Diploma

Açık Liseden Mezun oldum, Diplomamı Ne Zaman ve Nereden Alabilirim?

Açık Öğretim Lisesinden mezun olarak diploma almaya hak kazanan öğrencilerin diplomaları, sınav sonuçları açıklandıktan 2 ay sonra ( bu süreç dönem sonrası iş ve işlemlerin yoğunluğuna göre 3-4 aya kadar uzayabilir) AÖL Müdürlüğünce  öğrencilerin belirttiği adres illerinde bulunan Merkez Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüğüne gönderilmektedir. Daha önceki dönemlerde mezun olup diplomasını alamayan öğrencilerin Açık Öğretim Lisesine bir dilekçe ile başvurarak diplomalarını Açık Öğretim Lisesi İrtibat Bürolarından herhangi birine gönderilmesini istemeleri gerekmektedir. Ayrıca öğrencinin şahsen veya noterden vekil tayin edilen kişinin başvurması ile Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü Emniyet Mah. Milas Sokak No:21 (Konya Yolu Üzeri – Gazi Hastanesi Karşısı)  Teknikokullar/Ankara adresinden diplomasını teslim alabilir.

Diplomamı Teslim Almaya Giderken Yanımda Neler Götürmeliyim ?

Diplomasını teslim almaya gidecek öğrencinin yanında, içinde bulunulan yıl için belirlenen Diploma Harç Ücretini ödediğini gösteren dekont mutlaka bulunmalıdır.
Eğer öğrenci daha önceden Açık Öğretim Lisesinden Çıkma Belgesi (Geçici Mezuniyet Belgesi) almış ise Çıkma Belgesini alırken ilgili harcı ödemiş olduğundan, tekrardan herhangi bir ödeme yapmadan Çıkma Belgesinin aslı ile başvurup, diplomasını alabilir.
Diplomayı öğrenci yerine bir başkası alacaksa, alacak kişi noterden vekil tayin edilmelidir. Vekilin noterden alınan vekaletname ve yukarıda belirtilen öğrencinin getirmesi gereken evraklardan biri ile başvurması gerekmektedir.

Açık Liseden aldığım Diplomamı Kaybettim, Ne Yapmalıyım?

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri, Açık Liseden daha önce almış oldukları  diplomayı kaybettikleri taktirde, diploma yerine geçen Diploma Kayıp Belgesi alabilirler. Bu belgeyi almak için bir dilekçe yazmaları ve bu dilekçeyle Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne posta yoluyla veya şahsen başvurmaları gerekir. Dilekçenin ekinde herhangi bir  gazeteye verilen zayi ilanı yoksa, dilekçede “gazete ilanı vermediğimden dolayı doğabilecek hukuki sorumluluk bana ait olmak üzere,” ifadesi yer almalı, TC Kimlik No ve Öğrenci No beyan edilmelidir. Söz konusu Diploma Kayıp Belgesi eğer öğrencinin dışında bir başkası tarafından alınacaksa, ilgili kişi mutlaka noterden vekil tayin edilmelidir. AÖL müdürlüğünce Faksla yapılan başvurular hiçbir şekilde dikkate alınmamaktadır. Dilekçelere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

pdf Diploma Kayıp Dilekçe Örneği
doc Diploma Kayıp Dilekçe Örneği

Mezun Oldum Ancak Diplomamı Almadım, Ne Yapmalıyım?

Mezun olan öğrenciler diplomalarını Açık Öğretim Lisesine bildirdikleri adres ilindeki Merkez Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüğünden alabilmektedirler. Diploma, söz konusu Halk Eğitim Merkezinde bulunmuyor ise;

 • Diploma basılmamış olabilir. Basılmama sebebi öğrencinin dosyasında bulunması gereken belge ve bilgilerde eksiklik olmasıdır. İlgili sorunun ne olduğu hakkında, ALO 147 ‘ yi  aramak suretiyle bilgi alınabilir. Eksik bilgi ve belgelerin Halk Eğitim Merkezi aracılığıyla Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne gönderilmesi halinde diploma basılacak ve ilgili Halk Eğitim Merkezine gönderilecektir.
 •  Diploma Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü arşivinde olabilir. 2008 yılından önce mezun olan ancak diplomalarını Halk Eğitim Merkezlerinden alamamış olan öğrencilerin diplomaları Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü arşivinde bulunmaktadır. Dilekçe örnekleri başlığında bulunan “Diploma İade İsteği” dilekçesinin doldurulup Halk Eğitim Merkezi Kanalıyla Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne gönderilmesi halinde diploma, istenilen Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne gönderilecektir.

Değişik Nedenlerle Diplomasını Almamış / Alamamış Öğrenciler;

Açık Öğretim Lisesinden değişik dönemlerde mezun olmuş ancak belge/bilgi eksikliği nedeniyle diplomaları basılamayan veya süresi içinde irtibat bürolarından alınmadığı için diplomaları AÖL Müdürlüğüne geri gönderilen öğrencilerden dilekçe ile başvuranlar;

• Öğrenci girişinden sisteme giriş yaptıktan sonra, “MEZUNİYET İŞLEMLERİ” menüsü altında bulunan, “Diploma Bilgileri” seçeneğinden bilgilerini görebilirler.

•Diploma Bilgileri bölümünde diplomanın nerede olduğu ve gönderildiği tarih alanı boş olan öğrencilere AÖL Müdürlüğünce ayrıntılı bilgi verilecektir.

Diploma Harcı Ücreti Ne kadardır ve Nereye Ödeme Yapacağım?

Açık Öğretim Lisesinden mezun olup diploma almaya hak kazanan öğrencilerden, 2013 yılı boyunca diploma harç bedeli olarak 10 TL alınacaktır.
AÖL Diploma harç ücreti Ziraat Bankası , Halk Bankası veya Vakıflar Bankasına T.C. Kimlik numarası belirtilerek yatırılacaktır.

 

441 yorumlar

 1. Bunu sormamin nedeni de diploma bilgilerimde diploma harcı icin ziraat bankası vs yaziyor ardından 2013-2014 öğretim yılı 2.donem ve sonrası(02.06.2014 ve sonrasi)mezun olanlar diploma harcı yatirmayacaklardir yazıyor.normaldr yatırılıyor diye biliyordum ama bu yazıyı görünce arafta kaldim.

 2. Ben almanyada kaliyorum cok acil sekilde diplomami almam gerekiyor ne yapmam gerekiyor

 3. Bu sene mezun oldum diploma daha almadim diploma harci mi yatiriliyor

 4. kamuda çalışıyorum görevde yükselme sınavları var hatta derecem ilerlemiyo diplomam hala gelmedi nedir bu kadar uzatılmasının sebebi çokmu zor yani diplomaların verilmesi

 5. hocam agustosun 5 şinde 245 krediyle mezun oldumu öğrendim ve diploma nosu almınmîs dedi sisteme giriş yapamıyorum diplomamı hayla alamadım kaç aydır aynı aca diploma daha basılmadımı bu daha ne kadar sürer ve beklememiz lazımmı yoksa diploma için para yatırmamızmı gerekiyor

  • 2016-4 dönem ve önceki dönemlerde mezun olan öğrencilerimizin diplomalarının basımı tamamlanmış olup Koordinatör Halk Eğitim Merkezlerine gönderilmiştir.

   • ben 2017 nin 3dönem sınavında aldım krediyle mezun oldum ve suan diploma nosu almıs ögrenci giris yapamaz diyor sisteme bunun ortalama kac ay sürer basılmasî

 6. merhaba ben şuan mesleki lise okuyorum 8. dönem olduğunda kredim tamam olacak inşallah ancak okulum da yüz yüze eğitim derslerim bitmeyecek. Sınavım güzel geçerse aol’ye geçip mezun olabilir miyim ? Yani üniversite sınavı için diploma şart mı?

 7. Merhaba benim 183 kredim var ortak dersim bitti ama bir yerde okumuştum secmeli dersleri 74 krediyle tamamlamam gerekiyormuş kafam çok karıstı ben 192 krediye tamamlasam mezun olamıyormuyum

 8. Herşeyim tamam.Diplomam halk eğitime gönderilir mi?
  Birşey yapmam gerekiyor mu?

 9. diplama ortalama kaç ayda gelir

 10. Lütfen yardım edin . 2 gündür soruma cevap bulamadım . Ben Mesleki AÖL den mezun oldum geçen yıl . Diplomam Üsküdar halk eğitim merkezindeymiş . Tek yapmam gereken nüfus cuzdanimla gidip diplomami almak mı ? Yoksa harç yatırma veya başka bir işlemde bulunacak miyim ?

 11. 2015 2016 ögretim yilinda almanyada köln den mezun oldum su anda istbulda okumaktayim acilen ünivesitedn diplomami istedile ne yapabilirim

 12. Merhaba ben mezun oldum. Diplomamı Mersin’e gidip mi almam gerekiyor ? Mersin’in bir ilçesinde yaşamaktayım. Hiçbir bilgim yok nasıl alacağıma dair. Yardımcı olursanız sevinirim.

 13. 2017/1 dönemde mezun oldum diploma parası yatırmam gerekiyo mu

 14. merhabalar diploma teslimini beklemeden mezun oldugumu gösteren gecici bir belge teslim alabiliyormuyum acaba bu konuda yardımcı olursanız sevinirim tesekkürler

 15. 2017 / 1 diplomalar ne zaman halk egitim merkezine gelir .

 16. 2017/1 mezunları diploma harcı yatırmayacak mı sayın yönetici? Ancak diploma bilgilerinde yatırılması gerektiği yazıyor?

 17. 2017/1 dönem mezun oldum kayıt yenilemem gerekmiyor dimi aöl sitesine giremiyorum “diploma nosu almış genel lise öğrencilerinin sisteme giris yetkileri yoktur ” diyor

 18. Ben diploma sorgulamada diploma tarihini yazmam gerekiyo ama ben bilmiyorum ne yazmam gerekiyo acaba?

 19. Benim sorum diplomam Ümraniye halk eğitimi merkezine gönderilmiş Ihlamurkuyu mu yoksa Ümraniye sonduraktaki halk eğitim merkezine mi gitmem gerekiyor

 20. MERHABALAR 2009 MEZUNUYUM.ANKARA DAN ALDIĞIM BELGE İLE O SENE UZAKTAN EĞİTİM İÇİN SAKARYA ÜNİV.KAYIT OLDUM ANCAK DAHA SONRA DEVAM EDEMEDİM.ACABA O SENE DİPLOMAM SAKARYA YAMI GÖNDERİLMİŞTİR YOKSA HALA ANKARA DAMIDIR.NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM?

 21. Gerekli işlemleri yaptıktan sonra diploma aşağı yukarı kaç ayda çıkıyor ?

 22. Sayın Yönetici Arkadaş, Mezun Yazısı Çıktıktan sonra ortalama kaç ay sonra diploma elimize geçer

 23. Merhaba Sayın Yönetici, Ben Düz Lise Mezunu Olarak Hızlandırılmış Mesleki Açık Lise Okuyorum Kısmet Olursa haziranda mezunum. Mezun Yazısı Nezaman yazar, Diğer Arkadaşlar gibi bende diplomayı 2 -3 ay beklermiyim.

 24. mezun olmuş olarak gözüküyorum bu sene pmyo ye girecem üniverste için sıkıntı çıkar mı diploamaı daha almadım

 25. merabalar ben diplomamı alamadım kredilerimi tamamladım ama sistem üzertinde yüzyüze eğitimi tamamlanmamıştır yazıyor bu nedemek diploma almama engelmi…. not: zorunlu dersimde kalmadı…

 26. En baştan anlatıyorum tam 7 yıldır liseyi bitiremedim endüstri mesleğe gidiyordum
  Lise 1 de kalmıştım
  Lise 1 i tekrardan okudum
  Lise 2 ve lise 3 ü geçmiştim ama Lise 4ün 2. Dönemi okulu dondurup ayrıldım
  Lise 4 ü tekrar okumam gerekiyordu eylül ekim kasım gittim yine bıraktım
  Yani lise 4 ü iki kere yarım bıraktım lise birde de kalmıştım bu sene ilk defa aöl kayıt olucam toplam kaç dönemim olmuş olacak onu anlamadım 21 yaşındayım 8 dönemi tamamlamış oluyomuyum ?

 27. Bilgilerimde diploma nosu almış öğrenci yazıyor. Bu benim diplomamin henüz düzenleme aşamasında olduğu anlamına mi giriyor. ? E devletten diploma sorguladım. Diplomanin bulundugu okul Ankara yazıyor ben istanbuldayım. Buraya gelecek mi ben anlamadım

 28. 2017/2 dönemde mezun oldum.diploma harcı ne kadar

 29. Öncelikle kolay gelsin ben Nisan ayında açık liseden mezun oldum diplomami kayıtlı olduğum halk eğitim merkezinden mi alacağım ?

 30. Ben daha yeni mezun oldum ve kppss ye girmek istiyorum halk eğitime gitmeme gerek varmı? Netten öğrendim mezun oldugumu ve hiç gitmedim halk eğitime. Sınav icin diploma falan gerekli mi ?

 31. Merhaba. Sınavın açıklanmasına iki gün var ancak bana 31 kredi gelmiş. 190 kredim var. Mezun olabilmem için herşey tamam ancak iki kredi kaldı. Bu gelen krediler sınav sonucu değil ama ne olduğunu da bilmiyorum. Bir bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

 32. 2018/3 mezunuyum para yatıracakmıyım

 33. Yeni mezun oldum. İş başvurusu için geçici belgeyi nerden nasıl alabilirim. Diploma halk eğitim merkezine gelince bize haber veriliyor mu nasıl haberdar olacağım

 34. 09.07.2018 tarıhinde Mezun oldum Diplomam ne zaman teslım edılır ve diploma parası yatıracazmı

 35. Ygsye girebilir miyim mezun olmadan kredim 141 212 olunca bitiyor bu haziranda girebilirmiyim geçici mezuniyet belgesi verirler mi ve alan zorunluymyuş alan 96 olunca mezun olabilirim seçmeli derslerden girip kredi doldursam

 36. Selam. Diploma no su almış öğrenci sisteme giremez dyo. Diplomam baaılmış mıdır? Ne zaman elimde olur?

 37. iyi gunler ben yıl 2008 yılında okulum bitti devamsızlıkdan dolayı diplomamı alamadım ne yapmak gerekıyor yardımcı olurmusun derslerım hepsi gectım tekrar mı okumam lazım bi bilgi verırmısın

  • Açık Liseden kalan eksik kredinizi tamamladığınızda mezun olursunuz. Kayıt için size en yakın Halk Eğitim Merkezine başvuracaksınız.

 38. Selam. 2017 3 diplomalar neden bu kadar gecikti. Sayfaya da giremiyorum diploma no su almış genel lise öğrencileri uyarısı veriyo. Nerden nasıl bilgi alabilirim. Ne zaman elimde olur diplomam?

 39. 2017/4. dönem mevzun oldum. diploma harcı yatırmam gerekiyor mu ?

 40. Merhaba, kardeşim aol lisesinden mezun olunca diplomasi çıkana kadar okul kaydı silinecek bu konuda ne yapmalıyız

  • Geçici mezuniyet belgesi alarak ilgili üniversiteye verebilirsiniz.

   • Diploma bilgilerimde diploma nosu var diploma tarihide 12/10/2018 yazıyor yani diplomam hazır mı demek ne yapmalıyım bu durumda herhangi biryere başvuruda bulunmalımıyım birde diploma harcı yatırmalımıyım

    • Diploma harcı ödemeyeceksiniz. Diplomanız koordinatör Halk Eğitim Merkezlerine gönderilene kadar beklemede kalacaksınız. Konu hakkında duyuruları takip ediniz.

 41. 2018/1 donem lise diplomasi ne zaman gelir

 42. Merhaba diploma defteri:istanbul bagcilar yaziyor diplomam bagcilar halk egitim merkezin de mi oluyor yani

 43. Gunaydin. Arabistan’da yasiyorum. Acikogretim lisesi mezunuyum. diplomam var ama universite basvurumda Lise derslerimin notlari gerekiyor.

 44. Merhaba

  Ben 2018 yılında mezun oldum diploma için harç yatırmam gerekiyor mu ? gerekiyor ise tutar nedir, diploma için resim falan götürmem gerekiyor mu ? bilgi alabil miyim.

 45. Sinay kayıtımı yeniledim ama sınava girmedim o dönem hani bu 8 dönem okumak zorunludur diyor ya o dönemler arasına girer mi girmezmi

 46. merhaba 2018/2 diploması ne zaman gönderilir.?

 47. merhaba mezun olma şartlarında toplam dönem 8 olursa mezun olursunuz diyor
  aöl de okunan dönemim 6 ama toplam dönemim 11 mezun oluyorum değil mi.?

 48. merhaba açıkogretim lise den kredisi dolan ve mezun olan e devletden diploma çıktısı alsa ilgili makama versek diploma yerine geçermi tşk diploma yerine

 49. Merhaba. Ben suan sistemde mezun gorunuyorum. Diplomam ne zaman basilacak ve heryerde harc yatirilacak diyor yorumlari okudum ama yatirilmayacagina dair sistem degisti mi yoksa yatiracakmiyim? Tesekkur ederim.

 50. Merhaba ben 2018 temmuz ayında maöl den mezun oldum üniversite yi de kazandım şu an okuyorum üniversite ye kayıt olurken belki lazım olur diye çıkma belgesi almıştım sonra diplomam gelmiş bende diplomamı aldım fakat çıkma belgesini vermeyi unuttum herhangi bir sorun çıkarmı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir