Üniversite Kazananlar için Mezun Olabilir Yazısı!

Üniversitelere kayıt yaptıracak öğrenciler için gerekli olan ‘’Mezun Olabilirlik Yazısı ‘’ Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerince düzenlenebilecektir. Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, MEZUN OLAMAMIŞ öğrenciler Halk Eğitim Merkezinden alacakları “Mezun Olabilirlik Yazısı” ile kazandıkları bölüme kayıt olabilirler.  

Mezun olabilir yazısı word döküman örneği için buraya,  pdf döküman örneği için buraya tıklayınız.

Yerleştiğiniz programa 11-16 Ağustos 2017 tarihleri arasında e-devlet kapısından elektronik kayıt yaptırabilirsiniz.

Kayıt Tarihi: 14-18 Ağustos 2017

Kayıt İçin İstenen Belgeler

– Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli Mezuniyet Belgesi,
– 12 Adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf,
– Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge,
– Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri,

Kayıt hakkı kazanan adayların kayıt süresi içinde yukarıdaki belgelerle üniversitelere başvurmaları zorunludur. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir.

 

Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 29 Aralık 2017 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgeleyemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.

 

Kayıtla İlgili Bilgiler

Adayların kayıt için bizzat başvurmaları gerekmektedir. Posta ile kayıt yapılmaz.
Kayıt için istenen belgelerin onaysız sureti veya fotokopisi kabul edilmez.
Belgeler eksik ise kayıt yapılmaz.
Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemez.
Yükseköğretim kurumları, kayıt yaptıracak adaylardan sağlık kurulu raporu isteyebilir.
Üniversiteler, gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya yetkilidir.

9 yorumlar

  1. Iyi gunler 188 kredim var biraz önce kazandigim ünv aradim ve kayiti e devlet sifrenizle yapabilirsiniz gelmenize gerek yok dediler arti 11 15 eylul tarihlerinde 385 ikinci ogretim harç parasinida ziraata yatirmam gerektiğini soylediler ama ben mezun durumunda degilim demeyi unuttum bi sorun cikarmi e devletten yapabilirmiyim?

    • Yerleştiğiniz programa kaydınızı 11-16 Ağustos 2017 tarihleri arasında e-devlet kapısından elektronik kayıt yaptırabilirsiniz. Bunun dışında isteyen adaylar, 14-18 Ağustos tarihlerinde üniversitelerine giderek şahsen kayıt da yaptırabilir.

  2. Benim dönemim 16 kredim 165 ve üni kazandım ama ek sınav açılmassa 1 yılım yanacak lütfen ek sınav açılmasını rica ediyorum

  3. 150 kerdim ve 9 dönemim var bu belgeyi alabiliyomuyum

  4. Benim 176 kredim var kayıt yapsam olurmu hani ek sınav olmazsa diğer sınav ocakta üniversiteye gitsem 29 Aralık’tan sonra bizi okuldanmı atarlar ??

  5. Benim şuan 182 kredim var zorunlu derslerim bu güne kadar 0 dı fakat yeni yönetmenliğe göre alan yok yazanları alan 2 diye bi bölüme geçirmişler benim böyle bir talebim olmamasına ragmen sistemsel bir durummuş ve bu durum bana 15 zorunlu ders getirdi 10 kredim kalmıştı üni sınavına hazırlanıyorum dershaneye yazıldım şimdi nolcak 147 yi aradım dilekçemi oluşturdum benim gibi magdur olan varsa lütfen dilekçelerini versinler

  6. 141 kredim var 17. Dönemdeyim kayıt oldum 7 zorunlu ders eklemişler ek sınava kayıt oldum hepsi silinmiş ek sınavda mezun olamam ocak ayına kalcak bana tekrar zorunlu dersler eklenirmi….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by aciklise.net Açık Öğretim Lisesi