Mesleki Açık Öğretim Lisesinden Açık Öğretim Lisesine Nasıl Geçiş Yapılır?

Meslekî Açık Öğretim Lisesi öğrencileri isterlerse Açık Öğretim Lisesine geçiş yapabilirler. Meslekî Açık Öğretim Lisesinden Açık Öğretim Lisesine geçmek isteyen öğrenciler, geçiş isteğine dair dilekçe (dilekçe kanuna göre) ile, bulundukları yerdeki Açık Öğretim Lisesi İrtibat Büroları olan Halk Eğitim Merkezilerine yada Mesleki Eğitim Merkezlerine başvurabilirler.

maolden-aole-gecis-nasi-yapilir

Geçiş işlemi yaparken aşağıdaki hususları lütfen dikkate alınız;

1. MAÖL – Meslekî Açık Öğretim Lisesinden AÖL – Açık Öğretim Lisesine geçiş işleminde başardığınız derslerden elde ettiğiniz kredi miktarında meslek dersleri gözardı edildiğinden düşme olabilir, ancak dönem değerinde bir değişiklik olmaz.
2. MAÖL – Meslekî Açık Öğretim Lisesinden Açık Öğretim Lisesine geçişler Yeni Kayıt ve Kayıt yenileme dönemlerinde yapılmaktadır.
3. MAÖL – Mesleki Açık Öğretim Lisesine 2011 ve daha sonra kayıt olan öğrencilerin dosyaları kayıt olduğu okulda, daha önce kayıt olan öğrencilerin dosyaları ise Mesleki Açık Öğretim Lisesi arşivinde (Ankara) saklanmaktadır. Bu durumda, geçiş işlemini yapan okul, öğrenci 2011 ve sonrasında kayıt olmuş ise (öğrenci dosyası ilk kayıt olduğu okulda ise) öğrencinin dosyasını ilk kayıt olduğu okuldan istemesi gerekmektedir. Ancak öğrenci 2011 yılından önce kayıt olduysa (öğrenci dosyası Mesleki Açık Öğretim Lisesi arşivinde ise) geçiş işlemini yapan okul dosya istemeyecektir.
4. 18 yaşını doldurmamış öğrencilerin dilekçelerine velileri imza atmalıdır.
5. Dilekçe örneği için buraya buraya tıklayınız.

Not: Mesleki Açık Öğretim Lisesinden tasdikname almış veya halen kayıtlı olan öğrencilerden, Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptırmak isteyenler ilk olarak il ve ilçelerde bulunan Mesleki Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemlerini yürüten meslek liselerine müracaat edeceklerdir. Bu öğrencilerin işlemleri müracaat edilen meslek liseleri tarafından sistem üzerinden öğrencilik durumu “Aktif” yapıldıktan sonra (Tasdiknameli Form C işlemi tamamlandıktan sonra) Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemlerini yürüten Halk Eğitimi Merkezi ile Meslekî Eğitim Merkezi Müdürlüklerine müracaat ederek geçiş dilekçelerini vereceklerdir.

 

Açık Öğretim Lisesinden Mesleki Açık Öğretim Lisesine Geçiş İşlemleri için tıklayınız.
Açık Öğretim Lisesinden Örgün Eğitim Veren Okullara Geçiş İşlemleri için tıklayınız.

 

636 yorumlar

 1. imam hatip lisesinde okuyorum ancak hiç bir dönem gitmedim kaydımı açıköğretime alıp mezun olabilir miyim kredim 178 okuduğum dönem sekizi geçti
  ve bu işlemler kaç gün sürer

 2. blank
  Gülşen Şiyhan

  Merhaba ogrenci durumum silik 2012 öncesi kaydımı Zeytinburnu’nda yaptırmıştım şimdi başka bir ilçede oturuyorum kayıt yenileme için ücretini yatrdim ama yapmadılar ne yap.am gerekiyor ilk kayıt olduğum okulami gitmem lazim ama gidebilcek durumda değilim nasil bir yol izlemem lazim

  • blank

   AÖL okuluna kayıt yenileme sınav katılım ücretini yatıranların kayıt yenileme işlemi Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi tarafından otomatik olarak yapılmaktadır. Öğrenci numaranız ve şifrenizle sisteme girip derslerinizi seçebilirsiniz.

 3. blank

  Merhaba ben 2011 yılı öncesi maöl kayıt yaptırmıştım fakat bazı nedenlerden ötürü bitiremedim mezuniyet için dönem dersleri ve kredi şartlarını sağlıyorum fakat yüzyüze derslere gidemedim maöl den aöl geçiş yapmak istiyorum yaptığım taktirde yüzyüze eğitim alma zorunluluğu kalkıyor mu tek engelim bu ve geçiş dilekçemi nereye vermem gerekiyor

  • blank

   AÖL okuluna geçiş yapabilirsiniz. Aöl okulunda üz yüze eğitim yoktur. Yüz yüze eğitim aldığınız okula başvurarak geçiş işlemlerini başlatabilirsiniz.

 4. blank

  Ben meslek lisesi 11 sınıf öğrenciyim ve sorumluluk sınavlarında var 1 yıl sınıfta kaldım .Ve acil liseye geçmek istiyorum.Ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

 5. blank

  Merhaba ben maöl de okuyorum son sınıf 2 dönem staj yaparken bıraktım daha önce şimdi tekrar yazıldım ama stajla uğraşmak istemiyorum yada dersle normal açık liseye geçmek istiyorum halk eğitime gitsem şuan geçme şansım varmı acaba ve geçince tekrar 0 dan mı başlicam acaba çok acil öğrenmem gerekiyo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir