Açık Öğretim Lisesinden Örgün Eğitim Veren Liselere Nasıl Geçiş Yapılır?

Bilindiği üzere Açık Öğretim Lisesinde kredili sistem uygulanmaktadır. Örgün eğitim(1) veren okullar ise sınıf geçme sistemini uygulamaktadırlar. Bu sebeple Açık Öğretim Lisesinde okuyan bir öğrenci,  örgün eğitim veren bir okula nakil yaptırmak istediklerinde, öncelikli olarak almış olduğu kredi miktarına göre sınıf seviyesinin belirlenmesi gerekmektedir.

Örgün ortaöğretim kurumlarından açık öğretim liselerine geçişler 07.09.2013 tarihli ve 28758 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği ve 14.09.2023 tarihli ve 83907639 sayılı 2023/30 No’lu Genelge kapsamında yürütülmektedir.

Açık öğretim liselerine geçiş şartlarını taşıyan öğrencilerden;

1) Sınıf tekrarına kalanlardan Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğin 59 uncu maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi hükümlerine göre öğrenim hakkı devam edenlerden bu yönde talepte bulunanlar,

2) İlköğretim okulu/ortaokul veya imam-hatip ortaokulu mezunu olup herhangi bir örgün ortaöğretim kurumunda kaydı olmayanlar ile çeşitli nedenlerle dokuzuncu sınıfta özürsüz devamsızlık hakkını dolduranlar,

3) Örgün ortaöğretim kurumlarında okuma hakkını kaybedenler, (2 defa sınıf tekrarına kalanlar, örgün eğitim dışına çıkarma disiplin cezası alanlar, evlenenler)

4) Örgün eğitim çağı dışındakiler,

Açık liseden düz (genel) liseye geçiş, yapabilmenin belirli şartları vardır. Şayet;
1- Örgün eğitimde okuma hakkını yitirmiş ise,
– Örgün eğitimde lise okurken iki defa sınıf tekrarına kalan öğrenci örgün eğitimin dışına çıkar.
– Örgün eğitimde lise okurken tasdikname ile okuldan uzaklaştırılan öğrenci örgün eğitimin dışına çıkar.
2- Örgün eğitimde öğrenim görmesini engelleyecek bir özrü var ise,
3- Öğrenci 19 yaş ve üstünde ise, örgün eğitime geçiş ya da nakil yapamaz.

orgun-egitim

Açık Öğretim Lisesinden örgün genel liselere gerekli şartları taşıyıp nakil yaptırmak isteyenlerden;

 • 48-95 kredisi bulunanların 10. sınıfa,
 • 96-143 kredisi bulunanların 11. sınıfa,
 • 144 ve üstü kredisi bulunanların 12. sınıfa kayıtlarının yapılması, okumadıkları ortak ve okudukları halde haftalık ders saati sayısı farkı (1) den fazla olan ortak derslerden sorumlu tutulmaları gerektiği değerlendirilmektedir.”  denilmektedir.
  Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının  28.09.2011 tarih 200 sayılı kararının tam metni için buraya tıklayınız.

Geçiş işlemi yaparken aşağıdaki hususlara lütfen dikkat ediniz;
1. Yukarıdaki açıklamaları dikkatlice okuyunuz.
2. Durumunuz örgün eğitime geçmeye uygun ise Açık Öğretim Lisesine tasdikname almak için dilekçe veriniz. Dilekçenin kim tarafından, ne zaman ve nereye verileceğiyle ilgili ayrıntılı açıklamalar  için buraya tıklayınız.
3. Tasdikname belgenizle birlikte, nakil için örgün eğitim veren kuruma kayıt takvimlerini de dikkate alarak başvurunuz.  Okullarda kaydınızı alacak olan bazı idareciler, yukarıda bahsi geçen  “Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının 28.09.2011 tarih ve 200 sayılı kararınından” haberdar olmayabilir.  Bu nedenle ilgili kararın bir örneğini yanınızda bulundurmanız yararınıza olacaktır.

(1) Örgün eğitim, düzenli bir biçimde yapılan, öğrencilerin belirlenen zaman ve mekanlarda derslere katılmasının gerektiği eğitim türüdür. Örgün öğretim açık öğretimden, derslerin verilmesi ve katılma zorunluluğu ile ayrılır. Örgün eğitimin yapıldığı yerler okul nitelikleri taşır.

 

Mesleki Açık Öğretim Lisesinden Açık Öğretim Lisesine Geçiş İşlemleri için tıklayınız.
Açık Öğretim Lisesinden Mesleki Açık Öğretim Lisesine Geçiş İşlemleri için tıklayınız.

 

67 yorumlar

 1. kredimi tamamlayıp 2014-2015 ögretim yılınd örgüne geçiş yapmak istiyorm fakat derslerimin seçmeli dersler var yani krediyi alsam yeter mi derslere bakarlar mı ?

 2. blank

  merhaba ben açık lisede okuyorum daha iki kez sınava girdim ve 18 kredim var ama normal liseye geçmek istiyorum ne yapmam gerekiyor birde kaçınci sınıftan başlarım bilen varsa bana yardımcı olabilirmi lütfen

 3. blank

  BEN FATİH ANADOLU LİSESİNDE OKUYODUM 10. SINIFTA KLADIM BENDE OKULDAN TASDİKNAME Mİ ALDIM AÇIK ÖĞRETİME GEÇTİM YAŞIM 19 OLMADI 2014 TE 18 GİRCEM GENE OKULA GEÇİŞ SAĞLAYABŞİLİR MİYİM ?

  • blank

   Geçiş şartları yukarıda yazmaktadır. Şartlara uyduğunu düşünenler Yeni eğitim öğretim başında en yakın okul müdürlüğüne başvurabilirler.

 4. blank

  selam hocam açık öğretimde örgün eğitim görüyorum ama 3 senedir okuyorum kredim daha 52 genel liseye geçiş yapmak istiyorum ben bunu yeni öğrendim ama yaşım 20 sistem mi kabul etmiyor okul ile konuşursak yapamazlar mi hem okumanın yaşı yok diyorlar 19 20 yaş ne ki daha çocuk bence 25 üstü olmalıydı yaş sınırı.

 5. blank

  merhaba hocam ben endrustri meslek lisesi 11. sinifta kaldim kaydimi acik ogretim lisesine aldirdim ve simdi cok pismanim orgun liseye gecmek istiyorum nasil gecebilirim hocam.bana yardim edin..

  • blank

   Yukarıdaki şartlara uyduğunu düşünenler, yeni eğitim öğretim döneminde en yakınındaki liseye başvurabilirler.

 6. blank

  Meraba Bende Meslek Lisesinden Açık Öğretime Geçtim 10 Sınıfım 1 yıl sınıfta kaldım şimdi pişman oldum tekrar örgün eğitime geçebilirmiyim 19 yaşındayım içindeyim 19’un .

 7. blank

  ben lise1de açıköğretime başladım 2. dönem normal meslek liseye geçmek istiyorum gecebilir miyim?

 8. blank

  hocam ben liseye geçtiğimde kaydımı açık öğretime aldırdım we çok pişman oldum geri normal liseye dewam ede bilir miyim ? yaşım daha 15 lütfen yardımcı olun

 9. blank

  hocam merba ben açık liseye yeni başladm imam hatip meslek lisesine geçmek istiyorum ancak 19 yaş üstü meslek lisesine giremiyormuş çok üzüldm yardımcı olrsanz sewinirm hayırlı akşmlar. :))

 10. blank

  Hocam ben 12. sınıfın 2.döneminde acik ogretime gectim sinava calismak icin ama sonra arastirdim orgun egitim daha avantajli ben geri eski okuluma gecebilirmiyim yani tastiknameyi 2 hafta icinde verirlermi 22 martta 18 yastan gun aliyorum

 11. blank

  s.aleyküm hocam ben açık liseden imam hatip lisesini okuyorum yasım 18 ve örgün liseye gitmek istiyorum bir liseye gittim olmaz dedi olmuyormu yanı yardımcı olun 🙁

 12. blank

  S.a muhterem hocam ben açık öğretimden imam hatip Lisesi okuyorum şu anda yaşım 17 ve 10.sınıftayım seneye 11.sınıfa örgün eğitime başlama imkanım varmı

 13. blank

  Aciklise sınav yerleri ne zaman belli olacak

  • blank

   II. dönem sınav giriş yerlerinin internette yayınlanmaya başlanılması: 23 Mayıs 2014

 14. blank

  Merhaba İyi Günler..Ben 2012 Aralık’ta 9.sınıftaydım ve aileiçi bazı sebeplerden dolayı okulu bırakmak zorunda kaldım biraz aradan sonra normal olarak 1 sene kaybım oldu ben bunu çok sorun ettim kendimde ve açıköğretimden devam etmek istedim öğrenim hayatımda..Şimdi sorunum şu; I. dönem sınavından düşük bir sonuç aldım kötü bir sonuç aldım.Ben 2. sınavımıda verdikten sonra normal liseden devam etmek istiyorum bunu çok istiyorum ama kredim galiba yetmiyor.. http://www.acikogretimlisesi.net/soru-cevap/acik-liseden-orgun-egitime-gecis-yaparsam-kacinci-siniftan-baslarim.html bu bağlantıya tıklarmısınız? Benim burda yazan şartlarla durumum uymuyor kredim yetersiz kalıyor 2. sınavımdan %100 kredi alsam bile 41 kredim olmus oluyor suan 11 kredim var. Ben bu konuda bilgi edinmek istiyorum..Ne yapabilirim?Kredim yetersiz kalıyor 10.sınıftan devam edebilmem ıcın ben suan 9. sınıfım. verdiğim bağlantıdan sartlara ve benım sorunumu karsılastırırsanız cevap verirseniz çok sevinirim.. Verdiğim meşguliyetten dolayı çok özür dilerim İyi Günler.. Ben suan 9.sınıftayım hazıranda II. sınavımı verince 10.sınıfa geçıcem ama normal liseden devam etmek istiyorum 48 den baslıyor dıyorsunuz II.sınavım 30 alsam bile 41 olucak yok mu ya bunun bir çaresi?? Offf

  • blank

   Ayrıntılı bilgi için 0312 213 01 34 numaralı telefonu arayarak 1304 tuşlayınız.

  • blank

   merhaba ben 10.11.1996 dogumluyum açık lisede okuyorum ama örgün liseye geçmek istiyorum örgün liseye hiç gidimedim tastik name mi geri alsam liseye kayıt ola bilirmiyim yardım ederseniz sevinirim….

 15. blank

  ben 2011 yılında imamhatipe kayıt olmuşdum ve sorunum olmuşdu ayrıldım ama e-okuldan kendi isteğiyle örgün eğitimden çıktı diye yazılıydı ama gittiğimizde o yazıyı silmişlerdi sanırım sonra 2013 açıköğretim lisesine kayıt oldum 2 dönemim bu şimdi ise açıköğretim lisesinden örgün eğitime geçmek istiyorum düz liseye onun için bana bilgi verir misiniz ?

  • blank

   Geçiş şartları yukarıda yazmaktadır. Şartları tutanlar geçiş yapmak istediği lise müdürlüğüne başvurabilirler.

 16. blank

  Hocam ben şuan 9.sınıftayım sınıfta kaldım ve açıköğretim okumayı düşünüyorum. 1 dönemde 1 sınıf atlanıyomuş diye duydum 1. dönem sınıfı geçip lise 2 de arkadaşlarımla 2. dönemden başlıyabilirmiyim teşekkürler.

 17. blank

  merhabalar ben acik ogretim lisesinsdeyim 4kere sinava girdim ama maö lisesine gevis yapmak istiyorum nasil yaparim

 18. blank

  merhaba ben 28 yasındayım açık öğretim lisede okuyorum kredim 173 mesleki acık öğretim lisesine geçiş yapabilirmiyim?

 19. blank

  yukarıda 19 yaş ve üstü örgün eğitime geçiş yapamaz diyor ben 19 yaşındayım ve düz liseden açık meslek lisesine geçiş yapacağım derslere giremiyecekmiyim acaba ???

 20. blank

  merhaba ben 9.sınıfta 2 kere üst üste kaldım yaşım 17 açık meslek lisesinde 1 sene okuyup kredim yüksek gelirse örgün eğitim okulu beni kabul eder mi acaba lütfen yardımcı olur musunuz

 21. blank

  Slm hocam ben 21yaşındayım açık öğretim lisesinde okuyorum ve 104kredim var fakat açık imamhatip lisesine gitmek istiyorum gidebilir miyim ayrıca gidersem kaçıncı sınıftan başlarım??? Yardımınız için şimdiden teşekkürler allaha emanet olun…

 22. blank

  merhaba bn lise 1 de kaldım açık liseye geçtim şimdi lise 2 den devam etmek istiyorum nasıl olcak anlatırmıısınız

 23. blank

  mrb ben aöl den örgün eğitime geçmek istiyorum yaşım 18 ve 144 kredim var erzurumluyum ama haangi liseye geçiceğimi billmiyorum :/ ne yapmam gerekiyor

 24. blank

  kardeşim ben şimdi orta okulu bitirdim açık öğretimde okuyorum çok pişmanım senin anlayacın ben 1 dönem açık öğretim okumuş oluyorum açık öğretim kayıt yapılan yere gittim ve senin 1 dönem lise okuma hakkın oldunu ve 0 kredim oldunu söylediler en yakın okul merkezine gittim kayıt yapılıp yapılmadındaqn bilgileri yok pazertesi gunu bilgilendircekler ama benim içim içimi kemiriyo kayıt olma şansım varmı olursam kaçdan başlarım

 25. blank

  S. A hocam ben açıköğretim imamhatipde 10.sınıftayım kredim 120 alan kredisi 48 açıköğretim den örgün eğitime geçerken alan kredisi sınıf düzeyini belirlermi ??

 26. blank

  Merhabalar, 10.sınıf TeKNİK LİSEYİ tamamlayıp 11. sınıfta açık liseye yazıldım.Pişman oldum .Bu sene geri döneceğim .Fakat 3. dönem kayıt yenilediğim icin tastiknamemi alamıyorum.Bize böyle bir durumdan kimse bahsetmedi.Öğrenci durumum aktif.Ağustos’un 23 ve 24 ünde sınava gireceğim.Öğrenci durumum değişirmi ne yapmam gerekiyor?Okulum beni kabul etti.11.sınıftan başlatacaklarını söyledi fakat eylülün 15’ine kadar tastiknameyi alman lazım, dediler.Sınavdan 1 ay önce veya 1 ay sonra alabiliyoruz.BU ise Eylül’ün 24 üne denk geliyor.Sistem vermiyor.Sınavdan sonra alabilme durumu varmı çevre açıköğretim liseleriyle görüştüm.ALO 147 de böyle bir durum varmış.Bu durumda ne yapmam gerekiyor.Geçiş şartlarını taşımama rağmen tastiknameyi alamadım.Cevabınızı bekliyorum okula geri dönmek istiyorum saygılar…

  • blank

   0312 213 01 34 numaralı telefonu arayarak 1304 tuşlayınız.

   • blank

    Verdiğiniz numarayı aradım(Ankara).Sınavdan sonra tüm haklarımdan vazgeçmemi isteyecek bir dilekçe yazmamı istediler ama Ankara’ya gidicez bilet aldık.Onlarla görüşücez.Örgün eğitime geçmem lazım.Acaba benim sistemden öğrencilik durumumu değiştirirler mi ?Tastiknameyi 15 Eylül’e kadar almam lazım

    • blank

     Hocam ögrenci durumumu donuk yaptılar dönemi sildiler.Bu sefer de kayıt konusunda problem cıktı 10. sınıfı bitirmeme ragmen e-okul da dönem notlarım yok.Yıl sonu başırısı yok.Aldıgı belge (Teşekkür belgesi var).Dönem notlarım yok.Okul 10 . sınıfa kayıt yapsa bile 10.sınıf teknik lisesi yok 11 e kayıt yaptırmaları lazım.Kredim 135 11. sınıfı tutuyor ama 10.sınıfla ilgili şeylerim yok.Hocam şimdi kiminle görüşelim (hangi kurumla) Bursa’dan yok mu yetkililer benim bilgilerim nerede saklanıyordur?Genemi Ankara’ya gidiceğiz?Cevabınızı bekliyorum sevgiler…

     • blank

      Açık liseden tasdiknamenizi alıp bağınızı kopardıysanız, örgün eğitimde okuduğunuz okulun ilçe milli eğitim müdürlüğüne başvurunuz.

     • blank

      Hocam biz tastiknameyi almadan denedik.Tastiknameyi alıpta mı onu yapalım.Biz ilkten okulla tekrar görüşelim dedik tastikname almadık onlar birşeyler becermeye calıstılar sağolsunlar(müdür).Şuan açıköğretim lisesiyle bağımızı koparmış değiliz.Ancak öğrenci durumum donuk oldugundan sistem tastiknameyi veriyor.Açıköğretim lisesindeki memur bize okulla konusun ilkten dediler.Kaıyıt yaptırıcagınız gün alırsınız. Bu yüzden tastiknameyi almadık.

 27. blank

  Merhaba hocam benim sorum olacaktı yaşım 16
  Ben 1 sene sınıfta kaldım 2. Senemde tastikname alıp açık liseye kayıt oldum kredim 76 herşeyim uyuyor örgün eğitim yani normal liseye kayıt yaptırabilirmiyim ?? 10 . Sınıfa hak ettim ne yapmam gerekiyor? ? Şimdiden teşekkürler

 28. blank

  Ben orta okulu bitirdikten 1 donem sonra acik liseye kayit oldum simdi 3 sinava girdim pismanim orgun egitime girmek istiyorum kredim 41 ama ben lise 3 e girmk istiyorum sene ye cok calisirsam orgune girebilirmiyim seneye 17 i bitirecem

 29. blank

  Ben acikl lise den orgun egitime gitmek istiyorum 1996 dogumluyum ve gecebilirmiyim bu 1. Sorum 2. Ise eger lise 2 den baslarsam 19 yasima geldigimde bu sorun olur mu sorularim uzun oldugu icin ozur dilerim 🙂