Ders Seçimi Sistemden Nasıl Yapılır?

Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesine yeni kayıt olan öğrencilerin en çok zorlandığı konu ve sorduğu soruların başında ders seçim işlemleri gelmektedir. Öğrencilerin mağduriyet yaşamaması için aşağıdaki yazıyı okumaları ve gereğini yapmaları gerekmektedir.

2017/1. Dönem ders seçimi ekranı; 7-8 Ekim 2017 tarihlerinde yapılacak olan uzaktan eğitim dersleri ek sınavı sonuçları sisteme aktarıldıktan sonra açılacaktır.

1. Yeni kayıt yaptırmış öğrenciler durumu aktif hale geldikten sonra mutlaka derslerini seçmelidirler.
2. Kayıt yenileme işlemlerini yaptırmamış olanlar mutlaka kayıt yenilemelerini yaptırmalı ve sonrasında derslerini seçmelidirler.
3. Yeni kayıt yada kayıt yenilemesini yaptırıp dersini seçen öğrenciler seçmiş oldukları dersleri bir daha gözden geçirebilirler. (Yanlış ya da eksik ders seçmiş olabilirsiniz)
4. Sınav tarihlerinde nerede olacaksanız sınav merkezini ona göre tercih ediniz.(Sınav merkezini doğru seçtiğinizden emin olunuz.)
5. Ders seçimlerinizi yaptıktan sonra seçmiş olduğunuz derslerin kitaplarını kitap dağıtımı yapan irtibat bürolarından alabilirsiniz veya ders içeriklerinden çalışabilirsiniz.
6. Görme engelli öğrenciler ders seçme işlemini yaptıktan sonra ihtiyaç duydukları sesli kitapları (CD’leri) (0 312) 296 94 24’ü telefonla arayarak isteyebilirler veya web sayfamızda bulunan internet tv’den (sesli kitapları) dinleyebilirler.
7. Kayıt yenileme (veya yenilememe),ders seçimi, sınav merkezini belirleme, adres bilgilerini güncelleme sorumluluğu öğrencilere ait olup; sınav hazırlıkları tamamlandıktan sonra (sınavdan en az 30 gün önce) kesinlikle değişiklik yapılamaz.

Açık Öğretim Lisesine  2017-2018 Öğretim Yılı 1. veya 2. Döneminde, İlköğretim / Ortaokul mezunu olarak (diploma ile)  Yeni Kayıt (İlk Defa) yaptıran öğrenciler, aşağıdaki listede sıralanmış olan dersler otomatik olarak kendilerine atanacaktır.

 

DERS KODU DERS ADI KATEGORİ KREDİ DÖNEM
111 DİN KÜLT. VE AHLAK BİLGİSİ -1 ORTAK 1 2017-1
131 TARİH – 1 ORTAK 2 2017-1
151 COGRAFYA – 1 ORTAK 2 2017-1
161 MATEMATİK – 1 ORTAK 4 2017-1
168 GEOMETRİ – 1 ORTAK 2 2017-1
181 YABANCI DİL – 1 ORTAK 3 2017-1
401 DİL VE ANLATIM 1 ORTAK 2 2017-1
411 TÜRK EDEBİYATI 1 ORTAK 3 2017-1
421 FİZİK – 1 ORTAK 2 2017-1
431 KİMYA – 1 ORTAK 2 2017-1
441 BİYOLOJİ – 1 ORTAK 2 2017-1
461 EKONOMİ – 1 SEÇMELİ 2 2017-1
476 İŞLETME – 1 SEÇMELİ 2 2017-1
483 SAĞLIK BİLGİSİ – 1 ORTAK 1 2017-1

 

Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin derslerini doğru ve eksiksiz, nasıl seçeceğine dair ayrıntılı olarak hazırlanmış aşağıdaki videoyu seyrederek derslerini kendileri rahatlıkla seçebilirler.

 

846 yorumlar

 1. Admin 9.sınıf ların ders seçimi ottamatikmaenmi yapılıyor acil cevap yaz admin.

 2. Admin yeni kayıt yaptırdım 9sınıf meslek lisesi dersleri sistem otomatık olarak mı seciyo

 3. ben yeni kayıt olmama rağmen ders seçimi yapabildim. ders seçimi menüsü benim için açıldı ve derslerimi seçtim. nasıl oluyor bu?

 4. merhaba şimdi ders seçmelerini yaptım kitapları ne zaman alabilirim?

  • Birinci dönem için kitaplar genellikle Kasım ayının ilk haftası geliyormuş galiba Halk Eğitimi Merkezlerine. Bağlı bulunduğunuz Halk Eğitimi Merkezini telefon ile arayarak kitapların gelip gelmediğini, gelmediyse tahmini olarak ne zaman geleceğini sorabilirsiniz.

 5. Kaç tane ders seçmem gerekiyor paneşde çıkan bütün ortak dersleri seçiyimmi ?

 6. Ben hala kitaplar seçemiyorm niye acaba ?

 7. ben de şunu merak ettim. kitapları aldım fakat örnek matematik 460 sayfa bunu sadece 1. döneme kadarmı okuyucam. yoksa bütün 1 yıl içersindemi okunuyor çünkü imkansız bütün kitapları 2 ay içinde okuyup sınava girmek cevaplarsanız sevinirim ?

 8. İyi günler, ders seçimini kaçırdım, herhangi bir telafisi var mı ? İlk kayıt öğrencisi değilim, sistem otomatik seçer mi ?

 9. ben ders seçimlerimi yaptım ama birdaha girdiğimde hangı dersi seçtiğimi göremiyorum iyiki not etmişim ama yınede korkuyorum neden kapandı o secim bakamıyorum kendi kendine değişirmi yanı calışmaya baslıcam yanlış dersı calışıpda sınavda karsıma kötü sonuçlar çıkmasın

  • “Öğrenci Genel Bilgiler” başlığı altında bulunan, “Ders Bilgileri (Alınan)” seçeneğindeki “Dönem Dersleri” sekmesinden, “Dönem Seçiniz” kısmından 2011/1 seçerek seçtiğiniz dersleri görebilirsiniz.

 10. Kayıt yenileme yaptım otomatik ders secilmemis ne yapMAM gerekiyor

 11. Meraba ben ders seçimiyaptım ama çikti alamamiştim yeniden sisteme girdim ama sayfam açilmiyo neden acaba yardimci olurmusunuz

 12. Peki ders seçimini kaçırdık diyelim admin nasıl yapıcaz kayıt yenileme benim 3.dönem

 13. Ders seçimleri ne zaman sona erdi ya

 14. Ben ders seçim ekranına bi kere girdim daha sonra seçimleri değiştirmedim. Daha sonra dün girdim fakat seçim ekranı yok zaman bitmiş. Daha 30 gün olmadı en az fakat değişim yeri yok ve seçilen dersler panosu gözükmüyor. Kitap nası alacağım ve birşey daha var seçilen dersler panosunda bazı dersler var ve başarız dersler kısmındada aynı dersler var nasıl oluyor aydınlatırmısınız zaman bitmek üzere acil!

  • “Öğrenci Genel Bilgiler” başlığı altında bulunan, “Ders Bilgileri (Alınan)” seçeneğindeki “Dönem Dersleri” sekmesinden, “Dönem Seçiniz” kısmından 2011/1 seçerek seçtiğiniz dersleri görebilirsiniz.

 15. merhaba arkadaşlar ben ders seçme tarihini kaçırmışım kaydımı yeniledim napmam lazım şimdi sınava giremiycekmiyim yada sisten otomatik seçiyor mu 8. donemim telafısı yok mu

 16. Yeni kayıt uzatıldı o yüzden olmuyor be maduriyeti bende yaşıyorum

 17. Ben sayfaya giriyorum hatta süreklide kontrol ettim ama ders seçimi yapamadım sayfada görünmüyo
  İnternetten baktım seçim tarihleri bile belli degil ne yapmam gerekiyo nasıl ögrenebilirim derslerimi

  • Seçilen derslerinizi “Öğrenci Genel Bilgiler” başlığı altında bulunan “Ders Bilgileri(Alınan)” seçeneğinden “Dönem Dersleri” sekmesinden 2017/1 seçerek görebilirsiniz.

 18. Hocam benim 200 kredim var kalan zorunlu ders sayisi 16 diyo ilk defa kayit yaptirdigim icin sistem kendi ders secimi yapti 4 tane zorunlu dersimi secmemis secmeli ders secmis bu senede unuversite sinavina adayim kalan 4 dersi nasil verebilirm yardimci olursaniz sevinirim

 19. merhabalar ben ders seçim tarihini kaçırmışım fakat öğrenci genel bilgiler – ders bilgileri (alınan) seçeneğinde dönem dersleri sekmesinde 2017/1 e giriyorum orda 14 adet ders var ben bu dersleri seçmedim otomatik olarak mı aşınmış oldu şimdi bu dersler

 20. ben bu sene üniversite sınavına giricem onun için hazırlanıyoum zorunlu derslerimi verdim 121 kredim var mezun olmak için 192 ye tamamlamam mı gerekiyor başka bir yolu yok mu ?

 21. aöl bu konuda yardımcı oluyor mu ?

 22. Hocam ben 15 nisanda 18 yasima giriyorum bu sene 3uncu sinava girebilirmiyim acaba yardimci olursaniz sevinirim

 23. kayıt yenileme ne zaman ?

 24. merhaba bir sorum olacak
  ben ilk defa açıköğretime kayıt olacağım.11.sınıftan devam edeceğim ama bu sene kayıt tarihini geçirdim ilk dönem.ikinci dönem yani bu ay yeni kayıt yaptırabiliyor muyum?

 25. merhaba ben de ilk kez sınava gireceğim lise 1 den başlayacağım,benim merak ettiğim şey bir dersten muaf olmak ne anlama geliyor?Yani bir dersten muaf olununca o dersten sınava girmeyecek miyim?

  • Ortak derslerde size 3 hak veriliyor. 3 hakkınızda en az 45 puan alırsanız o dersin kredisini alıyorsunuz. 3 kez geçer not alamazsınız o dersten muaf olarak bir daha o dersin sınavına girmek zorunda kalmıyorsunuz.

 26. İlk defa kayıt yaptım. Ders seçimini nasıl yapacam sayfamda bişey çıkmıyor?

 27. Açıköğretim lisesi ders kitapları halk eğitim merkezinde geldimi bilgi verir misiniz

 28. ben 12.sınıfım bu dönem açığa geçtim istediğim dersi seçebilirmiyim yoksa sadece nu döneme ait derslerimi seçmem gerek kredim dolu bu arada

 29. 3 donem sınavına girmeden önce tekrardan ders seçimi yapmamızmı gerekiyor yoksa sadece kayıt mı yeniletecegiz??

 30. bugün kayıt yaptırdım ders seçme menüsü yok ne yapmalıyım alınan derslerede girdim işlem yapamadım

 31. açik liseye ortaokul diplomamla ilk defa kayıt yaptırdım ders seçimi otomatik olarak yapılıyormu birde seçmeli olarak 2 tane dersmi seçiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir