Sınavlar

Açık Öğretim Lisesi Sınavları Ne Zaman Yapılır?

Açık Öğretim Lisesi sınavları bir öğretim döneminde 3 kez yapılmaktadır. Açık Lise 2019 – 2020 yılında yapılacak sınav ve tarihleri:

SINAV TARİHLERİ

SINAV TARİHLERİ

1. DÖNEM SONU SINAVLARI 07-08 Aralık 2019

2. DÖNEM SONU SINAVLARI 21-22 Mart 2020

3. DÖNEM SONU SINAVLARI 04-05 Temmuz 2020

Sınava Kimler Girebilir?
Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme işlemi yaparak ders seçen öğrenciler sınavlara girebilmektedir.

Sınava Nerede ve Hangi Derslerden Gireceğim?
Sınavlara internet üzerinde yayınlanan size ait Sınav Giriş Belgesinde belirtilen okul/ okullarda girilecektir. Sınavına gireceğiniz dersler, internet üzerinden seçmiş olduğunuz  ve  internette yayınlanan Sınav Giriş Belgesinde belirtilen derslerdir.

En Fazla Kaç Dersten Sınava Girebilirim?
Öğrenciler bir dönemde ortak, seçmeli ve alan dersleriyle birlikte en fazla seçebilecekleri 30 kredilik dersten sınava girebilirler.

Sınavda Bir Dersten Kaç Puan Alırsam Başarılı Olurum?
Sınavlarda her ders için çoktan seçmeli 20 soru sorulur. Açık Öğretim Lisesinde 100’lük not sistemi kullanılır, bir dersten başarılı olmak için, en az 9 soruya doğru cevap vermeniz ve 45 puan almanız gerekmektedir. Yanlış cevaplanan sorular, doğru cevap sayısını etkilemez.

Sınav Oturumu Ne Demektir?
Açık Öğretim Lisesi AÖL sınavları iki gün boyunca sabah ve öğle olmak üzere 4 oturumda yapılmaktadır. Sınav oturumu, sınav günü sabah ve öğle yapılan sınavların her birine denilmektedir. Öğrenciler, öğrencilik durumu ve seçtiği derslere göre sınav oturumuna katılırlar. Hangi oturumda hangi  derslerden sınava gireceğiniz Sınav Giriş Belgenizde belirtilmiştir.

Sınava Hangi Durumlarda Girilemez?
Kayıt Yenileme döneminde kayıt yenilemeyen veya , Kayıt Yenileme işlemi yaptırdığı halde ders seçimi yapmayan öğrenciler sınava giremezler.

Yedek Salonda Kimler Sınava Girebilir?
Açık Öğretim Lisesi sınavlarına yedek salonlarda , Askerlik görevini yapanlar, öğrencinin kendisinin veya öğrenciye bakmakla yükümlü olan yakınının tayininin başka bir ile çıkması, sel, deprem vb. doğal afetlerden dolayı bulunduğu ili değiştiren kimselerin mazeretlerini belgelendirmeleri koşulu ve Sınav Yürütme Kurulunun kararı ile yedek salonda sınava girebilmektedirler.

Sınav Günü Yanıma Neler Almamalıyım?
Sınav sırasında cep telefonu, hesap makinesi, bilgisayar (diz üstü), kitap, ders notu, silah ve sınıftaki diğer arkadaşlarımızı rahatsız edecek araç – gereç almamalısınız.

Sınav Günü Yanıma Neler Almalıyım?
Sınavda yanınızda bulunması gerekenler;

 • Açık Öğretim Lisesi Sınava Giriş Belgesi (internetten sisteme girip alınacak),
 • Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı (ya da var ise ehliyet, pasaport)
 • Açık Öğretim Lisesi Kimlik Kartı (var ise),
 • Sınav günü yanınızda kurşun kalem ve silgi bulundurmayı unutmayınız.

Sınavda Yanlış Cevapladığımız Sorular, Doğru Cevaplarımızı Etkiliyor mu?
Açık Öğretim Lisesi sınavlarında verilen yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemez. Bir başka ifade ile yanlış, doğruyu götürmez.

Sınav Sırasında Nelere Dikkat Etmeliyim?
Sınavlarda sınıflarda görevli sınav salon başkanı ve gözcünün sizlere sınavla ilgili olarak uyarılarına önemle uymanız gerekmektedir.

Sınav Sonuçlarımız Nasıl Değerlendirilmektedir?
Sınavlar yapıldıktan sonra, cevap kağıtları, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü,  Ölçme Değerlendirme Grup Başkanlığında optik okuyucularla okunmakta ve bilgisayar programı ile değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme programında aynı zamanda “Kopya Analiz Tekniği” kullanılmaktadır. Bu nedenle sınavınızın iptal edilmesi sonucu mağdur duruma düşmemeniz için  sınav  cevap kağıdınızı kimseye göstermeyiniz. Kopya çekmeyiniz, çekilmesine müsaade etmeyiniz.

Sınav Sonucumda “Q”,”Y”,”Z” gibi harflendirmeler var bunlar nedir?
Sınav değerlendirmesinde “Kopya Analiz Tekniği” yöntemiyle öğrencilerin her hangi bir dersten kopya çekip çekmediği sorgusu yapılmaktadır. Bu sorgu sonucunda herhangi bir dersten kopya çekildiği tespit edilirse “Q”,”Y” ve “Z” gibi harflendirmeler yapılır bu harflendirmelerin anlamı şu şekildedir. Q = Sınav Yönetmeliğine aykırı davranış ve tutum gerekçesiyle tutulan tutanak sonucu başarısız Y = Toplu Kopya, Z = İkili kopya ise, Kopya muamelesi görülen dersin başarı notu ve puanı 0 (sıfırdır). Bu nedenle sınavınızın iptal edilmesi sonucu mağdur duruma düşmemeniz için sınav cevap kağıdınızı kimseye göstermeyiniz ve kopya çekmeyiniz.

Sınav Sonuçlarını Nasıl Öğreneceğim?
Sınav sonuçları açıklandıktan sonra, Öğrenci sayfanıza girerek sınav sonuçlarınızı görebilirsiniz.

Adres İli ve Sınav İli Ne Demektir?
Adres İli: Yazışmalarda size ulaşabileceğimiz ve gönderilen evrakları alabileceğiniz ikamet ettiğiniz il. Sınav İli : Açık Öğretim Lisesi tarafından yapılan sınavlara gireceğiniz il veya ilçeyi ifade eder. Adres ili bilgileri, tarafınızdan sisteme girmek suretiyle değiştirilebilir. Sınav Merkezi : Öğrenci sınav tarihinde nerede olacaksa ona göre, sınav tarihinden en az 45 gün önce sisteme girmek suretiyle sınav merkezini değiştirebilir.

Adres İli  ve  Sınav İli Bilgilerimi Nasıl Değiştirebilirim?
Sınavlara en az 45 gün kala, internet üzerinden sisteme girerek kendiniz ya da Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemlerini yapan kurumlar aracılığı ile değişiklik yapabilirsiniz.

SINAVLARA NASIL HAZIRLANABİLİRİM?  

Milli Eğitim Bakanlığı, Açık Öğretim Okulları öğrencilerinin televizyon, radyo ve internet teknolojilerini kullanarak sınavlara hazırlanabilmesi için gerekli alt yapıyı oluşturmuştur. Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin sınavlara çalışırken yaralanabileceği kaynaklar aşağıdaki maddelerde sıralanmıştır.

 • İrtibat büroları Kitap Dağıtım Merkezlerinden aldığınız Açık Öğretim Lisesi kitapları (ders notları) ile hazırlanabilirsiniz.
 • Açık Öğretim Lisesi sınavlarında daha önceden çıkmış soruları gözden geçirebilirsiniz. Sorular için tıklayınız..
 • AÖL Online deneme testlerinden çalışabilirsiniz. AÖL Online testlere ulaşmak için tıklayınız.
 • Açık Öğretim Lisesi İnternet TV ya da İnternet Radyosunu takip edebilirsiniz. İnternet Radyo ve İnternet TV için tıklayınız.
 • Açık Lise kitap içeriklerini bilgisayarınıza kaydedip, bilgisayar üzerinden yada çıktı alarak hazırlanabilirsiniz. Kitap içerikleri için tıklayınız.
 • Açık Öğretim Lisesi öğrencileri için çıkartılmış yardımcı kitaplardan çalışabilirsiniz. Açık Lise Yardımcı Kitaplarına ulaşmak için tıklayınız.

Açık Lise sınavlarının telafisi, örgün eğitimde olduğu gibi hiç bir şekilde mümkün değildir. Bu sebeple bu sınavlara girmenizi engelleyebilecek unsurlara lütfen dikkat ediniz. AÖL sınavında mutlaka Sınav Giriş Belgeniz ile geçerli bir kimlik belgenizi (Nüfus Cüzdanı, Ehliyet, Pasaport) yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Sınavdan en az yarım saat önce sınav yerinizde olmalısınız. Aksi takdirde bu sebeplerden dolayı sınava alınamayabilirsiniz. Bunun yanı sıra sınav esnasında da cevap kâğıdınızın çevrenizdeki diğer öğrenciler tarafından görülmediğinden emin olunuz. Sınavlarınızın optik okuyucularda değerlendirmeleri yapılırken aynı zamanda kopya analizi de yapılmaktadır.

 

Not: **AÖL – Açık Öğretim Lisesi 06-07 Temmuz 2019 tarihlerinde yapılacak olan 3. Dönem sınavlarına AÖL – Açık Öğretim Lisesine kayıtlı, sınavın yapıldığı ilk gün itibariyle on yedi yaşını doldurmuş, on sekizden gün almış (05 Temmuz 2002 ve daha önceki doğumlu) silik, donuk ve ya aktif öğrenciler 3. Dönem kayıt yenileme yaptırmaları halinde katılacaktır.

 

531 yorumlar

 1. 1 yıl boyunca toplam kaç sınav var kackere girmemiz lazim ve bn lise ter kim 115 kredim var sizce duzdenmi devam edim yoksa bölüm mu seçim bütün bölümlerde staj sartmi

 2. blank

  Hocam bugun kayit yenileme icin atmye para yatirdim dersleriimi ne zaman secebilirim ?

  • blank

   Çarşamba günü itibariyle seçebilirsiniz.

   • blank

    ben geçen sene girdim ilk defa sınava ama kimliğimde fotoğraf yok diye sadece ilk oturuma girebildim ilk oturumdaki sınavları geçtim ama 2. oturumdakilere giremedim şimdi bu sene yapılacak olan sınav için ders seçimini otamatik yap dedim ve matemik 1 ve 2 yi tde 1 ve 2 yi verdi ama konular fazla olduğu için bende vazgeçtim mat 2 ve türk dil edebiyatı 2 yerine başka dersler seçsem bir sorun olurmu mat ve türk dil edebiyatını bir dahaki dönem versem bir sıkıntı olmaz değilmi illa bu dönem 1 ve 2 yi vermek zorunda değilim acil cevap verirseniz lütfen

 3. blank

  Hocam ben 12 temmuz 2000 dogumluyum 12.sınıfta anadolu lisesinde okumaktayım 2.donem için açıköğretime geçmeyi planlıyorum bu durumda 3.dönem sınavlarına nasil girebilirim kesin olarak giremiyorsam ne gibi sorunlarla karşılaşırım mezun olamaz miyım

 4. blank

  2. Dönem aölden örgün egitim veren liselere geçiş yapılabiliyor mu?

 5. blank

  Lütfen banada cvp verirmisiniz Bn lise sona kadar okudum alttan ders im kaldı bitirmedim şimdi kayıt oldum bana 160 kredi verilmiş zorunlu ders yok diyor bnm kaç kere sınava girmem lazım ve hangi dersleri seçmem gerekiyor zorunlu ders yok diyo valla Bn hiç bisi anamadim krediler 2 1 nasıl bitecek yani böyle 33 kredi nasıl alabilirim anlamadım

  • blank

   Zorunlu dersiniz kalmadıysa seçmeli derslerden eksik kredinizi tamamlayabilirsiniz. 192 krediye ulaştığınızda mezun olursunuz.

 6. blank

  Yani Bn kaç sınavdan sonra mezun olurum 32 kredi için bnm kaç ders seçmem gerekiyor lütfen bana yardımcı olurmusunuz Bn anlamadım hiç bisey

 7. blank

  hocam bn kayit yenilemeyi unuttum şimdi yatirsam oluyo mu olmuyosa mazeretli yenilemeden nasıl faydalanabilirim not maöl de okuyorum

 8. blank

  Merhaba hocam 95liyim 3 dönem sınavlarına girebilirmiyim ?

 9. blank

  Hocam ben geçen hafta açık liseye kaydoldum. Birinci sınav geçmiş, Martta ikinci sınav yapılacakmış. Kitaplarımı aldım. Hangi konulardan çalışmaya başlamalıyım? İlk defa gireceğim için pek fazla bir şey bilmiyorum. İlk sınavla ikinci sınavda sorulacak olan soruların konuları aynı mı? Çalışmaya kitapların başından mı başlamalıyım?

 10. blank

  Hocam ben örgün lisede 2 de 2 kere kaldım 2017 in eylülün de açık öğretim e geçtim şimdi bana örgün liseden kaç kredi verirler?

 11. blank

  Peki bu krediye sadece lisenin verdiği kredisi mi dahildir yoksa girdiğim sınavların kredisi de mi dahildir?

 12. blank

  Peki hocam okul hayatı bitmiş kişiler açıktan tekrar örgün liseye kredisine göre geciş yapabilir mi böyle bir kanun çıktımı yani

 13. blank

  Merhabalar kardeşim lise son sınıf ve 2. Dönem sınavına almamışlar bu yıl üniversite sınavına girecek ve üniversite kayıtı için lise mezuniyet şartı var şimdi telafi için 3.dönem sınavına girse kabul olur mu ?

 14. blank
  Mister Dört Nal

  Hocam gecen hafta yapilan acik lise sinav soru ve cevaplari neden yayinlanmıyor ? Ne zaman aciklanir ?

 15. blank

  Hocam Kredim toplam kredim 171 Dönem sayım 11 seviyem nasıl durumum nasıl

 16. blank

  Hocam kredim 180 ortak ders sayisi=0 toplam donem 11 genel durumum nasil durumum guzelmi sizce hocam

 17. blank

  Hocam 31 mart 1 nisan sinav sorulari ne zaman aciklanir ?

 18. blank

  11.sınıfın ikinci döneminde açık liseye geçiş yaptım ve bir sınava girdim ve geçtim.. Ekim 2001 doğumluyum. 12.sınıfa kadar başka sınava girmeyecek miyim ? 3.dönem denilen şey beni etkilemiyor yani değil mi ? Her şey yolunda mı 😀 ?

 19. blank

  Merhaba. Ben 12. Sınıfa geçtim. 18 yaşından küçüğüm. 12. Sınıfı açık liseden okumak istiyorum. MF öğrencisiyim. Tahmini kaç kredi toplamam gerekiyor? Okul puanımın düşme ihtimali var mı ? 1 sınavda maksimum kaç kredi toplayabilirim? Ders seçimini neye göre yapıyorum?

  • blank

   2 dönemde bitirme şansınız var. 1 sınavda 35 kredi toplama imkanınız var. Ders seçiminde size atanacak zorunlu ortak dersleri baz alacaksınız.

 20. blank

  hocan ben açık liseden bu dönem mezun oldum 176+22=198 kredim oldu ama ben eski sınav giriş belgelerimi yaktım sorun olurmu benim için ? ne yapmam lazım

 21. blank

  hocam ben açık liseden mezun oldum ortaöğretim kpss ye kayıt yaptırdım eyer iyi bir puan alırsam hangi meslekte çalışırım?

 22. blank

  Hocam ben acik liseden bu yil mezun oldum mesleki acik liseye kayit olabilirmiyim nasil olur hocam bilgi verirmisniz ?

  • blank

   MAÖL okuluna kaydınızı yaptırarak 2 senede mezun olabilirsiniz. Kayıt için size en yakın Meslek Lisesine başvurunuz.

 23. blank

  Admin bunu cevaplarsan sevinir olacağım ağabey. Üniversite’ye girmek için gerekli şartlar ne? 192 kredi mi yoksa 200 kredinin üzeri mi?

 24. blank

  Hocam yeni kayitlar neden baslamadi ne zaman baslicak acik liseye

 25. blank

  Ben üç tane Dersten 35 puan aldım 2. Döneme geçebilir miyim yoksa 1. Dönemden tekrarmi okuyacağım

  • blank

   2. dönem kaydınızı yenileyerek geçemediğiniz derslerin tekrar sınavına girebilirsiniz.

