Sınavlar

Açık Öğretim Lisesi Sınavları Ne Zaman Yapılır?

Açık Öğretim Lisesi sınavları bir öğretim döneminde 3 kez yapılmaktadır. Açık Lise 2019 – 2020 yılında yapılacak sınav ve tarihleri:

SINAV TARİHLERİ

SINAV TARİHLERİ

1. DÖNEM SONU SINAVLARI 07-08 Aralık 2019

2. DÖNEM SONU SINAVLARI 21-22 Mart 2020

3. DÖNEM SONU SINAVLARI 04-05 Temmuz 2020

Sınava Kimler Girebilir?
Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme işlemi yaparak ders seçen öğrenciler sınavlara girebilmektedir.

Sınava Nerede ve Hangi Derslerden Gireceğim?
Sınavlara internet üzerinde yayınlanan size ait Sınav Giriş Belgesinde belirtilen okul/ okullarda girilecektir. Sınavına gireceğiniz dersler, internet üzerinden seçmiş olduğunuz  ve  internette yayınlanan Sınav Giriş Belgesinde belirtilen derslerdir.

En Fazla Kaç Dersten Sınava Girebilirim?
Öğrenciler bir dönemde ortak, seçmeli ve alan dersleriyle birlikte en fazla seçebilecekleri 30 kredilik dersten sınava girebilirler.

Sınavda Bir Dersten Kaç Puan Alırsam Başarılı Olurum?
Sınavlarda her ders için çoktan seçmeli 20 soru sorulur. Açık Öğretim Lisesinde 100’lük not sistemi kullanılır, bir dersten başarılı olmak için, en az 9 soruya doğru cevap vermeniz ve 45 puan almanız gerekmektedir. Yanlış cevaplanan sorular, doğru cevap sayısını etkilemez.

Sınav Oturumu Ne Demektir?
Açık Öğretim Lisesi AÖL sınavları iki gün boyunca sabah ve öğle olmak üzere 4 oturumda yapılmaktadır. Sınav oturumu, sınav günü sabah ve öğle yapılan sınavların her birine denilmektedir. Öğrenciler, öğrencilik durumu ve seçtiği derslere göre sınav oturumuna katılırlar. Hangi oturumda hangi  derslerden sınava gireceğiniz Sınav Giriş Belgenizde belirtilmiştir.

Sınava Hangi Durumlarda Girilemez?
Kayıt Yenileme döneminde kayıt yenilemeyen veya , Kayıt Yenileme işlemi yaptırdığı halde ders seçimi yapmayan öğrenciler sınava giremezler.

Yedek Salonda Kimler Sınava Girebilir?
Açık Öğretim Lisesi sınavlarına yedek salonlarda , Askerlik görevini yapanlar, öğrencinin kendisinin veya öğrenciye bakmakla yükümlü olan yakınının tayininin başka bir ile çıkması, sel, deprem vb. doğal afetlerden dolayı bulunduğu ili değiştiren kimselerin mazeretlerini belgelendirmeleri koşulu ve Sınav Yürütme Kurulunun kararı ile yedek salonda sınava girebilmektedirler.

Sınav Günü Yanıma Neler Almamalıyım?
Sınav sırasında cep telefonu, hesap makinesi, bilgisayar (diz üstü), kitap, ders notu, silah ve sınıftaki diğer arkadaşlarımızı rahatsız edecek araç – gereç almamalısınız.

Sınav Günü Yanıma Neler Almalıyım?
Sınavda yanınızda bulunması gerekenler;

 • Açık Öğretim Lisesi Sınava Giriş Belgesi (internetten sisteme girip alınacak),
 • Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı (ya da var ise ehliyet, pasaport)
 • Açık Öğretim Lisesi Kimlik Kartı (var ise),
 • Sınav günü yanınızda kurşun kalem ve silgi bulundurmayı unutmayınız.

Sınavda Yanlış Cevapladığımız Sorular, Doğru Cevaplarımızı Etkiliyor mu?
Açık Öğretim Lisesi sınavlarında verilen yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemez. Bir başka ifade ile yanlış, doğruyu götürmez.

Sınav Sırasında Nelere Dikkat Etmeliyim?
Sınavlarda sınıflarda görevli sınav salon başkanı ve gözcünün sizlere sınavla ilgili olarak uyarılarına önemle uymanız gerekmektedir.

Sınav Sonuçlarımız Nasıl Değerlendirilmektedir?
Sınavlar yapıldıktan sonra, cevap kağıtları, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü,  Ölçme Değerlendirme Grup Başkanlığında optik okuyucularla okunmakta ve bilgisayar programı ile değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme programında aynı zamanda “Kopya Analiz Tekniği” kullanılmaktadır. Bu nedenle sınavınızın iptal edilmesi sonucu mağdur duruma düşmemeniz için  sınav  cevap kağıdınızı kimseye göstermeyiniz. Kopya çekmeyiniz, çekilmesine müsaade etmeyiniz.

Sınav Sonucumda “Q”,”Y”,”Z” gibi harflendirmeler var bunlar nedir?
Sınav değerlendirmesinde “Kopya Analiz Tekniği” yöntemiyle öğrencilerin her hangi bir dersten kopya çekip çekmediği sorgusu yapılmaktadır. Bu sorgu sonucunda herhangi bir dersten kopya çekildiği tespit edilirse “Q”,”Y” ve “Z” gibi harflendirmeler yapılır bu harflendirmelerin anlamı şu şekildedir. Q = Sınav Yönetmeliğine aykırı davranış ve tutum gerekçesiyle tutulan tutanak sonucu başarısız Y = Toplu Kopya, Z = İkili kopya ise, Kopya muamelesi görülen dersin başarı notu ve puanı 0 (sıfırdır). Bu nedenle sınavınızın iptal edilmesi sonucu mağdur duruma düşmemeniz için sınav cevap kağıdınızı kimseye göstermeyiniz ve kopya çekmeyiniz.

Sınav Sonuçlarını Nasıl Öğreneceğim?
Sınav sonuçları açıklandıktan sonra, Öğrenci sayfanıza girerek sınav sonuçlarınızı görebilirsiniz.

Adres İli ve Sınav İli Ne Demektir?
Adres İli: Yazışmalarda size ulaşabileceğimiz ve gönderilen evrakları alabileceğiniz ikamet ettiğiniz il. Sınav İli : Açık Öğretim Lisesi tarafından yapılan sınavlara gireceğiniz il veya ilçeyi ifade eder. Adres ili bilgileri, tarafınızdan sisteme girmek suretiyle değiştirilebilir. Sınav Merkezi : Öğrenci sınav tarihinde nerede olacaksa ona göre, sınav tarihinden en az 45 gün önce sisteme girmek suretiyle sınav merkezini değiştirebilir.

Adres İli  ve  Sınav İli Bilgilerimi Nasıl Değiştirebilirim?
Sınavlara en az 45 gün kala, internet üzerinden sisteme girerek kendiniz ya da Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemlerini yapan kurumlar aracılığı ile değişiklik yapabilirsiniz.

SINAVLARA NASIL HAZIRLANABİLİRİM?  

Milli Eğitim Bakanlığı, Açık Öğretim Okulları öğrencilerinin televizyon, radyo ve internet teknolojilerini kullanarak sınavlara hazırlanabilmesi için gerekli alt yapıyı oluşturmuştur. Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin sınavlara çalışırken yaralanabileceği kaynaklar aşağıdaki maddelerde sıralanmıştır.

 • İrtibat büroları Kitap Dağıtım Merkezlerinden aldığınız Açık Öğretim Lisesi kitapları (ders notları) ile hazırlanabilirsiniz.
 • Açık Öğretim Lisesi sınavlarında daha önceden çıkmış soruları gözden geçirebilirsiniz. Sorular için tıklayınız..
 • AÖL Online deneme testlerinden çalışabilirsiniz. AÖL Online testlere ulaşmak için tıklayınız.
 • Açık Öğretim Lisesi İnternet TV ya da İnternet Radyosunu takip edebilirsiniz. İnternet Radyo ve İnternet TV için tıklayınız.
 • Açık Lise kitap içeriklerini bilgisayarınıza kaydedip, bilgisayar üzerinden yada çıktı alarak hazırlanabilirsiniz. Kitap içerikleri için tıklayınız.
 • Açık Öğretim Lisesi öğrencileri için çıkartılmış yardımcı kitaplardan çalışabilirsiniz. Açık Lise Yardımcı Kitaplarına ulaşmak için tıklayınız.

Açık Lise sınavlarının telafisi, örgün eğitimde olduğu gibi hiç bir şekilde mümkün değildir. Bu sebeple bu sınavlara girmenizi engelleyebilecek unsurlara lütfen dikkat ediniz. AÖL sınavında mutlaka Sınav Giriş Belgeniz ile geçerli bir kimlik belgenizi (Nüfus Cüzdanı, Ehliyet, Pasaport) yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Sınavdan en az yarım saat önce sınav yerinizde olmalısınız. Aksi takdirde bu sebeplerden dolayı sınava alınamayabilirsiniz. Bunun yanı sıra sınav esnasında da cevap kâğıdınızın çevrenizdeki diğer öğrenciler tarafından görülmediğinden emin olunuz. Sınavlarınızın optik okuyucularda değerlendirmeleri yapılırken aynı zamanda kopya analizi de yapılmaktadır.

 

Not: **AÖL – Açık Öğretim Lisesi 06-07 Temmuz 2019 tarihlerinde yapılacak olan 3. Dönem sınavlarına AÖL – Açık Öğretim Lisesine kayıtlı, sınavın yapıldığı ilk gün itibariyle on yedi yaşını doldurmuş, on sekizden gün almış (05 Temmuz 2002 ve daha önceki doğumlu) silik, donuk ve ya aktif öğrenciler 3. Dönem kayıt yenileme yaptırmaları halinde katılacaktır.

 

531 yorumlar

 1. hocam merhaba kafama takılan bir soru var şimdi sınavdan 45 üstü aldığım zaman 54 e kadar 2 alıyorum ama ders kaç krediyse kazanmış oluyorum ama 90 alsamda 50 alsamda kredi değişmiyor neden acaba

 2. blank

  hocam Ortak+Seçmeli=120 toplam dönem=9 Kalan Zorunlu ders sayısı=7 en erken ne zaman mezun olabilirim?Durumum nasıl??

 3. blank

  Ben 18 yaş altiyim da bu seneki gireceğimiz sınav tarihi ne zaman

 4. blank

  Toplam kredim 12 yazıyor bu ne demek oluyor

 5. blank

  açık liseden mesleki açık liseye geçiş olurmu ? en az 3 yıl okuma zorunluluğu varmış bu konuya açıklık getirirmisiniz

 6. blank

  Benim 162 kredim var bu yıl başka sınav olunmucakmıydı bilginiz var mı ?

 7. blank

  Meslekı Açık Ögretım lısesı muhasebe ve finansman alanından kac kredı ve hangı sartlarda mezun olunuyor Mezunıyet Kredısı kactır?

 8. blank

  hocam ben kac kredi aldıgımı nasıl ögrenecem

  • blank

   “Öğrenci Genel Bilgiler” başlığı altında bulunan, “Ders Bilgileri (Alınan)” seçeneğindeki “Dönem Dersleri” sekmesinden, “Dönem Seçiniz” kısmından 2016/3’yi seçerek öğrenebileceklerdir.

 9. blank

  Hocam ben 3.dönemi okuyorum da ne zaman meslek seçebilirim ?

 10. blank

  hocam mesleki açık lise muhasebe alanına geçiş yapmak istiyorum açık liseden GEÇİŞ olurmu ?? Kredimde düşüş yaşarmıyım?

 11. blank

  MAÖL okuluna nasıl kayıt yaptırabilirim ?

 12. blank

  Benim aöl durumum silik görünüyor acaba ben yeni kayit mi yapicam yoksa yenileyecek miyim yardimci olursaniz sevinirim

 13. blank

  Hocam meslekı acık lısede toplamda kac kredılık ders secebılırız ?

