Tasdikname

Tasdikname almadan önce aşağıdaki maddeleri lütfen dikkatlice okuyunuz!

Açık Öğretim Lisesinde öğrencilik durumu Aktif, Donuk ve Silik olan öğrenci yada veliler özellikle Ağustos ve Eylül aylarında yoğun olarak tasdikname belgesi telep etmektedirler. Bu konu ile alakalı aşağıdaki hususlara önemle dikkat edilmesi gerekmektedir.
1. İlköğretim Okullarından 2012 yılı içerisinde mezun olan öğrenciler zorunlu eğitime tabidirler. Bu öğrenciler ancak örgün eğitime devam etmek şartıyla tasdikname talep edebilirler.
2. 18 yaşını doldurmamış öğrenciler tasdikname talebinde bulunamazlar, bu öğrencilerin tasdikname talepleri ancak velileri (anne, baba) tarafından yapılabilmektedir.
3. Öğrenci numaranızın ilk 3 hanesi tasdikname almak için nereye başvuracağınızı belirler. Bununla ilgili ayrıntılı açıklamaları bu yazının  devamında bulabilirsiniz.
4. Tasdikname isteğine ilişkin dilekçeler mutlaka okunaklı yazılmalı ve bilgiler tam olmalıdır. Örnek dilekçeye bu yazının devamında ulaşabilirsiniz.
5. Örgün eğitime dönmek isteyen öğrenciler, gitmek istedikleri okulu belirlemeden ve okul idarecileri ile görüşmeden tasdikname isteğinde bulunmamalıdır.
6. Sürücü yada çeşitli kurslara başvuracak öğrencilerin tasdikname belgesi talep etmelerine gerek yoktır.  Bu öğrenciler bulundukları yere en yakın Halk Eğitimi Merkezi yada Mesleki  Eğitim Merkezlerinden alacağı “Öğrenci Belgesi” ile kurs başvuruları yapabilirler.

Tasdikname (Kayıt Sildirme) Belgesini nasıl ve hangi zaman aralıklarında alabilirim?

Açık Öğretim Lisesinden kaydını sildirip Tasdikname Belgesi almak isteyen öğrenciler bir dilekçe ile (dilekçede mutlaka TC Kimlik No ve öğrenci numarası olmalı) aşağıdaki açıklamalar doğrultusunda ilgili kuruma başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru şahsen, noterden olmak kaydıyla vekil ile ya da posta(sadece Açık Öğretim Lisesine başvuracaklar) yolu ile olabilir. Faks ile gönderilen Tasdikname dilekçeleri AÖL müdürlüğünce dikkate alınmamaktadır.

Öğrenci numaranızın ilk 3 hanesi tasdikname almak için nereye başvuracağınızı  belirler. Bunun için;

 • Öğrenci numaranızın ilk üç hanesi 210 yada daha küçükse (210,209,208,207 vs…) dosyanınız AÖL Müdürlüğünde arşivlendiğinden dolayı, Tasdiknamenizi almak için Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü Emniyet Mahallesi Milas Sokak No : 21 06500-Teknikokullar Yenimahalle/Ankara adresine başvurmanız gerekir.
 • Öğrenci numaranızın ilk üç hanesi 211 yada daha büyükse (211,212,213,214 vs…) dosyanınız İrtibat bürosunda arşivlendiğinden dolayı, ilk kayıt olduğunuz irtibat bürosuna başvurmanız gerekir.

Açık Öğretim Lisesinde Öğrencilik durumu “Aktif” olan öğrencilerin tasdikname belgesi, dönem sonu sınavlarının 1 ay öncesi ve 1 ay sonrası zaman aralıklarında alınabilecektir. Ancak Öğrencilik durumu “Donuk” veya “Silik” olan öğrenciler için bu durum söz konusu değildir.

pdf Tasdikname Almak İçin Dilekçe Örneği
doc Tasdikname Almak İçin Dilekçe Örneği

Tasdiknameyle birlikte Ortaokul/İlköğretim Okulu diplomamı da alabilir miyim?

Tasdikname isteğinde bulunan Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin, Tasdikname yanında Ortaokul/İlköğretim Okulu diplomasını da isteyenlerin yazmış oldukları Tasdikname istek dilekçelerinde bu durumu mutlaka belirtmeleri gerekmektedir. Arkasına Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğünce not düşülen Ortaokul/İlköğretim Okulu diploması Tasdikname ile birlikte gönderilmektedir. Tasdikname belgesi istenmeden, Ortaokul/İlköğretim Okulu diploması tek başına gönderilmez.

Tasdiknamemi kaybettim, ne yapmalıyım?

Açık Öğretim Lisesinden ayrılarak tasdikname alan öğrencilerin, tasdiknamesini kaybetmesi halinde bir dilekçe yazarak  Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne posta yoluyla veya şahsen başvurmaları gerekmektedir. Dilekçe ekinde gazete ilanı yoksa, dilekçede “gazete ilanı vermediğimden dolayı doğabilecek hukuki sorumluluk bana ait olmak üzere,” ifadesi mutlaka yer almalıdır. Söz konusu bu belge öğrencinin dışında bir başkası tarafından alınacaksa noterden vekil tayin edilmesi gerekmektedir. Faks ile yapılan başvurular AÖL müdürlüğünce kesinlikle dikkate alınmamaktadır.

pdf Tasdikname Kayıp Dilekçe Örneği
doc Tasdikname Kayıp Dilekçe Örneği

 

Tasdikname İadesi

Açık Öğretim Lisesine kayıt esnasında verilen tasdikname belgesi iade edilmez, öğrencinin istemesi halinde Açık Öğretim Lisesinden tasdikname belgesi düzenlenmektedir.


NOT: 
Tasdikname ve tasdikname kayıt belgesi;
1. 18 yaşını doldurmuş (reşit olmuş) öğrenciler veya noterden vekil tayin ettiği kişi,
2. 18 yaşını doldurmamış öğrenciler için, veli (anne-baba) veya velinin noterden vekil tayin ettiği kişi  tarafından alınabilecektir.

 

241 yorumlar

 1. meraba bn aol okuyorum orgun egitime gecmek istiyorum iki kere sinava girdm ve 18 kredim var ve orgunde kacinci sinifa giderim ve once bi okulla mi konusmam gerek yoksa halk egitim merkeziylemi konusmaliyim bu gecis icinn tesekkurler.

 2. Ben 2005 tastik name içi okulda dilekçe yazdım ama yerine gondermeden kaybettim şimdi ne yapmalıyım okul numaramı bile hatırlamıyorum

 3. Tasdikname almak için dönem sonu sınavlarından 1ay önce ve 1ay sonra almak mecburimi

 4. Merhaba ben lise 1 =matematik kimya
  Lise 2= tarih coğrafya ve edebiyat
  Lise 3=sosyoloji, din .coğrafya tarih ten zayıf vardı lise bitti ama dersleri kurtaramayınca tasdikname almak zorunda kaldım evlendim çocuğum var hocam benim de içimde kaldı açık öğretimde 4yıl okuyacakmıyım yoksa bu 9 dersleri veren yetiyormu açık öğretim lisesinden diploma almak için

 5. Hocam ben şuan devamsızlıktan sınıfta kaldım ancak ortalamam her ıkı donem toplamı 57 9.sınıfta okula gıtmemıştım ve toplamda 2.sene oluyor yani okuldan atılıyorum şuan 11.sınıfım tasdiknamemı alıp açığa kaydolmamı daha iyidir yoksa okulun bıtmesını bekleyıp oylemı kaydolmam ?

 6. 3 ay boyunca iste caliscam ama okuyorum işi veren ise tasdikname istedi nasıl birşey demem lazım yardımcı olur musunuz

 7. Öğrenci numaramin ilk üç hanesi büyük evet kayit olduğum halk eğitimden alicam dimi benim durumum aktif ne zaman verirler

 8. Tasdiknameyi aldim örgün liseye nezaman kayit olabilirim

 9. Hocam sürücü belgesi için öğrenim belgesi istediler bense lise 3 de bikaç dersten kaldığımdan dolayı tastikname almıştım kaybettim şimdi ne yapmam lazım ki kursa belge vereyim

 10. Hocam meslek lisesi 12.sınıfa geçiyorum bu sene. Yani staj filan çok zaman kaybedicem. Bu yüzden açık liseye geçmek istiyorum. Kayıt ne zaman yapabilirim ve ben de tastikname almam gerekiyor dimi?

 11. Mrb.
  Ben tastiknamemi almıştım ve kaybettim şimdi açık öğretim için tekrar lazım ne yapmalıyım..?

 12. Slm
  Geçen yıl endüstri meslek bilgisayar bölümü son senemde devamsızlıktan kaldım
  Bu yıl ben açık meslek liseye bilgisayar bölümüne gitmek istiyorum
  Önceden borçlu dersim yok
  Sadece son yılı açıktan gidicem ama bu yıl staja da gidecekmiyim
  Ve beni son yıl olduğum vede alanlı bilgisayar olduğum için mesleki açık lise kabul eder mi bilmiyorum

 13. merhaba son sınıfım ve 1998 doğumluyum 1 sene tekrara kaldım ama son senemi açıktan okuyup bitirmek istiyorum 19 yaşında olduğum için dilekçe doldurma şansım ve tastikname alma şansım varmı çünkü ailem başka şehirde ve yaşımdan dolayı karar alabiliyormuşum

 14. Ben açık öğretimden örgün öğretime geçiş yapmak istiyorum 16 yaşındayım ve t5 gün sonra 17 olacağım nasıl geçiş yapabilirim?

 15. 10.sınıfta okulu dondurdum 1 yıl sonra açık liseye geçtim 80 kredim var şimdide örgün eğitime geçiş yapmak istiyorum eski okuluma yani gitmek istediğim okula gidipmi başvuru yapacağım? Ne olur yardım edin geleceğim için

 16. Merhaba. Özel okulda okuyordum fakat belli sebeplerden dolayı bırakmak zorunda kaldım. 10.sınıfta okulu bıraktım. Kaç senenin ardından açık lisede öğrenimime devam etmek istiyorum. Okul borcu yüzünden de tasdiknameyi alamıyorum. Borcu ödemek dışında acaba başka türlü alamaz mıyım tasdiknameyi?

  • İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne başvurup durumunuzu anlatın. E-okul kaydınızın varsa kayıt için tasdikname belgesine gerek yok.

 17. Merhabalar ben acik liseye kayıt yaptirmak istiyorum bunun için gerekli belgelerde tastikname isteniyor ben 2010 lu yillarda okuldan tasrikname almıştım bunun gecerlilik suresi diye bir sure varmi ve bu tastiknameyi fakslattırıp kullanabilirmiyim yoksa okuldan aldığımı mi vermek zorundayım

 18. merhaba açık lisede okuyorum 155 kredim var ve bu hafta özel okula gıtmek ıstıyorum okullada gorustum kabul ettıler ama tastıknamemı alamadım acık liseden cunku 2017-1 dönem kayıt yenıleme ıslemı yapmıstım neyse dılekce felan yolladım onu hallettım suan 2017-1 donem kaydım gozukmuyor yarın gıdıp tastıknamemı alabılırmıyım?

 19. Öğrenci numaram 201 ile başlıyor. Tasdiknameyi Ankara dan mı almam gerekiyor. İş için çok önemli

  • Öğrenci numaranızın ilk üç hanesi 210 yada daha küçükse (210,209,208,207 vs…) dosyanız AÖL Müdürlüğünde arşivlendiğinden dolayı, Tasdikname almak için Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü Emniyet Mahallesi Milas Sokak No : 21 06500-Teknik okullar Yenimahalle/Ankara adresine başvurmanız gerekir.

 20. Bu çok saçma ben ankara ya nasıl giderim izmirden. Başka yolu yokmu bunun

 21. Tasdikname alındıktan sonra açık lise puanları sıfırlanıyormu

 22. cüneyt akıkol

  merhaba ben şu an aktif olarak açıköğretim lisesi öğrencisiyim tastiknamemi alıp özel akşam lisesine gecmek istiyorum bu mumkuün mü? tşk ederim

 23. açık lise öğrencisiyim mesleki açık liseye geçmek isitiyorum fakat kayıt tarihini 1 gün ara işe geçirdim ne yapabilirim

 24. Mrb ben açık lise için kayıt yapmıştım ama nasip olmadı devam edemedim taktiknamen halk eğitim merkezinde kaldı onu alabilirmiyim geri veya bu seneye tekrar kayıt yaptirabilirmiyim

 25. Merhaba ben acik ogretim lisesine kaydolmak istiyorum kayit icin gecmi kaldim yoksa hala kaydolabilirmiyim ?birde ilkokul diplomami kaybettim neyapmam lazim?kayit icin oda lazimmi?

 26. iyi günler. açık liseden tasdikname aldıktan sonra tekrar açık liseye kayıt y aptırabilirmiyim. bu durumda sıfırdanmı başlanır yoksa kaldığım yerden devam edebilirmiyim.
  bir sorum daha var, aktif bir öğrenci şu anda tasdikname alabilirmi yoksa dönem sonu sınavlarına 1 ay kalmasınımı beklemeli?
  şimdiden teşekkür ederim.

 27. Merhaba
  Açık liseden özele yazıldım fakat benden tasdikname istendi Ankara’ya dilekçe gönderdim dilekçem gönderildi ama benim elime gelmedi tasdiknamem ne zaman ulaşır veya iletişim numarası alma şansımız var mı ?

 28. Tasdikname aldıktan sonra okula tekrar devam edebilir miyiz istediğimiz zaman silinmesi gibi bi durum var mı yani

 29. Merhaba ben şuan maöl eğitim alıyorum ve 2. Dönem örgün eğitimden aynı mesleğe devam etmek istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim acaba? Cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

 30. AÖL den normal Anadolu lisesine gcmk istiyorum bu mümkün müdür şu an 10.sinifim

 31. Merhabalar. 2007 de sorumlu gectim tasdikname alabilir miyim okuldan birde hangi derslerden oldugunu acik ogretime kaydolurken gotebilir miyiz

 32. Merhaba ben lise 2 den okulu bıraktım şuan izmirde oturuyorum ama okulum başka şehirde AÖLe başvurmak için tastiknameyi nasıl alabilirim yardımcı olurmusunuz rica etsem teşekkürler.

 33. Merhabalar ben kişisel nedenlerden dolayı açıköğretim e geçtim daha yeni geçtim 9 sınıf öğrencisiyim tastiknamemi alabilirmiyim

 34. Merhaba bnde şuan 94 kredim var sinavdan sonra 96 ve ustu olursa 11.sinif normal liseye gecebilirmiyim acaba

 35. Merhaba ben lise 9.sınıf öğrencisiyim tasdikname aldığımız zaman bir daha mezun olamıyor muyuz?

 36. merhaba
  tasdiknamem ile tekrardan açık öğretime kayıt yaptırmak istiyorum nasıl bir yol izleyebilirm

 37. Merhaba, ben 2016-2017 eğitim öğretim yılında 10. sınıfa giderken 2. dönem tasdikname alarak meslek lisesinden (örgün eğitim) ayrıldım. Sonrasında açık öğretime kayıt oldum. Ama artık örgün eğitime geri dönmek istiyorum,pişmanım. Mümkünse 2018-2019 eğitim öğretim yılında 10. sınıfa tekrar başlayacak şekilde ilk dönemde hemen geri dönebilir miyim? Tasdiknameyi ne zaman almam gerek, ne zaman açık öğretime dilekçe vermem gerek?

 38. Merhabalar ben lise 1 terkim 2014 yılında açık liseye kaydolur fakat ilk sınava girmedim ve tekrar kayıt yaptırmadım suan silik durumdayım tasdik namemi nasıl geri alabilirim

 39. tastiknamemi maill yoluyla alabilirmiyim

 40. İmam hatip lisesinde okuyordum kaydımı sildirip açık öğretime geçiş yaptım ama açık öğretimden kaydımı sildirdim şu an orta okul mezunuyum tekrar açık öğretime geçiş yapabilirmiyim lise diploması almak istiyorum

 41. kayıt silme? 18 yaşındayım. dönemim 6,kredim 0. tasdiknamemi alıp yeni kayıt olmak istiyorum. dönemlerim silinir mi?

 42. 16 yaşındayım birdahaki seneye normal okula geçmek istiyorum suan 111 kredim var 11.sınıftan başlamam lazım değil mi

 43. 9 siniftayim aciktan okuyorum ama normel okula gidicem napabilirim

 44. Selamün aleyküm ben meslek lisesinde okuyordum düz lise ye geçiş yapmak istedim pek bilgim olmadığı için ilk olarak okuldan tasdiknamemi aldım bu sene mezun 3 dönem sınavıyla mezun olabiliyoken düz liseye kaydımi yapmadım yeni kayıt tarihlerini beklemem gerekiyor muş peki yeni kayıt yaptığım da ayni sayıda krediylemi devam edicem yoksa yeni baştan mi Teşekkürler.

 45. S.alykm hocam ben 2004 de aö lise 1 e kayıt olup ilk sınava girdim tekrar bıraktım tasdiknameyi alıp askere gittim şimdi aöl’e tekrar nasıl kayıt olabilirim yani silik öğrencimiyim yada kayıt yenileme mi onu çözemedim

 46. Bu sene Anadolu Lisesi 11. sınıfı bitiriyorum.

  Kaydımı Ağustos 2018 ‘de 12. Sınıf için AÖL’ye alıp (Ünv.Hazılığı için)

  Nisan 2019’da AÖL’den Temel Liseye kayıp yaptırıp,

  Mayıs 2019’da Temel Liseden de tekrar Anadolu Lisesine kayıt taşıyabilirmiyim ?

  Bu konuda bir zaman kısıtı yada aynı sene içersinde belirli bir sayı sınırı varmıdır?

  Okul Yönetimi bu konuda uygunluk verdi.

  AÖL’de kredi sistemi olduğundan ötürü direkt Anadolu Lisesine geri dönemeyeceğim için arada Temel Liseyi köprü yapmak istiyorum.

 47. Ben 2013 de tasdikname aldım lise 3 te devamsızlıktan dışardan aol kayıt olabilirmiyim devam edebilirmiyim acaba nasıl bir yol izlemem gerekir yardımlarınız için teşekkürler

  • AÖL yada MAÖL okulundan devam edebilirsiniz. Ağustos ayında size en yakın Halk Eğitim Merkezine başvurunuz.

 48. Ben yurt disinda yasiyorum burada acik ogretim liseye devam etmek istiyorum kaydim donuk ve ankarada şu an tastiknamem icin dilekce ve adresimi gonderdim.Sorum şu tastikname ve ilkokul diplomam postayla yurt dışı adrese gonderilirmi? Yoksa benim gidip almam sartmi.

 49. merhaba ben açık liseden tasdiknamemi aldım ama tasdiknamemde genel kazanılan kredi puanı 71 yazıyor ben bu puanla örgün öğretime lise 3 ten devam edebiliyormuyum teşekkür ederim

 50. Açık öğretimden örgüne geçmek için tasdikname aldım örgüne geçiş yapamdım tekrardan açıköğretime devam etmek istiyorum ne yapmalıyım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir