ÖSYS İşlemleri

Açık Öğretim Lisesi Öğrencilerinden Kimler 2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına Müracaat Edebilir?

2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine (ÖSYS) başvuru işlemleri, 02-15 Ocak 2017 tarihleri arasında yapılacaktır.

A) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavı müracaat tarihleri arasında AÖL- Açık Öğretim lisesinde öğrencilik durumu;

1.      Aktif veya Donuk Öğrencilerden 2017 3. dönem sınav tarihinin ilk günü itibariyle ;

 • 17 yaşını doldurmamış olanlardan dönemi 7 ve üzeri,
 • 17 yaşını doldurmuş, 18 den gün almış olanlardan dönemi 6 ve üzeri olanlar aşağıda verilen mezuniyet şartlarını tamamlayabilecek durumda iseler Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına müracaat edebilirler.

2.      Silik olan Öğrencilerden;

 • AÖL Açık Öğretim Lisesi 2016-2017 eğitim yılı 2. dönem veya 3. dönem sınavlarına girmek için yeni kayıt ve kayıt yenileme döneminde kaydını yaptıracak olan öğrenciler müracaat edebilir.

3.      Yeni Kayıt Yaptıracak Olanlar,

 • Lise düzeyinde eğitim veren herhangi bir ortaöğretim kurumundan tasdikname almış ancak halen herhangi bir okula kayıt yaptırmamış ve AÖL Açık Öğretim Lisesinin 03 Şubat – 14 Şubat 2017 tarihleri arasında yapılacak olan yeni kayıt döneminde AÖL Açık Öğretim Lisesine yeni kayıt yaptıracak olan öğrencilerden, AÖL Açık Öğretim Lisesi mezuniyet şartlarını tamamlayabilecek durumda olanlar müracaat edebilir.
 • Öğrencilik durumu silik veya yeni kayıt yaptıracak olan öğrenciler katılabilecekleri dönem sınavlarını dikkate alarak mezuniyet şartlarını hesap etmeleri gerekmektedir.

Herhangi bir nedenle kayıtları kabul edilmeyen veya mezun olamayan öğrenciler Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına müracaatlarındaki sorumluluk tamamen kendine aittir.

Dikkat: 2016 – 2017 Eğitim Öğretim yılı sonunda dönem mezuniyet şartı hesap edilirken şu hususlara dikkat ediniz: 12.07.2017 tarihinde yapılacak olan 3. Dönem sınav tarihi itibariyle;

 • 17 yaşını doldurmamış olanlar (12.07.2000 ve daha sonraki doğumlu olanlar) 2014 eğitim öğretim yılı sadece 2. dönemi kayıt yenileme hakkı olacağından 1 dönem sınava girebileceklerini.
 • 17 yaşını doldurmuş, 18 yaşından gün almış olanlar (11.07.2000 ve daha önceki doğumlu olanlar) 2016-2017 eğitim öğretim yılı 2. ve 3. dönemi kayıt yenileme hakkı olacağından 2 dönem sınava girebileceklerini dikkate alarak mezuniyet şartlarını hesap etmeleri gerekmektedir.
 • Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
 • Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
 • Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması. Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması gerekmektedir.
 • Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olması,

B) Açık Öğretim Lisesi için Mezuniyet Şartları

·       Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
·       Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
·       Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması. Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması gerekmektedir.
·       Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olması,

C) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına Nasıl Müracaat Edebilirim?

2017 YGS Başvuru Kılavuzu henüz yayınlanmamıştır.

 1. İlk defa müracaat edenler: Açık Öğretim Lisesi Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavı müracaat şartlarını taşıyan öğrenciler, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına müracaat kabul eden herhangi bir orta öğretim kurumundan form alacaklardır. Alınan formdaki gerekli yerleri doldurup bölgelerinde bulunan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne veya Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemlerini yürüten Mesleki Eğitim Merkezlerine onaylatarak form alınan orta öğretim kurumuna teslim edilecektir.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavı başvurularında kullanacak il, okul ve alan kodları için buraya tıklayınız.

Açık Öğretim Lisesinde Alan yok olarak kayıtlı ve 20-21 Temmuz 2017 tarihinde yapılacak 3. Dönem sınavı sonrasında mezun olabilecek durumda olan öğrenciler kodlama yaparken 9008 seçeneğini işaretleyeceklerdir.

 

188 yorumlar

 1. Mrb AÖL’de şuanda 4. dönemi bitirmiş durumdayım ve puanım 65.Benim merak ettiğim 2018 de ygs ye girmeye hakkı kazanabiliyormuyum?

 2. Sorumu şu şekilde sorayım.2018 Ocak 1.Dönem sınavına girdikten sonra 7.dönemi bitirmiş oluyor ve kredimde ortalama 120 civarı olacak.Bu şekilde girme şansım nedir?

 3. Merhaba kredim 134 bu sene ygs ye başvurabilirmiyim

 4. ben 3 yıl önce lise son sınıftan açıköğretime geçiş yaptm tek bir dersi verememişim yani 10 kredim varmış ve a.ö.l den kaydım silinmiş tekrar kayıt yaptıracağım fakat internet üzerinden ygs baivuru formunda öğrenim durumu olarak neyi işaretlemeliyim ? bu konuda bana acil yardımcı olabilirseniz çok sevinirim formun başında bekliyorum . şimdiden teşekkürler …

  • Açık Öğretim Lisesine halen devam edip okuyanlar Öğrenim Durumu Bölümüne “Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında okumaktayım” yazarak yandaki kutucuğa 1 kodunu yazacaklardır.

 5. Merhaba benim 104 kredim var ygs’ye girmek istiyorum mezun olamazsan seneye ygs ye giremez miyim?

 6. Aölde 8. Dönemimdeyim kredim 150 3.dönem sinavlarina kalicam buyuk ihtimal universiteyi kazaninca başvuru icin ek sure verilecek mi bize?

 7. Seyid Ahmet SARGIN

  Merhaba,
  Bu ocak ayındaki sınav öncesinde eşimin 171 kredisi vardı. Sınav sonucunda 4 dersten geçti ve 6 kredi daha kazanıp 177 toplam kredi olması gerekirken ve aradan geçen bu kadar zamana kadar halen toplam kredi 171 görünüyor. Bu nasıl oluyor? Ne tavsiye edersiniz?

 8. Mrb ben acik ogretim mesleki muhasebe bolumunu okuyorum okulumun tum terslerini verdim stajda yaptim fakat 180 kredim var 220 olmasi lazim ygs basvurdum ama 220 olmasa kredim universiteye gidemicenmi ? Yada 4 sinava kalirsam gidebilirmiyim

 9. Merhaba,
  Benim 150 kredim var. Ygs için başvuru yaptım. 2. Dönem sınavında başarılı olsam da kredim yetmeyeceği için 3. Dönemde başarılı olmam gerekecek. Yalnız ben 3. Dönem başarılı olsam bile diploma vs. İşlemlerinin üniv. Kayıt süresine yetişmeyeceğini duydum bu doğru mudur. teşekkür ederim.

 10. Sa benim 81 kredim var 6. Dönemide bitirdim ygsye girebilirmiyim 18 imden gün alıyorum ????

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by themekiller.com watchanimeonline.co