Diploma

Açık Liseden Mezun oldum, Diplomamı Ne Zaman ve Nereden Alabilirim?

Açık Öğretim Lisesinden mezun olarak diploma almaya hak kazanan öğrencilerin diplomaları, sınav sonuçları açıklandıktan 2 ay sonra ( bu süreç dönem sonrası iş ve işlemlerin yoğunluğuna göre 3-4 aya kadar uzayabilir) AÖL Müdürlüğünce  öğrencilerin belirttiği adres illerinde bulunan Merkez Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüğüne gönderilmektedir. Daha önceki dönemlerde mezun olup diplomasını alamayan öğrencilerin Açık Öğretim Lisesine bir dilekçe ile başvurarak diplomalarını Açık Öğretim Lisesi İrtibat Bürolarından herhangi birine gönderilmesini istemeleri gerekmektedir. Ayrıca öğrencinin şahsen veya noterden vekil tayin edilen kişinin başvurması ile Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü Emniyet Mah. Milas Sokak No:21 (Konya Yolu Üzeri – Gazi Hastanesi Karşısı)  Teknikokullar/Ankara adresinden diplomasını teslim alabilir.

Diplomamı Teslim Almaya Giderken Yanımda Neler Götürmeliyim ?

Diplomasını teslim almaya gidecek öğrencinin yanında, içinde bulunulan yıl için belirlenen Diploma Harç Ücretini ödediğini gösteren dekont mutlaka bulunmalıdır.
Eğer öğrenci daha önceden Açık Öğretim Lisesinden Çıkma Belgesi (Geçici Mezuniyet Belgesi) almış ise Çıkma Belgesini alırken ilgili harcı ödemiş olduğundan, tekrardan herhangi bir ödeme yapmadan Çıkma Belgesinin aslı ile başvurup, diplomasını alabilir.
Diplomayı öğrenci yerine bir başkası alacaksa, alacak kişi noterden vekil tayin edilmelidir. Vekilin noterden alınan vekaletname ve yukarıda belirtilen öğrencinin getirmesi gereken evraklardan biri ile başvurması gerekmektedir.

Açık Liseden aldığım Diplomamı Kaybettim, Ne Yapmalıyım?

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri, Açık Liseden daha önce almış oldukları  diplomayı kaybettikleri taktirde, diploma yerine geçen Diploma Kayıp Belgesi alabilirler. Bu belgeyi almak için bir dilekçe yazmaları ve bu dilekçeyle Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne posta yoluyla veya şahsen başvurmaları gerekir. Dilekçenin ekinde herhangi bir  gazeteye verilen zayi ilanı yoksa, dilekçede “gazete ilanı vermediğimden dolayı doğabilecek hukuki sorumluluk bana ait olmak üzere,” ifadesi yer almalı, TC Kimlik No ve Öğrenci No beyan edilmelidir. Söz konusu Diploma Kayıp Belgesi eğer öğrencinin dışında bir başkası tarafından alınacaksa, ilgili kişi mutlaka noterden vekil tayin edilmelidir. AÖL müdürlüğünce Faksla yapılan başvurular hiçbir şekilde dikkate alınmamaktadır. Dilekçelere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

pdf Diploma Kayıp Dilekçe Örneği
doc Diploma Kayıp Dilekçe Örneği

Mezun Oldum Ancak Diplomamı Almadım, Ne Yapmalıyım?

Mezun olan öğrenciler diplomalarını Açık Öğretim Lisesine bildirdikleri adres ilindeki Merkez Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüğünden alabilmektedirler. Diploma, söz konusu Halk Eğitim Merkezinde bulunmuyor ise;

 • Diploma basılmamış olabilir. Basılmama sebebi öğrencinin dosyasında bulunması gereken belge ve bilgilerde eksiklik olmasıdır. İlgili sorunun ne olduğu hakkında, ALO 147 ‘ yi  aramak suretiyle bilgi alınabilir. Eksik bilgi ve belgelerin Halk Eğitim Merkezi aracılığıyla Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne gönderilmesi halinde diploma basılacak ve ilgili Halk Eğitim Merkezine gönderilecektir.
 •  Diploma Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü arşivinde olabilir. 2008 yılından önce mezun olan ancak diplomalarını Halk Eğitim Merkezlerinden alamamış olan öğrencilerin diplomaları Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü arşivinde bulunmaktadır. Dilekçe örnekleri başlığında bulunan “Diploma İade İsteği” dilekçesinin doldurulup Halk Eğitim Merkezi Kanalıyla Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne gönderilmesi halinde diploma, istenilen Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne gönderilecektir.

Değişik Nedenlerle Diplomasını Almamış / Alamamış Öğrenciler;

Açık Öğretim Lisesinden değişik dönemlerde mezun olmuş ancak belge/bilgi eksikliği nedeniyle diplomaları basılamayan veya süresi içinde irtibat bürolarından alınmadığı için diplomaları AÖL Müdürlüğüne geri gönderilen öğrencilerden dilekçe ile başvuranlar;

• Öğrenci girişinden sisteme giriş yaptıktan sonra, “MEZUNİYET İŞLEMLERİ” menüsü altında bulunan, “Diploma Bilgileri” seçeneğinden bilgilerini görebilirler.

•Diploma Bilgileri bölümünde diplomanın nerede olduğu ve gönderildiği tarih alanı boş olan öğrencilere AÖL Müdürlüğünce ayrıntılı bilgi verilecektir.

Diploma Harcı Ücreti Ne kadardır ve Nereye Ödeme Yapacağım?

Açık Öğretim Lisesinden mezun olup diploma almaya hak kazanan öğrencilerden, 2013 yılı boyunca diploma harç bedeli olarak 10 TL alınacaktır.
AÖL Diploma harç ücreti Ziraat Bankası , Halk Bankası veya Vakıflar Bankasına T.C. Kimlik numarası belirtilerek yatırılacaktır.

 

441 yorumlar

 1. 251 kredim var ygs ye kaç puan eklenir

 2. Ben mezun oldum ama diplomami 1 yil oldu almadim bir sorun olurmu ?

 3. Selâmün aleyküm benim kiredim şuan
  ortak seçmeli : 98
  Alan kiredim ise : 110
  toplam kiredi :208
  Zorunlu dersim: yok
  Imam hatip Yüz yüze egitmi; tamamladm
  Hocam şuan kaç kiredim kaldı benim toplamam için

  • MAÖL İmam Hatip alanı için Ortak ve seçmeli derslerden aldığınız kredinin en az 110, alan derslerinden aldığınız kredinin en az 102 kredi olması gerekir.

 4. Ben mezun gözüküyorum diplomami ne zaman ve nasil alabilirim?

  • 2 ay sonra Koordinatör Halk Eğitim Merkezinden alabilirsiniz.

   • Ocak ayındaki 1. oturuma giren arkadaşlar diplomalarını 1 ay sonra aldılar Şubat ayında geldi 2 .oturum hem geç açıklandı sınav sonuçları hemde 2 ay geçti diploma yok hala 3.oturum sınavları geldi diploma boyle giderse temmuzda gelecek boyle olmaz ama işimiz gücümüz var

 5. Diploma normarası almış öğrenci diyor kaç güne alırım diplomayı

 6. admin kardeş 2016-2017 yani bu yıl için diploma parası ne kadar ?

 7. Mart da sınava girdim nisanda sonuçlar açıklandı diplomanın çıkıp çıkmadığını nereden anliyacam birde sınava girdikten sonra mi iki ay yoksa sonuçlar aciklandiktan sonra mi iki ay

 8. İyi aksamlar.ben acik ogretime kayit yaptirdim iki uc sinava girdim daha sonra devam etmedim simdi ise girmem icin kayit olurken verdigim diploma gerekiyor onu nasil alabilirim kayit oldugum okula gitsem oradan verirler mi

 9. Yasemin özkurt

  Ben eksik 23 kredimi izmir arı akşam lisesinde tamamladım.Burası kapandı lise diplomamı bulamadım.milli eğitim Müdürlüğü bana tamamladığım kredi ders belgesi verdi. Diplomamı nereden bulurum.İşte yükselme için bu belge şart yardımcı olursanız sevinirim. 1998 den beri diplomam kayıp ne yapmalıyım.

 10. ben kredi ve derslerimi tamamladım mesleki açıköğretimde mezuniyet belgesini almak için okulun kapanmasımı gerekiyor yoksa şuan alabilirmiyim

 11. Ben iki yıl önce AOL e kayıtlıydım ama 1.donemin ikinci sınavlarına gıremedıgım için bıraktım şimdi tekrar kayıt yaptırabılırmıyım

 12. 20.04.2017 tarihinde mezun oldum eksik evragim olduğu için diplomam elime gelmedi denklik belgesi ve tasdikname dersleri okulum tarafından işleme konup gönderilmiştir diplomam ne zaman elime geçer bu ay sonuna kadar geçici diploma belgesi alabilirmiyim teşekkür ederim.

 13. BENİM MEZUNİYET DÖNEMİM 2016-2 TARİHİ . ŞUAN MEZUN GÖRÜNÜYORUM .
  YALNIZ ‘ 02/06/2014 VE SONRASI MEZUN OLANLAR DİPLOMA HARCI YATIRMAYACAKTIR’ DİYE BİR YAZI OKUDUM . BENİM İÇİN GEÇERLİ MİDİR BU YAZI EMİN OLMAK İSTİYORUM YARDIMCI OLURMUSUNUZ?

 14. selamun aleyküm hocam benim kredim 253 zorunlu dersim 0 mezun oluyorum galiba nasıl anlıyabilirim yüzyüze eğitim derslerimin hepsini verdim dediğim gibi kredimde yok zornlu derslerimin hepsinide verdim nasıl mezun olduğumu görebilirm maölden msj falanmı gelicek şimdiden teşekkür ederim

 15. Merhaba ben mart 2017 sinavindan mezun oldum diplomam gelmismidir halk egitim merkezine.

 16. Merhaba benim mezuniyet donemim 2016/2 diploma harci yatirmam gerekio mu

 17. Merhaba,

  AOL sistemine girdiğimde “MEZUNİYET İNCELEMESİNDE OLAN ÖĞRENCİ” diye başlayan bir uyarı alıyorum.Birşey yapmam gerekir mi ?

  Teşekkürler.

 18. merhaba ben bişey sorucaktım mezun olduktan sonra bız gıdıp hızlı sekılde dıplomamızı alabılır mıyız 2 ay beklemeyip cunku uzmanlıga gıdıcem sure yetısmıyor ??

 19. Merhaba. Yurtdisinda universiteyi okucam diplomayi da aldim, notlarin listesi transkript ve ne gerekiyorsa universiteye kayit olmak icin nerden alabilirim

 20. Benim her şeyim tam yüz yüze eğitimimi de tamamladım ama bir türlü mezun olmuyorum

 21. Bu dönem mezun oldum diplomam elime ne sürede geçer askere gideceğim için acele ediyorum kasım celbine yetiştirmek istiyorum kasımda askere gidebilmek için en geç Ağustos’un birinde şubeye belgenin ulaşması gerekiyor.

 22. Merba ben yuzuyuze egitimimi tamamladm disiardan sinavlarimida verdm suan incelemedr fakat hocamin 1 i daha notumu girmedi bir sorun yaratir olur mu? Tesekkur ederim…

 23. Mesleki acık öğretim ben makine bölümünden mezun oldum şu an incelemede fakat iş yerinden mezuniyet belgesi istiyorlar ne yapmalıyım

 24. Merhaba,

  Mezuniyet Tarihi 20/03/2017 olarak gözüküyor, diplomayı nereden alabilirim basım yapıldı mı ?

  teşekkürler.

 25. Ben universiteye gidecektim ama temmuz ayindaki sinavla bitiriyorum aol. O arada ben iki ay falan suruyormus diploma alma iste o iki ay icerisinde universite tercihini veya kazanirsam bir yeri diplomayi almadan kayit yaptirabilirmiyim universiteye egerki yaptiramazsam hem aol bitmis olacak hemde diplomadan dolayi universiteye gidemeyecekmiyim cok acil cevap bekliyorum lutfen ayrintili cevap ama

 26. Merhaba benim diplomam 2 ay sonra gelecek ama ben askeriye başvururmam gerek bu yuzden geçici diploma alabilirmiyim

 27. Mrb ben imam hatip lisesinde okudum açık lise yani bnm ortak seçmeli notum kaç olmalı şuan 98 ama hocam 110 olması lazım diyor doğrumu yoksa daha fazlamı

 28. Ben 2016 yılında mesleki açık öğretim lisesinden mezun oldum üniversiteye geçici mezuniyet belgesiyle kayıt oldum lise diplomamı şimdi almak istiyorum nasıl alabilirim?

  • 2016 yılında mezun olan öğrencilerin diplomalarının basımı tamamlanmış olup Koordinatör Halk Eğitim Merkezlerine gönderilmiştir.

 29. ben bu sene bütün dersleri bitirdim ama maol’u sayfamda mezunıyet işlemleri menusu gorunmuyor

 30. Haziranda kredilerimi tamamladım ancak e devlet diploma takipte mezun olduğuma dair hiçbir şey yazmiyor diplomami başka hangi siteden takip edebilirim?

 31. Merhaba ben geçen yıl açık liseden mezun oldum ancak diplomamı almadım. Diplomamı alabilmek için dilekçe mi yazmam gerek yoksa direk gidip Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünden mi alacağım? Teşekkürler..

 32. Allah rızası için bana yardımcı olun diplomayı kazandım ama onaylanmiyor aramadigim numara kalmadı krediler fazlasıyla tam yüz yüze ders yok her şey tamam ama diploma onaylanmiyor okuldan kaç kere evrak gönderdik cevap yok lütfen yardımcı olur musunuz

 33. 1 temmuz sınavına girdim 31 temmuzda açıklandı sonuçlar mezun oldum bir ay geçti ama hala sitede diploma basılmadı yazıyor ne yapmalıyım?

 34. Merhaba ben sınavda mezun oldum dün baktım mezun yazıyordu bugün ise diploma nosu almış genel lise öğrencisi yazıyor ama diploma basilmamis ve ben ehliyet kursuna yazilacagim onun için çıkma belgesi alacaktım şimdi çıkma belgesi alamaz mıyım bir sitede çıkma belgesi için diploma basılan ogrenciler (numaraları verildiğinden ) çıkma belgesi talep edemez yazıyor ben şimdi çıkma belgesi alamaz mıyım.

 35. Doctor stranger

  Ben 2017 mezunuyum diploma harci yatiricakmiyim .Admin cevabi e postama atarsan cok memnun olurum

 36. Merhaba AÖF ten kayit yaptiricam 2016-1 dönem de mezun oldum diploma basıldı fakat halen gönderilmemiş 147 aradığım da diplomayi elden alabilirsiniz diyor başka bir yolu var mı yada ankaraya gitsem elden almam için gerekli birseyler var mı herhangi bir mezun olduğuma dair belge de alamıyorum yardimci olun lütfen 19.09 kayıtlar Son tarihi yetistirmem lazım

 37. diplomanın basılıp basılmadığını nerden öğreniyoruz ?

 38. Normal lise okuma ile açıktan okuma, diploma farkı yok de mi?

 39. aöl bitirdim 3 gün önce son sınavımı verdim şu an mezun gözüküyorum gidip geçici diploma alabilirmiyim hemen ve nerden alabilirim.

  • HAlk Eğitim Merkezinden mezuniyet belgesi alabilirsiniz.

  • seda hanım rahatsiz ediyorum sizi ama bisey sorucaktm size sizde mi kurtarma sinavina girdiniz ? ankaraya evraklariniz yeni mi gonderildi? bana bi yardimci olabilirmisiniz bu konuda rica etsem

 40. Merhaba ben 2016 da istanbulda mezun oldum diplomamı almadım Şuan nerden alabilirim

 41. iyi günler admin hoca 2016/3 dönem mezunuyum diploma basıldı yazıyor kaç gün sonra aöl bürosuna gelir?

  • 2016-3 dönem ve önceki dönemlerde mezun olan öğrencilerin diplomalarının basımı tamamlanmış olup Koordinatör Halk Eğitim Merkezlerine gönderilmiştir.

 42. iyi geceler
  bilgileriniz için teşekkür ederim admin hoca
  peki aöl büroları haftasonu açık olur mu?
  diplomamı haftasonu alabılırmıyım?

 43. Merhaba son sınavda mezun oldum şuan diploma nosu almış genel lise öğrencisi yaziyor diploma basıldı yazıyor diploma defteri Ümraniye De ama gönderilen tarih ve diplomanin nerde olduğu yazmıyor şimdi benim diploma almam için ne yapmam gerek

 44. merhabalar ben mesleki açık öğretim lisesi öğrencisiyim kredilerimi tamamladım herhangi zorunlu dersim de kalmadı ancak hafta sonu okula gidip girdigim derslerden bitanesinden nottan kalmistim ve dun sinava girip gectim ve hicbir zorunlulugum kalmadi evraklarim ankaraya gonderilcekmis ne zaman mezuniyet onayı gelir beni bi bilgilendirirmisiniz bilen varsa?

 45. Merhaba ben mezun oldum daha once ogrenci girisinden bilgilerime bakabiliyordum ama simdi giris yapinca ogrenci nosu almis lise ogrencisi yaziyor numara almadim bn diplomamin ciktigini nasil ogrenebilirim bide diploma harcini bankamataikten yatirabilirmiyiz

 46. Diplomamizi baska birisi alabilirmi ??

 47. Hocam bn 03.07.2017 tarihinde mezun oldum diploma basilmis gorunuyor ne zaman hgelir acaba

 48. Hocam bende 2016/3. Mezun um ancak diploma basilmis da diploma nerede bölümü boş benim diploma kayit defterim başka bir ilcede gözüküyor nasil getirtebilirim yoksa kendim mi gidip almam lazim ve diploma en kısa ne kadar zamanda elime ulasir 6 aydir asker e gidecek oluyorum diploma yüzünden gidemiyorum bi yardimci olurmusunuz tescil im bitmek uzere ve diplomami sunmam gerekiyor subeye

 49. Iyi gunler admin ben aol kayit yaparke eski okuldan aldigim diplomami istediler aslini ve geri vermediler 2010 da kayit olmustum simdj bana diplomamin asli lazim geri nasil alabilrkm tsk ederim simdiden

 50. Merhaba ben 1 temmuzda 2017 olan sınavda mezun oldum da diplomam cikti diplomami halk eğitim merkezinden almaya gideceğim ama bankaya diploma harcı yatırmam gereklimi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir