Çıkma Belgesi

Bilindiği üzere ÖSYM sınavlarına girip herhangi bir Üniversiteyi kazanmış kişilerden kayıt için diploma istenmektedir. Ancak mezun olan bir öğrencinin diploması AÖL müdürlüğünce en erken 2 ayda hazırlanıp basılabilmektedir. Üniversiteyi kazanan öğrenciler bu belgeyle kazandığı Üniversiteye kaydını yaptırabilirler. Çıkma Belgesi diploma hazırlanıncaya kadar 6 ay diploma yerine geçer. Öğrenciler Çıkma Belgesini  T.C. kimlik numarası beyanı ve Çıkma Belgesi dilekçesiyle şahsen veya posta yolu ile yeni kayıt veya kayıt yenileme yaptırdığı  Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerinden veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerinden alabilirler. Eğer Çıkma Belgesini vekili alacak ise; noterden vekaletname ve diğer evrakların eksiksiz olarak vekilin elinde bulunması gerekmektedir. Eksik evrak ve Faks yolu ile yapılacak olan başvurular AÖL Müdürlüğünce kesinlikle işleme alınmamaktadır.

Çıkma Belgesi almadan önce aşağıda sıralanan maddeleri lütfen dikkatlice okuyunuz.

 1. Çıkma Belgesi zaruri ihtiyaç ise alınız. Mezuniyet yazısı işinizi görecekse onu talep ediniz.
 2. Çıkma Belgesini almadan önce mutlaka Halk Bankası, Ziraat Bankası yada Vakıflar Bankasına 10TL’sı diploma harç parasını ödemeniz gerekmektedir.
 3. Çıkma Belgesi almak için Çıkma İstek dilekçesi ile müracaat etmeniz gerekmektedir.
 4. Yurt dışında eğitim görecek öğrencilerin çıkma belgesini Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğünden (Ankara) almaları yararlarına olacaktır.
 5. Çıkma belgenizin aslını, diplomanızı alırken teslim etmeniz gerektiğini unutmayınız.
 6. Diplomaları basılan öğrenciler (diploma numarası verildiğinden) Çıkma Belgesi talep edemezler. Ancak ilgili irtibat bürolarından mezun olduklarına dair yazı alabilirler.
Çıkma Belgesi dilekçe örneği için buraya tıklayınız.

 

 MEZUNİYET YAZISI

Açık Öğretim Lisesinden dönem sonunda yapılan sınavlar sonucunda mezun olan öğrencilerin diplomaları sınav sonuçları açıklandıktan 2 ay ( bu süreç dönem sonrası iş ve işlemlerin yoğunluğuna göre 3-4 ay olabilir) sonra hazırlanarak dağıtılmak üzere Koordinatör Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerine gönderilmektedir. Sınav sonuçları açıklanıp, mezun olan öğrencilerin diplomalarının Koordinatör Halk Eğitim Merkezlerine gönderilene kadar geçen sürede, öğrencilerden çeşitli sebeplerle acil olarak mezuniyetle ilgili belgeye ihtiyaç duyanlar bölgelerinde bulunan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerinden veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerinden alabilirler. Mezuniyet yazısı için, bankaya para yatırmanıza gerek yoktur ve noterden vekaletname gibi evraklar istenmez.

 

Not: Çıkma belgesi;

a. 18 yaşını doldurmuş öğrenciler veya noterden vekil tayin ettiği kişi,
b. 18 yaşını doldurmamış öğrenciler için, veli (anne-baba) veya velinin noterden vekil tayin ettiği kişi tarafından alınabilecektir.

 

41 yorumlar

 1. mrb ben aöf ten tercih yaptım ve kayıtlar agustosun ilk haftası baslıyor. bunun için çıkma belgesine ihtiyacım var. ben cıkma belgesini alıp aöf bürosuna gittiğimde herhangi bi sorun cıkmaz degilmi

 2. mrb acıkliseden mezun oldum diplomamı biran önce almam gerekli ama 2 aydan önce verilmiyormuş,cıkma belgesini nerden nasıl alabilirm agustosta ösym kayıtları var..

 3. Acil bakarmısnız acıklise 3.dönemde mezun oldum diplomalar daha basılmamıştı kpss başvuru yapabilmem için cıkma belgesine ihtiyacım var ama cıkma belgesi verilmiyo çünkü diplomalar başılmış ama 1 ay içerinde verilecek, e-devletden diploma sorgulama yaparak nasıl kpss basvuru yapabilirim agustos 24 son basvurular lütfen bilen varsa yardımcı olsun adım adım ne yapmam gerekli lütfen yazsın şimdiden tşk ederim..

 4. blank

  Merhaba ben açık liseden mezun olamadım ama üniversiteyi kazandım geçici diplomayla kayıt olabilirmiyim açık öğretimden mezun olana kadar

 5. blank

  Metal teknolojisi alani mezuniyet kredisi kactir

 6. blank

  Merhaba benim a.ö.l yi bitirmem icin 40 kredim kaldi
  temmuzda yapilicak sinava ve ek sinava girerek bitirme imkanim olabilir.Ygs den barajida gectim bu sene universiteye kayit yaptirabilirmiyim

 7. blank

  Universite kayitlari agustosta bitiyor ek sinav eylulde 15 kredi ile ek sinava kalsam cikma belgesi alabilirmiyim

 8. blank

  2015 yılında aöl den çıkma belgesi aldım diploma belgesi almak için il e ait halk eğitim merkezine gidip direk alabilir miyim yoksa dilekçe başvurusunda mı bulunmalıyım eğer ikincisi ise nereye başvurmalıyım?

 9. blank

  bu sene 173 kredim var temmuzda yapılacak olan sınavda kredimi dolduramazsam ek sınav varmı ? geçen sene vardı bu senede yapılacakmı ?

 10. blank

  Mesleki açık lise’den mezun oldum diplomayı duruma göre 3-4 ay sonra alabilirsiniz dediler. fakat aynı zamanda üniversiteyi de kazandım, kayıt yaptırmam gerekiyor diplomamla birlikte. ne yapmam gerek?

 11. blank

  Merhabalar benim askere gitmem icin 4 ayım kaldı ve diplomamı alamıyorum bazı nedenlerden dolayı çıkış belgesini alıp o belge ile askere gitmemek için tecil yaptırabilirmiyim.

 12. blank

  Hayırlı günler. Benim milli savunma üni. mülakatlarım için geçici mezüniyet belgesi gerekli ama en son ki sonuçlar açıklanmadı. ben geçici belge alabilir miyim yada onun gibi birşey.

 13. blank

  kredim 172 dörduncu dönemdeyim puanım 192 olduğunda beşinci dönemdeyken geçici mezuniyet belgesi alabilir miyim

 14. blank

  Merhabalar ben mezuniyet belgesi aldım dün yüzyüze eğitim aldığım liseden bugün baktımki sistemde çıkma belgesi aldım gözüküyor ancak ben çıkma belgesi değil mezun belgesi aldım ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz lütfen

 15. blank

  Soruma cevap verirseniz sevinirim, benim ortak kredim 174, alan kredim ise 90. Mezuniyeti garanti diye YKS’ye başvuruda bulundum üniversite sınavını kazanıp üniversiteye yerleşmek için ama alan kredim eksik, 24 krediye daha ihtiyacım var. Şimdi sorum şu: kalan alan kredilerim girildiği an halk eğitim merkezine gidip diplomamı veya mezun olduğumu gösteren bir belge alabiliyor muyum? Alamıyorsam bile tercihlere kadar diplomamın aslını alabilir miyim?

 16. blank

  Meehaba ben mezun oldum diploma halk egitim merkezine gönderilmiş almak için baska bir işlem yapmam gerekiyor kimligimle gidip alabilirmiyim

 17. blank

  2019 yılının ilk sınavına girdim toplamda 205 kredim var 2 ortak dersim kaldı 2 kere girdim 3.de muaf oluyorum ama sınav ocağın 2sinde açıklanacak çıkma belgesini nasıl alıcam bu durumda mezun olmamış olarak gözüküyorum nasıl çözebilirim bu durumu?

 18. blank

  bakın ben de ise baslicm ve diploma gerekiyo ama bn açık lise 1i okuyorum diplomamı nasıl alırım liseyi dha bitirmedim ama şart yardımcı olun lütfen

 19. blank

  Merhaba açım lisede 250 kredim var ve 1 dersten kaldım üniversite kaydı yaptırıcam kaç gün içinde çıkma belgesi veriyorlar

 20. blank

  Merhaba ben lise 1 okul kayıt yapma için geç kaldım o yüzden açık öğretim gittim ama çıkmam istiyorum çünkü yabancıyım bir şey anlamıyorum bir cevap alabilirmiyim ltf

 21. blank

  Merhaba ehliyet sınavına gireceğim çıkma belgesiyle girebilir miyim mezun oldum ?

 22. blank

  Merhaba yardımcı olursanız çok iyi olur benim şu an kredim 194 bildiğiniz gibi sınır 170 krediden geçtim ama 1 dersim kaldı veremediğim açık liseden ne belgesi alarak üniversiteye Kayıt olabilirim bu arada gidecek olduğum üniversite kıbrısta kabul ederlermi acil yardımcı olursanız çok iyi olur

  • blank

   30.12.2023 Tarihine kadar mezun olmanız şartıyle geçici mezuniyet belgesiyel kaydınızı yaptırabilirsiniz. Bu arada ek sınav duyurusunu takip ediniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir