AÖL Ek Sınav 2017 yılında yapılacakmı? Açık Lise ek sınav tarihi nedir?

AÖL ek sınav, Açık Lise ek sınav, Açık Lise ek sınav tarihi, AÖL ek sınav yapılacak mı? Açık Lise ek sınav şartları, bu ve buna benzer sorular 3. dönem sınavı sonrası sürekli bize sıkça sorulan soruların başında geliyor. Açık Öğretim Lisesi Okulu kurulduğundan bugüne çeşitli tarihlerde ek sınavlar düzenlemiştir. Peki ek sınavın yapılmasını kimler sağlıyor, sorusunun yanıtı Tabii ki öğrenciler olacaktır. Yoğun ek sınav istekleri karşısında duyarsız kalmayan AÖL Müdürlüğü hemen hemen her yıl 1 yada birden fazla ek sınav yapmıştır. Bu sınavların bazılarında kredi ve dönem şartı aranmazken, bazılarında kredi ve dönem şartı aranmış, bazılarında ise üniversite kazanmış şartı aramıştır. Her sene yapılan ve neredeyse bir gelenek haline almış ek sınav bu senede yapılacak mı? Bu sizin elinizde, yoğun istek olması durumunda bu senede yapılma ihtimali çok yüksek. Ek sınav isteklerinizi,  90 312 413 21 46 yada 90 312 413 21 47 numaralı telefonları arayarak, 0 312 213 01 75 numaralı telefona fax çekerek,  aloegitim@meb.gov.traciklise@meb.gov.tr yada hiliskiler@basbakanlik.gov.tr e-posta adreslerine ek sınav isteklerinizi gönderebilirsiniz.
Önceki yıllarda yapılmış olan ek sınav tarihleri ve şartlarına aşağıdaki yazıdan ulaşabilirsiniz.

AÖL Ek Sınav 2016

Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi okullarında 2016 yılında 3 ek sınav yapılmıştır;
1. Ek sınav: Açık Lise Ek sınav hakkının ilki 21 Ağustos 2016 Pazar günü 16 il merkezlerinde iki oturum halinde yapılmıştır. İlk ek sınava Toplam dönemi 8, toplam kredisi 157 ve üzeri olan öğrencilerden, öğrencilik durumu; aktif, donuk ve silik olan bütün öğrenciler başvurabilmiştir.
2. Ek sınav: AÖL ek Sınav hakkının ikincisi 02 Ekim 2016 Pazar günü sadece ANKARA ilinde yapılmıştır. Bu sınava toplam dönemi 8 ve üzeri olan, 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı sonu itibariyle öğrencilik durumu aktif, donuk veya silik olan öğrencilerden, Açık Öğretim Lisesi için mezuniyetine en fazla 35 kredi kalan, Mesleki Açık Öğretim Lisesi için ise mezuniyetine en fazla 44 kredi kalan öğrenciler 2. Açık Lise ek sınavına katılabilmiştir.
3. Ek sınav: AÖL Ek sınavı hakkının üçüncüsü, sadece Üniversiteyi kazanmış ancak mezun olamamış öğrenciler için yapılmıştır. Merkezi sınav 11 Aralık 2016 Pazar günü 9:30 ve 14:00 olmak üzere 2 oturum olarak Ankara’da yapılmıştır.

Açık Lise Ek Sınav 2015

Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi okullarında 2015 yılında 2 ek sınav yapılmıştır;
1. Ek sınav : 2015 yılında yapılan Açık Lise Ek sınav hakkının ilki 12 Eylül 2015 tarihinde, büyük şehir belediyeleri olan il merkezleri ile coğrafi konumu nedeniyle sınav yapılması gerekli görülen il merkezlerinde iki oturum şeklinde yapılmıştır. 2015 1. Ek sınavına, Açık Öğretim Lisesi Yurt Dışı Programına, Açık Öğretim Lisesine ve Mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıtlı öğrencilerden toplam dönemi; 8 ve üzerinde olan öğrencilerden öğrencilik durumu; aktif, donuk ve silik olan bütün öğrenciler başvurabilmiştir.
2. Ek sınav: 2015 AÖL ek Sınav hakkının ikincisi 11 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da saat 10,00 da, tek oturum şeklinde yapılmıştır. 2015 II. ek sınava Açık Öğretim Lisesi Yurt Dışı Programına, Açık Öğretim Lisesine ve Mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıtlı öğrencilerden dönemi; 7 ve üzerinde olanlardan, mezuniyetine en fazla 24 kredi kalan öğrencilerden öğrencilik durumu; aktif, donuk ve silik olan bütün öğrenciler başvurabilmiştir.

Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi okullarında 2012, 2013 ve 2014 yıllarında ise birer ek sınav yapılmıştır.

Önceki yıllarda yapılan Ek sınavlarla ilgili eski yazılara ve ayrıntılı bilgilere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Açık Lise 2017-2018 yılına ait güncel iş takvimini görmek için buraya tıklayınız.

71 yorumlar

  1. Arkadaşlar dün sonuçlar açıklandı ve ünv kazandım lakin kayıtlar haftaya pazartesi başlayıp cuma bitiyor ve benim 188 kredim var kayıt yaptırabilirmiyim bi bilgi varmı ?

    • Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme, tek ders yada ek sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 29 Aralık 2017 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgeleyemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır…

  2. Universiteyi kazandm 1 tane zorunlu dersim kaldi lutfen ek sınav olsn

  3. ARKADAŞLAR EK SINAV TALEPLERİNİZİ BURAYA YAZMAK YERİNE 147 Yİ ARAYIN SESİNİZİ ANCA OYLE DUYARLAR

  4. Merhaba Liseden mezun olmadan üniversite sınavlarına nasıl kayıt yaptırabilirm bu mumkunmu?

  5. mrb benim 204 kredim var ve edebiyat dersim zorunlu,2 kere edebiyat sınavına girdim fakat geçemedim dönemim 9 bunu nasıl halledebilirim ek sınavdan kalsam bile mezun olabilirmiyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by aciklise.net Açık Öğretim Lisesi