Mezuniyet Şartları

Açık Öğretim Lisesinden mezun olabilmek için aşağıdaki 4 şartın tümünün yerine getirilmesi gerekir. Bu şartlardan biri bile eksik olsa mezun olamazsınız.

Açık Öğretim Lisesi Alansız Öğrenci Mezuniyet Şartları;

 1. Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
 2. Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
 3. Ortak derslerin tamamını başarması yada muaf olması, (Türk Dili ve Edebiyatı dersinde muafiyet yoktur. Bu dersin mutlaka başarılması gerekir),
 4. Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması, gerekmektedir.

Not: Türk Dili ve Edebiyatı dersi zorunlu ortak bir derstir ve bu dersten hiçbir şekilde muaf olunamaz. Türk Dili ve Edebiyatı dersi dışındaki ortak derslerden 3  kez sınavına girilip başarısız olunan derslerden muaf tutulursunuz. Ancak muaf  olduğunuz dersin kredisini alamadığınızı unutmayınız. Muaf olduğunuz derslerden dolayı krediniz eksik kalırsa, bu derslerden alamadığınız krediyi seçmeli derslerden seçip toplam kredinizi tamamlayabilirsiniz. Muaf olunan ders istenirse tekrar seçilebilir, başarılması durumunda bu dersin de kredisi verilecektir.

Açık Öğretim Lisesinde sınavına gireceğiniz okutulan dersleri görmek için tıklayınız.

3.668 yorumlar

 1. blank

  Dil anlatım derslerimi verdim ortak derslerimin bazılarını verip bazılarından muaf oldum. Alan kredilerimide tamamlanmış bulunmaktayım. Toplam kredilerimide tamamladım. Ama ortak kredilerimden 7 krediye ihtiyacım var gözüküyor. Toplamında 110 kredi gözüküyor mezuniyet şartlarında. Ben şimdi 221 krediyle mezun olmuş olmuyor muyum ?

  Ortak,seçmeli: 103
  Alan Kredi: 118
  Toplam kredi: 221

 2. blank

  Benim şu anda açık öğretim sınavlarım gayet başarılı geçiyor ve girdiğim iki dönemde hiç bir dersten kalmadan bütün kredilerimi topladım. 3 sınava daha girdikten sonra 192 krediden daha fazla toplamış oluyorum. Buna rağmen hala girmem gereken dersler mi olacak? Mesela, 5 dönemde krediyi toplamış olmama rağmen, 3 dönem daha zorunlu olarak sınava mı girmem gerekecek?

 3. blank

  Ortak + Seçmeli 107
  AOL’de Okuduğu Dönem : 9
  Alan Kredi : 132
  Toplam Dönemi : 13
  Toplam Kredi : 239
  Yüz Yüze Eğitimi Tamamladı Mı? : EVET
  Kalan Zorunlu Ders Sayısı : 0
  Ortak+ Seçmeliyi 136 ya tamamlamam mı gerekiyor yoksa 3 kredi alırsam mezun muyum? Ygs girme hakkım var mı?

 4. blank

  merhaba 14.dönemim aöl maöl geçiş yaptım dönemin basında zorunlu dersım kalmadı 154 kredı alan 116 kredım var meslekte olduğum için derslerden muaf edildim 1 ders görüyorum haftada bırgun toplam kredım270 güzellik ve sac bakım alanım ne zaman mezun olabilirım 2yıl yuzyuze eğitimde beklememmi gerekli lütfen yardımcı olun

 5. blank

  Su an krdim 190 ve ben 192 yle mezun olcam en yakin zamndaki sinav ne zmaan acaba yardimci olurmusunuz mezuniuetim için. …

 6. blank

  Merhabalar, lise 3 te açık liseye geçtim kredim 205 zorunlu ders sayım 1 lakin 4. Dönemim mezun olabilmem için 8 dönem olması mı lazım?

 7. blank

  merhabalar benim sorum şu kredim 174 dönemim 6 şuan üniversite sınavına girebiliyorum bu sene üniversite sınavına girip istediğim bölümü kazanıp açık öğretimden mevzun olamazsam üniversiteye gidebilirmiyim ve mart gibi subay ve astsubay alımı olacakmış sınava girmeyi düşünüyorum sınava girip kazanırsam açık öğretim lisesini bitiremezsem gidebilirmiyim.

  • blank

   Üniversite kayıt tarihine kadar diploma yada diploma yerine geçen belgeyi kayıt sırasında vermeniz gerekir. Ancak 2016 ve 2017 yıllarında 31 Aralık tarihine kadar diplomalarını getirmek şartıyla AÖL öğrencilerinin kayıtlarını kabul etmiştir.

 8. blank

  KREDİ-221
  ALAN-44
  SEÇMELİ-177
  DÖNEM-9
  KALAN ZORUNLU DERS-0
  OKUL DURUMU- BİTMEDİ ((A.Ö.L. İMAM HATİP))

  BENİM LİSEYİ BİTİREBİLMEM İÇİN NELERİ TAMAMLAMAM LAZIM???? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

  • blank

   2013-2014 öncesi için alan kredisi en az 102 kredi olması gerekir. Sonrası için en az 96 kredi olması gerekir.

 9. blank

  Selamünaleyküm ben imam hatip okuyorum benim 95 kredim var bu sene üniversiteye sınavına girebilir miyim.

 10. blank

  Merhaba Bn liseyi normal okulda okudum ve lise 2den alttan dersim vardı bugün açık liseye kayıt oldum bana 160 kredi vermişler ve zorunlu ders 0 yazıyor Bn şimdi ortak ders denen derslerdemi zorunlu ve bn kredimi 192 ye de tamamlasan 4yil bu açık liseyi mu okuyacağım alan yok 2 yazıyor bu arada verilen evrakta

 11. blank

  merhabalar ben mesleki açık liseyi yani yüz yüze egitimim bitti dışardaki sınavlarda bitti
  ORTAK VE SEÇMELİ :113
  YÜZ YÜZE ALAN :110
  TOPLAM :223
  BU Durumda mezun olabiliyormuyum sizce ?

 12. blank

  Iyi gunler efendim. Lise son ogrencisiyim. 2. dönem için kayıt yaptırmıştım. Onaylandı. Sisteme giriş yaptığımda “kredi ve dönem bilgileri” kısmında 265 kredi yaziyor. Böyle birşey mümkün mü. Çunkü 192 kredien az kredi verirler. Döneme o kadar kredi ile başlarsın demişlerdi az bilir kişiler. Umarım yardım edersiniz. Şu an mezun olmamın önu açık mı? Çok uzattım kusuruma bakmayın. Teşekkütler..

 13. blank

  Hocam iyi günler. Aöl’e yeni kayıt yaptırdın. 192 üstünde kredi verdiler. Mezun olabilmem için sadece zorunlu 5 dersi geçmem gerektiğini söylediler. Acaba ortak (zorunlu) dersler dışinda seçmeli dersleri de geçmek zorunda mıyım. Örneğin “matematik-1” seçmeli dersinden 0 alsam etki eder mi ? Diplomamı almama etki eder mi? Insallah yanitlarsınız teşekkurler..

 14. blank

  Merhaba alan yok düz lise okuyorum suan 151 kredim var aol. Okuduğu donem 10 kaç kez sina girersem mezun olabilirim ??

 15. blank

  Hayırlı Günler Kolay Gelsin ;
  AÖL ‘ de Okuduğu Dönem : 16
  Kalan Zorunlu Ders Sayısı : 3
  Şu Anki Toplam Kredi : 195
  Mevcut Bu Bilgiler ile Yalnızca Kalan Zorunlu 3 Dersi Muaf yada Başarılı Geçtiğimiz Takdirde Mezun Olabiliyor Muyuz ?

 16. blank

  Merhaba hocam benim;
  Kredim 36
  Kalan zorunlu ders sayısı 49
  Okuduğum dönem 4
  Ne zamana kadar mezun olabilirim
  Yardımcı olabilirmisiniz

 17. blank

  Selamlar benim cidden kafam karışık şartları zorluyorum farkındayım ama yine de bi umut sormak istedim cevaplarsanız sevinirim…

  su an 111 kredim var onumde 2 sınav var üniversite sınavına girebilir miyim ek sınav la bırlıkte ?? sadece kredi gerekiyor mezuniyet için

  • blank

   3. dönem sınavı sonunda mezun olabilecek tüm öğrenciler başvurabilir.

   • blank

    yani bu yıl hayal düşündüğüm gibi neyse yine de teşekkür ederim.peki mezun olmadan unıye gıdılmıyor mu mesela yurtdısında bılen var mı ??

 18. blank

  Açık liseye geçiş için okula değilde sadece halk eğitim merkezine gitsek olur mu?

 19. blank

  Merhaba. Ben AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ – 4 YILLIK / ALAN YOK öğrencisiyim. Ortak + Seçmeli = 178 kredim var. Zorunlu dersim yok. AOL’de Okuduğum Toplam Dönem 18. Detaylara baktığımda Ortak ders toplam kredim 80 gözüküyor. Bu durumda 2017- 2018 Öğretim Yılı 2. Dönem Sınavı sonunda kredimi 192’ye tamamladığımda mezun olma hakkı elde edebiliyor muyum? Siteniz bizler için gerçekten çok faydalı. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 20. blank

  merhaba Aöl’e yeni kayıt yaptıracağım ama dört senede mi bitireceğim yoksa 2 buçuk senede bitirebilir miyim ? 2 buçuk senede bitebilir diyorlar yılda 3 sınava girerek. Aydınlatırsanız sevinirim. iyi günler

 21. blank

  merhaba ben açık ögretim ögrencisiyim 169 kredim var ygs ye gire bilirmiyim gire bilirsemde nasıl ygs sınavı için başvuru yapmam lazım lütfen yardımcı olurmusunuz

  • blank

   ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’nde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar bireysel olarak internet aracılığıyla https://ais.osym.gov.tr adresinden başvuru yapabilir. ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’nde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayanlar, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya tanımlanmış başvuru merkezlerinin birinden yapacaklar.

 22. blank

  Merhaba ;
  mesleki lisesi öğrencisiyim
  ortak veseçmeli derslerimin kredisi =164
  alan kredim= 128
  toplam kredim ise 292
  zorunlu 3 dersim var bunlardan muaf olursam mezun olabilirmiyim dönüş yaparsanız memnun olurum

 23. blank

  Merhaba, Mesleki açık öğretim lisesi öğrencisiyim. Kredilerim tamam ve zorunlu dersim yok şuanda. Ancak toplam dönemim 6 olarak görünüyor. 3. sınav itibariyle ve alan derslerimi vermem ile mezun olabiliyor muyum? Üniversite sınavı için kaydımı yaptım bu nedenle soruyorum. Cevaplarsanız sevinirim.

 24. blank

  Merhabalar ben açık öğretim lisesi öğrencisiyim şuan 174 kredim 7 dönemim var kredi ve dönemimi tamamlasam ama 2-3 dersten kalsam geçici diploma alabiliyormuyum eğer alabiliyorsam üniye gidebilirmiyim yada diploma almazsam bile kaldığım 2-3 ders yüzünden üniye gidebilirmiyim? Şimdiden teşekkürler.

 25. blank

  AÖL imam hatip lisesi okuyorum toplamda 20. dönemim. zorunlu dersim yok. Alal kredim 107- ortak+ seçmeli kredim 99 toplamda 206 kredim oluyor. nasıl mezun olurum

 26. blank

  Merhaba
  Bundan birkaç ay öncesi kredime baktığım da 186 yazıyordu
  Bugün tekrar baktığımda 173 yazıyor bunun sebebi nedir yada bu konu hakkında nerden bilgi alabilirm

 27. blank

  Merhaba 165 kredim var bu sene universite sinav senem sinava girebilir miyim yoksa 192 kredi olmasi mi gerekiyor sinava girebilmem icin?? Bilgi verirseniz cok sevi nirim

 28. blank

  Merhaba kredi sistemi değişti mi seçmeli ve ortak olarak ayrı mı oldu 192 olunca mezun olunuyordu önceden alansız okuyanlar için ?

 29. blank

  Merhaba. Bugün 2017/2.Dönem sınav sonuçlarına bakmak için girdiğim öğrenci sayfamda düne kadar gözüken kredi, dönem dersleri v.s bilgilerimi sistemde göremedim. Mezun olmak için 10 kredim kalmıştı. Bunun sebebi nedir acaba?

 30. blank

  admin kredim 230, 8 dönemi tamamladım ama ortak ders olan ingilizceden kaldım üniversite sınavına gireceğim bu yıl ingilizceden geçemediğim için mezun olamayacak mıyım ?

 31. blank

  Selamunaleykum admin ben 2004 2008 yillari arasi Anadolu ihl okudum ve bitirdim fakat diplomami alamadim.2017 de aöl ye kayit oldum 162 kredim vardi.iki dönem sınavlara girdim.simdi 193 kredim oldu.mevzun olmus oluyor muyum.yaani benimde mevzun olmam icin 8 dönemi tamamlamam gerekiyor mu.kafam o kadar karışık ki affiniza sığınarak umarim anlatabilmisimdir sorunumu…simdiden teşekkürler

 32. blank

  merhabalar benim 8 tane zorunlu dersim kaldı sorum şu kayıt yenileme yaparken ortak dersleri biz seçebiliyormuyuz bu kaldığım 8 tane dersi ben seçebilirmiyim kayıt yenileme yaparken şimdiden teşekkürler.

 33. blank

  mehabalar, ben 2 kez sınava girdim ve mezuniyet için gerekli olan krediyi geçtim, fakat sadece 2 dönem okudum mezun olabilir miyim

 34. blank

  Ben 12 sinifta 2. Dönem açık öğretime gecmistim ve ortak derslerden sadece ingilizceden b kaldım kredim 262 mezun olurmuyum

 35. blank

  Ortak + Seçmeli:54
  Alan Kredi:118
  Toplam Kredi:172
  Yüz Yüze Eğitimi Tamamladı Mı?:EVET
  bilişim bölümündeyim alan kredim 118 alan kredim 118 118 lede mezun olablirmiyim 120 olması şartmı

  • blank

   2013-2014 Eğitim Öğretim Yılı ve Önceki Yıllarda Uygulanan Bilişim alanı için gereken mezuniyet kredisi şartlarına göre;
   MEZUNİYET İÇİN BAŞARILMASI ZORUNLU ORTAK+SEÇMELİ DERS KREDİSİ en az 116 kredi,
   MEZUNİYET İÇİN BAŞARILMASI ZORUNLU ALAN/DAL DERSLERİ KREDİSİ en az 114 kredi ve toplam kredinizin en az 230 olması gerekmektedir.

 36. blank

  İyi günler,Açık Öğretim Lise Alansız
  Toplam Kredim:101
  Okuduğum dönem : 3
  Kredi bilgiler sayfamda Zorunlu ders kalan : 31 yazıyor 31 dersi verip 192 krediyi tamamlayınca 8 Dönem olmasını beklemem mi lazım?

  • blank

   Mezuniyet şartlarında okuduğunuz dönem baz alınmaz. Toplam döneminiz 8 olduğunda ve diğer şartları tamamladığınızda mezun olursunuz.

 37. blank

  Ortak + Seçmeli :206 AOL’de Okuduğu Dönem:4

  Alan Kredi : 0 Toplam Dönemi :11

  Toplam Kredi :206

  Kalan Zorunlu Ders Sayısı:0

  Ortak + Seçmeli 192 Toplam Dönem : 8
  Okutulacak En Az Alan Kredisi : 0
  Başarılması En Az Zorunlu Alan Kredisi : 0
  Toplam Kredi : 192 Zorunlu Ders Sayısı : 0

  Bu şekilde mezun olabiliyormuyum.

 38. blank

  Ortak + Seçmeli :96
  AOL’de Okuduğu Dönem:13
  Alan Kredi :124
  Toplam Dönemi :15
  Toplam Kredi :220
  Yüz Yüze Eğitimi Tamamladı Mı? : EVET Kalan Zorunlu Ders Sayısı : 0

  MEZUNMUYUM YOKSA MEZUN OLMA ŞARTLARIM NEDİR ?

 39. blank

  Açıköğretim çocuk gelişim bölümü 4 yıllık

  Ortak + Seçmeli 111
  AOL’de Okuduğu Dönem : 16
  Alan Kredi : 121
  Toplam Dönemi : 18
  Toplam Kredi : 232
  Yüz Yüze Eğitimi Tamamladı Mı? : EVET
  Kalan Zorunlu Ders Sayısı : 0 ne yapmam gerekiyo mezuniyet için

 40. blank

  Merhaba ben normal anadolu lisesinde okuyorum. Şuan son sınıfa geçtim. Açık öğretime geçip üniversite sınavına dershaneyle çalışmak istiyorum. Acaba lise sonda kayıt olanların kredisi kaç olur? Üniversite sınavına kadar açık öğretimden mezun olanilir miyim? Biter mi?

 41. blank

  merhaba admin
  ortak seçmeli 56
  alan kredi 111
  toplam 167
  yuz yuze egıtım tamamlandı mı evet
  zorunlu ders sayısı yok
  ne kadar surede mezun olanbılırım

 42. blank

  Merhaba ben aöml ogrencisiyim elektrik elektronik bolumu

  Ortak+seçmeli =102

  Alan kredi= 132

  Toplam=234

  Kalan zorunlu ders sayisi =2 ( kredilerin toplami 4 )

  Ortak dersleri ya verdim veya muhaf oldum ben suan zorunlu 2 dersimi verirsrm 238 yapiyor 242 mezun mu oluyorum bide başarili dersler sayfasinda kredilerin toplami 92 ancak kredi bolumunde ortak secmeli krediler toplami 102 ordaki 10 kredi ne bilmiyorum 1 donem normal örgün egitime gitmistim ordan mi aldim bilmiyorum benim kac kredi verirsem mezun olabilirim

  Tesekkur ederim

 43. blank

  merhaba admin
  toplam kredi 252
  alan kredisi 124
  toplam dönem 12
  ortak+seçmeli 128
  yüz yüze eğitim tamamlandı mı hayır
  kalan zorunlu ders 2
  mesleki açık öğretim lisesi
  mezun olmam için ne yapmalıyım

 44. blank

  Merhabalar, ben Açık meslek lisesi muhasebe ve finansman bölümündeyim.
  Ortak/Seçmeli kredisi 119 ortak dersim kalmadı. Yüzyüze gördüğüm ders 1 tane kaldı toplam 223 kredi var. Sorum şu hocam ortak ve seçmeli sınavlarına girip kredi toplamak zorunda mıyım? 120 kredi mi olması gerekiyor? cevaplarsanız çok teşekkür ederim.

  • blank

   Ortak ve seçmeli derslerden en az 116 kredi toplamanız gerekir. Mezuniyet kredisi için gereken kredi sayısı ise 220 kredidir. Her ikisini de tamamlamışsınız. Kalan zorunlu dersinizi bitirdiğinizde ve de yüz yüze eğitiminizi tamamladığınızda mezun olursunuz.

 45. blank

  MAÖL Ögrencisiyim Toplam kredim 179 elektrik bölümündeyim toplam kredim zorunlu dersim 3 tane onlar verince ve kredim 242 olunca mezun olabilirmiyim

 46. blank
  ahmetcan biçer

  merhaba admin ben 9 10 ve 11 .sınıfları normal okulda bitirdim ama 12 .sınıfı açıktan bitirmek istedim bi an önce nasıl bitiririm yardım lütfen

 47. blank

  Açık öğretim çocuk gelişim bölümü 4 yıllık

  Ortak + Seçmeli 79

  Alan kredisi 132

  Toplam kredi 211

  Zorunlu Ders Sayısı : 3

  Bu 3 tane zorunlu dersi verdiğim zaman ve ortak + seçmeli kredisini 116 ya doldurduğum zaman mezun olabilir miyim ? Mezun olmam için toplam 234 krediye ihyitacım var

 48. blank

  Merhaba
  Ortak + Seçmeli : 146 AOL’de Okuduğu Dönem : 5
  Alan Kredi : 0 Toplam Dönemi : 10
  Toplam Kredi : 146 Kalan Zorunlu Ders Sayısı : 4

  Yukarıdaki bilgilere göre
  Kalan 4 dersimi,ggelecek 2 sınava girip ve 192 krediyi tamamlarsam mezun olabiliyormuyum

 49. blank

  202 toplam kredim var
  Dönem 8
  Zorunlu ders Sayı :2
  Zorunlu dersi versem mezunmuyum yoksa Alan2 ye falanmi geçecem kafam karıştı walla..

 50. blank
  mehmet fatih incir

  hocam kradim 192 zorunlu ders bitene var türk dili ve edabiyati 7 zorunlu dersin kalkma ihtimalı yokmu zorunlu ders kalkasarsa mezun olacaktım 1 sınavda mağdur durumdayım hocam zorunlu ders olmasaydı çoktan mezun oluyordum hocam zorunlu ders olduğu için mezun olamıyom hocam milli eğitim bakanlıkliğa ricam ediyom zorunlu ders kalkmasını istiyom hocam çok mağdurum hocam zorunlu ders olduğu için mezun olamıyom kaç senedir hocam yoksa çoktan mezun olmuştum hocam kradimide tamamladım hocam zorunlu dersten dolayı mezun olamıyom hocam milli eğitim bakanlığına sesleniyom hocam ne olursunuz zorunlu ders kalksın milli eğitim bakanı sesimize duysun hocam benim gibi nice mağdurlar var hocam çok mağduruz hocam çok ta üzgünüm hocam bide son sorum mezun olmuşum değilme hocam kradime tamamladığıma göre hocam ama bir zorunlu ders kalmış o kadar hocam alan yok 2 deyim sorumu cvplarsiniz memnun olrum hocam sizden cvp bekliyom hocam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir