Tasdikname

Tasdikname almadan önce aşağıdaki maddeleri lütfen dikkatlice okuyunuz!

Açık Öğretim Lisesinde öğrencilik durumu Aktif, Donuk ve Silik olan öğrenci yada veliler özellikle Ağustos ve Eylül aylarında yoğun olarak tasdikname belgesi telep etmektedirler. Bu konu ile alakalı aşağıdaki hususlara önemle dikkat edilmesi gerekmektedir.
1. İlköğretim Okullarından 2012 yılı içerisinde mezun olan öğrenciler zorunlu eğitime tabidirler. Bu öğrenciler ancak örgün eğitime devam etmek şartıyla tasdikname talep edebilirler.
2. 18 yaşını doldurmamış öğrenciler tasdikname talebinde bulunamazlar, bu öğrencilerin tasdikname talepleri ancak velileri (anne, baba) tarafından yapılabilmektedir.
3. Öğrenci numaranızın ilk 3 hanesi tasdikname almak için nereye başvuracağınızı belirler. Bununla ilgili ayrıntılı açıklamaları bu yazının  devamında bulabilirsiniz.
4. Tasdikname isteğine ilişkin dilekçeler mutlaka okunaklı yazılmalı ve bilgiler tam olmalıdır. Örnek dilekçeye bu yazının devamında ulaşabilirsiniz.
5. Örgün eğitime dönmek isteyen öğrenciler, gitmek istedikleri okulu belirlemeden ve okul idarecileri ile görüşmeden tasdikname isteğinde bulunmamalıdır.
6. Sürücü yada çeşitli kurslara başvuracak öğrencilerin tasdikname belgesi talep etmelerine gerek yoktır.  Bu öğrenciler bulundukları yere en yakın Halk Eğitimi Merkezi yada Mesleki  Eğitim Merkezlerinden alacağı “Öğrenci Belgesi” ile kurs başvuruları yapabilirler.

Tasdikname (Kayıt Sildirme) Belgesini nasıl ve hangi zaman aralıklarında alabilirim?

Açık Öğretim Lisesinden kaydını sildirip Tasdikname Belgesi almak isteyen öğrenciler bir dilekçe ile (dilekçede mutlaka TC Kimlik No ve öğrenci numarası olmalı) aşağıdaki açıklamalar doğrultusunda ilgili kuruma başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru şahsen, noterden olmak kaydıyla vekil ile ya da posta(sadece Açık Öğretim Lisesine başvuracaklar) yolu ile olabilir. Faks ile gönderilen Tasdikname dilekçeleri AÖL müdürlüğünce dikkate alınmamaktadır.

Öğrenci numaranızın ilk 3 hanesi tasdikname almak için nereye başvuracağınızı  belirler. Bunun için;

 • Öğrenci numaranızın ilk üç hanesi 210 yada daha küçükse (210,209,208,207 vs…) dosyanınız AÖL Müdürlüğünde arşivlendiğinden dolayı, Tasdiknamenizi almak için Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü Emniyet Mahallesi Milas Sokak No : 21 06500-Teknikokullar Yenimahalle/Ankara adresine başvurmanız gerekir.
 • Öğrenci numaranızın ilk üç hanesi 211 yada daha büyükse (211,212,213,214 vs…) dosyanınız İrtibat bürosunda arşivlendiğinden dolayı, ilk kayıt olduğunuz irtibat bürosuna başvurmanız gerekir.

Açık Öğretim Lisesinde Öğrencilik durumu “Aktif” olan öğrencilerin tasdikname belgesi, dönem sonu sınavlarının 1 ay öncesi ve 1 ay sonrası zaman aralıklarında alınabilecektir. Ancak Öğrencilik durumu “Donuk” veya “Silik” olan öğrenciler için bu durum söz konusu değildir.

pdf Tasdikname Almak İçin Dilekçe Örneği
doc Tasdikname Almak İçin Dilekçe Örneği

Tasdiknameyle birlikte Ortaokul/İlköğretim Okulu diplomamı da alabilir miyim?

Tasdikname isteğinde bulunan Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin, Tasdikname yanında Ortaokul/İlköğretim Okulu diplomasını da isteyenlerin yazmış oldukları Tasdikname istek dilekçelerinde bu durumu mutlaka belirtmeleri gerekmektedir. Arkasına Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğünce not düşülen Ortaokul/İlköğretim Okulu diploması Tasdikname ile birlikte gönderilmektedir. Tasdikname belgesi istenmeden, Ortaokul/İlköğretim Okulu diploması tek başına gönderilmez.

Tasdiknamemi kaybettim, ne yapmalıyım?

Açık Öğretim Lisesinden ayrılarak tasdikname alan öğrencilerin, tasdiknamesini kaybetmesi halinde bir dilekçe yazarak  Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne posta yoluyla veya şahsen başvurmaları gerekmektedir. Dilekçe ekinde gazete ilanı yoksa, dilekçede “gazete ilanı vermediğimden dolayı doğabilecek hukuki sorumluluk bana ait olmak üzere,” ifadesi mutlaka yer almalıdır. Söz konusu bu belge öğrencinin dışında bir başkası tarafından alınacaksa noterden vekil tayin edilmesi gerekmektedir. Faks ile yapılan başvurular AÖL müdürlüğünce kesinlikle dikkate alınmamaktadır.

pdf Tasdikname Kayıp Dilekçe Örneği
doc Tasdikname Kayıp Dilekçe Örneği

 

Tasdikname İadesi

Açık Öğretim Lisesine kayıt esnasında verilen tasdikname belgesi iade edilmez, öğrencinin istemesi halinde Açık Öğretim Lisesinden tasdikname belgesi düzenlenmektedir.


NOT: 
Tasdikname ve tasdikname kayıt belgesi;
1. 18 yaşını doldurmuş (reşit olmuş) öğrenciler veya noterden vekil tayin ettiği kişi,
2. 18 yaşını doldurmamış öğrenciler için, veli (anne-baba) veya velinin noterden vekil tayin ettiği kişi  tarafından alınabilecektir.

 

125 yorumlar

 1. meraba bn aol okuyorum orgun egitime gecmek istiyorum iki kere sinava girdm ve 18 kredim var ve orgunde kacinci sinifa giderim ve once bi okulla mi konusmam gerek yoksa halk egitim merkeziylemi konusmaliyim bu gecis icinn tesekkurler.

 2. Ben 2005 tastik name içi okulda dilekçe yazdım ama yerine gondermeden kaybettim şimdi ne yapmalıyım okul numaramı bile hatırlamıyorum

 3. Tasdikname almak için dönem sonu sınavlarından 1ay önce ve 1ay sonra almak mecburimi

 4. Merhaba ben lise 1 =matematik kimya
  Lise 2= tarih coğrafya ve edebiyat
  Lise 3=sosyoloji, din .coğrafya tarih ten zayıf vardı lise bitti ama dersleri kurtaramayınca tasdikname almak zorunda kaldım evlendim çocuğum var hocam benim de içimde kaldı açık öğretimde 4yıl okuyacakmıyım yoksa bu 9 dersleri veren yetiyormu açık öğretim lisesinden diploma almak için

 5. Hocam ben şuan devamsızlıktan sınıfta kaldım ancak ortalamam her ıkı donem toplamı 57 9.sınıfta okula gıtmemıştım ve toplamda 2.sene oluyor yani okuldan atılıyorum şuan 11.sınıfım tasdiknamemı alıp açığa kaydolmamı daha iyidir yoksa okulun bıtmesını bekleyıp oylemı kaydolmam ?

 6. 3 ay boyunca iste caliscam ama okuyorum işi veren ise tasdikname istedi nasıl birşey demem lazım yardımcı olur musunuz

 7. Öğrenci numaramin ilk üç hanesi büyük evet kayit olduğum halk eğitimden alicam dimi benim durumum aktif ne zaman verirler

 8. Tasdiknameyi aldim örgün liseye nezaman kayit olabilirim

 9. Hocam sürücü belgesi için öğrenim belgesi istediler bense lise 3 de bikaç dersten kaldığımdan dolayı tastikname almıştım kaybettim şimdi ne yapmam lazım ki kursa belge vereyim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by themekiller.com watchanimeonline.co