Diploma puanı hesaplamaları?

Diploma ve Mezuniyet Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
Sercan Türkeş
Çırak

Diploma puanı hesaplamaları?

Mesaj gönderen Sercan Türkeş » 25 Mar 2013, 20:05

Abilerim kardeşlerim sizden ricam ilk olarak benimle dalga geçmemeniz geleceğimi şimdiden çok önemle program plan kurmayı seven biri olarak bu soruyu yöneltiyorum :) mümkün olur mu bilmiyorum ama sizlere bugüne kadar kültür derslerinden aldığım + Mesleki Açık liseden aldığım derslerin hepsinin olduğu bir fotoğraf yayınladım toplam kredim 113 benim öğrenmek istediğim sizce bu notlarla ortalama olarak veya kesin olarak diploma puanım kaç civarlarında gelir diploma puanı benim için çok aşırı önemli çünkü 2 yıllık bölümüm le ilgili bi üniversiteye Yatay geçiş yapmam gerekiyor ve bunun içnde dploma puanımın yüksek olması gerekiyor sizce bu notlarla diploma puanım nasıl gelir...? :)
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

epidoras
Uzman Doktor

Re: Diploma puanı hesaplamaları?

Mesaj gönderen epidoras » 25 Mar 2013, 23:18

Sercan Türkeş yazdı:Abilerim kardeşlerim sizden ricam ilk olarak benimle dalga geçmemeniz geleceğimi şimdiden çok önemle program plan kurmayı seven biri olarak bu soruyu yöneltiyorum :) mümkün olur mu bilmiyorum ama sizlere bugüne kadar kültür derslerinden aldığım + Mesleki Açık liseden aldığım derslerin hepsinin olduğu bir fotoğraf yayınladım toplam kredim 113 benim öğrenmek istediğim sizce bu notlarla ortalama olarak veya kesin olarak diploma puanım kaç civarlarında gelir diploma puanı benim için çok aşırı önemli çünkü 2 yıllık bölümüm le ilgili bi üniversiteye Yatay geçiş yapmam gerekiyor ve bunun içnde dploma puanımın yüksek olması gerekiyor sizce bu notlarla diploma puanım nasıl gelir...? :)

Bunu excel e aktar diyorsun, kutucukların not olan kısmını yukarıdan aşağıya seçip sağ üstün formül sembolünden tıklayıp Ortalayı seçiyorsun ve senin için ortalıyor toplam kaç puan geleceğini :)

Yada mouse ile not olan stünu seçtiğinde excel sana sağ altta ortalama puanını söyler,

Excell in yoksa bütün notlarını tek tek topla!
Ders sayısına böl.

örnek 84 çıktı

84.5=420
420.0,12= 50,4 <- Tercih yaparken sınav sonuçlarına ilave olacak puan

Eğer örnekteki gibi diploma notun 84 gelirse bence iyi puan çünkü diplomandan en fazla 60 puan aldığını göz önünde bulundurduğunda 50 puan küçümsenmeyecek bir puan.
Cahillerle tartışmayın çünkü ben hiç yenemedim - Gazali
Cahille girme münakaşaya; ya sinirini zıplatır havaya ya da yazık olur adabına - Mevlana
Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Hz. Muhammed

Sercan Türkeş
Çırak

Mesaj gönderen Sercan Türkeş » 25 Mar 2013, 23:45

Aslını söylemek gerekirse bu hesaplama olayından hiç bir şey anlamadım zahmet olmazsa siz hesaplayabilir misiniz şu an benim diploma puanımı birde Ygs veya Lys ye girmeden sizce bu notlar bu şekilde devam ederse yerleşebilirmiyim notlarımın süper değil ama iyi olduğunun farkındayım da işte korkuyorum boşta kalırım diye size zahmet bi hesaplanız benm şu an ki diploma puanımı size zahmet...?

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 26 Mar 2013, 05:36

Diploma notunu hesaplamak için başarılı olduğun ders notlarını kredileri ile çarp. Çıkan sonuçları topla. Ve bunu da toplam kredine böl.
Resim

Sercan Türkeş
Çırak

Mesaj gönderen Sercan Türkeş » 26 Mar 2013, 19:27

Ben bütün derslerimin notlarını topladım ve ders sayısına böldüm 65 çıktı yalnış mı hesaplama yapmış oldum...?

Sercan Türkeş
Çırak

Mesaj gönderen Sercan Türkeş » 26 Mar 2013, 20:09

Şimdi birde sizin dediğiniz gibi hesapladım o zaman da 51 çıktı sanmıyorum o kadar düşük olduğunu ya var bu işte bi yalnışlık ama... :)

sevenx
Acemi

Mesaj gönderen sevenx » 02 Nis 2013, 18:21

Arkadaşlar bu hesaplamayı yaparken yüzyüze eğitim notlarınıda giriyor muyuz?

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 02 Nis 2013, 20:08

Sercan Türkeş yazdı:Şimdi birde sizin dediğiniz gibi hesapladım o zaman da 51 çıktı sanmıyorum o kadar düşük olduğunu ya var bu işte bi yalnışlık ama... :)
Hep derim; mezun olmadan tam olarak diploma notunu hesaplamak mümkün değil diye. Mezun olana kadar sabret... :wink:
sevenx yazdı:Arkadaşlar bu hesaplamayı yaparken yüzyüze eğitim notlarınıda giriyor muyuz?
Tabi ki yüz yüze eğitim notları da diploma notunda önemli paya sahip...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

sevenx
Acemi

Mesaj gönderen sevenx » 02 Nis 2013, 20:19

Teşekkürler. OBP puanları YGS puan türlerinden hepsine ekleniyor mu?

“Diploma ve Mezuniyet” sayfasına dön