Mesleki Açık Öğretim Lisesinden Açık Öğretim Lisesine Nasıl Geçiş Yapılır?

Meslekî Açık Öğretim Lisesi öğrencileri isterlerse Açık Öğretim Lisesine geçiş yapabilirler. Meslekî Açık Öğretim Lisesinden Açık Öğretim Lisesine geçmek isteyen öğrenciler, geçiş isteğine dair dilekçe (dilekçe kanuna göre) ile, bulundukları yerdeki Açık Öğretim Lisesi İrtibat Büroları olan Halk Eğitim Merkezilerine yada Mesleki Eğitim Merkezlerine başvurabilirler.

maolden-aole-gecis-nasi-yapilir

Geçiş işlemi yaparken aşağıdaki hususları lütfen dikkate alınız;

1. MAÖL – Meslekî Açık Öğretim Lisesinden AÖL – Açık Öğretim Lisesine geçiş işleminde başardığınız derslerden elde ettiğiniz kredi miktarında meslek dersleri gözardı edildiğinden düşme olabilir, ancak dönem değerinde bir değişiklik olmaz.
2. MAÖL – Meslekî Açık Öğretim Lisesinden Açık Öğretim Lisesine geçişler Yeni Kayıt ve Kayıt yenileme dönemlerinde yapılmaktadır.
3. MAÖL – Mesleki Açık Öğretim Lisesine 2011 ve daha sonra kayıt olan öğrencilerin dosyaları kayıt olduğu okulda, daha önce kayıt olan öğrencilerin dosyaları ise Mesleki Açık Öğretim Lisesi arşivinde (Ankara) saklanmaktadır. Bu durumda, geçiş işlemini yapan okul, öğrenci 2011 ve sonrasında kayıt olmuş ise (öğrenci dosyası ilk kayıt olduğu okulda ise) öğrencinin dosyasını ilk kayıt olduğu okuldan istemesi gerekmektedir. Ancak öğrenci 2011 yılından önce kayıt olduysa (öğrenci dosyası Mesleki Açık Öğretim Lisesi arşivinde ise) geçiş işlemini yapan okul dosya istemeyecektir.
4. 18 yaşını doldurmamış öğrencilerin dilekçelerine velileri imza atmalıdır.
5. Dilekçe örneği için buraya buraya tıklayınız.

Not: Mesleki Açık Öğretim Lisesinden tasdikname almış veya halen kayıtlı olan öğrencilerden, Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptırmak isteyenler ilk olarak il ve ilçelerde bulunan Mesleki Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemlerini yürüten meslek liselerine müracaat edeceklerdir. Bu öğrencilerin işlemleri müracaat edilen meslek liseleri tarafından sistem üzerinden öğrencilik durumu “Aktif” yapıldıktan sonra (Tasdiknameli Form C işlemi tamamlandıktan sonra) Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemlerini yürüten Halk Eğitimi Merkezi ile Meslekî Eğitim Merkezi Müdürlüklerine müracaat ederek geçiş dilekçelerini vereceklerdir.

 

Açık Öğretim Lisesinden Mesleki Açık Öğretim Lisesine Geçiş İşlemleri için tıklayınız.
Açık Öğretim Lisesinden Örgün Eğitim Veren Okullara Geçiş İşlemleri için tıklayınız.

 

457 yorumlar

 1. Ben açık liseden meslek lisesine geçtim.stajımı yapamadım.suan silik gözüküyor durum ç.açık liseye geçersem meslek lisesinden aldığım krediler silinirmi

 2. blank

  Merhaba benim aol yi bitirmeme 26 kredim kaldı maol e geçsem kaç dönem daha eğitim almam gerekecek birde 10 dönem üstü için 4. Sınav oluyordu sınav olacakmi kayıtlar ne zaman teşekkürler.

  • blank

   3 sene yüz yüze eğitim alacaksınız.

   • blank

    Iyi gunler ben maolden aol gecis yaptim alan kredilerim silindi fakat hic aol de hic zorunlu dersim kalmamisti 10 tane zorunlu ders eklemisler boyle bir seye haklari varmi neye dayanarak muaf oldugum dersleri tekrardan zorunlu ders olarak yazmislar ne yapmam gerrekiyor yardimci olursaniz sevinirim

 3. blank

  Merhaba benim AÖL yi bitirmek için son 26 kredim kaldı. MAÖL e geçiş yapabilir miyim ? geçiş yaparsam kaç dönem eğitim görmem gerekecek? Birde 2020 4.sinav tarihi ne zaman kayit tarihi ne zaman teşekkürler.

 4. blank

  Merhaba Ben Suan Meslek lısesındeyım 12 sınıfa gectım ben acık lıseye gecmek ıstıyorum eger acık lıseye gecersem yınede staj yapıcakmıyım yoksa staj ıptal mi olucak?

 5. blank

  Meslek Lisesinde Okuyorum 12. Sınıfs geçtim staj yapmak istemiyorum aöl e geçiş yaparsam kredim nasıl olur bilginiz var mı? Nasıl hesaplanıyor

  • blank

   Alan derslerinden aldığınız krediler sıfırlanır, sadece ortak ve seçmeli derslerden aldığınız krediler AÖL okuluna aktarılır.

  • blank

   Ben aol imam hatip acikogretimde okudum kredim 233 zorunlu dersim yok kuran-i kerim 3 zayıf ek sınava girdim hoca bıraktı müdür yardımcısı cok dil döktü mezun aşamasında en olan kuran-i kerim 3 zayıf herşey okey ama inat hoca geçirmedi yaşı 27 di evliyim kafam.dondu ne yapmaliyim bilmiyorum acaba. Düz liseye geçiş yapsam nasıl olur bide çok güzel bir iş buldu. Muhasebe ama.lise mezunu olmam gerekiyor hatta sürücü kursuna yazdırlar bizi eyer mezun belgesini getiremesem işimi. Kaybedicem ve sürücü.kursunu iptal etmem gerekiyor üzerime kalıcak sabahtan beri.dusunuyorum ama hoca çok inat allah razı olsu müdür yardımcısı cok dil döktü ama bi şans da verelim dedi eminim. Oda olmıycak milli eğitim bakanı mezuniyet aşamasında olanları bi çare bulması gerekiyor önümüz. Bağlı suan ve mazeretliyken okuturdu günahı kendi boynuna dedim diyer dönem kuranı-kerim notlarıma bakın ona göre karar verin dedim fazla bisey istemedim sadece gececebilcek not istedim.nafile mevlam hoc kimsenin hocalarin eline düşürmesin

 6. blank

  Ben dün imam hatip lisesinden imam hatip açık lisesine geçtim.Alan kredim 12diyor ve bir hata olduğunu düşünüyorum.Durum düzelmezse aoihl den aöle geçebilir miyim hemen ? Ve şuan 12 alan 170 ortak seçmeli kredim var eğer aöl e geçersem 170 kredim mi olacak ?

 7. blank

  Açıktan okuduğum İmam hatip lisesinden Düz açık liseye geçiş yapmak istiyorum kredilerim kalır mı yoksa okuduğum 3 dönemi baştan mı okumam gerekiyor ve ilk olarak nereye başvurmam gerekiyor

  • blank

   Ortak ve seçmeli derslerden aldığınız krediler aynen korunur, ancak alan derslerinden aldığınız krediler silinir.

 8. blank

  Merhaba ben meslek lisesinde 4 yıl okudum fakat alttan 2 tane dersim vardı sorumlu olduğum. Bu dersleri veremedim ve tastikname aldım okuldan. Şimdi açıktan bitirmek için başvurdum fakat mesleki yerine alan yok olarak kayıt yapıldı ve 4 yılın tüm derslerini vermem gerekiyor . Mesleki açık öğretime geçiş yaparsam yine tüm derslerden mi sınava gireceğim yoksa sadece sorumlu olduğum dil anlatım ve tarihten mi ?

 9. blank

  Merhaba 2016 da açık öğretim imam hatip lisesine kayıt yaptırmıştım kaydım hâlâ aktif gözüküyor. Bu dönem açık öğretim lisesine kayıt yaptırmak istiyorum. Okula sordum bankaya para yatır dediler, para yatırdığım zaman kaydım direk açık öğretim lisesine geçer mi? Ne yapmam gerekiyor?

 10. blank

  Merhaba ben düz liseden meslek liseye geçmek istiyorum 23 yaşındayım yaşta sınır varmı Bi sıkıntı olurmu

  • blank

   Yaş sınırı yok, sorun olmaz.

  • blank

   Maöl den aol e geçtim zorunlu dersim yoktu zorunlu ders eklenmiş 235 ve 8 dönemim var kayıt yenileme yapmamı ve o dersleri seçmemi ondan sonra m3zun olmam gerektiği söylendi bu haksızlık degilmi ne yapmalıyım boş yere mi sınava gireceğim

 11. blank

  Merhaba ben meslek lisesi 12. Sınıfın birinci dönemi okuldan taktiknamemi aldım şimdi açık liseye geçtim 4 yıllık / alan yok yazıyor 4 sene okumak zorunda mı kaldım

 12. blank

  Merhaba. Ben 2 yıl örgün okudum şimdi imam hatip açık öğretime geçtim. Açık öğretim düz liseye geçersem 2 yıl imam hatipte okuduğumdan aldığım puanlar gider mi

  • blank

   Alan derslerinden aldığınız krediler silinir, ancak ortak ve seçmeli derslerden aldığınız kalır.

 13. blank
  Gülşen ülger

  Merhabalar ben acik ögretim imam hatip lisesi 11 12. Siniftayim
  Acik ögretim Meslek lisesine gecis yapmayi istiyorum olurmu

  • blank

   2020 – 2021 Eğitim Öğretim yılı Mesleki Açık Öğretim Lisesi ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemi 09.10.2020 mesai bitiminde sona ermiştir.

 14. blank

  iyi günler ben açık öğretim meslek lisesi çocuk gelisimi bölümünü okudum 1 dönem staj yaptım 2. dönem staj yapamdim die açık öğretim düz liseye gecis yaptım mezun oldum ama tekra meslek acikogretime gitmek istiyorum gidebilirmiyim gitsem de o okudugum gectigim derslerim ortaya çıkarmı yoksa sıfırdan okumami lazım olacak bilgi verirseniz sevinirim

  • blank

   MAÖL okuluna kayıt yaptırarak ikinci bir lise diploması sahibi olabilirsiniz. Lise mezunları 2 sene yüz yüze eğitim alarak 2 senede mezun olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir