Sıkca Sorulan Sorular

İlgilendiğiniz konu başlığına tıklayarak soru ve cevaplara ulaşabilirsiniz…

YENİ KAYIT

YENİ KAYIT

Yeni Kayıt Nedir ?
Açık Öğretim Lisesine ilk defa kayıt yaptırma işlemine  Yeni Kayıt denir.

Kimler Yeni Kayıt Yaptırabilir ?
Açık Öğretim Lisesi yeni kayıt işlemleri yılda iki kez yapılmaktadır. Açık Öğretim Lisesine ;
1- İlköğretim okulu/ortaokuldan mezun olanlar ile ortaokul veya imam-hatip ortaokulunu tamamlayanlar,
2- Orta öğretim okullarının ara sınıflarından (Meslek Liseleri dahil) tasdikname alanlar,
3- Yurt dışında öğrenim görmüş olanlardan, öğrenim düzeylerini gösteren denklik belgesini yaptıranlar, Açık Öğretim Lisesi yeni kayıt yaptırabileceklerdir.

Yeni Kayıt Nereye ve Hangi Tarihlerde Yaptırabilirim ?
İl ve ilçelerde bulunan Halk Eğitimi Merkezi ile Meslekî Eğitim Merkezi Müdürlüklerine başvurarak AÖL – Açık Öğretim Lisesi yeni kayıt başvuru  işlemlerini yaptırabileceklerdir. Yeni Kayıt tarihleri için buraya tıklayınız.

Yeni Kayıt Ücreti Kimlerden Alınmaz?
Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız.

Yeni Kayıt Ücretini Hangi Bankalara Yatırabilirim?
Açık Öğretim Lisesi Yeni Kayıt ücretini T.C. Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Halkbank’ın herhangi bir şubesine, TC Kimlik  numaranızı beyan edilerek ödeyebilirsiniz..

Süresi Dışında Yeni Kayıt İşlemi Yaptırabilir miyim ?
Kayıt Yenileme işleminizi iş takviminde belirtilen tarihler arasında yaptırmanız gerekmektedir. Bu tarihler dışında Kayıt Yenileme işlemi yapılmamaktadır. Açık Öğretim Lisesi 2013-2014 Yılı İş Takvimine ulaşmak için buraya tıklayınız.

KAYIT YENİLEME

KAYIT YENİLEME

Kayıt Yenileme Nedir ?
Açık Öğretim Lisesine kayıtlı AKTİF veya DONUK öğrencilerin, öğrenimlerine devam edebilmek ve sınavlara girebilmek için yaptırdıkları işleme “Kayıt Yenileme” denmektedir.

Kimler Kayıt Yenileyecek?
Açık Öğretim Lisesinde öğrencilik durumu AKTİF, DONUK ve SİLİK olan tüm öğrenciler kayıt yenileyebilir.

Hangi Tarihlerde Kayıt Yenilenecek?
Açık Öğretim Lisesine “Kayıt Yenileme” tarihlerini görmek için tıklayınız.

Kayıt Yenileme Ücretini Hangi Bankalara Yatırabilirim?
Açık Öğretim Lisesi Kayıt Yenileme ücretini T.C. Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Halkbank’ın herhangi bir şubesine, TC Kimlik  numaranızı beyan edilerek ödeyebilirsiniz.

Kayıt Yenileme  Ücreti Kimlerden Alınmaz?
Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız.

Süresi Dışında Kayıt Yenileme İşlemi Yaptırabilir miyim ?
Kayıt Yenileme işleminizi iş takviminde belirtilen tarihler arasında yaptırmanız gerekmektedir. Bu tarihler dışında Kayıt Yenileme işlemi yapılmamaktadır. Açık Öğretim Lisesi 2013-2014 Yılı İş Takvimine ulaşmak için tıklayınız.

Kayıt Yenileme Ücreti Olarak, Birden Fazla veya Yanlışlıkla Başka Öğrenci Numarasına Yatırılan Ücretler, İade Edilir mi?Her ne sebeple olursa olsun Açık Öğretim Lisesi hesabına birden fazla veya yanlışlıkla başka öğrenci numarasına yatırılan ücretler iade edilmemektedir.

Üç dönem kaydımı yenilemedim fakat tekrar devam etmek istiyorum, ne yapmam gerekiyor?
İki dönem ve üstü kayıt yenilemeyen öğrenciler SİLİK durumuna düşmektedir. Bu durumdaki öğrenciler Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme dönemlerinde ilgili bankalara kayıt ücretini ödedikten sonra Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemlerini yapan kurumlara başvurup işlemlerini yaptırarak, eğitime kaldıkları yerden devam edebilirler.

Kaydımın yenilenebilmesi için ilgili bankaya para yatırmam yeterli mi?
Hayır, yeterli değildir. Kayıt yenilemek için bankaya para ödeyen öğrencilerin, öğrencilik durumlarının AKTİF hale gelmesi için banka dekontlarıyla birlikte kedilerine en yakın , Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemlerini yapan irtibat bürosuna gidip, dekontu da beyan ederek kayıt yenileme işlemini yaptırmak zorundadır.

SINAVLAR

SINAVLAR

Açık Öğretim Lisesi Sınavları Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?
Sınavlarla ilgili ayrıntılı açıklamalar için buraya tıklayınız.

Sınava Kimler Girebilir?
Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme işlemi yaparak ders seçen öğrenciler sınavlara girebilmektedir.

Sınava Nerede ve Hangi Derslerden Gireceğim?
Sınavlara internet üzerinde yayınlanan size ait Sınav Giriş Belgesinde belirtilen okul/ okullarda girilecektir. Sınavına gireceğiniz dersler, internet üzerinden seçmiş olduğunuz  ve  internette yayınlanan Sınav Giriş Belgesinde belirtilen derslerdir.

En Fazla Kaç Dersten Sınava Girebilirim?
Öğrenciler bir dönemde ortak, seçmeli ve alan dersleriyle birlikte en fazla seçebilecekleri 30 kredilik dersten sınava girebilirler.

Sınavda Bir Dersten Kaç Puan Alırsam Başarılı Olurum?
Sınavlarda her ders için çoktan seçmeli 20 soru sorulur. Açık Öğretim Lisesinde 100’lük not sistemi kullanılır, bir dersten başarılı olmak için, en az 9 soruya doğru cevap vermeniz ve 45 puan almanız gerekmektedir. Yanlış cevaplanan sorular, doğru cevap sayısını etkilemez.

Sınav Oturumu Ne Demektir?
Açık Öğretim Lisesi AÖL sınavları iki gün boyunca sabah ve öğle olmak üzere 4 oturumda yapılmaktadır. Sınav oturumu, sınav günü sabah ve öğle yapılan sınavların her birine denilmektedir. Öğrenciler, öğrencilik durumu ve seçtiği derslere göre sınav oturumuna katılırlar. Hangi oturumda hangi  derslerden sınava gireceğiniz Sınav Giriş Belgenizde belirtilmiştir.

Sınava Hangi Durumlarda Girilemez?
Kayıt Yenileme döneminde kayıt yenilemeyen veya , Kayıt Yenileme işlemi yaptırdığı halde ders seçimi yapmayan öğrenciler sınava giremezler.

Yedek Salonda Kimler Sınava Girebilir?
Açık Öğretim Lisesi sınavlarına yedek salonlarda , Askerlik görevini yapanlar, öğrencinin kendisinin veya öğrenciye bakmakla yükümlü olan yakınının tayininin başka bir ile çıkması, sel,deprem vb. doğal afetlerden dolayı bulunduğu ili değiştiren kimselerin mazeretlerini belgelendirmeleri koşulu ve Sınav Yürütme Kurulunun kararı ile yedek salonda sınava girebilmektedirler.

Sınav Günü Yanıma Neler Almamalıyım?
Sınav sırasında cep telefonu, hesap makinesi, bilgisayar (diz üstü), kitap, ders notu, silah ve sınıftaki diğer arkadaşlarımızı rahatsız edecek araç – gereç almamalısınız.

Sınav Günü Yanıma Neler Almalıyım?
Sınavda yanınızda bulunması gerekenler;

 • Açık Öğretim Lisesi Sınava Giriş Belgesi (internetten sisteme girip alınacak),
 • Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı (ya da var ise ehliyet, pasaport)
 • Açık Öğretim Lisesi Kimlik Kartı (var ise),
 • Sınav günü yanınızda kurşun kalem ve silgi bulundurmayı unutmayınız.

Sınavda Yanlış Cevapladığımız Sorular, Doğru Cevaplarımızı Etkiliyor mu?
Açık Öğretim Lisesi sınavlarında verilen yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemez. Bir başka ifade ile yanlış, doğruyu götürmez.

Sınav Sırasında Nelere Dikkat Etmeliyim?
Sınavlarda sınıflarda görevli sınav salon başkanı ve gözcünün sizlere sınavla ilgili olarak uyarılarına önemle uymanız gerekmektedir.

Sınav Sonuçlarımız Nasıl Değerlendirilmektedir?
Sınavlar yapıldıktan sonra, cevap kağıtları, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü,  Ölçme Değerlendirme Grup Başkanlığında optik okuyucularla okunmakta ve bilgisayar programı ile değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme programında aynı zamanda “Kopya Analiz Tekniği” kullanılmaktadır. Bu nedenle sınavınızın iptal edilmesi sonucu mağdur duruma düşmemeniz için  sınav  cevap kağıdınızı kimseye göstermeyiniz. Kopya çekmeyiniz, çekilmesine müsaade etmeyiniz.

Sınav Sonucumda “Q”,”Y”,”Z” gibi harflendirmeler var bunlar nedir?
Sınav değerlendirmesinde “Kopya Analiz Tekniği” yöntemiyle öğrencilerin her hangi bir dersten kopya çekip çekmediği sorgusu yapılmaktadır. Bu sorgu sonucunda herhangi bir dersten kopya çekildiği tespit edilirse “Q”,”Y” ve “Z” gibi harflendirmeler yapılır bu harflendirmelerin anlamı şu şekildedir. Q = Sınav Yönetmeliğine aykırı davranış ve tutum gerekçesiyle tutulan tutanak sonucu başarısız Y = Toplu Kopya Z = İkili kopya Kopya muamelesi görülen dersin başarı notu ve puanı 0 (sıfırdır). Bu nedenle sınavınızın iptal edilmesi sonucu mağdur duruma düşmemeniz için sınav cevap kağıdınızı kimseye göstermeyiniz ve kopya çekmeyiniz.

Sınav Sonuçlarını Nasıl Öğreneceğim?
Sınav sonuçları açıklandıktan sonra, Öğrenci sayfanıza girerek sınav sonuçlarınızı görebilirsiniz.

Adres İli ve Sınav İli Ne Demektir?

Adres İli: Yazışmalarda size ulaşabileceğimiz ve gönderilen evrakları alabileceğiniz ikamet ettiğiniz il.
Sınav İli : Açık Öğretim Lisesi tarafından yapılan sınavlara gireceğiniz il veya ilçeyi ifade eder.
Adres ili bilgileri, tarafınızdan sisteme girmek suretiyle değiştirilebilir.
Sınav Merkezi : Öğrenci sınav tarihinde nerede olacaksa ona göre, sınav tarihinden en az 45 gün önce sisteme girmek suretiyle sınav merkezini değiştirebilir.

Adres İli  ve  Sınav İli Bilgilerimi Nasıl Değiştirebilirim?
Sınavlara en az 45 gün kala, internet üzerinden sisteme girerek kendiniz ya da Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemlerini yapan kurumlar aracalığı ile değişiklik yapabilirsiniz.

Batı Avrupa Programı Öğrencisiyim. YÖS sınavlarına nasıl başvuru yapabilirim?
YÖS sınavları üniversiteler tarafından yapılmakta olup, her üniversitenin başvuru ve sınav tarihi farklıdır. Bu tarihleri üniversitelerin öğrenci işleri biriminden öğrenebilirsiniz.

Avrupa’nın Hangi Şehirlerinde Sınav Yapılıyor?
Almanya’nın Köln, Berlin, Stuttgart ve Münih şehirlerinde sınav yapılmaktadır.

Batı Avrupa Programı Öğrencisiyim. Y.Ç.S. Sınavlarına Nasıl Başvuru Yapabilirim?
Y.Ç.S. sınavlarının başvurularını Yurt dışındaki Eğitim Ataşelikleri aracılığı ile yapabilirsiniz.

ÖĞRENCİ BELGELERİ

ÖĞRENCİ BELGELERİ

Kimlik Bilgilerinde Değişiklik Olan Öğrencilerin Yapması Gerekenler Nelerdir?
Öğrencilere ait kimlik bilgileri, Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme yapılması esnasında Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün sunucularından AÖL sistemine aktarılmakta, ya da güncellemektedir. Öğrencilerin evlilik, boşanma veya başka bir sebeple kimlik bilgilerinde meydana gelen değişiklikleri en kısa zamanda Nüfus Müdürlüklerine başvurarak yapmaları gerekmektedir.

Kimler Öğrenci Belgesi Alamaz?
Ayrıntılı bilgiler için tıklayınız.

Öğrenci Belgesini Nasıl Alabilirim ?
Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Öğrenci kimliği almak istiyorum. Nereden ve ne zaman alabilirim?
Öğrenci Kimlik Belgeleri, Yeni Kayıt işleminin tamamlanmasının ardından öğrencilik durumu Aktif hale geldikten sonra, ilgili Açık Öğretim Lisesi İrtibat Bürolarından alınabilir.

DİPLOMA

DİPLOMA

Diplomamı ne zaman ve  nereden alabilirim ?
Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Diplomamı Teslim Almaya Giderken Yanımda Neler Götürmeliyim ?
Ayrıntılı açıklamalar için tıklayınız.

Diplomam, Gönderildiği Halk Eğitim Merkezlerinde Ne Kadar Süre Bekletiliyor?
Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerine  gönderilen diplomalar 2 yıl bekletilir. Öğrenci bu süre zarfında diplomasını teslim almaz ise, ilgili Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne gönderir.

Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğünde bulunan Diplomamı Almak İçin Ne Yapmalıyım?
Açık Öğretim Lisesinden 2005 yılından önce mezun olmuş öğrencilerin süresi içinde almadığı diplomalar, Açık Öğretim Lisesine gönderilmekte olup, AÖL Müdürlüğünce arşivlenmektedir. Diploması AÖL Müdürlüğünde olan öğrenciler, şahsen veya posta ile Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurmak suretiyle alabilirler. Şahsen başvurularda diplomayı öğrencinin yerine bir başkası alacaksa, alacak kişinin noterden vekil tayin edilmesi gerekmektedir. Posta ile başvurularda diplomanın gönderilmesi istenilen Halk Eğitim Merkezi belirtilmek kaydıyla, istenen diploma, ilgili merkeze gönderilmektedir.
Not: Diploma veya Çıkma Belgesi için başvuracak öğrencilerin, içinde bulunulan yıl için belirlenen diploma harcının Ziraat Bankası, Halk Bankası veya Vakıfbanka öğrencinin T.C. kimlik numarasına yatırıldığını gösteren dekont ile başvurmaları gerekmektedir.

Diplomamı kaybettim, ne yapmalıyım ?
Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Batı Avrupa Programı Öğrencisiyim. Diplomamı Nasıl Alabilirim?
Sınavdan yaklaşık 1(bir) ay sonra diplomalarınız hazırlanarak, Anadolu Üniversitesi aracılığı ile Köln bürosuna teslim edilmektedir.

TASDİKNAME

TASDİKNAME

Tasdikname (Kayıt Sildirme) Belgesini Nasıl Alabilirim ?
Konuyla ilgili ayrıntılı açıklamalar için tıklayınız.

Tasdiknamemle Birlikte Ortaokul/İlköğretim Okulu Diplomamı Alabilir miyim?
Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Tasdiknamemi Nasıl Alabilirim?
Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

GEÇİŞ İŞLEMLERİ

GEÇİŞ İŞLEMLERİ

Mesleki Açık Öğretim Lisesinde Okuyorum, Açık Öğretim Lisesine nasıl geçebilirim?
Mesleki Açık Öğretim Lisesinden , Açık Öğretim Lisesine geçişiniz, Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme döneminde Açık Öğretim Lisesi İrtibat Bürolarına başvurmanız durumunda yapılır. Ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

Açık Öğretim Lisesinden Mesleki Açık Öğretim Lisesine Nasıl Geçebilirim?
Yeni Kayıt döneminde Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemlerini yapan kurumlara bir dilekçe ile başvurarak geçiş yapabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

Avrupada Yaşıyorum, Açık Öğretim Lisesinde Okumak İstiyorum Ne Yapmalıyım?
Almanya Köln bürosuna başvurarak kayıt yaptırabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız. 

MEZUNİYET, ŞİFRE, DERS NOTLARI ve ASKERLİK ERTELEME

MEZUNİYET, ŞİFRE, DERS NOTLARI ve ASKERLİK ERTELEME

Ne Zaman Mezun Olabilirim?
Mezun olma şartlarını öğrenmek için buraya tıklayınız.

Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?
Şifresini unutan öğrenciler bulunduğu yerdeki kayıt işlemlerini yaptırmış olduğu irtibat bürosuna, yeni şifre almak için başvurması gerekmektedir.

Ders Notlarını (Ders Kitabı) nereden ve nasıl alabilirim?
Ders seçiminizi yaptıktan sonra kitap dağıtımı yapılan kurumlardan alabilirsiniz.

Açık Öğretim Lisesi Genel Lise programına kayıtlı öğrencilerin askerlik ertelemesi (tecili) yapılır mı?
Askerlik kanununda (1111 – 35 /c) yapılan değişiklikle Açık öğretim Lisesi öğrencilerine askerlik tecil (erteleme) hakkı verilmiştir. Konuyla ilgili ayrıntılı açıklamalar için buraya tıklayınız.

 

1.163 yorumlar

 1. Hocam ben ygs de istediğim puanı aldım tercih yapıcam ama 1 tane vermem gereken ders var onu da 3. Dönem sınavlarında vericem kredim 220 sadece edebiyat dersim var kayıtta bir problem yaşar mıyım?

  • blank

   Her yıl eylül ayı başında gerçekleştirilen üniversite kayıtları bu yıl ağustos ayının ilk haftası içinde(3-7 ağustos 2015) yapılacaktır. Üçüncü dönem sınavları (ve yapılması muhtemel ek sınavlar) sonucunda mezun olacak öğrencilerin kayıtlarını belirlenen tarihlerde yaptıramayacağından tereddütte düştükleri görülmüştür. Bu konuda AÖL Müdürlüğünce Yüksek Öğretim Kurumu ile görüşme yapılmış olup mezun olacak öğrencilerle ilgili gerekli tedbirlerin alınacağı AÖL müdürlüğüne bildirilmiştir .Ayrıca bu konuda AÖL müdürlüğünce gerekli resmi yazışma ve çalışmalar da devam etmektedir. Üniversiteyi kazanmış ancak 8-9 ağustos 2015 tarihlerinde yapılacak üçüncü dönem sınavları sonucunda mezun olacak hiç bir öğrencinin, geçmiş yıllarda olduğu gibi üniversitelere kayıt olma konusunda tereddüt yaşamasına gerek yoktur. Bu konuyla ilgili gelişmeler bu sayfadan duyurulacaktır.

 2. blank

  ben 12. sınıfım bu yıl açık liseye geçtim ingilizce 8 dersinden kaldım 8-9 ağustosta olan sınavlara gireceğim merak ettiğim şey ise açık liseliler için üniversite kayıt dönemi ne zaman olucak.Bizde 2-7 ağustosta gidip kayıt yaptırıp diplomayı sonramı götürücez yoksa başka tarihlerde yeniden kayıt dönemi mi açılacak

  • blank

   2015 yılında üniversitelere yerleşecek olan öğrencilerin yerleşmiş olduğu alanlara kayıtları 3-7 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılacaktır. Daha önceki yıllarda üniversite kayıtları genellikle eylül ayının ilk haftasında alınmıştır.
   8-9 Ağustos tarihlerinde yapılacak olan 3. Dönem sınavları ( ve muhtemelen yapılabilecek ek sınav ) sonucunda mezun olan ve bir üniversiteye yerleşme hakkı kazanan öğrencilerin kayıtlarında hiçbir sorun yaşanmayacaktır. 3. Dönem sınavları sonrasında mezun olan öğrencilerin YÖK’ün alacağı karar doğrultusunda belirlenecek tarihler içerisinde üniversite kayıtlarını yaptıra bileceklerdir. Bu konu ile ilgili gerekli çalışmalar yapılmıştır. Her hangi bir yerin aranmasına, bir yere başvuru yapılmasına gerek yoktur. 3. Dönem sınavları sonucunda mezun olacak öğrencilere önemle duyurulur.

 3. blank

  Merhaba, ben bu sene ygs ve lys girdim.Aöl’den mezun olmam için 6 kredim kaldı. Ağustostaki sınav ise üniversite kayıtları bittikten sonra başlıyor. Üniversiteye yerleşirsem kayıt işlemini nasıl yapacağım bu senem boşa mı gidecek? Dilekçe verip kayıt sürecini bekletme gibi bir şansım var mı?

 4. blank

  Merhaba ben bugün acık liseden mezun oldugumu ogrendim. Diplamamı 2 ay sonra alabilirmişim. Ama üniversite kayıtları 3-7 ağustos arası ve o tarihte 2 ay dolmadığı için diplomam elimde olmayacak. Ne yapacağım? lütfen yardım.

 5. blank

  merhaba hocam şimdi 150 elii kredi tamamlanması durumunda ünüversite sınvalarına girebilirmiyim yada askerliğimi tecil edebilirmiyim

 6. blank

  Hocam Transkript belgesini hangi e mail adresten talep edebilirim ? Ve kaç gün Sürer gelmesi ?

 7. blank

  hocam merhaba. Şimdi bu yüz yüze eğitim derlserinde ilk dönem bir kaçından kaldım 2. dönem ise farkli dersler gördüm fakat hepsini geçtim. Bu 1. dönem kaldığım dersler bir sorun yaratırmı ?

 8. blank

  Hocam 3. Dönem sınavlarından mezun olamazsam ve ek sınav yapılırsa , ek sınava girip mezun olduğumda üniversiteye kayıt yaptirabiliyor muyum ? Yoksa aöl ogrencileri için yapilacak kayıt dönemine yetisemiyor muyum ? Şimdiden tesekkur ederim

 9. blank

  merhaba. kredim 251 zorunlu derslerden dil anlatımı verdim sadece edebiyat kaldı zorunlu ders olarak. 3. sınava girmek zorundamıyım.

 10. blank

  Merhaba . Ben mesleki açık lise de okuyorum kredilerim herşey tamam ama şuan Ankara diploma fastına geçmemiş ve yüzyüze eğitimi tamamladı yapmıyoruz okula gittiğimde müdür bana 1 hafta sonra gel dedi ama ben lys ye girdim bugün yarın açıklanacak acaba diploma puanım nasıl eklenicek cok merak ediyorum çünkü ona göre tercih yapacağım teşekkürler

 11. blank

  ii günler hocam açık lisede son senem 10 kredim kaldı ortak ve seçmeli derslerden kalmadım ama öteki derslerden kaldım bunlar benim mezun olmama engel olacakmı ve bu dersler biitinceye kadar sınavlara mı girmem gerekiyor

 12. blank

  Hocam, mezun olmak icin kredim yetiyor. Ama ingilizce 8 den kaldim. 8-9 agustos da ki sinavda da kalirsam mezun olmak icin ne gerekir???

 13. blank

  Hocam Meraba;
  Ben Anadolu Öğretmen Lisesi Mezunu olucaktım bu yıl fakat sağlık sorunlarım yüzünden lise son sınıf ikinci dönem devamsızlıktan kaldım YGS ye girdim istediğim bölüm okul öncesi öğretmenliği YGS 5 ten geliyor fakat mezun olamadım ne yapmam gerekiyor açık liseyede geçmek istemiyorum yaklaşık okul puanı artı öğretmenlik puanı 60 geliyor kaybetmek istemiyorum. Şimdi son yılı tekrarmı okumam gerekicek ? Geçici bir diploma vs alamazyım. Lütfen bilgilendirin ben.

 14. blank

  selamün aleyküm hocam şimdi ben son sene açık liseye geçtim sadece dil anlatımı ver diğerlerini vermesende muaf olursun dediler ben 2 dönem girdim sınavlara inglizce 7 ve 8 den ve edebiyat 8 den kaldım 3. dönem sınavlarına girersem muaf olurmuyum. muaf için 3 kez girmek lazım demişsiniz ama ing 7 den 3 kez olmuş oluyo ama ing 8 ve edebiyat 8 den 2 kez girmiş oluyorum acaba ben bu sene nasıl mezun olurum. saygılar

 15. blank

  mrhb.ben 5.döneme geçtim.dil anlatım 5zorunlu dersini seçecem.seçmeli ders olarak dil anlatım 5 dersi var. eğer dil anlatım seçmeli dersini seçersem aynı kitabamı çalışacam.yani sorular aynı kitaptan mı çıkar…

 16. blank

  seçmeli ingilizce 5 dersin kredisi 8 mi….

 17. blank

  benim bütün sartlar tamam kredi 200, zorunlu 0 ,dönem 11 mezuniyet incelemesi yazıyor ne zaman diploma alırım ve agustostaki sınava girmeme gerek yok degil mi

 18. blank

  4 mart 1998 doğumluyum 3.döneme başvurabilir miyim ?

 19. blank

  merhaba hocam mesaj atmıştım ama gitmediydi heralde tekar yazıyorum ben maölden aole geçmek istiyorum 143 kredim var(ortak seçmeli 86)(alan 57)ben aol e geçersem kredimde bir oynama olur mu düşüş olur mu . lütfen yardımcı olun teşekkürler..

 20. blank

  ben 11 sınıfta kaldım maöl kayıt oldum ilk dönem sınavları geçtim 1.2 ders hariç 108 kredim var 2 dönem sınavlarına giremedim 12 sınıf ta sıtaj görmem gerek görebilirmiyim

 21. blank

  Merhaba aöl öğrencisiyim 197 kredim var fakat yabancı dil 5,7 ve 8 derslerim zorunlu gözüküyor bunlardan muaf olma şansım var mı ? Ve Üniversite sınavını kazandım Ağustos ayı dışında bizlere ek sınav hakkı verılecek mı ?Yabancı dilden kalırsam üniversiteye gidemezmiyim ?

  • blank

   Zorunlu derslerinizi bitirmeden mezun olamaz ve kayıt yaptıramazsınız. Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinden, 2015-ÖSYS’ de kayıt hakkı kazanmış ancak mezun olamadığı için kazandığı programa 3-7 Ağustos 2015 tarihleri arasında kayıt yaptıramayanlardan, 2014-2015 eğitim öğretim yılı, III. Döneminde veya yapılmasına karar verilmesi durumunda ek sınav sonucunda mezun olacak öğrenciler, 06 Ekim 2015 tarihine kadar kazanmış olduğu programa kayıt yaptırabileceklerdir.

 22. blank

  Merhabalar;
  Aol de 30 kredim kaldı mezuniyet için, üniversite tercihi yapabiliyor muyum? YGS ve LYS sınavlarına girdim. Barajı geçtim. Çok teşekkürler….

 23. blank

  kuzenimin şuan 181 kredisi var.3.dönem sınavına girecek ve 192 yapıcak 11 kredisi kaldı her halükarda bitiriyor. lisesi bitecek ama aynı zamanda ünüversiteye tercih yapıcak üniversiteye yerleşirse 3.dönem sınav sonuçları geç açıklanıyor. diploması geç çıkarsa ya da 3.dönem sınav sonuçları açıklanmazsa ünversiteye kayıt aşamasında diploma isteniyor napmamız gerekecek.bilgi verirseniz çok sevinirim.bize halk egitim bir kagıt verecekmi ?

  • blank

   Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinden, 2015-ÖSYS’ de kayıt hakkı kazanmış ancak mezun olamadığı için kazandığı programa 3-7 Ağustos 2015 tarihleri arasında kayıt yaptıramayanlardan, 2014-2015 eğitim öğretim yılı, III. Döneminde veya yapılmasına karar verilmesi durumunda ek sınav sonucunda mezun olacak öğrenciler 06 Ekim 2015 tarihine kadar kazanmış olduğu programa kayıt yaptırabileceklerdir.

 24. blank

  merhaba, acık ogretım lısesı okuyorum dört yıl orgun okudum alttan dersim kaldı onları vermek ıcın acık ogretım lısesıne kayıt yaptırdım. kredim 151 . diploma notum 55.56 . ygs ve lys sınavlarına gırdım. aldığım puanlara bakılırsa bir yere yerleşem kesin fakat diploma alamadım. napmam gerek bu yıl gidemezmiyim.

  • blank

   Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinden, 2015-ÖSYS’ de kayıt hakkı kazanmış ancak mezun olamadığı için kazandığı programa 3-7 Ağustos 2015 tarihleri arasında kayıt yaptıramayanlardan, 2014-2015 eğitim öğretim yılı, III. Döneminde veya yapılmasına karar verilmesi durumunda ek sınav sonucunda mezun olacak öğrenciler 06 Ekim 2015 tarihine kadar kazanmış olduğu programa kayıt yaptırabileceklerdir.

 25. blank

  Merhaba. Acil öğretim lisesi okuyorum. 151kredim var 55.56diploma ntum. YGS lysye girdim üniversiye tercih yapsam bi yeri kazanabilirim. Diploma alamazsam nolucak ? Yardim edebilir misiniz

  • blank

   Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinden, 2015-ÖSYS’ de kayıt hakkı kazanmış ancak mezun olamadığı için kazandığı programa 3-7 Ağustos 2015 tarihleri arasında kayıt yaptıramayanlardan, 2014-2015 eğitim öğretim yılı, III. Döneminde veya yapılmasına karar verilmesi durumunda ek sınav sonucunda mezun olacak öğrenciler, 06 Ekim 2015 tarihine kadar kazanmış olduğu programa kayıt yaptırabileceklerdir.

 26. blank

  Merhaba. Ben12. sınıf öğrencisiyim 2. dönem açıköğretime geçtim. Kredim tamamlandı fakat ingilizceden kaldım. 3. dönem sınavında ve ek sınavda da kalsam mezun olabilir miyim? Ayrıca “Mezun olabilir” belgesiyle 3-7 ağustos tarihlerinde üniversiteye kayıt yapılamaz mı?

 27. blank

  Aöl öğrencilerine 6 ekime kadar üniversiteye kayıt süresi verilmiş. Bu bizim bu süre zarfında okuldaki dersleri kaçıracağımız anlamına mı geliyor yani?

 28. blank

  açık öğterim 6 ekima kadar süre verdi de sıkıntı şu agustosta girceğimiz bölüm konterjan dolar nolcak ?

  • blank

   Kazandıkları programın kontenjanları dikkate alınmadan 6 Ekim 2015 tarihine kadar kayıt yaptırabilirler.

 29. blank

  hocam ben 5. dönemi okuycam lise 2 den okulu bırakmıstım açık lisede alan yok ortak+seçmeli 184 kredim war kalan 7 zorunlu dersım war onların hepsini bu dönem wersem mezun olurmuyum ? ayrıca ayrıldığım lisenin werdiği puanla 184 kredim war onun ustune 192 ye tamamlamam yeterli oluyomu mezun olmam için bu dönem 7 dersi wermem üniversitesınavlarına girmemeyetiyor mu? cewaplarsanız sewinirim ..simdiden tsk ederimm

  • blank

   Zorunlu derslerinizi bitirip toplamda 8. döneme ve 192 krediye ulaştığınızda mezun olursunuz.

 30. blank

  Hocam ben tercih yapıcam 4 tane zorunlu dersim var ama yinede yapbiliyorum fakat puanima tam olarak nerden bakicam tercih yapabilmem için ?

 31. blank

  inglizce 7 ve 8 kaldım ne yapmam gerekiyo yardımcı olurmusunuz

 32. blank

  Hocam iyi akşamlar. Benim sadece 2 tane zorunlu dersim kaldı. Maol 12. Sınıf öğrencisiyim. Ama başarısız derslerimde ortak derslerim var ve ders seçme işleminde bunlar karşıma çıkmıyor. Okulu bitirmemde bunlar karşıma sorun olarak çıkarmi? Acil olarak donus yaparmisiniz..

 33. blank

  açık öğretim fakültesine tecih yaptım ama açık lisede 1 dönem kaybım var kredilerim ve yüz yüze eyitimimi tamamladım üniversiteye kayıdımı yaptırsam olurmu hemde açık lisedeki dönem eksiğimi tamamlasamolurmu

  • blank

   Mezun olmadan kayıt yaptıramazsınız. Ayrıca; Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinden, 2015-ÖSYS’ de kayıt hakkı kazanmış ancak mezun olamadığı için kazandığı programa 3-7 Ağustos 2015 tarihleri arasında kayıt yaptıramayanlardan, 2014-2015 eğitim öğretim yılı, III. Döneminde veya yapılmasına karar verilmesi durumunda ek sınav sonucunda mezun olacak öğrenciler 06 Ekim 2015 tarihine kadar kazanmış olduğu programa kayıt yaptırabileceklerdir.

 34. blank

  Mrb bnm sadece 1 kredim kaldim unuversite tercihi yaptim bu sene agustoste baslayacak unuversite kayitlari mezun olmadim daha kayidim olur mu

 35. blank

  Son sınıf öğrecisiyim ve okulu 2. dönemde bırakıp açıköğretime geçtim. 5 dersten sınava girdik arkadaşlarımla ve hepimiz ingilizceden kaldı. Kaydımızı yeniledik fakat hiç birimiz sayfamıza girip ders seçimi yapmadık yani ingilizceyi işaretlemedik. Bugün bir arkadaşım girip ingilizceyi seçmiş ama bizim sayfalarımızda ders seçimi gibi bir şey yok. Biz ingilizceye giremeyecek miyiz demek oluyor bu? Bu sene üniversiteye gidecektik.

  • blank

   KAYIT YENİLEME İŞLEMİNİ YAPTIRDIĞI HALDE DERSLERİNİ SEÇMEYEN (kayıt yenileme bedelini yatıran herkes dahil) öğrencilerin dersleri sistem tarafından atanacak olup ders değişikliği mümkün olmamaktadır. Atanan dersleri 10 temmuzdan itibaren genel bilgiler menüsü altında bulunan ders bilgileri (alınan) kısmını açarak (dönem derslerinden 2014/3 açılacak ) görebilirsiniz.

 36. blank

  Hocam hayırlı geçeler bugün kayıt yaptırdım parayı yatırdım fakatinternetten ders seçme işlemi yapamadım nasıl bi yol izlemeliyim sınava giremeyecekmiuim 🙁

  • blank

   KAYIT YENİLEME İŞLEMİNİ YAPTIRDIĞI HALDE DERSLERİNİ SEÇMEYEN (kayıt yenileme bedelini yatıran herkes dahil) öğrencilerin dersleri sistem tarafından atanacak olup ders değişikliği mümkün olmamaktadır. Atanan dersleri 10 temmuzdan itibaren genel bilgiler menüsü altında bulunan ders bilgileri (alınan) kısmını açarak (dönem derslerinden 2014/3 açılacak ) görebilirsiniz.

 37. blank

  Hocam ders seçme işlemini sistem otomatik yapıyor mu 2014 3 olarakmi yer alıyor gireceğiniz sınav ders seçemedim sınava girmeme sıkıntı olurmu?

  • blank

   KAYIT YENİLEME İŞLEMİNİ YAPTIRDIĞI HALDE DERSLERİNİ SEÇMEYEN (kayıt yenileme bedelini yatıran herkes dahil) öğrencilerin dersleri sistem tarafından atanacak olup ders değişikliği mümkün olmamaktadır. Atanan dersleri 10 temmuzdan itibaren genel bilgiler menüsü altında bulunan ders bilgileri (alınan) kısmını açarak (dönem derslerinden 2014/3 açılacak ) görebilirsiniz.

 38. blank

  hocam şimdi İngilizceleri muaf etmek için 3.dönem kaydımı yeniledim ama dersi seçmeyi unuttum sistem otomatik seçmiş dersi ama yanında seçmeli dersleride vermiş şimdi bunları vermek zorundamıyım ?

 39. blank

  Merhaba ben imamhatip lisesini bitirdim ama 9.sınıfta kuran dersinden sorumluluğum kaldığı için diplomamı alamıyorum iki sene ara verdim aölsine kaydolup diploma alma şansım varmı acaba şimdiden teşekkürler.

 40. blank

  ben lise son öğrencisiyim kredim 208 ancak kaldığım zorunlu ders var ve 3. donem kayıt yenileme yapmayı unuttum üniversiteye nasıl kayıt yapacağım ??

 41. blank

  Ben üniversiteyi kazandım yani bi yere gidebiliyorum fakat lisede bazı sorunlar olduğundan son dönem açık liseye geçmiştim kredi tam fakat 3 tane ders var bikere girdim onları veremedim ağustosta tekrar giricem eğer veremezsem ek sınavlar olursa 3. Kez girmiş olucam ben girebiliyomuyum ek sınavlardada veremezsem muaf olup mezun olabilirmiyim

 42. blank

  merhabalar ben 3. donem kayıt yenilemeyi unuttum ve lise son öğrencisiyim kaldığım zorunlu dersler var ancak kredimi tamamladım üniversiteye gidemeyec miyim ek sınav yapılak olursa mı aktif olan durumum mezuniyet incelemesinde olurmu lütfen yardım universite kazanıyorum ancak gidememe durumum olabilirmi

 43. blank

  Ben. Acikogretm lise 4 ogrencisiym kaldigim zorunlu ders var 3.donem kayit yenileme yapmadim unuttuk simdi ben universiteye gidicem ne yapicam…

 44. blank

  ben imam hatip lisesinde okuyordum ve 3.sınıfın 2.dönemi açıkögretim düz liseye geçiş yaptım ve dönem ortasında okulu bıraktıgım için açıkögretim meslek lisesine kayıt yaptıramadım yani açıkögretim imam hatip lisesine ve ben eylül ayında tekrar açıkögretim imam hatibe geçiş yapıcam inşallah benim normal imam hatipten almadıgım kredilerim varmış mesleki derslerimden( kuranı kerim,arapça,tefsir ve hitabet)ben tekrar eylül ayında açıkögretim imam hatibe geçiş yaptıgımda o kalan kredilerimi alabilecekmiyim????

 45. blank

  merhaba ben 3.dönem kayıt kayıt yenilemeyi kacırdım ne yapacam şimdi ben

 46. blank

  Hocam benim su anda 187 kredim var ama zorunlu derslerde
  Ingilizce5
  İngilizce 7
  İngilizce 8
  Derslerim var hocam ben sinava girerken seçmeli deeslerden bi kac cerez ders secip 192 krediyi tamamladiktan sonra zorunlu derslere daha once 2defa girdim hocam son sinavda bu dersler muaf olurmu ve merak ettigim bit soru hocam en fazla kac dersi muaf edebilirim. Ve su anda 6tane muaf dersim var .

 47. blank

  Hocam ben daha yeni acikogretim lisesine kaydoldum ve 3.donem icin kayit olma gununu unutum ve simdidede ders secme islemleri tamamlaniyor hocam bnim ne yapmm gerekli kayit olmam icin

 48. blank

  Teşekkürle hocam
  Emeginize sonsuz teşekkürler

 49. blank

  Merhaba BN 3. Donem kaydimi yaptrdm ama ders seçme günün bitmiş ders secemiyorum ne yapmam gerek

  • blank

   2014-2015 eğitim öğretim yılı III. dönem kayıt yenileme ücretini anlaşmalı bankalara yatırmış ancak halk eğitim merkezinden kaydını yenileyememiş veya sınavına gireceği dersleri sistem üzerinden seçememiş olan öğrencilerin kayıt yenileme ve ders seçme işlemleri Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi tarafından yapılmıştır.

   Öğrenciler sınavına girecekleri dersleri internet sayfamızdaki ‘Öğrenci Girişi’nden sisteme girerek ‘Ders Bilgileri(alınan)’ butonundan ‘Dönem Dersleri’ni tıklayarak açılan sayfada ‘2014/3’ dönemini seçerek öğrenebilirler.

 50. blank

  ingilizceden 45 alıp geçtim ama 50 geçme notu diye biliyordum iki gün sonra bi sıkıntı olmaz deme ?