Diploma

Açık Liseden Mezun oldum, Diplomamı Ne Zaman ve Nereden Alabilirim?

Açık Öğretim Lisesinden mezun olarak diploma almaya hak kazanan öğrencilerin diplomaları, sınav sonuçları açıklandıktan 2 ay sonra ( bu süreç dönem sonrası iş ve işlemlerin yoğunluğuna göre 3-4 aya kadar uzayabilir) AÖL Müdürlüğünce  öğrencilerin belirttiği adres illerinde bulunan Merkez Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüğüne gönderilmektedir. Daha önceki dönemlerde mezun olup diplomasını alamayan öğrencilerin Açık Öğretim Lisesine bir dilekçe ile başvurarak diplomalarını Açık Öğretim Lisesi İrtibat Bürolarından herhangi birine gönderilmesini istemeleri gerekmektedir. Ayrıca öğrencinin şahsen veya noterden vekil tayin edilen kişinin başvurması ile Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü Emniyet Mah. Milas Sokak No:21 (Konya Yolu Üzeri – Gazi Hastanesi Karşısı)  Teknikokullar/Ankara adresinden diplomasını teslim alabilir.

Diplomamı Teslim Almaya Giderken Yanımda Neler Götürmeliyim ?

Diplomasını teslim almaya gidecek öğrencinin yanında, içinde bulunulan yıl için belirlenen Diploma Harç Ücretini ödediğini gösteren dekont mutlaka bulunmalıdır.
Eğer öğrenci daha önceden Açık Öğretim Lisesinden Çıkma Belgesi (Geçici Mezuniyet Belgesi) almış ise Çıkma Belgesini alırken ilgili harcı ödemiş olduğundan, tekrardan herhangi bir ödeme yapmadan Çıkma Belgesinin aslı ile başvurup, diplomasını alabilir.
Diplomayı öğrenci yerine bir başkası alacaksa, alacak kişi noterden vekil tayin edilmelidir. Vekilin noterden alınan vekaletname ve yukarıda belirtilen öğrencinin getirmesi gereken evraklardan biri ile başvurması gerekmektedir.

Açık Liseden aldığım Diplomamı Kaybettim, Ne Yapmalıyım?

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri, Açık Liseden daha önce almış oldukları  diplomayı kaybettikleri taktirde, diploma yerine geçen Diploma Kayıp Belgesi alabilirler. Bu belgeyi almak için bir dilekçe yazmaları ve bu dilekçeyle Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne posta yoluyla veya şahsen başvurmaları gerekir. Dilekçenin ekinde herhangi bir  gazeteye verilen zayi ilanı yoksa, dilekçede “gazete ilanı vermediğimden dolayı doğabilecek hukuki sorumluluk bana ait olmak üzere,” ifadesi yer almalı, TC Kimlik No ve Öğrenci No beyan edilmelidir. Söz konusu Diploma Kayıp Belgesi eğer öğrencinin dışında bir başkası tarafından alınacaksa, ilgili kişi mutlaka noterden vekil tayin edilmelidir. AÖL müdürlüğünce Faksla yapılan başvurular hiçbir şekilde dikkate alınmamaktadır. Dilekçelere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

pdf Diploma Kayıp Dilekçe Örneği
doc Diploma Kayıp Dilekçe Örneği

Mezun Oldum Ancak Diplomamı Almadım, Ne Yapmalıyım?

Mezun olan öğrenciler diplomalarını Açık Öğretim Lisesine bildirdikleri adres ilindeki Merkez Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüğünden alabilmektedirler. Diploma, söz konusu Halk Eğitim Merkezinde bulunmuyor ise;

 • Diploma basılmamış olabilir. Basılmama sebebi öğrencinin dosyasında bulunması gereken belge ve bilgilerde eksiklik olmasıdır. İlgili sorunun ne olduğu hakkında, ALO 147 ‘ yi  aramak suretiyle bilgi alınabilir. Eksik bilgi ve belgelerin Halk Eğitim Merkezi aracılığıyla Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne gönderilmesi halinde diploma basılacak ve ilgili Halk Eğitim Merkezine gönderilecektir.
 •  Diploma Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü arşivinde olabilir. 2008 yılından önce mezun olan ancak diplomalarını Halk Eğitim Merkezlerinden alamamış olan öğrencilerin diplomaları Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü arşivinde bulunmaktadır. Dilekçe örnekleri başlığında bulunan “Diploma İade İsteği” dilekçesinin doldurulup Halk Eğitim Merkezi Kanalıyla Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne gönderilmesi halinde diploma, istenilen Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne gönderilecektir.

Değişik Nedenlerle Diplomasını Almamış / Alamamış Öğrenciler;

Açık Öğretim Lisesinden değişik dönemlerde mezun olmuş ancak belge/bilgi eksikliği nedeniyle diplomaları basılamayan veya süresi içinde irtibat bürolarından alınmadığı için diplomaları AÖL Müdürlüğüne geri gönderilen öğrencilerden dilekçe ile başvuranlar;

• Öğrenci girişinden sisteme giriş yaptıktan sonra, “MEZUNİYET İŞLEMLERİ” menüsü altında bulunan, “Diploma Bilgileri” seçeneğinden bilgilerini görebilirler.

•Diploma Bilgileri bölümünde diplomanın nerede olduğu ve gönderildiği tarih alanı boş olan öğrencilere AÖL Müdürlüğünce ayrıntılı bilgi verilecektir.

Diploma Harcı Ücreti Ne kadardır ve Nereye Ödeme Yapacağım?

Açık Öğretim Lisesinden mezun olup diploma almaya hak kazanan öğrenciler, 12 Nisan 2016 tarihinden sonra diploma harcını yatırmadan alabilirler.

506 yorumlar

 1. Ben yeni mezun oldum diplomami nasıl alabilirim ücret ne kadar nereye yatıracağım??

 2. bu sınav sonuclarında kredımı tamamladım dıplomayı almak ıcın bıryere basvuru yapmam gerekıyormu yoksa beklıycezmı bılgısı olan yardımcı olabılırmı

 3. Benim tamamlamam gereken kredim ve zorunlu derslerim bitti ve bekliyorum mezun oldugumu nasıl anlıyacağım vs.bi işlem falan yapmak gerekiyor mu yoksa herşey tamamlanınca otomatik olarak kendileri mezun mu ediyor

 4. 5 donemde 112 den 203 krediye ulasip, mezun gozukuyorum suan yani mezun oldum ancak 8 donem zorunluluk mu var, tam anlayamadim.Hepsini gectim.3 donem sonra mi alicam?

 5. İyi günler benimde sınavlara girerken sınav kağıdımda fotoğrafım yoktu şimdi diploma alırken fotoğraf isteyeceklermi

 6. 2017 yılında mezun oldum yüz yüze eğitim almıştım onu hayırdan evet geçirmedikleri için bir kaç ay önce düzeltme yapıldı 2017 tarihinde mezun oldum görünüyor 09.08.2018 diploma tarihi olarak görünüyor lakin diplomam basılmadı bunun için ne yapmam gerekiyor.

 7. Mezun oldum ama hala 4 aydır düzenlenme aşamasında diyor ne yapmalıyım?

 8. Ben mezun oldum ve iki ay sonra universite sinavim var. Basvuru yapmak icin diploma bilgilerim lazim. Gec kalmamak icin ne yapmam gerekiyor bi kopyasi yada baska birsey alabilir miyim?

 9. Merhaba ben mezun oldum açık liseden maole giriş yaptıgım da diploma numarası almış öğrencilerin sisteme griş yapması yasaktır diyor bu ne anlama geliyor çıkma belgesi almayı düşünüyordum iş için şimdi mezun yazısı alamaz mıyım diploma kaç aya gelir???

  • Geçici mezuniyet belgesi alabilirsiniz. 1 ay içinde diplomalar Koordinatör Halk Eğitim Merkezlerine gönderilecektir, duyuruları takip ediniz.

  • Şey ben bu sınavda allah izin verirse kalan derslerimi geçecem yani 10 dönemdeyim ama mezun olsakta 2 ay beklememiz gerektiğini söyliyorlar ben dövüş antrönürlüğüne hazırlanıyorum diplomayı alana kadar geç olacak antrönürlük kursuna gitmem için diplomam olması lazım geçici mezuniyet belgesini versem geçerli olur mu

 10. 3. Donem kaydı yaptim 1 derse gireceğim onu geçersem ne zaman alabilirim üniversite kaydı için. Hazır değilse üniversite kaydı için ne yapmam gerekiyor

 11. 2018/2 dönemde mezun oldum diblamanin gonderelecegi tatih hakkinda bir bilgi varmi

 12. Hocam ben 197 kredim var mezun oldum 17..07.2018 mezun tarihim halk eegitim merkezi bir sıkıntı yok diyor gelmedi gelecek diyorlar normalmi sormak istiyorum size

 13. ben gittim sorduğum da müdür adam dedi ki diploman şehrin merkezine gelir dedi? siz halk eğitimden nasıl aldınız?

