Sınavlar

Açık Öğretim Lisesi Sınavları Ne Zaman Yapılır?

Açık Öğretim Lisesi sınavları bir öğretim döneminde 3 kez yapılmaktadır. Açık Lise 2018 – 2019 yılında yapılacak sınav ve tarihleri:

SINAV TARİHLERİ

SINAV TARİHLERİ

1. DÖNEM SONU SINAVLARI 08-09 Aralık 2018

2. DÖNEM SONU SINAVLARI 06-07 Nisan 2019

3. DÖNEM SONU SINAVLARI 06-07 Temmuz 2019

Sınava Kimler Girebilir?
Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme işlemi yaparak ders seçen öğrenciler sınavlara girebilmektedir.

Sınava Nerede ve Hangi Derslerden Gireceğim?
Sınavlara internet üzerinde yayınlanan size ait Sınav Giriş Belgesinde belirtilen okul/ okullarda girilecektir. Sınavına gireceğiniz dersler, internet üzerinden seçmiş olduğunuz  ve  internette yayınlanan Sınav Giriş Belgesinde belirtilen derslerdir.

En Fazla Kaç Dersten Sınava Girebilirim?
Öğrenciler bir dönemde ortak, seçmeli ve alan dersleriyle birlikte en fazla seçebilecekleri 30 kredilik dersten sınava girebilirler.

Sınavda Bir Dersten Kaç Puan Alırsam Başarılı Olurum?
Sınavlarda her ders için çoktan seçmeli 20 soru sorulur. Açık Öğretim Lisesinde 100’lük not sistemi kullanılır, bir dersten başarılı olmak için, en az 9 soruya doğru cevap vermeniz ve 45 puan almanız gerekmektedir. Yanlış cevaplanan sorular, doğru cevap sayısını etkilemez.

Sınav Oturumu Ne Demektir?
Açık Öğretim Lisesi AÖL sınavları iki gün boyunca sabah ve öğle olmak üzere 4 oturumda yapılmaktadır. Sınav oturumu, sınav günü sabah ve öğle yapılan sınavların her birine denilmektedir. Öğrenciler, öğrencilik durumu ve seçtiği derslere göre sınav oturumuna katılırlar. Hangi oturumda hangi  derslerden sınava gireceğiniz Sınav Giriş Belgenizde belirtilmiştir.

Sınava Hangi Durumlarda Girilemez?
Kayıt Yenileme döneminde kayıt yenilemeyen veya , Kayıt Yenileme işlemi yaptırdığı halde ders seçimi yapmayan öğrenciler sınava giremezler.

Yedek Salonda Kimler Sınava Girebilir?
Açık Öğretim Lisesi sınavlarına yedek salonlarda , Askerlik görevini yapanlar, öğrencinin kendisinin veya öğrenciye bakmakla yükümlü olan yakınının tayininin başka bir ile çıkması, sel, deprem vb. doğal afetlerden dolayı bulunduğu ili değiştiren kimselerin mazeretlerini belgelendirmeleri koşulu ve Sınav Yürütme Kurulunun kararı ile yedek salonda sınava girebilmektedirler.

Sınav Günü Yanıma Neler Almamalıyım?
Sınav sırasında cep telefonu, hesap makinesi, bilgisayar (diz üstü), kitap, ders notu, silah ve sınıftaki diğer arkadaşlarımızı rahatsız edecek araç – gereç almamalısınız.

Sınav Günü Yanıma Neler Almalıyım?
Sınavda yanınızda bulunması gerekenler;

 • Açık Öğretim Lisesi Sınava Giriş Belgesi (internetten sisteme girip alınacak),
 • Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı (ya da var ise ehliyet, pasaport)
 • Açık Öğretim Lisesi Kimlik Kartı (var ise),
 • Sınav günü yanınızda kurşun kalem ve silgi bulundurmayı unutmayınız.

Sınavda Yanlış Cevapladığımız Sorular, Doğru Cevaplarımızı Etkiliyor mu?
Açık Öğretim Lisesi sınavlarında verilen yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemez. Bir başka ifade ile yanlış, doğruyu götürmez.

Sınav Sırasında Nelere Dikkat Etmeliyim?
Sınavlarda sınıflarda görevli sınav salon başkanı ve gözcünün sizlere sınavla ilgili olarak uyarılarına önemle uymanız gerekmektedir.

Sınav Sonuçlarımız Nasıl Değerlendirilmektedir?
Sınavlar yapıldıktan sonra, cevap kağıtları, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü,  Ölçme Değerlendirme Grup Başkanlığında optik okuyucularla okunmakta ve bilgisayar programı ile değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme programında aynı zamanda “Kopya Analiz Tekniği” kullanılmaktadır. Bu nedenle sınavınızın iptal edilmesi sonucu mağdur duruma düşmemeniz için  sınav  cevap kağıdınızı kimseye göstermeyiniz. Kopya çekmeyiniz, çekilmesine müsaade etmeyiniz.

Sınav Sonucumda “Q”,”Y”,”Z” gibi harflendirmeler var bunlar nedir?
Sınav değerlendirmesinde “Kopya Analiz Tekniği” yöntemiyle öğrencilerin her hangi bir dersten kopya çekip çekmediği sorgusu yapılmaktadır. Bu sorgu sonucunda herhangi bir dersten kopya çekildiği tespit edilirse “Q”,”Y” ve “Z” gibi harflendirmeler yapılır bu harflendirmelerin anlamı şu şekildedir. Q = Sınav Yönetmeliğine aykırı davranış ve tutum gerekçesiyle tutulan tutanak sonucu başarısız Y = Toplu Kopya, Z = İkili kopya ise, Kopya muamelesi görülen dersin başarı notu ve puanı 0 (sıfırdır). Bu nedenle sınavınızın iptal edilmesi sonucu mağdur duruma düşmemeniz için sınav cevap kağıdınızı kimseye göstermeyiniz ve kopya çekmeyiniz.

Sınav Sonuçlarını Nasıl Öğreneceğim?
Sınav sonuçları açıklandıktan sonra, Öğrenci sayfanıza girerek sınav sonuçlarınızı görebilirsiniz.

Adres İli ve Sınav İli Ne Demektir?
Adres İli: Yazışmalarda size ulaşabileceğimiz ve gönderilen evrakları alabileceğiniz ikamet ettiğiniz il. Sınav İli : Açık Öğretim Lisesi tarafından yapılan sınavlara gireceğiniz il veya ilçeyi ifade eder. Adres ili bilgileri, tarafınızdan sisteme girmek suretiyle değiştirilebilir. Sınav Merkezi : Öğrenci sınav tarihinde nerede olacaksa ona göre, sınav tarihinden en az 45 gün önce sisteme girmek suretiyle sınav merkezini değiştirebilir.

Adres İli  ve  Sınav İli Bilgilerimi Nasıl Değiştirebilirim?
Sınavlara en az 45 gün kala, internet üzerinden sisteme girerek kendiniz ya da Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemlerini yapan kurumlar aracılığı ile değişiklik yapabilirsiniz.

SINAVLARA NASIL HAZIRLANABİLİRİM?  

Milli Eğitim Bakanlığı, Açık Öğretim Okulları öğrencilerinin televizyon, radyo ve internet teknolojilerini kullanarak sınavlara hazırlanabilmesi için gerekli alt yapıyı oluşturmuştur. Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin sınavlara çalışırken yaralanabileceği kaynaklar aşağıdaki maddelerde sıralanmıştır.

 • İrtibat büroları Kitap Dağıtım Merkezlerinden aldığınız Açık Öğretim Lisesi kitapları (ders notları) ile hazırlanabilirsiniz.
 • Açık Öğretim Lisesi sınavlarında daha önceden çıkmış soruları gözden geçirebilirsiniz. Sorular için tıklayınız..
 • AÖL Online deneme testlerinden çalışabilirsiniz. AÖL Online testlere ulaşmak için tıklayınız.
 • Açık Öğretim Lisesi İnternet TV ya da İnternet Radyosunu takip edebilirsiniz. İnternet Radyo ve İnternet TV için tıklayınız.
 • Açık Lise kitap içeriklerini bilgisayarınıza kaydedip, bilgisayar üzerinden yada çıktı alarak hazırlanabilirsiniz. Kitap içerikleri için tıklayınız.
 • Açık Öğretim Lisesi öğrencileri için çıkartılmış yardımcı kitaplardan çalışabilirsiniz. Açık Lise Yardımcı Kitaplarına ulaşmak için tıklayınız.

Açık Lise sınavlarının telafisi, örgün eğitimde olduğu gibi hiç bir şekilde mümkün değildir. Bu sebeple bu sınavlara girmenizi engelleyebilecek unsurlara lütfen dikkat ediniz. AÖL sınavında mutlaka Sınav Giriş Belgeniz ile geçerli bir kimlik belgenizi (Nüfus Cüzdanı, Ehliyet, Pasaport) yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Sınavdan en az yarım saat önce sınav yerinizde olmalısınız. Aksi takdirde bu sebeplerden dolayı sınava alınamayabilirsiniz. Bunun yanı sıra sınav esnasında da cevap kâğıdınızın çevrenizdeki diğer öğrenciler tarafından görülmediğinden emin olunuz. Sınavlarınızın optik okuyucularda değerlendirmeleri yapılırken aynı zamanda kopya analizi de yapılmaktadır.

 

Not: **AÖL – Açık Öğretim Lisesi 06-07 Temmuz 2019 tarihlerinde yapılacak olan 3. Dönem sınavlarına AÖL – Açık Öğretim Lisesine kayıtlı, sınavın yapıldığı ilk gün itibariyle on yedi yaşını doldurmuş, on sekizden gün almış (05 Temmuz 2002 ve daha önceki doğumlu) silik, donuk ve ya aktif öğrenciler 3. Dönem kayıt yenileme yaptırmaları halinde katılacaktır.

 

464 yorumlar

 1. 1 yıl boyunca toplam kaç sınav var kackere girmemiz lazim ve bn lise ter kim 115 kredim var sizce duzdenmi devam edim yoksa bölüm mu seçim bütün bölümlerde staj sartmi

 2. Hocam bugun kayit yenileme icin atmye para yatirdim dersleriimi ne zaman secebilirim ?

  • Çarşamba günü itibariyle seçebilirsiniz.

   • ben geçen sene girdim ilk defa sınava ama kimliğimde fotoğraf yok diye sadece ilk oturuma girebildim ilk oturumdaki sınavları geçtim ama 2. oturumdakilere giremedim şimdi bu sene yapılacak olan sınav için ders seçimini otamatik yap dedim ve matemik 1 ve 2 yi tde 1 ve 2 yi verdi ama konular fazla olduğu için bende vazgeçtim mat 2 ve türk dil edebiyatı 2 yerine başka dersler seçsem bir sorun olurmu mat ve türk dil edebiyatını bir dahaki dönem versem bir sıkıntı olmaz değilmi illa bu dönem 1 ve 2 yi vermek zorunda değilim acil cevap verirseniz lütfen

 3. Hocam ben 12 temmuz 2000 dogumluyum 12.sınıfta anadolu lisesinde okumaktayım 2.donem için açıköğretime geçmeyi planlıyorum bu durumda 3.dönem sınavlarına nasil girebilirim kesin olarak giremiyorsam ne gibi sorunlarla karşılaşırım mezun olamaz miyım

 4. 2. Dönem aölden örgün egitim veren liselere geçiş yapılabiliyor mu?

 5. Lütfen banada cvp verirmisiniz Bn lise sona kadar okudum alttan ders im kaldı bitirmedim şimdi kayıt oldum bana 160 kredi verilmiş zorunlu ders yok diyor bnm kaç kere sınava girmem lazım ve hangi dersleri seçmem gerekiyor zorunlu ders yok diyo valla Bn hiç bisi anamadim krediler 2 1 nasıl bitecek yani böyle 33 kredi nasıl alabilirim anlamadım

  • Zorunlu dersiniz kalmadıysa seçmeli derslerden eksik kredinizi tamamlayabilirsiniz. 192 krediye ulaştığınızda mezun olursunuz.

 6. Yani Bn kaç sınavdan sonra mezun olurum 32 kredi için bnm kaç ders seçmem gerekiyor lütfen bana yardımcı olurmusunuz Bn anlamadım hiç bisey

 7. hocam bn kayit yenilemeyi unuttum şimdi yatirsam oluyo mu olmuyosa mazeretli yenilemeden nasıl faydalanabilirim not maöl de okuyorum

 8. Merhaba hocam 95liyim 3 dönem sınavlarına girebilirmiyim ?

 9. Hocam ben geçen hafta açık liseye kaydoldum. Birinci sınav geçmiş, Martta ikinci sınav yapılacakmış. Kitaplarımı aldım. Hangi konulardan çalışmaya başlamalıyım? İlk defa gireceğim için pek fazla bir şey bilmiyorum. İlk sınavla ikinci sınavda sorulacak olan soruların konuları aynı mı? Çalışmaya kitapların başından mı başlamalıyım?

 10. Hocam ben örgün lisede 2 de 2 kere kaldım 2017 in eylülün de açık öğretim e geçtim şimdi bana örgün liseden kaç kredi verirler?

 11. Peki bu krediye sadece lisenin verdiği kredisi mi dahildir yoksa girdiğim sınavların kredisi de mi dahildir?

 12. Peki hocam okul hayatı bitmiş kişiler açıktan tekrar örgün liseye kredisine göre geciş yapabilir mi böyle bir kanun çıktımı yani

 13. Merhabalar kardeşim lise son sınıf ve 2. Dönem sınavına almamışlar bu yıl üniversite sınavına girecek ve üniversite kayıtı için lise mezuniyet şartı var şimdi telafi için 3.dönem sınavına girse kabul olur mu ?

 14. Mister Dört Nal

  Hocam gecen hafta yapilan acik lise sinav soru ve cevaplari neden yayinlanmıyor ? Ne zaman aciklanir ?

 15. Hocam Kredim toplam kredim 171 Dönem sayım 11 seviyem nasıl durumum nasıl

 16. Hocam kredim 180 ortak ders sayisi=0 toplam donem 11 genel durumum nasil durumum guzelmi sizce hocam

 17. Hocam 31 mart 1 nisan sinav sorulari ne zaman aciklanir ?

 18. 11.sınıfın ikinci döneminde açık liseye geçiş yaptım ve bir sınava girdim ve geçtim.. Ekim 2001 doğumluyum. 12.sınıfa kadar başka sınava girmeyecek miyim ? 3.dönem denilen şey beni etkilemiyor yani değil mi ? Her şey yolunda mı 😀 ?

 19. Merhaba. Ben 12. Sınıfa geçtim. 18 yaşından küçüğüm. 12. Sınıfı açık liseden okumak istiyorum. MF öğrencisiyim. Tahmini kaç kredi toplamam gerekiyor? Okul puanımın düşme ihtimali var mı ? 1 sınavda maksimum kaç kredi toplayabilirim? Ders seçimini neye göre yapıyorum?

  • 2 dönemde bitirme şansınız var. 1 sınavda 35 kredi toplama imkanınız var. Ders seçiminde size atanacak zorunlu ortak dersleri baz alacaksınız.

 20. hocan ben açık liseden bu dönem mezun oldum 176+22=198 kredim oldu ama ben eski sınav giriş belgelerimi yaktım sorun olurmu benim için ? ne yapmam lazım

 21. hocam ben açık liseden mezun oldum ortaöğretim kpss ye kayıt yaptırdım eyer iyi bir puan alırsam hangi meslekte çalışırım?

 22. Hocam ben acik liseden bu yil mezun oldum mesleki acik liseye kayit olabilirmiyim nasil olur hocam bilgi verirmisniz ?

  • MAÖL okuluna kaydınızı yaptırarak 2 senede mezun olabilirsiniz. Kayıt için size en yakın Meslek Lisesine başvurunuz.

 23. Admin bunu cevaplarsan sevinir olacağım ağabey. Üniversite’ye girmek için gerekli şartlar ne? 192 kredi mi yoksa 200 kredinin üzeri mi?

 24. Hocam yeni kayitlar neden baslamadi ne zaman baslicak acik liseye

 25. Ben üç tane Dersten 35 puan aldım 2. Döneme geçebilir miyim yoksa 1. Dönemden tekrarmi okuyacağım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir