Mesleki Açık Öğretim Lisesinden Açık Öğretim Lisesine Nasıl Geçiş Yapılır?

Meslekî Açık Öğretim Lisesi öğrencileri isterlerse Açık Öğretim Lisesine geçiş yapabilirler. Meslekî Açık Öğretim Lisesinden Açık Öğretim Lisesine geçmek isteyen öğrenciler, geçiş isteğine dair dilekçe (dilekçe kanuna göre) ile, bulundukları yerdeki Açık Öğretim Lisesi İrtibat Büroları olan Halk Eğitim Merkezilerine yada Mesleki Eğitim Merkezlerine başvurabilirler.

maolden-aole-gecis-nasi-yapilir

Geçiş işlemi yaparken aşağıdaki hususları lütfen dikkate alınız;

1. MAÖL – Meslekî Açık Öğretim Lisesinden AÖL – Açık Öğretim Lisesine geçiş işleminde başardığınız derslerden elde ettiğiniz kredi miktarında meslek dersleri gözardı edildiğinden düşme olabilir, ancak dönem değerinde bir değişiklik olmaz.
2. MAÖL – Meslekî Açık Öğretim Lisesinden Açık Öğretim Lisesine geçişler Yeni Kayıt ve Kayıt yenileme dönemlerinde yapılmaktadır.
3. MAÖL – Mesleki Açık Öğretim Lisesine 2011 ve daha sonra kayıt olan öğrencilerin dosyaları kayıt olduğu okulda, daha önce kayıt olan öğrencilerin dosyaları ise Mesleki Açık Öğretim Lisesi arşivinde (Ankara) saklanmaktadır. Bu durumda, geçiş işlemini yapan okul, öğrenci 2011 ve sonrasında kayıt olmuş ise (öğrenci dosyası ilk kayıt olduğu okulda ise) öğrencinin dosyasını ilk kayıt olduğu okuldan istemesi gerekmektedir. Ancak öğrenci 2011 yılından önce kayıt olduysa (öğrenci dosyası Mesleki Açık Öğretim Lisesi arşivinde ise) geçiş işlemini yapan okul dosya istemeyecektir.
4. 18 yaşını doldurmamış öğrencilerin dilekçelerine velileri imza atmalıdır.
5. Dilekçe örneği için buraya buraya tıklayınız.

Not: Mesleki Açık Öğretim Lisesinden tasdikname almış veya halen kayıtlı olan öğrencilerden, Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptırmak isteyenler ilk olarak il ve ilçelerde bulunan Mesleki Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemlerini yürüten meslek liselerine müracaat edeceklerdir. Bu öğrencilerin işlemleri müracaat edilen meslek liseleri tarafından sistem üzerinden öğrencilik durumu “Aktif” yapıldıktan sonra (Tasdiknameli Form C işlemi tamamlandıktan sonra) Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemlerini yürüten Halk Eğitimi Merkezi ile Meslekî Eğitim Merkezi Müdürlüklerine müracaat ederek geçiş dilekçelerini vereceklerdir.

 

Açık Öğretim Lisesinden Mesleki Açık Öğretim Lisesine Geçiş İşlemleri için tıklayınız.
Açık Öğretim Lisesinden Örgün Eğitim Veren Okullara Geçiş İşlemleri için tıklayınız.

 

266 yorumlar

  1. NEDEN YILDA SADECE BIRKEZ YENI KAYIT ALINIYOR BEN AÇIK ÖGRETİM LİSESİ OKUYORUM FAKAT MESLEK LISESINE GEÇMEK ISTIYORUM KAYITLAR YILDA BIR KEZ YAPILDIGI ICIN OCAK AYINDA KAYIT YENILEME OLUYORMUS NE KADAR SAÇMA BIR DURUM ZATEN HAYATIMIZ OGRENCILIKTEN ÇIKMIŞ NE SAÇMA HAKLAR BUNLAR HERKES ISTEDIGI YERE ISTEDIGI ZAMAN GECSIN KAYIT OLSUN IKI ISIM YAZIP ONAYLAMAK BUKADAR MI ZOR OLABILIR.SONRA VAY EFENDIM NE DEN GAVURLAR TAHSILLI ..INSANLARIN TURKIYEDE ZATEN HAYATI ZOR BIRDE SIZ ZORLAŞTIRIYORSUNUZ.LUTFEN YANI BUNA ÇÖZÜMM

  2. Aynen katılıyorum arkadasa saçma yani nedir bu ya insanların başta imkanı olmuyo sonradan hayallerinin peşinden koşuyor simdikiler kadar şanslı olamiyo herkez açık logretimdekilere biraz daha yardimci olsunlar

  3. Süleyman Aydın

    MAOL de dersler dönemliktir ve 2. dönemler de 1. dönemlerin devamıdır. Dolayısıyla 1. dönemi okumadan 2. dönem okunamaz. Ayrıca devam mecburiyeti vardır ve çoğu derler uygulamalıdır. Uygulamalı olan bu sistemde dönemin ortasında öğrenci alınması mümkün değildir.

  4. Ben aolden maole gecis yapmak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor

  5. Bende meslek lisesine geçiş yapmak istiyorum ama ne yapmam nasıl bir yol izlemem gerekiyor bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  6. Ben aölye 2009 yılında girdim fakat kredi toparlayamadım için maöl ye geçtim kredi sistemi çok yüksek olduğu için kafam çok karışık meb buna bir çözüm bulmalı aöl de ve maöldeki kredileri düşürsün artık lütfen 24 dönemdir okuyorum en az 175 olsun şuan 159+16 kredim var 2 taneden geçirip diğerlerinden bırakıyorlar birileri bu konuda bi şeyler yapsın mezun olmak istiyorum sürekli kayıt yenilemekten bıktım usandım artık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by themekiller.com watchanimeonline.co