Açık Öğretim Lisesinden Mesleki Açık Öğretim Lisesine Nasıl Geçiş Yapılır?

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri isterlerse MAÖL – Mesleki Açık Öğretim Lisesine geçiş yapabilirler. Açık Öğretim Lisesinden MAÖL – Meslekî Açık Öğretim Lisesine geçmek isteyen kayıtlı öğrenciler her öğretim yılının başında yüz yüze eğitim veren Meslek Lisesi okul müdürlüğüne dilekçe ile başvurarak geçiş yapabilirler. Öğrencinin Açık Öğretim Lisesinde kazandıkları dönemler ve krediler aynen korunur.
aolden-maole-gecis-islemi

Geçiş işlemi yaparken aşağıdaki hususları lütfen dikkate alınız;

1. AÖL –  Açık Öğretim Lisesinden MAÖL – Meslekî Açık Öğretim Lisesine geçiş işleminde başardığınız derslerden elde ettiğiniz kredi ve dönemler aynen korunur. Özetle dönem ve kredi miktarında bir değişiklik olmaz.

2. MAÖL – Meslekî Açık Öğretim Lisesinden Açık Öğretim Lisesine geçişler Yeni Kayıt dönemlerinde yapılmaktadır.

3. 18 yaşını doldurmamış öğrencilerin dilekçelerine velileri imza atmalıdır.

4. Dilekçe örneği için buraya buraya tıklayınız.

 

Mesleki Açık Öğretim Lisesinden Açık Öğretim Lisesine Geçiş İşlemleri için tıklayınız.
Açık Öğretim Lisesinden Örgün Eğitim Veren Okullara Geçiş İşlemleri için tıklayınız.

 

1.698 yorumlar

 1. Merhaba ben aöl den maöl geçiş yapmak istiyorum halk egitime gidip geçişmi yaptırmalıyım yoksa yüz yüze eğitim veren okula gidip dilekçe vermem yeterli mi birde159 kredim var. Çocuk gelişimi okumak istiyorum yaşımda 34 ne zaman bitirebilirim okulu ,yada aöl bitirip sonramı başvursam

 2. blank

  Merhaba suan 6 yillik asansorcuyum aol okuyorum 21 puanim kaldi meslek lisesi okumak zorundayim kendimi maol gecirip bolumu mú secip stajimi kendi is yerim de yapabilirmiyim ve yuz yuze egitim almak.zorundamiyim bilgi alabilirmiyim

  • blank

   Yüz yüze eğitim almak zorundasınız, stajınızı okuduğunuz alanla ilgili ve okulunuzun kabul ettiği tüm işyerlerinde yapabilirsiniz.

  • blank

   Merhaba açıköğretim lisesi mezunuyum diplomamı aldım fakat bunu meslek diplomasına çevirmek istiyorum böyle birşey mümkün mü ?

   • blank

    MAÖL okuluna kaydınızı yaptırabilir ve 2 sene yüz yüze eğitimizinizi tamamladıktan sonra 2. diplomanızı alabilirsiniz.

 3. blank

  Merhaba,
  Ben AÖL mezunuyum ve bir meslek lisesi bölümüne gitmek istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?

 4. blank

  Merhaba
  Şuan AÖL okuyorum son sınavım inşallah mezunum ama maol ile mezun olmak istiyorum ne yapmam gerekir ? Bu maol ye geçersem eğer krediyi toplamış oluyorum fakat maol nun derslerine girmem gerekiyormu sınavlara falan detaylı bilgi verir misiniz

 5. blank

  Merhaba

  açık lise mesleki derslerim var son sınıfım 175 kredim var toplam mesleki bitirmek için 242 kredi gerekliymiş.

  meslekiden normal aöle geçiş yapsam meslekiden aldığım puanlar gidermi yoksa 175 kredi mezun olurmuyum geçiş yapınca

  • blank

   Ortak ve seçmeli derslerden aldığınız krediler aynen aktarılır, ancak alan derslerinden aldığınız krediler aktarılmaz.

 6. blank

  Ben şuan meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim aöl’e geçip üniversite sınavına hazırlanmak istiyorum kaç puan gerekiyor mezun olabilmem için bilginiz varmı

  • blank

   AÖL okulunda zorunlu derslerinizi bitirip toplamda 170 krediye ulaştığınızda mezun olursunuz.

  • blank

   Özel akşam lisesinde 11 sınıfım 11 bitince aöl geçsem kredi durumum ne olur son seneyi aöl geçmek istiyorum düz lise

  • blank

   Meslek açık öğretim lisesinde kredi puanım doldu fakat yüzyüze eğitim almadığım için mezun olmadim buyuzden açık düz liseye geçiş yaptım kredi puanım 233 fakat zorunlu ders 9 ders verilmiş bu dersleri geçmek zorundamiyim yoksa birine girsem muaf olup diploma alabilirmiyim?

 7. blank

  Merhaba maolde ortak dersler den muaf olduğum takdirde krediyi seçmeli derslerden tamamlayabilirmiyim

 8. blank

  Merhaba açık öğretim lisesi mezunuyum, ancak mesleki açık öğretim lisesi mezunu olmak istiyorum bunun için ne yapmam gerek?

 9. blank

  Merhaba ben proje imam hatip lisesinden açık liseye geçmek istiyorum 2.dönem geçiş yapılıyormuş dilekçe ile ama geçersem dönem uzatma ihtimalim mi var,almam gereken çok fazla din kültürü dersi vs olduğu söylendi bunlar yüzünden dönemim uzayabilirmiş doğruluğu nedir?

  • blank

   AÖL okuluna geçişte alan derslerinden alacağınız krediler aktarılmaz. Sadece ortak ve seçmeli derslerden alacağınız krediler aktarılır. Kalan zorunlu derslerinizi verip 170 krediye ulşatığınızda mezun olursunuz.

  • blank

   aöl de 4 dönem bitirip sınavlarımı verdim örgüne geçebilir miyim

 10. blank

  Merhaba ben aol 96 kredim var kalfalık belgesi var meslek lisesi geçiş yapsam kaç Kredi ye ihtiyaç var

 11. blank

  Ben 10. sınıf ım , AOL e bu sene geçtim ama açıktan imam hatip lisesine geçiş yapmak istiyorum , 89 kredim var dönem arasında geçiş oluyor mu ?

 12. blank

  Ben meslek lisesinde okuyorum 11. Sınıfım maol e geçicem 11 den devam edebilir miyim

 13. blank

  1- 9cu sınıfta 2 sene devamsızlıktan kaldım maöl’e 10. Sınıf olarak mı başlıycam
  2-mesleki yeterlilik belgem var ustalık ve kalfalık olarak geçiyor. Maöl işe yarar mı

 14. blank

  iyi gunler acikogretim lise 10.siniftayim da imam hatipe gecmek istiyorum gene ne yapmam gerekir kayit yeinleme paramida yatirdim yardim ci olurmusunuz lutfen imam hatip lisesine dilekcemi veremm lazim yoksa halk egitim merkezinemi gitmem lazim 87 kredim var

 15. blank

  Merhabalar… Ben örgün eğitim olarak meslek lisesi okuyordum 2 yıl üst üste kaldım örgün eğitim hakkım bitince açık öğretimden devam ediyorum şuan ki kredim 60 70 falandı denizcilik gemi kaptanlığı istiyorum bu yüzden meslek lisesi veya denizcilik lisesine geçmem gerekiyor herhalde kısaca AÖL den MAÖL e veya denizcilik lisesi artık neyse bunlara geçiş yaparsam kaçıncı sınıfta olurum örgün eğitime devam edebilir miyim gemi kaptanı olabilir miyim?.. Merak ettiğim konuları tümüyle beni bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.. Şimdiden teşekkürler

 16. blank

  Merhaba anadolu lisesinden mesleki açık öğretim lisesine geçiş yapılabilir mi.su an 11.sınıftayım.bir de staj görebilecek miyim.nasil olacak. Bilgi verirseniz sevinirim

  • blank

   MAÖL okuluna sadece 1. kayıt döneminde Ağustos-Eylül aylarında yeni kayıt kabulu yapılmaktadır.

   • blank

    Merhaba hocam sorumu yanıtlarsanız çok mutlu olurum ben açık öğretim meslek lisesine kayıt oldum dışarıdaki sınavları bitirdim ancak yüzyüze eğitime gitmek istemiyorum Aöl e nasıl geçebilirim bu süreçte geçici lise diploması alabilir miyim bana acil olarak lise diplomam lazım

    • blank

     AÖL okuluna gemek için öncelikle yüz yüze eğitim aldığınız okula başvurmanız gerekir. Mezun olmadan diploma alamazsınız, ancak öğrenim belgesi alabilirsiniz.

 17. blank

  Merhaba ,
  MAÖLde okuyorum işim dolayısıyla yüzyüze derslere katılamadığımdan AÖL e geçmem gerekiyor, 200 kredim var alan hariç tüm mezuniyet şartlarını tamamladım. Kaydımıda yeniledim kaydımı taşımak için hangi adımları izlemem gerekiyor?

 18. blank

  Merhabalar ben lise mezunuyum meslek lisesinden de diplama almak istiyorum kalfalık ve ustalık belgelerimde var ve bi iş yerinde 3 senedir mesleğim üzerine çalışıyorum yüz yüze eğitim alırmıyım

 19. blank

  merhaba aol den kredımı tamamlasam mezun olabılırmıyım yuzyuze egıtım almadan

  • blank

   AÖl okulunda yüz yüze eğitim yoktur.

   • blank
    Barış ÇAKIR

    Admin merhaba;
    bir sorum olacak. Fakat öncelikle hemen hemen herkese cevap vermeye çalışmışsın sorulan sorular ne kadar basit ve cevabı olsa da bunun için ilk önce HZ. ALLAH razı olsun senden ve sizden sonrada çok teşekkür ederiz sorularımıza cevap oldunuz.
    Soruma gelince. Ufak bir araştırmayla bulabilirim belki ama maksat yukarıdaki yazıyı da yazmak olsun
    -çoğu arkadaş 170’i tamamladı mezun oldu ve diplomayı aldı bu sınavda diyelim. MAÖL e geçiş yaparsa kayıt zamanı, meslek lisesinden eğitim de almaya başladı varsayarsak bu AÖL den aldığı diploma geçersiz mi olacak mezun sayılmayacak mı meslek lisesini bitirene kadar.

    • blank

     Lise mezunu olup MAÖL okuluna kayıt yaptıranlar sadece yüz yüze alan derlerini görerek 2 senede mezun olabilirler. Mezuniyet sonrası 2 diploma sahibi olup her iki diplomanın verdiği avantajlardan ve imkanlardan yararlabileceklerdir.

 20. blank

  merhaba bn 10.sınıfım acık ogretım den mol e gecıs yapabılırmıyım yapılırsa nasıl yapabılırım ne gıbı ımkanklarım olur bıraz bahsedersenıx

 21. blank
  Tuna Üstündağ

  AÖL den maole geçiş yapmak istiyorum herhangi bir tarih vs zorunluluğu var mı

 22. blank

  Merhaba ben aöl öğrencisiyim. 2 sınavım kaldı bitirmek için. Maöl mezunu olmak lazım iş icabı. Şuan geçiş yapsam yüz yüze eğitimde yok nasıl olacak

 23. blank

  kolay gelsin merhabalar . Benim Kuaförlük Mesleğinden 2010 yılından izmir altındag da cıkraklık eğitim merkezinden 3 sene okuyup sınavlarını gecip aldıgım kalfalık belgem var. ben suan düz lisedeyim sorum şu eğer ki düz liseden mesleki liseye geçiş yaptıgım zaman benim o kalfalık belgem bana bir not olarak yada bir + puan olarak geri döner mi ?

 24. blank

  Mesleki teknik Anadolu lisesinde. Bilişim 1 sınıf meslek derslerinden geçtim.2 sınıf meslek derslerinden kaldım
  3 sınıf 2 döneminde AOL a geçtim su an. 116 kredim var
  maol bilişime dönüş yapmak istiyorum. Başarılı olduğum 1 sınıf meslek dersleri kredilerin geçerli olucak dogrumudur.? Alttaki 2 sınıf meslek derslerimlerimle birlikte 3 meslek dersleri mı bir arada önümüzdeki sene alıp + bir sene stajla mezun olabilir miyim ?

  • blank

   MAÖL okuluna geçtiğiniz taktirde 3.4.5.6.7. ve 8. dönem yüz yüze meslek derslerini tekrar yeniden almak zorunda kalırsınız.

 25. blank

  Ben şu an bir sosyal bilimler lisesinde okuyorum ve önümüzdeki (iki gün sonra olacak) ara tatilde açık liseye geçmek istiyorum. Mümkün mü?

  • blank

   Ağustos/Eylül ayında geçiş yapabilirsiniz.

  • blank

   Merhaba ben aol öğrencisiyim 57kredim var matematik falan zorluyor normal zamanda çalıştığım için başarılı olamıyorum maol e geçiş yapsam yine sayısal gorurmuyum bide hem çalışıp hem okuyabilirmiyim maol hangisi daha mantıklı olur sizce benim amacım maksat lise diplomam olsun yeter

 26. blank

  Merhaba ben acik lise okuyordum dondurdum orta okul diplomami nerden alabilirim.ustalik sinavina girdim kazandim bir sonraki sinav icin diploma isteniyor

 27. blank

  Merhabalar aynı sorular sorulmuş ancak bende benzer soru ile geleceğim biraz. Aöl de okumaktayım şu an be 106 kredim var mesleki liselerde gece derslerine katılarak motor yada otomasyon bölümü okuyabiliyor muyum ? Birde kaç sene sürüyor ??

 28. blank

  Merhaba ben açık öğretim deyim ve zorunlu olduğum son 4 dersim kaldı bu dersleride verirsem megzunum ama mesleki açık liseye geçmem gerek kabul ederlermi yada nasıl yapabilirim

 29. blank
  Mehmet Ali Altun

  Merhaba bir kaç sorum olacak cevaplarsanız çok sevinirim hiç bir yerde bulamadım birincisi ben 10.sınıfın 2.döneminde AÖL’e geçtim bir dönemin tüm sınavlarını kaçırdım şu an MAÖL’e ve Bilişim Teknolojileri alanına geçmek istiyorum birinci sorum geçebilir miyim ikinci sorum geçersem sadece alan üzerine dersler mi göreceğim yani staj gibi üçüncü sorum MAÖL’e geçmiş de olsam 2 sene staj maaşı alacak mıyım ? kafam çok karışık cevap verirseniz çok sevinirim.

  • blank

   Mesleki Açık Öğretim Lisesi 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı 2022/1 Dönemi ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemleri, kayıt kılavuzları doğrultusunda 22 Ağustos 2022 tarihinde başlayıp 23 Eylül 2022 tarihi mesai saati bitiminde sona ermiştir.
   MAÖL okulunda alan derslerinin yanında zorunlu ortak derslerde okutulmaktadır. Staj vakti geldiğinde en az 40 günlük staj yapanlar, yürürlükteki staj ücreti almaktadır.

 30. blank

  Merhaba ben mesleki eğitim den açık ögretime geçtim de mesleki eğitime tekrar geçe bilirmiyim bilen varmı

  • blank

   Evet tekrar geçiş yapabilirsiniz, ancak 2023 Ağustos-Eylül ayını beklemeniz gerekir.

   • blank

    Merhabalar öncelikle cevaplarınız için teşekkür ediyorum. 9.sinifi ve 10 sinifin ilk dönemini orgunde okudum. 10.sinif 2.donemi aölden tamamlayacagim. 11.sinifta maöle geçersem zorunlu derslerle beraber alan derslerini alarak 2 yilda mezun olabilirmiyim

 31. blank

  Merhaba, Örgün Düz Liseden Açık Liseye geçtim bu yıl ancak tekrar aynı okula geri dönmek istiyorum bu mümkün müdür şu an?

 32. blank

  Merhabalar, Açık öğretim liseye devam etmekteyim 91 kredim var açıköğretim meslek lisesine geçiş yapmak istiyorum. aynı zamandada kalfalık belgem var. teknisyen ünvanı almak istiyorum.nasıl alabilirim?

 33. blank

  Merhabalar admin kolay gelsin ben mesleki açık öğretim lisesinden açık öğretim lisesine geçmek istiyorum bunun için ilk halk eğitim merkezine mi gitmem gerek yoksa bağlı bulunduğum liseye mi. Dilekçeden başka götürmem gereken evraklar var mı cevaplarsan sevinirim..

 34. blank

  gsl de okuyordum açığa geçtim 11. sınıfım seneye tekrar gsl ye dönme sansim var mı??

 35. blank

  Çocuğum 11.sinifta AÖL gidiyor MAÖL e geçiş yaptığın da kredisini tamamlarsa lise mezunu olabiliyor mu

 36. blank

  hocam benim düz lise diplomam var fakat ben meslek lisesini alm

  ak istiyorum ne yapmalıyım

 37. blank

  Merhaba Meslek lisesi teknik program bilişim okuyorum 10. sınıftan 11. sınıfa geçeçektim Meslek açık lisesi için kayıtlar kapandımı yada geçemiyormuyuz artık ?

 38. blank

  Merhabalar dilekçede ilk kısımda yer alan ….. numara ile kayıtlı kısma ne yazılmalı acaba bilgi verirmisin

 39. blank

  merhabalar ben yarın aöl sınavına giricem yanlız 11 soru sorulcakmış 5 doğru ve üzeri yapılınca geçiliyomuş eğer olurda sınavda 5 in altında doğru yaparsam 2. dönem örgüne geçebiliyormuyum geçebilirsemde eğer kalırsam bazı derslerden o kaldığım sınavları nasıl yapıcam tekrardan örgündeyken

  • blank

   Sınavda her dersten ayrı ayrı 20 soru sorulmaktadır. 20 sorudan en az 9 doğru yaptığınız taktirde ilgili dersten geçer not alırsınız.

 40. blank

  Açık imamhatip lisesinden düz liseye geçiş yapsam kredim nekadar düşer

  • blank

   Alan derslerinden aldığınız krediler sıfırlanır. Ortak ve seçmeli derslerden aldığınız krediler aynen aktarılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir