Diploma

Açık Liseden Mezun oldum, Diplomamı Ne Zaman ve Nereden Alabilirim?

Açık Öğretim Lisesinden mezun olarak diploma almaya hak kazanan öğrencilerin diplomaları, sınav sonuçları açıklandıktan 2 ay sonra ( bu süreç dönem sonrası iş ve işlemlerin yoğunluğuna göre 3-4 aya kadar uzayabilir) AÖL Müdürlüğünce  öğrencilerin belirttiği adres illerinde bulunan Merkez Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüğüne gönderilmektedir. Daha önceki dönemlerde mezun olup diplomasını alamayan öğrencilerin Açık Öğretim Lisesine bir dilekçe ile başvurarak diplomalarını Açık Öğretim Lisesi İrtibat Bürolarından herhangi birine gönderilmesini istemeleri gerekmektedir. Ayrıca öğrencinin şahsen veya noterden vekil tayin edilen kişinin başvurması ile Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü Emniyet Mah. Milas Sokak No:21 (Konya Yolu Üzeri – Gazi Hastanesi Karşısı)  Teknikokullar/Ankara adresinden diplomasını teslim alabilir.

Diplomamı Teslim Almaya Giderken Yanımda Neler Götürmeliyim ?

Diplomasını teslim almaya gidecek öğrencinin yanında, içinde bulunulan yıl için belirlenen Diploma Harç Ücretini ödediğini gösteren dekont mutlaka bulunmalıdır.
Eğer öğrenci daha önceden Açık Öğretim Lisesinden Çıkma Belgesi (Geçici Mezuniyet Belgesi) almış ise Çıkma Belgesini alırken ilgili harcı ödemiş olduğundan, tekrardan herhangi bir ödeme yapmadan Çıkma Belgesinin aslı ile başvurup, diplomasını alabilir.
Diplomayı öğrenci yerine bir başkası alacaksa, alacak kişi noterden vekil tayin edilmelidir. Vekilin noterden alınan vekaletname ve yukarıda belirtilen öğrencinin getirmesi gereken evraklardan biri ile başvurması gerekmektedir.

Açık Liseden aldığım Diplomamı Kaybettim, Ne Yapmalıyım?

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri, Açık Liseden daha önce almış oldukları  diplomayı kaybettikleri taktirde, diploma yerine geçen Diploma Kayıp Belgesi alabilirler. Bu belgeyi almak için bir dilekçe yazmaları ve bu dilekçeyle Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne posta yoluyla veya şahsen başvurmaları gerekir. Dilekçenin ekinde herhangi bir  gazeteye verilen zayi ilanı yoksa, dilekçede “gazete ilanı vermediğimden dolayı doğabilecek hukuki sorumluluk bana ait olmak üzere,” ifadesi yer almalı, TC Kimlik No ve Öğrenci No beyan edilmelidir. Söz konusu Diploma Kayıp Belgesi eğer öğrencinin dışında bir başkası tarafından alınacaksa, ilgili kişi mutlaka noterden vekil tayin edilmelidir. AÖL müdürlüğünce Faksla yapılan başvurular hiçbir şekilde dikkate alınmamaktadır. Dilekçelere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

pdf Diploma Kayıp Dilekçe Örneği
doc Diploma Kayıp Dilekçe Örneği

Mezun Oldum Ancak Diplomamı Almadım, Ne Yapmalıyım?

Mezun olan öğrenciler diplomalarını Açık Öğretim Lisesine bildirdikleri adres ilindeki Merkez Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüğünden alabilmektedirler. Diploma, söz konusu Halk Eğitim Merkezinde bulunmuyor ise;

 • Diploma basılmamış olabilir. Basılmama sebebi öğrencinin dosyasında bulunması gereken belge ve bilgilerde eksiklik olmasıdır. İlgili sorunun ne olduğu hakkında, ALO 147 ‘ yi  aramak suretiyle bilgi alınabilir. Eksik bilgi ve belgelerin Halk Eğitim Merkezi aracılığıyla Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne gönderilmesi halinde diploma basılacak ve ilgili Halk Eğitim Merkezine gönderilecektir.
 •  Diploma Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü arşivinde olabilir. 2008 yılından önce mezun olan ancak diplomalarını Halk Eğitim Merkezlerinden alamamış olan öğrencilerin diplomaları Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü arşivinde bulunmaktadır. Dilekçe örnekleri başlığında bulunan “Diploma İade İsteği” dilekçesinin doldurulup Halk Eğitim Merkezi Kanalıyla Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne gönderilmesi halinde diploma, istenilen Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne gönderilecektir.

Değişik Nedenlerle Diplomasını Almamış / Alamamış Öğrenciler;

Açık Öğretim Lisesinden değişik dönemlerde mezun olmuş ancak belge/bilgi eksikliği nedeniyle diplomaları basılamayan veya süresi içinde irtibat bürolarından alınmadığı için diplomaları AÖL Müdürlüğüne geri gönderilen öğrencilerden dilekçe ile başvuranlar;

• Öğrenci girişinden sisteme giriş yaptıktan sonra, “MEZUNİYET İŞLEMLERİ” menüsü altında bulunan, “Diploma Bilgileri” seçeneğinden bilgilerini görebilirler.

•Diploma Bilgileri bölümünde diplomanın nerede olduğu ve gönderildiği tarih alanı boş olan öğrencilere AÖL Müdürlüğünce ayrıntılı bilgi verilecektir.

Diploma Harcı Ücreti Ne kadardır ve Nereye Ödeme Yapacağım?

Açık Öğretim Lisesinden mezun olup diploma almaya hak kazanan öğrencilerden, 2013 yılı boyunca diploma harç bedeli olarak 10 TL alınacaktır.
AÖL Diploma harç ücreti Ziraat Bankası , Halk Bankası veya Vakıflar Bankasına T.C. Kimlik numarası belirtilerek yatırılacaktır.

 

359 yorumlar

 1. ben 2. dönem mezun oldum yüzyüze eğitimimi hazirandan tamamladım ve o zaman sistemde mezun yazdı. 3. dönem diplomaları ile gir demişierdi ama hala diploma nosu bile alınmadı ne yapmam lazım??

 2. Diploma nosunu nerden alacağım

  • Diploma nosu almış öğrenciler 2 ay sonra diplomasını Koordinatör Halk Eğitim Merkezlerinden alabilir.

 3. iyi günler kolay gelsin en son ek sınavda mezun oldum çıkma belgesi aldım fakat askerlik tecil durumunu bozduracağım için diplomamın aslı gerekiyor 2 ay oldu ama diplomam henüz gelmedi ne zaman gelir ?

 4. Ben 1. Ek sınavda mezun oldum fakat 2 ay olmasına rağmen diplomam gelmedi ne zaman alabilirim

 5. Kredim tamamlandi ek sinavlarda diplomami aldiğimi nerden öğrenebilirim

 6. iyi geceler pomem başvuru yaptım kabul edildi. ancak geçici mezuniyet belgesi istiyorlar. benim ise mezun olmak için 4 krediye ihtiyacım kaldı sınav 8 ocak da ama pomem evrak teslimi daha önce bu durumda sınavdan önce buraya verebileceğim belge varmı lütfen yardımcı olurmusunuz

 7. Mrb iyi günler benim arkadaşım üniversite okuyor ancak AÖL den gelmişti ve kredisi eksik diye mezun olamamıştı Ankara’daki bi sınava girip geçti gereken kredinin de üzerinde aldı üniversite 30araliga kadar mühlet verdi diploma getirmesi için bugün ogrendigine göre alltan üç dersi çıkmış budurumda ne yapabiliriz acaba yardımcı olurmusunuz 147 yi aradık pek yardımları dokunmadı iyi gunler

 8. meraba ben liseden mezun oldum ama dıl anlatm dersm vardı kaldı veremedım okula gıttım bana acık ögretımden verebılcemı soyledıler bu durumda sadece dıl anlatım dersınımı verecegım yosa lıse 4 tekrar mı okuyacagım bana bılgı verırsenız sevınırım tesekkur ederım

 9. Selamun aleykum ben diploma incelemesindeyim ama ben sayfama gireckken şöyle bir yazı gördüm açık öğretim lisesine kayıt yaptırırken teslim etmiş olduğunuz tasdik name öğrenim belgesi /başarı belgesini kayıt yaptırdığınız okula veya tarafınca açık öğretim lisesi müdürlüğüne ulastirmaniz gerekmektedir. Ben bu durumda ne yapmalıyım lütfen yardımcı olur musunuz?

 10. merhabalar 2015 yılının 1. döneminde bütün maöl de ders ve kredilerim bitti fakat mezuniyet durumumda mezun oldu mu hayır yazıyor ankaraya belgde gönderdik mezuniyet incelemesi için dilekçede gönderdik haber yok şuan 3 haftayı geçti silik durumdayım ondan olabilir mi admin bi de ygsye gireceğim hala mezun olmadı yazıyor cevabınız için şimdiden teşekkürler..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by aciklise.net Açık Öğretim Lisesi