 14. blank

  Hocam acik lise alan yok 2 ögrencisiyim kredim 120 mesleki acik liseye gecsem en erken kaç senede biter

 15. blank

  Hocam toplam kredim 12 meslek seçemezdin diyolar ne yapmalıyım yardımcı olun lütfen ?

 16. blank

  Ben 3. Dönemdeyim de sınav tarihi ne zaman ? Ne zamam kayıt yaptırabiliriz şuanda da yapa bilirmiyiz ?

 17. blank

  Merhaba iyi günler benim kredim 45 be 44 adet zorunlu dersim var hepsinden geçer alırsam her dönem ne zamana biter totalde 125 kredi veriyor zorunlu dersler

 18. blank

  Hocam ders secerken dersin yanında 1 dönem 2 dönem 3 dönem yazıyo 1,2,3 fark ediyormu yoksa hepsi aynı fark etmez mi ?

 19. blank

  Yanii mesela ben 3. Dönemim 3 secmeliyim yoksa 1 felan secsemde birsey olmazmı ?

 20. blank

  AOL’de okuduğum dönem 6 toplam dönemimde 10 gözüküyo bazı sınavlarada giremedim toplam kredim 51 Kaç sene içinde mezun olabilirim

 21. blank

  hocam benim kerdim 115 bu sene yeni kayıt yaptım kaç sende bitirebilirim aöl ?

 22. blank

  Yeni kayıt olacaktım ama yine kaçırmışım.Bunun için uzatılmış bir zaman var mi?

 23. blank

  Hocam benim 140 kredim var ek sınava başvurdum 2.ek sınav olurmu ?

 24. blank

  Hocam 12.sınıf ta okuyorum açık liseye geçiş yapacam nezaman olur kaç kredi ile başlarım Lütfen yardımcı olun?

  • blank

   Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim İmam Hatip Lisesine herhangi bir nedenle ilk kayıt veya kayıt yenileme yaptıramayan öğrenciler için ilk kayıt ve kayıt yenileme iş ve işlemlerinin, 12 Ekim 2017 mesai bitimine kadar açık olması kararlaştırılmıştır.

 25. blank

  Hocam mesleki açık lise okuyorum MAÖL ün resmi sitesine baktım kayıtlar ve kayıt yenilemeler 12 Ekim 2017 ye kadar uzatılmış.Mesleki açık liseden açık liseye geçiş yapabilirmiyim bu durumdan

 26. blank

  Hocam mesleki açık lise( Maöl) resmi ınternet sıtesınde sısteme giriş/Kurum Yetkili girişi var o buton ne için o sistemle yeni kayıtlarmı olyor O ne demek ? Hocam

 27. blank

  Hocam Açık lise okuyorum kredim (130)Dönemim 10 Zorunlu ders sayım 0 Sizce Genel Durumum nasıl İyimi?

 28. blank

  Hocam Meslekı acık lıseye nasıl kayıt yapılır?

 29. blank

  Hocam ek sınava girdim soru. Ve cevaplar ne zaman yayınlanır ?

 30. blank

  hocam açık lise okuyorum mesleki açık liseye geçiş yapmak istiyorum.Oturduğum ilçeden başka şehirde ilde kayıt olurmu

 31. blank

  hocam mesleki açık lise yeni kayıtları son gün ne zaman ?

 32. blank

  hocam açık lise okuyorum kredim 140 Toplam Dönem sayım 10 Zorunlu ders Sayısı 0 Durumum iyimi nasıldır Hocam ?

 33. blank

  Kredim 180 Aöl de okudugu toplam dönem 10 Zorunlu ders 0 Nasıl Genel Durumum ?

 34. blank

  bugün kü acıklanan ek sınav ile birlikte kredim 198 oldu. zorunlu dersim yok ve dönemim 10 fakat sistemde hala kayıt yenileme yazıyor? diplomam ne zaman elime ulaşır?