 14. 2017/3 mezun oldum diplamam neden alamadım iki veya dört aydiyor halk egitim normal diyor gelince verecegizdiyor 09.07.2018 mezun tarihim bir anormallik var sormak istiyorum.sordum ama cevap alamıyorum

 15. Diploma tarihim 08.04.2019 10. ayda askere gitmeyi düşünüyorum askerden önce diplomayı almam lazım ne zaman alabilirim 10. aya yetişirmi diplomam

 16. MERHABA BENDE 08.04.2019 TARİHLİ MEZUNUM DİPLOMA SORGULAMADA BİLGİLERİM ÇIKIYOR LAKİN E DEVLET SİSTEMİ VE YÖK BİLGİLERİNDE GÖZÜKMÜYOR SİZCE NORMAL MI?
  TEŞEKKÜRLER…

 17. Ben yeni mezun oldum diplomami nerden ve ne zaman alabilirim ?

  • 2 ay sonra koordinatör Halk Eğitim Merkezinizden alabilirsiniz. Duyuruları takip ediniz.

   • Merhaba admin bey ben 8 temmuzda mezun oldum açık liseden eylül ortalarında büyük ihtimal kara harp okuluna kesin kayıt yaptırmam lazım bunun içinde diploma gerekli acaba çıkarmı o güne kadar çok kafama takılıyor bu durum yani her işlemi bitirip diploma yüzünden kayıt olamazsam çok yazık olur o zamana kadar gelir mi diplomam ? Olur da gelmezseYetkili birileri ile görüşsek fayda verir mi ?

    • Geçici mezuniyet belgesiyle kaydınızı yaptırabilirsiniz. Süreci hızlandırmak için AÖL müdürlüğüne başvurabilirsiniz.

 18. Merhabalar,
  Ben a.ö.l’ne 2009 kayıtlıyım ve 2019 da mezun oldum.Diplomamı nasıl alabilirim ve ödemem gereken herhangi bir harç var mıdır?

 19. İyi gunler ben mezun olmuştum ama diplomami basılması uzun sürmüştü neyseki simdi baktım basıldı kısmında evet yazıyor
  Gerekli belgeler için nüfus cüzdanı harç parası çıkma belgesi alındıysa aslı falan yaziyo
  Nufis cuzdanimi goturucem
  Cikma belgesi zaten almadim onda sorun yok
  Ama harç parasını anliyamadim

  • Kimlik belgenizle birlikte diplomanızın bulunduğu koordinatör Halk Eğitim Merkezinden diplomanızı alabilirsiniz.

 20. 2019 3. dönem sınavlarından mezun oldum 2 ay oldu diploma nosu almış öğrencilerin sisteme girme yetisi yoktur diyor basıl ama aşamasında sanırım ne zaman gelecek 2 ay oldu

 21. Merhabalr ben yeni kayıt olmak istiyorum ama sınavlar için geçebilir miyim endişem var yılda bir kesmi sınavım olcak

 22. Halk eğitim merkezi ne kayıt olmak istiyorum kayıt için ne gerekli kimlik

 23. 2018-3 DÖNEM MEVZUNUYUM DİPLOMAMI NE ZAMAN NASIL ALABİLİRİM HERHANG BİR HARÇ ÖDEMEM GEREKİYOR MU LÜTFEN DÖNÜŞ YAPAR MISINIZ

 24. Bugün diploma gönderildi yazıyor aynı gün içinde alabilirmiyim gelmismidir yoksa 1 -2 gün sonramı ulasilir

 25. Aöl mezun oldum ek sınavlar sonucunda geçen ay.Üniversiteye kayıt yaptırdım ancak 31 aralığa kadar diploma yada e devletten belge istiyorlar diplomam basılmadığı için belgeyi çıkartamıyorum sizce yetişirmi ne yapmalıyım?

 26. Merhaba hocam. Ben MAÖL’ de staj yılındayım, stajı bırakıp AÖL’e geçersem mezun olamama gibi bir sorunla karşılaşırmıyım? (Kredi tamamlama dışında)

 27. Diploma tarihi çıktıktan sonra Evlendiğimiz zaman soyadımız değişirse bisey olur mu

 28. Merhaba hocam diploma harcının nekadar olduğunu biliyormusunuz…?

 29. MAÖL den mezun oldum diplomam halk egitim merkezinde ne kadar süre durur

 30. Admin 22.12.2019 da mezun oldum ama e devletten mezuniyet belgesi sorguluyorum mezuniyet bilgisi bulunmamaktadir yaziyor yardimci olurmusunuz

 31. Hocam ben en son 2 ay önce girmiş olduğumuz Aol sınavindan sonra mezun oldum fakat aol sistemine giriş yapınca bana MEZUNİYET İNCELEMESİNDE OLAN ÖĞRENCİ Durumunda Olan Öğrencilerin Sisteme Giriş Yetkileri Yoktur..! Diyor? Mezuniyet belgemi nasıl alabilirim acil yardımcı olursanız sevinirim?

  • Geçici mezuniyet belgesini Halk Eğitim Merkezinden alabilirsiniz. Diplomanı basılıp dağıtımı yapıldığında Koordinatör Halk Eğitim Merkezinden alabilirsiniz.

 32. merhba alansız okuyorum mezun olduğumda diploma da okuduğum dönem sayısı yazacak mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir