Mezuniyet Şartları

Açık Öğretim Lisesinden mezun olabilmek için aşağıdaki 4 şartın tümünün yerine getirilmesi gerekir. Bu şartlardan biri bile eksik olsa mezun olamazsınız.

Açık Öğretim Lisesi Alansız Öğrenci Mezuniyet Şartları;

 1. Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
 2. Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
 3. Ortak derslerin tamamını başarması yada muaf olması, (Dil ve Anlatım dersinde muafiyet yoktur. Bu dersin mutlaka başarılması gerekir),
 4. Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması, gerekmektedir.

Not: Dil ve Anlatım dersi zorunlu ortak bir derstir ve bu dersten hiçbir şekilde muaf olunamaz. Dil ve Anlatım dersi dışındaki ortak derslerden 3  kez sınavına girilip başarısız olunan derslerden muaf tutulursunuz. Ancak muaf  olduğunuz dersin kredisini alamadığınızı unutmayınız. Muaf olduğunuz derslerden dolayı krediniz eksik kalırsa, bu derslerden alamadığınız krediyi seçmeli derslerden seçip toplam kredinizi tamamlayabilirsiniz. Muaf olunan ders istenirse tekrar seçilebilir, başarılması durumunda bu dersin de kredisi verilecektir.

Açık Öğretim Lisesinde sınavına gireceğiniz okutulan dersleri görmek için tıklayınız.

3.382 yorumlar

 1. 1 dönemde en çok kaç kredi alabiliyoruz

 2. Kredim bugün girdiğim sınavla birlikte doldu. Almam gereken 2 kredi vardı zaten. Peki ben sınava girmeye devam etmeli miyim ? Yarın mesela sınav var ama kredim doldu ? O dersi muaf etme zorunluluğum var mı ?

 3. Lise 2 yi bitirdim yalnız sınıf tekrarına kaldım aöl ne kayıt olursam minimum kaç yılda bitiririm liseyi ?

 4. Mrb 9-10 aralık sınavında kredim tamamlanıyor ve zorunlu derslerimde kalmadı mezun olmak için 3.dönem sonunumu beklemem gerekiyor yoksa sınav sonuçları açıklandıktan sonra diplomamı alabilirmiyim?

 5. sınav sonuçları ne zaman açıklanır

 6. Mrb mezun olmam icin kalan zorunlu ders sayisinin 0 olmasi gerekiyormu??

 7. Merhaba şu an 184 kredim var 9-10 Aralık sınavı ile birlikte 192 kredim doluyor yapabildiğim ortak derslerin çoğunu yaptım, yapamadıklarımı muaf ettim. Ama ortak derslerden kazanılan kredi sayısı 120 olmadı, 90 larda kaldı. 192 ye tamamlamış olsam bile bu şekilde mezun olamaz mıyım?

 8. Benim 187 kredi ortak derslerden 5 kredi seçmeli derslerden var mezun olabilmek için yeni bir sistem gelmiş heralde 120 kredi ortak derslerden 72 kredi seçmeli dersten alınması gerekiyormuş doğru mu doğru ise bize geçerli olucak mı ?

 9. ben bu sene açık öğretime geçtim lise 3normal okul seklinde bitirdim 4sinif da açıkta okuyorum 5tane sınava girdim hepsinden geçtim kredim 230 sizce bir daha girmek zorundamiyim 8donem yaziyo o ne

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by aciklise.net Açık Öğretim Lisesi