 35. blank

  iyi akşamlar, 97 kredim var ve aol’de okuduğum dönem 7 görünüyor. bu son ek sınavı kaçırmışım. acaba ben üniversite sınavına girebilir miyim ve kazanırsam, lise bitmiş olur mu? o kadar kafam karışık ki hiçbir şey anlamıyorum, lütfen yardımcı olun, şimdiden teşekkürler

  • blank

   2018 YÖK sınavına başvurabilirsiniz.

   • blank

    teşekkür ederim… peki tam kredi alırsam mezun olabilir miyim? aöl sayfasında tek dönemde alınan kredi 35 yazıyor ama farklı sitelerde 30 diye geçiyor. bunun aslı nedir? kusura bakmayın rahatsız ediyorum ama şimdiye kadar böyle bi’şeyle karşılaşacağımı düşünmemiştim, rahattım. şimdi fark edince gerildim ne yapacağımı bilemiyorum

 36. blank

  hocam ben lisede busuluk alıyordum ama bu sene kayıt yaptım bursuluğum kesildi sebebi nedir acaba ?

 37. blank

  Hocam bişi sorcam hani matematik 6 kredi ya o 6 krediyi alabilmek için matematik sınavından kaç puan almam lazım acaba söylermisiniz lütfen

 38. blank

  1. Dönem sınavlarında (9. Sınıf) ders kitaplarından nereye kadar sorumluyuz hangi üniteye kadar ilk sınavlarda tüm kitap mı yoksa belirli üniteler mi belilrli ünitelerse nerden ögrenebilirim üniteleri

 39. blank

  Pardon Tıkladım Özür dilerim

 40. blank

  Merhaba, sınav giriş belgemi nasıl alacağım?

 41. blank

  sınav yerleri ne zaman açıklanacak?

 42. blank

  İy günler bugün sınav günümdü sadece bir oturuma girebildim bu diğerlerini etkiler mi

 43. blank

  Dil anlatim 7 çözeceğime dil anlatim 8i çözmüşüm. Peki şimdi ne olacak

 44. blank

  Hocam bugunle yarinki sinav sorulari ne zaman yayinlanir?

 45. blank

  Merhaba
  Benim 3 sorum olacak
  1. Bu önümüzde Ocak ayında kayıt yaptırabilirmiyim açık öğretim liseye ?yani 2018.01.01
  2. 20 soru dediniz bunlar test mi? Bide mesela ben 20 soruluk bir sınavdan 15 doğru yaparsam kaç puan alırım 75 puan (kredi) mi alırım?
  3. Sorum kredim 192 olduğu zamandirek üniversite sınavına girebiliyormuyum ?
  Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  • blank

   Ocak ayında AÖL okuluna kayıt yaptırabilirsiniz. Test, bir dersten en az 45 puanda alsanız 100 puanda alsanız o dersin kredisini alırsınız.

 46. blank

  hocam ölçme değerlendirme ve sınav hizmetleri genel müdürlüğü sınav soruları onlarmı hazırlıyor nasıl bi kurum?

 47. blank

  Girdigimiz her sinavdan 50 alirsak bu bize kac kredi olarak gelir

  • blank

   Her dersin kredisi farklıdır. Örneğin Dil ve Anlatım 3 dersi 2 kredidir. Bu dersten 45 ve üzeri not aldığınızda 2 kredi alırsınız.

 48. blank

  Benim zorunlu 27dersim var geçenki sınavlara girdim ama 15sinavda ya 2 ya 3tanesini geçmişimdir kredim 101 dönemim 6 aole kayıt ilk senem. Üni sınavlarına girebilirmiyim?? Ikisini aynı anda okuyabilirmiyim acaba?

 49. blank

  kredim mezun olmak için yeterli, dönem bitsin diye zorunlu derslerin sınavlarına girdim. dersten kalırsam mezun olabilir miyim, kredim tam çünkü?

 50. blank

  hocam malum sınav sonuçları açıklandı 2018 yılı 2.dönem sınavı hangi tarihte yapılması planlanıyor? sınava başvuru işlemleri ne zaman başlıcak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir