ygs sinav hakkinda

Yükseköğretim / YKS (TYT, AYT, YDT) Hakkında Herşey
aysegül
Asistan

ygs sinav hakkinda

Mesaj gönderen aysegül » 02 Nis 2013, 01:16

Arkadaslar anladigim kadariyla acik lisede alan kalktigi icin sayisal sœzel veya esit agirlik secemiyoruz simdi ygs ye girdigimiz zaman ne yapicaz yani hangisinde gelir aayisal mi yoksa sözel mi ?

epidoras
Uzman Doktor

Re: ygs sinav hakkinda

Mesaj gönderen epidoras » 02 Nis 2013, 01:56

aysegül yazdı:Arkadaslar anladigim kadariyla acik lisede alan kalktigi icin sayisal sœzel veya esit agirlik secemiyoruz simdi ygs ye girdigimiz zaman ne yapicaz yani hangisinde gelir aayisal mi yoksa sözel mi ?
:)

Sevgili arkadasim, sayisalciyim diyorsan matematik ve fen bilimlerinden full cekersin.
Sozelciyim dersen Türkçe ve Sosyal bilimlerden full cekersin.

Sen sozelci ya da sayisalcisin diye sana ozel soru sormayacaklar ygs de. Ayrica acik liselerde diye olayi kanalize etmeyelim olayi genel olarak alanlarin saglamis oldugu kat sayi sistemi kalkti. Daha once sorduguna detayli cevap verdigimi saniyordum ama yeterli olmamis.

Kisaca seni sayisalci olmanda sozelci olmanda sinavda ek bir getiri saglamiyor. Ygs den sonra istersen lys tercihlerini ilerlemek istedigin alana gore secersin. Mesela lys1 ve lys2 sinavi MF-3 (matematik&Fen) lere girersin yada turk edebiyati ve cografya olan lys secersin. Ancak ne okursan oku artik diploma puanin 0,12 ile carpilacak.
Cahillerle tartışmayın çünkü ben hiç yenemedim - Gazali
Cahille girme münakaşaya; ya sinirini zıplatır havaya ya da yazık olur adabına - Mevlana
Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Hz. Muhammed

“Yükseköğretim / YKS (TYT, AYT, YDT)” sayfasına dön