2017-2018 Öğretim Yılı 3. Dönem Kayıt Yenileme İşlemleri

3. Dönem Kayıt Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Açık Öğretim Lisesi – AÖL öğrencileri, yılda 3 kez yapılan sınavlar için girecekleri dersleri seçmek amacıyla Kayıt Yenileme işlemi yaparlar.
İçinde bulunulan dönem itibariyle Açık Öğretim Lisesinde öğrencilik durumu Aktif, Donuk ve Silik  durumdaki bütün öğrenciler kayıt yenileyebilirler.
Açık Öğretim Lisesi 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı 3. dönem kayıt yenileme işlemleri 24 Nisan 14 Mayıs 2018 tarihleri arasında yapılacaktır.  Açık Lise 3. dönem Kayıt Yenileme işlemi için aşağıda adımları uygulayınız.

Kayıt Yenileme Ücretinin Ödenmesi

Açık Öğretim Lisesine Kayıt Yenileme yaptıracak öğrenciler her yıl AÖL Müdürlüğünce belirlenen Kayıt Yenileme ücretini ödemek zorundadır. 2018 yılının 3. dönemi için Kayıt Yenileme katılım ücreti 35 TL.’dir. Bu ücretin;

 • Halk Bankası, Vakıflar Bankası yada Ziraat Bankasının herhangi bir şubesinden veya ATM’lerinden ya da internet bankacılığı ile T.C. Kimlik numaranızı beyan ederek MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına 30 TL.’sini ödeyip banka dekontunu alarak muhafaza ediniz.
 • Kayıt yenileme işlemleri Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi Tarafından otomatik olarak yapılan öğrencilerin Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne kitap, resmi yazı vb. nedenlerle müracaat ettiklerinde kendilerinden 5 TL kayıt yenileme sınav bedeli alınacaktır. Öğrencilerin ikinci bir defa sınav bedeli ödememesi için bulunulan dönem adına ödenmiş olan 5 TL sınav bedeli makbuzunu mutlaka saklamaları ve yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Kayıt Yenileme işlemin Otomatik yapılması

Öğrencilik durumu “Aktif, Donuk veya Silik” olan öğrencilerin kayıt yenileme sınav bedelini anlaşmalı bankalara yatırmış olanların, kayıt yenileme işlemleri sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır. Bu öğrencilerin kayıt yenileme işlemlerini tamamlatmak için Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine müracaat etmelerine gerek yoktur.
Otomatik kayıt yenileme işlemi için ilan edilen kayıt yenileme tarihleri arasında her gün mesai bitiminden sonra Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi çalıştırılacaktır. Sistemin çalıştırıldığı saate kadar kayıt yenileme ücretini anlaşmalı bankalara yatıran öğrencilerin öğrencilik durumları sistem üzerinden “Aktif” yapılarak kayıt yenileme işlemi tamamlanacaktır.

Sınavına Gireceğiniz Derslerin seçilmesi

Sizin için yeni bir dönem açıldıktan ve bu dönem için öğrencilik durumunuz Aktif hale getirildikten sonra,  öğrenci numarası ve şifrenizle sisteme girip derslerinizi seçiniz. Sistemde ders seçimi işlemini nasıl yapacağınız konusundaki açıklamalar için buraya tıklayınız.

Kayıt Yenileme Ücreti Ödemeyecek Olanlar;

a) Terörle mücadele görevini yaparken yaralanan gazilerimiz ile şehit düşenlerin eş ve çocuklarından,
b) 1974 Kıbrıs Barış Harekâtında yaralanan gazilerimiz ile bu mücadelede  şehit düşenlerin eş ve çocuklarından,
c) Mahkeme kararıyla eğitim tedbiri verilmiş olanlar,
c) İstiklal madalyası verilmiş, Vatani hizmet tertibinden şeref aylığı bağlanmış olanlar;

Yukarıdaki  şartlardan birini taşıyan öğrenciler durumlarını belgelendirmek  şartıyla diploma harcı dışında, yeni kayıt, kayıt yenileme ve eğitim giderleri alınmayacaktır.

Not:

 • Ders seçme işlemleri 27 Nisan tarihinde başlayıp 14 Mayıs 2018 günü mesai bitimine (saat 18:00) kadar yapılacaktır. Ders seçme işlemi sistemde ,“Ders Seçme ve Kayıt Yenileme İşlemleri” menüsü altında yer alan “Ders Seçme İşlemi“ seçeneğinden yapılır. Ders seçme işleminin nasıl yapılacağına ilişkin ayrıntılı açıklama resmî web sitemizde yer almaktadır.
 • Süresi içerisinde ders seçme işlemini yapmayan/yapamayan öğrencilerin ders seçme işlemleri sistem tarafından yapılır. Öğrenciler seçilen derslerden sınava girmek zorundadır.
 • Sınav giriş yerini değiştirme veya adres bilgilerinde güncelleme işlemleri en geç 26 Ocak 2018 mesai bitimine (saat 18:00)kadar yapılacaktır.

 

134 yorumlar

 1. 3. Donem kaydimi yapmayi unuttum acaba ek sure verilicekmi

 2. Bugün kaça kadar süre var? Kaydım aktif geçen dönemler gibi 23:59’da yatırınca oluyor mu?

 3. KAYIT YENİLEMEYİ UNUTTUM EK SÜRE GELİRMİ ACABA. TEŞEKKÜRLER.

 4. admın ocak ayında 2 defa kayıt yenileme ücreti yatırmıştm 1 harc ücetim içerde kayıt yenileme süresi geçince haberim oldu bu ona istinaden kaydım yenilenme gibi bir işlem söz konusu olur mu ?

 5. Bizim kagizmandaki halk egitim cok sorumsuz kaydi yapali cok oldu kitaplarin yarisini daha vermediler gecen sinavada kitap yerine internetten calistim ve il’den kitaplari getirtmek zorunda kaliyorum tabi her zaman getirtemiyorum

  • 90 312 413 21 46 yada 90 312 413 21 47 numaralı telefonlara şikayetinizi bildirebilirsiniz.

   • Dün kitaplarımı almak için sisteme girdim ders seçme bölümündeki seçtiğim derslerin çıktısını almak için ama ders seçme bölümü yoktu ben nasıl kitaplarımı alıcam çıktığısınıda alamıyorum lütfen yardım edin çok çaresizim.

    • Seçtiğiniz dersleri;
     – AÖL sistemi Öğrenci Genel Bilgiler menüsü altında bulunan Ders Bilgileri ( Alınan ) kısmına tıklayarak menü seçeneğinin açılmasını sağlayınız
     – Açılan bilgilerin üstten en sağında bulunan ” Dönem Dersleri ” kısmını açınız
     – ” Öğrenci seçilen dönemde aldığı dersler ” ekranı açılacaktır .”dönem seçiniz ” kısmından 2016/3 dönemini açınız. Açılan ekranda görülen dersler 3. dönem sınava gireceğiniz derslerdir.

 6. admın kayıt yenilemeyi unuttum ne yapmalıyım uzatılırmı

 7. admin kayıt yenileme unnutum 3. dönem için ek bir süre oldumu acba ?

 8. merhaba, ben 3. dönem sınavına (2 temmuzda yapılacak sınav) kayıt yenileme yaptım ama sınavın sınav +18,
  18 olmadığımı fark ettim 14-temmuz-1999 doğumluyum yani sınav günü 18 olmama 12 gün kalmış oluyor.
  2. dönem sınavına kayıt olup girememiştim. sınava gire bilir miyim ?

  • Sınava girebilirsiniz. 3. Dönem sınavlarına sınavın yapıldığı ilk gün itibariyle on yedi yaşını doldurmuş, on sekizden gün almış (31 Haziran 2000 ve daha önceki doğumlu) silik, donuk ve ya aktif öğrenciler 3. Dönem kayıt yenileme yaptırmaları halinde katılacaktır.

   • teşekkür ederim, 18 den gün almış şeklinde yazılmış ister istemez yanlış anlaşılıyor. zira adı üstünde 18 den gün almış yani 18 olup gün geçirmiş oluyor. bir an sınava 1 hafta kala panikledim tekrar teşekkür ederim efenim.

 9. Diploma notumu nasıl öğrenebilirim

 10. 4 eylül 2000 doğumluyum yani 3. Dönem sınavlara giremedim 3. Dönemin sınavlarına hangi tarihte girebilirim??

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by aciklise.net Açık Öğretim Lisesi