Mezuniyet Şartları

Açık Öğretim Lisesinden mezun olabilmek için aşağıdaki 4 şartın tümünün yerine getirilmesi gerekir. Bu şartlardan biri bile eksik olsa mezun olamazsınız.

Açık Öğretim Lisesi Alansız Öğrenci Mezuniyet Şartları;

  1. Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
  2. Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
  3. Ortak derslerin tamamını başarması yada muaf olması, (Dil ve Anlatım dersinde muafiyet yoktur. Bu dersin mutlaka başarılması gerekir),
  4. Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması, gerekmektedir.

Not: Dil ve Anlatım dersi zorunlu ortak bir derstir ve bu dersten hiçbir şekilde muaf olunamaz. Dil ve Anlatım dersi dışındaki ortak derslerden 3  kez sınavına girilip başarısız olunan derslerden muaf tutulursunuz. Ancak muaf  olduğunuz dersin kredisini alamadığınızı unutmayınız. Muaf olduğunuz derslerden dolayı krediniz eksik kalırsa, bu derslerden alamadığınız krediyi seçmeli derslerden seçip toplam kredinizi tamamlayabilirsiniz. Muaf olunan ders istenirse tekrar seçilebilir, başarılması durumunda bu dersin de kredisi verilecektir.

Açık Öğretim Lisesinde sınavına gireceğiniz okutulan dersleri görmek için tıklayınız.

3.528 yorumlar

  1. Merhaba 2009 /10 yillarinda lise 3 biraktim duz liseyi
    Aol e kayit olmustum durumum en son silikti.. simdi kayit yaptirsam sifirdan mi baslicam yoksa 1 donemle bitirebilirmiyin ?

    • Kaldığınız dönem ve krediden devam edebilirsiniz. Kredinize bağlı olarak 2 yada 3 dönemde bitirme imkanınız var.

  2. hocam benim yüzyüze eğitimim bitti 110 kredi alan kredisi aldım tamamladım ortak+şeçmeli 121 kredim var son 1 zorunlu dersim kaldı o ders de din kültürü 2 kere girdim kazanamadım şimdi nisan ayında bidaha giricem ve yine kazanamazsam 3 kere girmiş olucam ve muaf olucam bu kredilerle mezun olabiliyorum dimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir