"A.Ö.L" Yeni kaydoldum.

Forumumuzda yer almayan konu ve başlıkları burada oluşturabilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
dreamemrahkurt
Yardımcı Uzman

"A.Ö.L" Yeni kaydoldum.

Mesaj gönderen dreamemrahkurt » 14 Eyl 2011, 07:19

herkese selam. ben emrah, yaşım 18. bundan böyle artık aranızdayım :) .
---
Örgün eğitim lise 1 de okuyordum. maalesef lisede sınıfta kaldım atıldım. açıktan bitirmeye karar verdim. hafta başı (p.tesi) yeni kayıt oldum. bana bir kağıt verildi. ve bu kağıtla internet'den giriş yapabilir, durumuma bakabilirmişim.fakat ben bundan sonrası için ne yapacağımı bilmiyorum. ders seçimi, sınav tarihleri, hangi sınavlar gireceğim, kaç soru var, kaç tane çözmem gerek, durumum aktif nasıl olacak, kayıt yenileme vs., kitapları nasıl alacağım. bunları bilmiyorum dahası a.ö.l hakkında hiç birşey bilmiyorum. detaylı bir şekilde anlatabilir misiniz.

teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Re: "A.Ö.L" Yeni kaydoldum.

Mesaj gönderen kripton » 14 Eyl 2011, 07:40

Öncelikle hoşgeldin aramıza. Sen şimdi lise 1 i hiç okumamış sayılıyorsun sanırım vereceğim cevap ona göre olacak.

Yaşın 18 olduğu için açık liseyi 2.5 yılda bitirme şansın var.

Açık lise de toplam 8 dönem var. ( bu sürede derslerini veremezsen süre uzar )

Yılda 3 sınav oluyor ( yaşı 18 den küçük olanlar için 2 sınav var )
Sınavlar ocak mayıs ve temmuz ayında oluyor

Bir sınav 4 oturum şeklinde oluyor. Cumartesi günü öğleden önce 1. oturum öğleden sonra 2. oturum. Pazar günü öğleden önce 3. oturum öğleden sonra ise 4. oturum oluyor.

Bir dönemde 30 kredilik ders seçebiliyorsun.

Mezuniyet şartları için bu linke tıkla http://www.aciklise.net/genel/mezuniyet-sartlari.html

Ders seçerken kesinlikle kolay diye seçmelilere yönelme. Önce ortak (zorunlu ) olan dersleri seç. Kredin eksik kalırsa o zaman seçmeli dersler devreye girer.

Ortak derslerini mutlaka geçmelisin veye 3 kere o dersten sınava girip o dersten muaf olursun. Ama muaf olursan dersin kredisini alamazsın. Dil anlatım dersinden muafiyet yok mutlaka geçmelisin.

Sınavlarda her desten 20 soru bulunuyor. 9 tanesini doğru cevaplarsan 45 puan alır ve geçersin ama diploma notunu yüksek tutmak istersen çok çalış ve daha fazla soru çözmeye bak. Ayrıca yanlış doğruyu götürmüyor açık lise sınavlarında.

Aklına takılan başka sorular varsa sor forumda bilen arkadaşlar yardımcı olacaktır. Ve bu siteyi sürekli takip etmen gerekecek http://www.aciklise.net/açık lise okurken
En son kripton tarafından 14 Eyl 2011, 07:49 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim

Kullanıcı avatarı
dreamemrahkurt
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen dreamemrahkurt » 14 Eyl 2011, 07:47

@kripton: hoş buldum. evet, lise 1 okumamış sayılıyorum. 2,5 yılda bitirme şansım varsa, çok iyi! fakat ben kayıt olurken 4 senelik eğitim olarak görmüştüm. :roll: . şuan araştırıyorum.

cevabın için teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 14 Eyl 2011, 07:55

Evet 4 senelik eğitim doğru. Ama şu şekilde:

Açık lisede 1-2-3-4-5-6-7-8 dönem var.

1. ve 2. dönem örgün eğitimdeki lise 1 e
3. ve 4. dönem lise 2 ye
5. ve 6. dönem lise 3 e
7. ve 8. dönem ise lise 4 e denk geliyor.

Şimdi açık lise de yaşı 18 olanlara tanınan bir kolaylık 2.5 yılda bitirmek. Bu yüzden bizler için yaz döneminde ek sınav yapılıyor. Hesap ettiğin zaman da bir buçuk yıl erken bitirebiliyoruz 4 yıllık liseyi. Yani 4 yıllık eğitimin tüm derslerini görüp sınava girmiş oluyorsun zaten.

Yaşı 18 in altında olanlar yılda 2 sınava girdiği için 4 senede bitirebiliyor ama biz birinci yıl 1-2-3. dönem derslerini ikinci yıl 4-5-6. dönem derslerini yarım yılda ise kalan 7-8. dönem derslerini vererek zamandan tasarruf etmiş oluyoruz.
Resim

Kullanıcı avatarı
dreamemrahkurt
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen dreamemrahkurt » 14 Eyl 2011, 08:05

@kripton bu çok güzel birşey, gerçekten 2,5 yılda bitirebilirsem, çok faydalı olacak. peki her sınavdan 45 aldığımı varsayalım, yine de 2,5 yıl uzar mı?

ayrıca yorumların çok faydalı oldu, sağol.

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 14 Eyl 2011, 08:25

Sen her dersten 45 alsan da 90 alsan da o dersin kredisini alırsın. 45 alıp dersi geçersen süre uzamaz. Ama sana tavsiyem çalışıp not ortalamanı yüksek tutman. Öyle gözünde büyütme benim yaşım senden çok büyük ve yıllarca okula derse ara vermiş biriyim. Ama inan biraz gayret gösterip sıkı çalışırsan 70- 80 yaparsın not ortalamanı rahatlıkla.

Bir de birçok arkadaş şu yanılgıya düşüyor:

Şimdi ders seçme sırasında ekrana seçebileceğin ders listesi gelir. İçlerinde ortak ve seçmeli dersler vardır. Bazı arkadaşlar mezun olabilmek için sadece kredi hesabı yapıp kolay olan seçmeli dersleri seçerler. Ama ortak dersler geçilmezse bir dahaki dönem yine çıkar karşına. Mesela ben ilk başlarda zor olsa da matematik geometri kimya vs... gibi ortak dersleri zor olsa da seçtim ve geçtim. Şimdi kafam rahat. Bu konuya dikkat et mutlaka.

Ayrıca önümüzdeki aylarda durumun aktif olur. Arada bir öğrenci girişi yap ve sürekli takipde ol.
Derslerini seçtikten sonra kitaplarını halk eğitim merkezlerinden alabilirsin. İlk defa kayıt olanların derslerini sanırım sistem otomatik seçiyor. Bu konuda halkeğitim den bilgi alabilirsin.
Resim

Kullanıcı avatarı
dreamemrahkurt
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen dreamemrahkurt » 14 Eyl 2011, 08:33

@kripton, tavsiyen için sağol. inşallah 2,5 sene de bitirebilirim.

teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 14 Eyl 2011, 08:39

Rica ederim yardımcı olabildiysem ne güzel. İnşallah bitirebilirsin 2.5 yılda. Sen işini ciddiye al sorumluluğunun farkında ol yeter. Sakın sakın, nasıl olsa açık lise kolay havasına girme. Çalışana kolay ama çalışmayana da zor.

Hem diploma notun 85-90 gelse fenamı. Üniversite düşünüyorsan zaten aobp puanı da önemli. Bu sene forumdaki arkadaşlar not ortalaması 80-85 civarı gelenlerin tam aobp puanı alabileceğini söylemişlerdi. ( Bu konuda verdiğim bilgi eksik olabilir seni yanıltmış olmayayım ben aklımda kalanı söylüyorum sen bi araştır yinede )
Resim

Kullanıcı avatarı
dreamemrahkurt
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen dreamemrahkurt » 14 Eyl 2011, 08:44

@kripton üniversite tabii ki düşünüyorum. evet, artık kaybedecek senem yok!. ayrıca asker de ne yapacağımı bilmiyorum. bu da ayrı bir dert :?

Kullanıcı avatarı
dreamemrahkurt
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen dreamemrahkurt » 14 Eyl 2011, 09:06

arkadaşlar bu arada askerlik geliyor. o nasıl olacak. ne yapmam gerek sizce, sanırım anlatmama gerek yok. herşey ortada

Efisio
Çırak

Mesaj gönderen Efisio » 14 Eyl 2011, 09:33

sanırım 93'lüsün. 2,5 senede liseyi bitirsen bile askere gitmiş olacaksın. yani mezun olamadan tecil etme şansın olmuyor açık öğretim lisesinde, ancak mesleki açık öğretim lisesinde tecil imkanı mümkün.

Kullanıcı avatarı
dreamemrahkurt
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen dreamemrahkurt » 14 Eyl 2011, 09:35

@Efisio, 93'lüyüm. askerde devam edebilir miyim. asker de devam edebilrsem 2,5 yılda bitmez gibime geliyor. asker de izin verecekler mi o da var..

Efisio
Çırak

Mesaj gönderen Efisio » 14 Eyl 2011, 09:41

büyük ihtimalle izin veriliyor, sınavda asker görmüştüm bi ara :)

Kullanıcı avatarı
dreamemrahkurt
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen dreamemrahkurt » 14 Eyl 2011, 09:45

@Efisio, hayırlısı olsun bakalım. asker de sınavlara girebilirsem.Ve 2,5 sene de bitebilirsem, değmeyin keyfime 8)

Kullanıcı avatarı
dreamemrahkurt
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen dreamemrahkurt » 14 Eyl 2011, 10:19

arkadaşlar lütfen tavsiyeleriniz olursa çekinmeyin, yazın. bu arada a.ö.l'ne kaydolunca "keşke, olsa" dediğiniz şeyler oldumu. nelere dikkat etmem lazım :))

“Yeni Forum Konuları Oluşturun” sayfasına dön