Mezuniyet Şartları

Açık Öğretim Lisesinden mezun olabilmek için aşağıdaki 4 şartın tümünün yerine getirilmesi gerekir. Bu şartlardan biri bile eksik olsa mezun olamazsınız.

Açık Öğretim Lisesi Alansız Öğrenci Mezuniyet Şartları;

 1. Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
 2. Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
 3. Ortak derslerin tamamını başarması yada muaf olması, (Dil ve Anlatım dersinde muafiyet yoktur. Bu dersin mutlaka başarılması gerekir),
 4. Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması, gerekmektedir.

Not: Dil ve Anlatım dersi zorunlu ortak bir derstir ve bu dersten hiçbir şekilde muaf olunamaz. Dil ve Anlatım dersi dışındaki ortak derslerden 3  kez sınavına girilip başarısız olunan derslerden muaf tutulursunuz. Ancak muaf  olduğunuz dersin kredisini alamadığınızı unutmayınız. Muaf olduğunuz derslerden dolayı krediniz eksik kalırsa, bu derslerden alamadığınız krediyi seçmeli derslerden seçip toplam kredinizi tamamlayabilirsiniz. Muaf olunan ders istenirse tekrar seçilebilir, başarılması durumunda bu dersin de kredisi verilecektir.

Açık Öğretim Lisesinde sınavına gireceğiniz okutulan dersleri görmek için tıklayınız.

2.768 yorumlar

 1. S.a acaba sınavda ders notu 40 geçti sayiliyormu

 2. Hocam iyi günler bu sınavla birlikte 191 kredim oldu 3 muaf dersim var zorunlu ders kalmamıştır yazıyor şimdi ben temmuzdaki sınavda 1 kredi verirsem mezun olurum demi

 3. Öncelikle sorulara göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı, içini rahatlattığınız tüm arkadaşlar için çok teşekkür ediyorum size ve affınıza sığınarak bende bir soru sormak istiyorum.. 2010 yılında açık öğretime kayıt oldum lakin pek umursamadım, sınavlara pek girmedim öyle yada böyle 32 kredim olmuş. Tahsil şu sıralar bana çok engel olduğu için ilgi alanıma girmeyi başardı, zorunlu olarak 50 küsür dersim var. Ben bu dersleri versem bile kredimin 192’yi geçeceğini sanmıyorum yada geçermi? yada siz ne önerirsiniz? nasıl mezun olabilirim, zorunlu dersleri bitirmem yeterlimidir? teşekkür ederim.

  • Tamamdır ufak bir araştırmayla, tüm zorunlu ve seçmeli derslerin toplam kredisi 220′ imiş. Haliyle geçemiyor olsam bile muaf olarak krediyi almam mümkündür sanırım.

  • Planlı ve düzenli çalışarak başarılı olabilirsiniz. Eksik kredilerinizi seçmeli derslerden tamamlayabilirsiniz.

 4. merhaba ben 28.08.99 doğumluyum 3.dönem sınavına girebilme bir ihtimalim varmıdır ?

 5. merhabalar,
  benim sorum şu şekilde; hiç bir sınava girmeden mezun olmak ne derece de mümkün?
  ayrıca var sayalım ki mezun olduk üniversite sınavında aöl de sınavlara girmeyişimizin ne kadar etkisi olur yada etkisi olur mu?

 6. Mesleki açık öğretim lisesi okuyorum. Kredileri tamamlandı ancak 2 tane zorunlu dersim var. Tekrardan sınava girmem gerekiyor mu? Bir de 3. Dönem sınavlarına 17 yaş üstü mü 18 yaş üstü mü girebiliyor?

  • Gerekiyor, 01-02 Temmuz 2017 tarihlerinde yapılacak olan 3. Dönem sınavlarına AÖL – Açık Öğretim Lisesine kayıtlı, sınavın yapıldığı ilk gün itibariyle on yedi yaşını doldurmuş, on sekizden gün almış (31 Haziran 2000 ve daha önceki doğumlu) silik, donuk ve ya aktif öğrenciler 3. Dönem kayıt yenileme yaptırmaları halinde katılacaktır.

 7. Merhaba. Benim şimdi açık liseyi bitirrmem için sadece 36 krediye ihtiyacım var . Şimdi biz temmuz ayında 35 kredilik ders secebiliyoruz. Ve temmuz ayindaki sinavi gecersem geriye ihtiyacım olan sadece 1 kredi olacak. Ve ben o 1 krediyi nasıl vereceğim. Ek sınav varmı acaba .

 8. Hocam merhaba ben imam hatip öğrencisiyimve yüzyüze derslerim var benim alan kredim 98 benim okula gitmeme gerek varmi.. toplam kredim 141 sadece sınavlara girip krediyimi yukseltmeliyim yoksa okula gitmem gerekirmi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by themekiller.com watchanimeonline.co