Mezuniyet Şartları

Açık Öğretim Lisesinden mezun olabilmek için aşağıdaki 4 şartın tümünün yerine getirilmesi gerekir. Bu şartlardan biri bile eksik olsa mezun olamazsınız.

Açık Öğretim Lisesi Alansız Öğrenci Mezuniyet Şartları;

 1. Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
 2. Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
 3. Ortak derslerin tamamını başarması yada muaf olması, (Dil ve Anlatım dersinde muafiyet yoktur. Bu dersin mutlaka başarılması gerekir),
 4. Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması, gerekmektedir.

Not: Dil ve Anlatım dersi zorunlu ortak bir derstir ve bu dersten hiçbir şekilde muaf olunamaz. Dil ve Anlatım dersi dışındaki ortak derslerden 3  kez sınavına girilip başarısız olunan derslerden muaf tutulursunuz. Ancak muaf  olduğunuz dersin kredisini alamadığınızı unutmayınız. Muaf olduğunuz derslerden dolayı krediniz eksik kalırsa, bu derslerden alamadığınız krediyi seçmeli derslerden seçip toplam kredinizi tamamlayabilirsiniz. Muaf olunan ders istenirse tekrar seçilebilir, başarılması durumunda bu dersin de kredisi verilecektir.

Açık Öğretim Lisesinde sınavına gireceğiniz okutulan dersleri görmek için tıklayınız.

3.461 yorumlar

 1. 3 yil lise okudum alttan dersin vardi su an anadolu lisesi olmus aciklise bana 15 ders vermisler kredim 187 nasil mezun olucam kredi tamamlayipmi o dersleri veripmi muaf olupmu?

 2. aol de okuduğum dönem 4. 137 kredim var 6 zorunlu dersim var 8 döneme tamamlamadan mezun olunamazmı?

 3. toplam dönem 15 yazıyor ve meslek lisesinde okudum açıktan.
  ygs tercih yapabilirmiyim?

 4. merhaba, düz liseyi bitirmek için 4 sene gerekmiyor sadece zorunlu dersleri bitirip 192 kredi yapılması yeterli dogru mu anladım ?

 5. Mustafa ergün

  11.sınıftan acik liseye geçişte ne kadar kredi veriyor aöl

 6. Ben tasdikname ile 10.sınıf 2.dönem okuldan ayrılıp AÖL ye geçtim şu an 56 kredim var.10.sınıf alan yok/2 deyim.3 dönem sınava kayıt yaptım ancak sınavlara girmedim.bu iki yıl çalışıp sınavlara girersem 136 kredi daha alıp kredim tamamlanır ise mezun olabilir miyim? 8 donem okumak şartına göre 3 dönem kayıt yaptırmışsam 5 dönemim mi kalıyor?

 7. Merhaba 11.sınıfa geçtim şu an Anadolu lisesindeyim açık liseye geçmeyi düşünüyorum ama kaç kredim olur liseyi bitirmem ne kadar zaman alır onu merak ediyorum

  • 11. sınıfı bitirdikten sonra AÖL okuluna geçiş yaptığınız taktirde 2 dönemde bitirme şansınız var.

 8. 120 kredim var ek sınavı kaçırdım. bu 3 sınavda atıyorum 180 kredi oldu ve 2018 ygsye bavurdum diyelim kazandıgım taktirde kalan 10 krediyi sonradan toplayabiliyor muyum?

 9. 116 kredim var mezun olmak için kac kredi lazım

 10. Merhaba bi sorum olacak hocam ben maol okuyorum mezun olma şartımız 212 kredi benim 221 kredim var bu sene mezun olucam kredimin çokluğunun bana bi faydası olurmu diploma puanıma veya okulun bana vereceği ek puana bi etkisi olurmu bi fayda sağlarmı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by aciklise.net Açık Öğretim Lisesi