Mezuniyet Şartları

Açık Öğretim Lisesinden mezun olabilmek için aşağıdaki 4 şartın tümünün yerine getirilmesi gerekir. Bu şartlardan biri bile eksik olsa mezun olamazsınız.

Açık Öğretim Lisesi Alansız Öğrenci Mezuniyet Şartları;

 1. Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
 2. Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
 3. Ortak derslerin tamamını başarması yada muaf olması, (Dil ve Anlatım dersinde muafiyet yoktur. Bu dersin mutlaka başarılması gerekir),
 4. Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması, gerekmektedir.

Not: Dil ve Anlatım dersi zorunlu ortak bir derstir ve bu dersten hiçbir şekilde muaf olunamaz. Dil ve Anlatım dersi dışındaki ortak derslerden 3  kez sınavına girilip başarısız olunan derslerden muaf tutulursunuz. Ancak muaf  olduğunuz dersin kredisini alamadığınızı unutmayınız. Muaf olduğunuz derslerden dolayı krediniz eksik kalırsa, bu derslerden alamadığınız krediyi seçmeli derslerden seçip toplam kredinizi tamamlayabilirsiniz. Muaf olunan ders istenirse tekrar seçilebilir, başarılması durumunda bu dersin de kredisi verilecektir.

Açık Öğretim Lisesinde sınavına gireceğiniz okutulan dersleri görmek için tıklayınız.

3.317 yorumlar

 1. 4 dönem okumuş gözüküyorum 59 kredim var tüm sınavlardan geçtiğimi varsayarsanız (zorunlu,ortak,seçmeli) kaç sınava girmem gerekli ?bir yılda kaç sınav yapılır? Teşekkürler

 2. aöl ımam hatıp lısesı okuyorum kredı 212 de bıtıyor benım kredım ıse 219 ama dıl ve anlatım kaldı mezun olma durumu varmı

 3. Merhabalar
  Dönemim 5 kredim 136. Aldığım derslerin hepsini geçersem 2 sınavda kredim tamamlanıcak. Ancak bir sene icinde 3 donem oldugu icin 5,6,7. Donemler tamamlaniyor bir sene icinde. 1 donem icin 2019 universite sinavini beklemek zorundamiyim? 2018 universite sinavina giremezmiyim? Ve ek sinavlar donemden sayilirmi?

 4. İyi günler. 187 kredim var üst tabloda zorunlu ders sayısı 8 görünüyor ama 2017/1 mezuniyet şartında kalan zorunlu ders sayısı 0 görünüyor. Daha önce tüm zorunlu dersleri vermiştim. Dönem sayım geçti. Ek sınava girdim ancak 192 krediye tamamlayamadım? 2017/1de mezun olabilme şansım var mı?

 5. Zorunlu derslerimi verdim ama şu an kalan 8 zorunlu ders görünüyor. Kredim 187 dönem 8 üstü?

 6. Donemim 8 kredim 199 son sinavda 1 zorunlu dersim kalmisti ink tarihi onu gecemedim ve mezun olamadim suan ise 9 zorunlu ders gorunuyor simdi sadece ink tarihini gecersem mezun olabiliyomuyum yoksa diger dersleride vermem gereklimi cevap verebilirmisiniz

 7. Benim kredim 193 sinavda hiç soru çözmesem sorun olur mu??

 8. Dönemim 4, kredim 222 , 6 tane zorunlu derdim kaldi onlarıda verince mezun olabiliyor muyum??

  • 4. dönemde 222 krediye ulaşamazsınız, toplam döneminize bakınız. Toplamda 8. döneme ulaşıp zorunlu derslerinizi bitirdiğinizde mezun olursunuz.

 9. 4. Dönemde mezun oluyorum ama 8. Dönemde mezun olmak zorundaymişiz ben kayıt yaptırsam 8. Döneme kadar fakat sinavlara girmesem olurmu??

 10. zorunlu derslere nerden bakabilirim açık üğretim sayfamda nasıl görebilirim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by aciklise.net Açık Öğretim Lisesi