   • blank

    Hocam merhaba ben 8 ve 9 ocak ta sınava girdim onun öncesindede kaydımı yaptırmıştım. şimdi ikinci sınava girebilmek için tekrar kaydımı yenilemek zorundamıyım veya ne yapmalıyım açıklarmısınız.

 26. blank

  Hocam ben 12. Sınıfım 2 dönem açığa geçicem 01.08 2001 doğumluyum 3. Dönem sınavı nedir ben ona giremez miyim cevaplarmısınız acil

 27. blank

  1 günde en fazla kaç sınava girerim ve hocam sınav günü dü nün sımavı var ikisi çakışıyor ne yapmam lazım

  • blank

   Cumartesi 2 oturum, pazar günü 1 oturum olmak üzere 3 oturumda sınav yapılmaktadır.

   • blank

    Hocam merhaba ben 1. Dönem ilk sınavda toplam 113 kredi almışım 12 dersten 7 – 8 tanesini falan geçmişim şimdi sistemde 1. Dönem geçme şartı 192 kredi olarak gözüküyor halbuki ben 113 kredi almışım şimdide 2. Dönem sınavına falan giricem kısacası benim bu seneyi bitirebilirim için toplam kaç kredi toplamam lazım cevaplarsanız çok sevinirim.

    • blank

     Toplamda 192 krediye ulaştığınızda mezun olursunuz. 192-113=79 krediye ihtiyacınız var.

     • blank

      Hocam peki 2 sınavda kalan puanı fazlasıyla alırsam 3. Sınava falan girmeme gerek oluyormu veya girmek istemediğimi herhangi bir rapor veya yüz yüze söylersem oluyormu cevaplarsanız çok sevinirim. Ayrıca çok önemli bir sorum daha var size ben bu Nisan ayında 20 yaşıma basıcam yani askere gitme yaşım geldi ama ben hala lise 4. Sınıfı açıktan okuyorum ve maalesef tecil etme gibi bir zamanın olmadı şuanda okuyo olarak mı gözüküyorum yoksa tecil etmem mi gerekecek tevil işlemlerimi nasıl halledebilirim lütfen cevaplayın çok önemli benim için cevabınızı bekliyorum teşekkürler..

     • blank

      2. dönem sınavı sonunda mezuniyet şartları tamamlarsanız mezun olur ve diğer sınavlara girmezsiniz.

 28. blank

  Hocam merhaba ben son sınıf matematikten kaldım 20 yıl önce bu dönem aöl ‘ e kayıt yaptırdım bitirmem için 35 kredim olduğunu söylediler yani toplam 17 ders verirsem geçiyorum benim anlamadığım bu 17 dersin hepsini 2. Donem sınavında mi vermem gerekiyor yani belirli bir ders ile mi giricem sınava ?

  • blank

   Sadece seçtiğiniz derslerden sınava gireceksiniz. Mezuniyet kredisine ulaşana kadar sınavlara girmeye devam edeceksiniz.

 29. blank

  Hocam ben açık lisede 12. Sınıftayım şuan 2. Dönem sınavlarına hazırlanıyorum üniversite başvuruları başladımı bilmiyorum ayrıca üniversite sınavına girebilyomuyum acaba bu sene cevaplarsanız çok sevinirim.

 30. blank

  Ben ilk defa acıktan okuyorum kimliğimde fotoğraf yok diye beni sınava almadılar ben seneye örgün eğitime geçmek istiyorum sınava giremedim bu nasıl olcak seneye içerden gidebilirmiyim

 31. blank

  Sınava giriş belgesini ne zaman alacağız? Ve onu halk eğitim merkezinden mı alacağız? Cevaplarsanız çok sevinirim

 32. blank

  Sınava giriş belgesini ne zaman alacağız ve nereden alıyoruz halk eğitimden mı lütfen cevaplar mısınız

 33. blank

  toplam kaç sınav hakkı var bilen var mı?

 34. blank

  merhaba ben 5 haziran 2001 doğumluyum kredim 265 yabancı dil 8 sınavından bu dönem geçemzsem 3.dönem sınavına girebilir miyim eğer girip tekrar geçemezsen ek sınava girip yine geçemezsem bu derstten muaf mı oluyorum yani yks sınavına girip üniversite tercihimi etkilemez değil miii ? ne olur yardımcı olun

 35. blank

  1 dersten gecmek icin kac dogru lazim 9 mu 10 mu

 36. blank

  Merhabalar, hangi ders hangi oturum çıkacak nereden öğrenebilirim acaba?

 37. blank

  Ben 2002 29 nisan doğumluyum 3. Sınava girebilirmiyim kesin olarak

 38. blank

  Her ders kac kredi nerden öğrenebiliriz

 39. blank

  Benim puanim şu an 136 aöl de okuduğum dönem 4 toplam dönem 8 temmuz ve aralikta gireceğim puanlarla bitirebilir mıyım bu sene toplam dönemim yeterli mi

 40. blank

  meraba ben 12 . sınıfta yanı bu yıl acık ogretıme gectım . 202 kredım var ama 13 ders ıle 35 kredıyı anca tamamlayabıldım derslerden gecemezsem ne olur ve sınavları kolay mı ya da bır yerden alınan sorular mı ?

  • blank

   Geçtiğiniz derslerin kredisini alırsınız. Geçemediğiniz ortak dersleri bir sonraki sınav tekrar seçerek sınavına girersiniz. Bu süreç ortak derslerinizi
   bitirene kadar devam eder.

 41. blank

  Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim

 42. blank

  Merhaba benim kredim 200 en az kaç zorunlu ders yazmam gerekiyor

 43. blank

  Merhaba ben maol okuyorum zorunlu dersim 10 kaldı görünüyor.toplam kredim 213 bunun 132 si yüzyüze eğitim. Türk Dili edebiyattan 6_7_8 kaldı ki muaf olamıyoruz. diğer zorunlu derslerim tarıh 4, din kültürü 8. Felsefe 2, yabancı dil 4_6,inkilap 1-2. Sormak istediğim Türk Dili edebiyatı dışındaki derslerden de geçmem gerekiyor yoksa Türk Dili edebiyatı verdikten sonra mezun olabilirmiyim.

  • blank

   Türk Dili ve Edebiyatı derslerini mutlaka geçmeniz gerekir. Diğer ortak derslerden 3 kez başarısız olmak şartıyla muaf olabilirsiniz.

 44. blank

  Hocam ben gidip kitapları aldım ama merak ediyorum sadece 1 sınav için mi dağıtıldılar. Yani her sınavdan önce yeni kitap mı dağıtılacak? Sadece ilk sınavın konularını mı kapsıyor şu an dağıtılanlar?

  • blank

   Sınavına gireceğiniz derslerin konusunu çalışmanız yeterli. Her sınav seçtiğiniz kitapları alacaksınız.

 45. blank

  Hocam sınavda 12.sınıf konuları(logaritma ,türev ,integral,protein sentezi….)çıkıyor mu yoksa genel sorular mı ? Yani 4 yılı kapsayan türden mi?

 46. blank

  bir yılda 4 sınav var dediler dogru mu

 47. blank

  Merhaba ben bu sene açık öğretime kaydoldum. 2001 doğumluyum. Her sene 3 sınav oluyormuş bu sınavlar da hep aynı kitaplardan mı sorumluyuz. Ayrıca yeni girmiş bir öğrenci için kaç dönemde bitirme şansı vardır?

  • blank

   Seçtiğiniz derslere göre farklı kitap ve konulardan sorumlusunuz. Sıfırdan başlayanlar 8 dönemde mezun olabilir.

 48. blank

  ben açık lisede yeniyim ve pek fazla bir şey bilmiyorum derslerime baktım 7 dersimden geçmişim 5 dersimden kalmışım. İyi mi bilemedim???

 49. blank

  hocam ben 12. sınıf ilk dönemde bırakıp kaydoldum mart sonunda sınav var ne zaman mezun olurum?

 50. blank

  Merhaba hocam ben tasdikname ile okuldan ayrıldım ama okula gidip tekrardan kayıt yaptirabilirmiyim diye sordum olur dedi ama suanki sayfada okuduğum açıklamalarda olmaz diyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir