2017-2018 Öğretim Yılı 1. Dönem Kayıt Yenileme İşlemleri

1. Dönem Kayıt Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Açık Öğretim Lisesi – AÖL öğrencileri, yılda 3 kez yapılan sınavlar için girecekleri dersleri seçmek amacıyla Kayıt Yenileme işlemi yaparlar.
İçinde bulunulan dönem itibariyle Açık Öğretim Lisesinde öğrencilik durumu Aktif, Donuk ve Silik  durumdaki bütün öğrenciler kayıt yenileyebilirler.
Açık Öğretim Lisesi 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı 1. dönem kayıt yenileme işlemleri 21 Ağustos  – 15 Eylül 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Açık Öğretim Lisesi 2017 – 2018 Eğitim Öğretim Yılı I. Dönem Mazeretli Kayıt Yenileme işlemleri ise 18 Eylül – 22 Eylül 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Açık Lise 1. dönem Kayıt Yenileme işlemi için aşağıda adımları uygulayınız.

Kayıt Yenileme Ücretinin Ödenmesi

Açık Öğretim Lisesine Kayıt Yenileme yaptıracak öğrenciler her yıl AÖL Müdürlüğünce belirlenen Kayıt Yenileme ücretini ödemek zorundadır. 2017 yılının 1. bir dönemi için Kayıt Yenileme katılım ücreti 35 TL.’dir. Bu ücretin;

 • Halk Bankası, Vakıflar Bankası yada Ziraat Bankasının herhangi bir şubesinden veya ATM’lerinden ya da internet bankacılığı ile T.C. Kimlik numaranızı beyan ederek MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına 30 TL.’sini ödeyip banka dekontunu alarak muhafaza ediniz.
 • Kayıt yenileme işlemleri Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi Tarafından otomatik olarak yapılan öğrencilerin Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne kitap, resmi yazı vb. nedenlerle müracaat ettiklerinde  kendilerinden 5 TL kayıt  yenileme sınav bedeli alınacaktır. Öğrencilerin ikinci bir defa sınav bedeli ödememesi için bulunulan dönem adına ödenmiş olan 5 TL sınav bedeli makbuzunu mutlaka saklamaları ve yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Kayıt Yenileme işlemin Otomatik yapılması

Öğrencilik durumu “Aktif, Donuk veya Silik” olan öğrencilerin kayıt yenileme sınav bedelini anlaşmalı bankalara yatırmış olanların, kayıt yenileme işlemleri sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır. Bu öğrencilerin kayıt yenileme işlemlerini tamamlatmak için Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine müracaat etmelerine gerek yoktur.
Otomatik kayıt yenileme işlemi için ilan edilen kayıt yenileme tarihleri arasında her gün mesai bitiminden sonra Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi çalıştırılacaktır. Sistemin çalıştırıldığı saate kadar kayıt yenileme ücretini anlaşmalı bankalara yatıran öğrencilerin öğrencilik durumları sistem üzerinden “Aktif” yapılarak kayıt yenileme işlemi tamamlanacaktır.

Sınavına Gireceğiniz Derslerin seçilmesi

Sizin için yeni bir dönem açıldıktan ve bu dönem için öğrencilik durumunuz Aktif hale getirildikten sonra,  öğrenci numarası ve şifrenizle sisteme girip derslerinizi seçiniz. Sistemde ders seçimi işlemini nasıl yapacağınız konusundaki açıklamalar için buraya tıklayınız.

Kayıt Yenileme Ücreti Ödemeyecek Olanlar;

a) Terörle mücadele görevini yaparken yaralanan  gazilerimiz ile şehit düşenlerin eş ve çocuklarından,
b) 1974 Kıbrıs Barış Harekâtında yaralanan gazilerimiz ile bu mücadelede  şehit düşenlerin eş ve çocuklarından,
c) Mahkeme kararıyla eğitim tedbiri verilmiş olanlar,
c) İstiklal madalyası verilmiş, Vatani hizmet tertibinden şeref aylığı bağlanmış olanlar;

Yukarıdaki  şartlardan birini taşıyan öğrenciler durumlarını belgelendirmek  şartıyla diploma harcı dışında, yeni kayıt, kayıt yenileme ve eğitim giderleri alınmayacaktır.

Not:

 • Ders seçme işlemi en geç 22 Eylül 2017 günü mesai bitimine (saat 18:00) kadar yapılacaktır. Ders seçme işlemi sistemde ,“Ders Seçme ve Kayıt Yenileme İşlemleri” menüsü altında yer alan “Ders Seçme İşlemi“ seçeneğinden yapılır. Ders seçme işleminin nasıl yapılacağına ilişkin ayrıntılı açıklama resmî web sitemizde yer almaktadır.
 • Süresi içerisinde ders seçme işlemini yapmayan/yapamayan öğrencilerin ders seçme işlemleri sistem tarafından yapılır. Öğrenciler seçilen derslerden sınava girmek zorundadır.
 • Sınav giriş yerini değiştirme veya adres bilgilerinde güncelleme işlemleri en geç 22 Eylül 2017 mesai bitimine (saat 18:00)kadar yapılacaktır.

 

36 yorumlar

 1. Ders seçimi hangi tarihte başlıyor

 2. blank

  merhaba admin ben 11,09,2017 tarıhınde yanı bugun kayıt yenıleme yaptım halk egtimden fakat donuk du oradakı hocanın demseine göre para yatırdaktan sonra kendilkene aktıfd olacak başka birşey yapmama gerek yokmuş boyle soyledi bende gitti bugun kayıt yenileme vakıf bankdan 30 tl yatırdım 5.6 saat sonra baktımda hala donuk gozukuyor

 3. blank

  2 sene aradan sonra tekrar meslek lisesine kayıt olacağım. Başka şehirde devam edeceğim. kayıt yaptığım zaman hemen sınava girecek miyim ? yoksa ders seçtikten sonra mı gireceğim ?

 4. blank

  merhaba ben bugün kayıt yaptırdım. 9. sınıfı akşam lisesinde bitirdim aol e yeni kayıt oldum. ders seçme sekmesi çıkmıyor sistemde.. oradaki kadın bana 15 eylülden sonra otomatik sistem seçer dedi, yanlış mı söyledi?

 5. blank

  mazeretli kayıt tarihi nedir? Köyde oturduğum için halk eğitime gitmem biraz sıkıntılı oluyor yardımcı olur musunuz

  • blank

   Bir mazeretiniz varsa ve kayıt tarihlerini bu nedenle kaçırdıysanız, ek süre içinde kayıt yaptırabiliyorsunuz. Örneğin;
   Doğal afetler
   1. ve 2. derece akraba ölümü
   Sağlık problemi (Doktor raporlu)
   Çeşitli kazalar (trafik kazası gibi)
   Akademik takvimde belirtilen kayıt yenileme döneminde raporlu olmak,
   Kabul edilebilecek bir nedenle yurt dışında olmak (Pasaport giriş çıkış tarihleri kontrol edilecektir),
   Milli sporcu olup yurt dışı müsabakaya katılmak veya milli takım kampında bulunmak, vb…
   Öğrenci yukarıda tanımlanan mazeretleri belgelemek zorundadır. Bu belgeler Kayıt Yenileme tarihleri arasındaki süreyi kapsamalıdır.

 6. blank

  Hayırlı aksamlar ben öğrenci kimligimi kaybettim nasıl cıkartabilirim admin

 7. blank

  Merhaba ben kayıt yenileme için bugun aksam atm den 30 lirayı yatırcaktım ama halk egıtım uzak biza donuk görünüyo yani demek istediğim halk eğitime gitmeden sadce banka atm sıne para yatrsam kaydım yenılenir mi ?? Halk egıtıme gitmem gerekiyomu illa??

 8. blank

  Ben internet üzerinden kayıt yenileyecem bugün kaça kadar yapabilirim işlemi

 9. blank

  Kayıt yenileme hâlâ devam ediyor mu ?
  Mazeretli hariç.

 10. blank

  kayıt yenıleme mazeretim olmasa bile 22 sine kadar yenıleye bılırmıyım ayrıca bi sorum daha oalcak parayı 15 inde yatırdım cok yogun oldugundan sıra baan gelmedı ve bana uzatıldı denıldı oyuzden gıttım bune yaparım dıyerekten yanı parayı yatırdım eger gıtmesem kayıt yenılermı sıstem mesleki açık benımkisi

 11. blank

  Ders seçimi ne zaman açılacak ve hangi tarihler arasında yapılabilecek? su an sistemde ders seçimi kısmı gözükmüyor bende bir problem mi var demektir? yoksa bulamıyor muyum?

 12. blank

  Ben bu sene lise 2.den aöle gectim seneye tekrar meslek lisesine gecis yapabilirmiyim

 13. blank

  Yeniden ayrildigim orgun egitim sistemine donemezmiyim

 14. blank

  merhaba. ilk sayfaya gırdıgımde 6 ekıme kadar kayıt yenıleme yapılabılındıgı yazıyordu. suan 5 ekım, kayıt yenıleme gectı mı ne zamana kadar yapabılırım kesın bılgı verır mısınız

  • blank

   Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim İmam Hatip Lisesine herhangi bir nedenle ilk kayıt veya kayıt yenileme yaptıramayan öğrenciler için ilk kayıt ve kayıt yenileme iş ve işlemlerinin, 12 Ekim 2017 mesai bitimine kadar açık olması kararlaştırılmıştır.

 15. blank

  merhaba ben bulunduğum ilden taşındım lise 1.ci sınıf okuyordum taşındığımız ilde okullarda boş kontenjan yoktur dışardan nasıl kayıt yapabilirim ve dışardan okuduğum zaman toplam kaç para masrafım olur

 16. blank

  Merhaba 2. dönem AÖL okuluna kayıt yaparsam seneye örgün eğitim lisesinde 10 sınıfa nakil yapabilirmiyim
  ya da bu dönemden AÖL okuluna kayıt yaptırabilirmiym

  • blank

   2. dönem AÖL okuluna yeni kayıt yaptırabilirsiniz.

   • blank

    Ben bu donemden örgun lisedeki kaydımı silmek durumunda kaldım.2. dönem AÖL kaydımı yaparsam gelecek yıl 10. sınıf için orgun liseye nakil yapabilirmiyim.

    Tesekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir