GENEL KÜLTÜR ALANI MEZUNİYET ŞARTLARI DEĞİŞTİ!

Her Konuda Tartışabilirsiniz
Kullanıcı avatarı
colin_erkan
Doktor

Mesaj gönderen colin_erkan » 09 Haz 2011, 14:14

Açık Öğretim Lisesi Genel Kültür alanında okuyan öğrencilerimizin mezuniyet şartları değişmiştir. Daha önce, öğrenimlerine Genel Kültür alanında devam eden öğrencilerin, ortak derslerden en az 80 kredi tamamlama zorunluluğu var iken bu zorunluluk kaldırılmıştır. (Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 06/06/2011 tarihli ve 66 numaralı kararı).
(Aşağıdaki şartlar öğrenimlerine Genel Kültür, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Yabancı Dil ve Türkçe
Matematik alanında devam eden öğrenciler için geçerlidir.)
Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması,
Alan kredisinin 80 veya üzerinde olması (Genel Kültür alanı hariç),
Alan derslerinin tamamından en az bir defa sınava girilmiş olunması,
Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olması,

Not: Öğrenimlerine "Alansız" olarak devam eden öğrencilerimiz henüz mezuniyet aşamasına gelmemişlerdir.
Kaynak:http://www.aciklise.net/genel/mezuniyet-sartlari.html

CeHeNNeM Buz TuTana Kadar BAYRAMPAŞALIYIZ....!!!
(2008 yılında foruma ilk üye olduğumda atmıştım bu imzayı malesef Bayrampaşadan ayrıldım ama bir gün tekrar geri döneceğim...)

beyzi
Uzman

Re: GENEL KÜLTÜR ALANI MEZUNİYET ŞARTLARI DEĞİŞTİ!

Mesaj gönderen beyzi » 09 Haz 2011, 23:29

benim bölümüm genel kültür şu anda 146 kredim var son sınav hariç. ortak ders kredim ise 75 yani şimdi ortak dersimin 80 krediye tamamlamam şart değil öylemi ? zorunlu dersim yok. dil ve anlatımları da başarıyla geçtim.bana açıklama yaparmısınız arkadaşlar....ortak ders seçmem gerekmiyormu artık... valla eğer öyleyse süper oldu. 5 kredilik ortak derslerde hep kazık dersler ing. mat. geometri falan....idi...

Kullanıcı avatarı
colin_erkan
Doktor

Mesaj gönderen colin_erkan » 10 Haz 2011, 09:38

beyzi yazdı:benim bölümüm genel kültür şu anda 146 kredim var son sınav hariç. ortak ders kredim ise 75 yani şimdi ortak dersimin 80 krediye tamamlamam şart değil öylemi ? zorunlu dersim yok. dil ve anlatımları da başarıyla geçtim.bana açıklama yaparmısınız arkadaşlar....ortak ders seçmem gerekmiyormu artık... valla eğer öyleyse süper oldu. 5 kredilik ortak derslerde hep kazık dersler ing. mat. geometri falan....idi...
ortak derslerin varsa yine onlara girmek zorundasın sadece 80 kredi yapma zorunluğu kaldırıldı mezun olabilmen için ortak derslerden geçmen veya muaf olman gerekiyo....
CeHeNNeM Buz TuTana Kadar BAYRAMPAŞALIYIZ....!!!
(2008 yılında foruma ilk üye olduğumda atmıştım bu imzayı malesef Bayrampaşadan ayrıldım ama bir gün tekrar geri döneceğim...)

Yns
Uzman

Mesaj gönderen Yns » 10 Haz 2011, 10:53

colin_erkan yazdı:
beyzi yazdı:benim bölümüm genel kültür şu anda 146 kredim var son sınav hariç. ortak ders kredim ise 75 yani şimdi ortak dersimin 80 krediye tamamlamam şart değil öylemi ? zorunlu dersim yok. dil ve anlatımları da başarıyla geçtim.bana açıklama yaparmısınız arkadaşlar....ortak ders seçmem gerekmiyormu artık... valla eğer öyleyse süper oldu. 5 kredilik ortak derslerde hep kazık dersler ing. mat. geometri falan....idi...
ortak derslerin varsa yine onlara girmek zorundasın sadece 80 kredi yapma zorunluğu kaldırıldı mezun olabilmen için ortak derslerden geçmen veya muaf olman gerekiyo....
Arkadaş zorunlu derslerini muaf olarak vermiş ama ortak kredisi 75'te kalmış anladığım kadarıyla.Ortak kredi kalktı yani mezun olabilirsin demek oluyor bu.

Sonuç olarak açık liseden mezun olmak 1 adım daha kolaylaştı.Örnek olarak 1'den 5'e kadar Hiç matematik yapmadan (zorunlu derslerde vardır ancak muaf olunabilir) psikoloji hukuk turizm gibi sözel dersleri verip 192 krediyi tamamlayıp mezun olunabilir...
Resim

Kanadının altına sığınacak bir kuş arayan eskimiş saçak gibiyim sensiz,
Ya da bütün balinaların kıyıya vurup intihar ettiği bir deniz...

he-man
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen he-man » 10 Haz 2011, 11:55

genel kültür alanındaki arkadaşlar adına sevindim,bu düşünceli davranışı açık öğretim yeklileri nasıl yaptı yahu altından bişey çıkmasın :D

keşke tüm krediler düşse :( 192 çok değil mi ya :( 150 olsa keşke
aol'de okuduğu dönem:5

toplam kredi: 121 /alan kredisi:64

sosyal bilimler

Kullanıcı avatarı
dark_angel
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen dark_angel » 10 Haz 2011, 11:57

acaba sosyal bilimler,tm vb bölümlerin de mezuniyet şartları değişir mi?

Yns
Uzman

Mesaj gönderen Yns » 10 Haz 2011, 12:23

he-man yazdı:genel kültür alanındaki arkadaşlar adına sevindim,bu düşünceli davranışı açık öğretim yeklileri nasıl yaptı yahu altından bişey çıkmasın :D

8. dönem sonunda kredim 250 civarında olacak : )

Bence ortak kredi yerine dönem olayı kalkmalıydı.Derslerimin hemen hemen hepsini verdim dönem dalgasına 2 ders için üniversiteye 1 yıl geç gireceğim...
Resim

beyzi
Uzman

Mesaj gönderen beyzi » 10 Haz 2011, 12:38

beyzi yazdı:
benim bölümüm genel kültür şu anda 146 kredim var son sınav hariç. ortak ders kredim ise 75 yani şimdi ortak dersimin 80 krediye tamamlamam şart değil öylemi ? zorunlu dersim yok. dil ve anlatımları da başarıyla geçtim.bana açıklama yaparmısınız arkadaşlar....ortak ders seçmem gerekmiyormu artık... valla eğer öyleyse süper oldu. 5 kredilik ortak derslerde hep kazık dersler ing. mat. geometri falan....idi...

YNS yazdı...
Arkadaş zorunlu derslerini muaf olarak vermiş ama ortak kredisi 75'te kalmış anladığım kadarıyla.Ortak kredi kalktı yani mezun olabilirsin demek oluyor bu.

Sonuç olarak açık liseden mezun olmak 1 adım daha kolaylaştı.Örnek olarak 1'den 5'e kadar Hiç matematik yapmadan (zorunlu derslerde vardır ancak muaf olunabilir) psikoloji hukuk turizm gibi sözel dersleri verip 192 krediyi tamamlayıp mezun olunabilir...

ewt yns zorunlu dersin kaLmadı.hepsinden musf oldum...bundan sonra sözel derslerden seçip (çünkü muaf olduğum ortak dersler sayısal hep ) 192 krediyi tamamlayıp mezun olabilirim dimi...yani ortak dersleri 80 yapmak zorunluluğu yok ....

Kullanıcı avatarı
gülbeyaz
Doçent

Mesaj gönderen gülbeyaz » 10 Haz 2011, 13:09

oo iyiymiş aslında sayısal dersleri açık liselerden tamamen muaf etseler yada sadece isteyen seçse onları daha iyi olur sonuçta biz kimseden ders alamıyoruz ve bu yüzden hep kalıyoruz sayısallardan bu da bizim için zaman + kredi kaybı oluyor.

Allaha şükür benim ortak ders kredim 84 oldu yani sorunum yok.
he-man yazdı:genel kültür alanındaki arkadaşlar adına sevindim,bu düşünceli davranışı açık öğretim yeklileri nasıl yaptı yahu altından bişey çıkmasın :D

acaba seçim yakın olduğu için olmasın ee aölde çoğunluk genel kültürde olduğu için bi kıyak yapalım demişlerdir belkide

ah ah keşke 150 olsa idi işte bugün mezun olmuştum aölden ve daha bi zaimle çalışırdım lyslere :)

he-man
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen he-man » 10 Haz 2011, 13:35

gülbeyaz yazdı:oo iyiymiş aslında sayısal dersleri açık liselerden tamamen muaf etseler yada sadece isteyen seçse onları daha iyi olur sonuçta biz kimseden ders alamıyoruz ve bu yüzden hep kalıyoruz sayısallardan bu da bizim için zaman + kredi kaybı oluyor.

acaba seçim yakın olduğu için olmasın ee aölde çoğunluk genel kültürde olduğu için bi kıyak yapalım demişlerdir belkide

ah ah keşke 150 olsa idi işte bugün mezun olmuştum aölden ve daha bi zaimle çalışırdım lyslere :)
aslında aol öğrencileri birleşip baskı yaparsak kredileri düşürtebiliriz yada yılda 4 dönem yaptırabiliriz veya bi sınavda 30 yerine 40 kredi seçebiliriz.Bi şekilde bi kolaylık yaptırırz birleşirsek :evil:

bişey sorcam,genel kültürden mezun olmakla diğer bölümlerden mezun olmak arasında ne gibi bi fark var,keşke zamanında genel kültüre yazılsaydım diyorum,gerçi genel kültürde de mat. geo .fizik gibi zor dersler var ama bazı derslerin dönem olarak uzun olmamasına imreniyorum,şu an çalışırken zevk almadığım ders yok ama askerde nispeten biraz daha rahat ederdim :(
aol'de okuduğu dönem:5

toplam kredi: 121 /alan kredisi:64

sosyal bilimler

Kullanıcı avatarı
gülbeyaz
Doçent

Mesaj gönderen gülbeyaz » 10 Haz 2011, 13:43

he-man yazdı:
gülbeyaz yazdı:oo iyiymiş aslında sayısal dersleri açık liselerden tamamen muaf etseler yada sadece isteyen seçse onları daha iyi olur sonuçta biz kimseden ders alamıyoruz ve bu yüzden hep kalıyoruz sayısallardan bu da bizim için zaman + kredi kaybı oluyor.

aslında aol öğrencileri birleşip baskı yaparsak kredileri düşürtebiliriz yada yılda 4 dönem yaptırabiliriz veya bi sınavda 30 yerine 40 kredi seçebiliriz.Bi şekilde bi kolaylık yaptırırz birleşirsek :evil:

bişey sorcam,genel kültürden mezun olmakla diğer bölümlerden mezun olmak arasında ne gibi bi fark var,keşke zamanında genel kültüre yazılsaydım diyorum,gerçi genel kültürde de mat. geo .fizik gibi zor dersler var ama bazı derslerin dönem olarak uzun olmamasına imreniyorum,şu an çalışırken zevk almadığım ders yok ama askerde nispeten biraz daha rahat ederdim :(
ben de keşke ilk yazıldığımda direk genel kültürden başlasaymışım diyorum. genel kültürden mezun olmakla diğer alanlardan mezun olmak arasıvda hiç bir fark yok mat geo gibi derler 2-3 dönem ortak ders olarak okutuluyo sonra da dil anlatım din kültürü gibi basit dersler var . eğer öyle bir kampanya başlatılabilirse mezun olsam dahi seve seve katılırım. biiz çektik bari bizden sonrakiler çekmesin .

Kullanıcı avatarı
4Revenge
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen 4Revenge » 10 Haz 2011, 18:38

Genel kültür
Toplam Kredi : 141 Ortak Kredi : 80

Kredi bilgilerim böyle acaba şuan mezunmuyum ? 141+80=221 yapıyor.
yada 141 i 192 mi yapmam lazım ? 192+80 ?
Zorunlu dersim de kalmadı, toplam dönem de 8 i geçti.
  • Gelecekte Bir gün Gelecek..!

Yns
Uzman

Mesaj gönderen Yns » 10 Haz 2011, 19:00

Ordaki 80 , 141'in içinde.Yani senin 141'i 192 yapman gerekiyor...
Resim

aliihsantopuz

Mesaj gönderen aliihsantopuz » 11 Haz 2011, 03:27

hakkaten ya krediler neden 192? 190 fln degilde yada 180 gibi bir rakam degil. sondaki o 2 kusurat noluyor kaldirsinlar bari o ikiyi. Hem ayrica bir senede 3 sinav yapiliyor ve 30 krediden toplamda 90 kredi yapiyor. ve iki yilda da bunun toplami 180 oluyor. yani sirf gecmek icin 12 krediye daha ihtiyac kaliyor.

assolist
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen assolist » 11 Haz 2011, 10:10

4Revenge yazdı:Genel kültür
Toplam Kredi : 141 Ortak Kredi : 80

Kredi bilgilerim böyle acaba şuan mezunmuyum ? 141+80=221 yapıyor.
yada 141 i 192 mi yapmam lazım ? 192+80 ?
Zorunlu dersim de kalmadı, toplam dönem de 8 i geçti.
Senin 51 krediye ihtiyacın var arkadaşım. 51 krediyi istediğin derslerden seçebilisin. 2 sınav sonra mezun olursun inşallah.
Toplam kredi: 192 Ortak kredi: 80 yazmalı en az.
Örneğin: ortak derslerden 80 kredilik ders + 112 kredi diğer derslerden = 192'dir gibi...

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön