şey yok.

Bu durumu askerlik şubeni çekinmeden arayıp sor, sana hoşuna gitmeyecek şeyler söyleyebilirler ama yapacak bir şey yok. Her halükarda bir üniversite kazanıp kayıt yaptırırsan askerliğini tecil ettirirler. Üniversitelere kayıt yapılırken belli bir dönem doğumlulardan "askerlikle ilişiksiz belgesi" istenir. Bu sene sanırım 90 veya en fazla 91 doğumlulardan bu belge istenecek, senden istenmeyecek. Dolayısıyla üniversiteye yerleşene kadar bir pürüz çıkmazsa ve kayıt olursan 29 yaşına kadar tecil hakkın olacak.

Yoklama kaçağı durumundakileri lise diploması ile tecil ettirirler mi bunu üstte dediğim gibi şubeni arayıp sor. Askerlik Kanunu değişti ve yeni kanuna göre ne gibi bir durumla karşılaşırsın net konuşamam...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

çç22

Mesaj gönderen çç22 » 14 Mar 2013, 20:33

bende duydum ygs kagıdıyla tecili ama. ben agustosta diploma alıp o zaman tecile gıdecegım. 1 yıl gec geldım dıye mahkemede 2 mılyara yakın para cezası verıyorlarmıs sanırım. babamı kaybettıgım ıcın hıc ısıme gelmedı askerlık ısı. ygs basvuru kagıdıyla olacaksa deneyecegım. ama aramak ıstemiyorum kaçak durumuna dustum.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 14 Mar 2013, 20:55

Diplomanla gidip sorarsın dediğin gibi. 22 yaşına kadar lise diplomasıyla tecil edilebileceğini duymuştum ama her askerlik şubesi kendilerine has kuralları uyguluyor açıkçası. Senin şansına kalmış durum...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

çç22

Mesaj gönderen çç22 » 14 Mar 2013, 21:34

kardeşim 2012 sonunda diplomanı al tecil ederiz dedi komutan. ama işte sınavlara gıremedım. 160 kredım var. 21 temmuzda ki sınavdan sonra diplomamı alıyorum. o zaman tecil edecekler ama mahkemeye cıkaracaklar buyuk ıhtımal. mahkemede geçerli bir nedenin olursa, o zaman cezada vermiyorlarmış. o zaman bana beklemek kaldı temmuzu. birde 162 kredıden hemen sonra mı ek sınav? yoksa sene sonunda mı?

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 15 Mar 2013, 04:38

çç22 yazdı:kardeşim 2012 sonunda diplomanı al tecil ederiz dedi komutan. ama işte sınavlara gıremedım. 160 kredım var. 21 temmuzda ki sınavdan sonra diplomamı alıyorum. o zaman tecil edecekler ama mahkemeye cıkaracaklar buyuk ıhtımal. mahkemede geçerli bir nedenin olursa, o zaman cezada vermiyorlarmış. o zaman bana beklemek kaldı temmuzu. birde 162 kredıden hemen sonra mı ek sınav? yoksa sene sonunda mı?
Ek sınav eğer yapılırsa Temmuz sınavından sonra en fazla 30 kredi eksiği kalanlar için Eylül ayında yapılıyor...

Mustafa Kemal Atatürk

çç22

Mesaj gönderen çç22 » 15 Mar 2013, 09:18

eyvallah. o zaman ek sınava kalmadan mezun oluyorum. mesela 21 22temmuz sınavı 17 agustosta acıklanıyor. ben mezun olmus oluyorum. dıploma cıktısını hemen alabılır mıyım?

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 17 Mar 2013, 04:10

Diploma 2 aya kadar gelir.. Bu nedenle mezun olduğunda Ankara'dan elden veya dilekçe ile "çıkma belgesi" adlı belgeyi alabilirsin. Bu belge acil durumlarda kısa süre için diploma yerine geçen tek belgedir...

Mustafa Kemal Atatürk

“Askerlik Tecili” sayfasına dön