Diploma

Açık Liseden Mezun oldum, Diplomamı Ne Zaman ve Nereden Alabilirim?

Açık Öğretim Lisesinden mezun olarak diploma almaya hak kazanan öğrencilerin diplomaları, sınav sonuçları açıklandıktan 2 ay sonra ( bu süreç dönem sonrası iş ve işlemlerin yoğunluğuna göre 3-4 aya kadar uzayabilir) AÖL Müdürlüğünce  öğrencilerin belirttiği adres illerinde bulunan Merkez Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüğüne gönderilmektedir. Daha önceki dönemlerde mezun olup diplomasını alamayan öğrencilerin Açık Öğretim Lisesine bir dilekçe ile başvurarak diplomalarını Açık Öğretim Lisesi İrtibat Bürolarından herhangi birine gönderilmesini istemeleri gerekmektedir. Ayrıca öğrencinin şahsen veya noterden vekil tayin edilen kişinin başvurması ile Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü Emniyet Mah. Milas Sokak No:21 (Konya Yolu Üzeri – Gazi Hastanesi Karşısı)  Teknikokullar/Ankara adresinden diplomasını teslim alabilir.

Diplomamı Teslim Almaya Giderken Yanımda Neler Götürmeliyim ?

Diplomasını teslim almaya gidecek öğrencinin yanında, içinde bulunulan yıl için belirlenen Diploma Harç Ücretini ödediğini gösteren dekont mutlaka bulunmalıdır.
Eğer öğrenci daha önceden Açık Öğretim Lisesinden Çıkma Belgesi (Geçici Mezuniyet Belgesi) almış ise Çıkma Belgesini alırken ilgili harcı ödemiş olduğundan, tekrardan herhangi bir ödeme yapmadan Çıkma Belgesinin aslı ile başvurup, diplomasını alabilir.
Diplomayı öğrenci yerine bir başkası alacaksa, alacak kişi noterden vekil tayin edilmelidir. Vekilin noterden alınan vekaletname ve yukarıda belirtilen öğrencinin getirmesi gereken evraklardan biri ile başvurması gerekmektedir.

Açık Liseden aldığım Diplomamı Kaybettim, Ne Yapmalıyım?

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri, Açık Liseden daha önce almış oldukları  diplomayı kaybettikleri taktirde, diploma yerine geçen Diploma Kayıp Belgesi alabilirler. Bu belgeyi almak için bir dilekçe yazmaları ve bu dilekçeyle Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne posta yoluyla veya şahsen başvurmaları gerekir. Dilekçenin ekinde herhangi bir  gazeteye verilen zayi ilanı yoksa, dilekçede “gazete ilanı vermediğimden dolayı doğabilecek hukuki sorumluluk bana ait olmak üzere,” ifadesi yer almalı, TC Kimlik No ve Öğrenci No beyan edilmelidir. Söz konusu Diploma Kayıp Belgesi eğer öğrencinin dışında bir başkası tarafından alınacaksa, ilgili kişi mutlaka noterden vekil tayin edilmelidir. AÖL müdürlüğünce Faksla yapılan başvurular hiçbir şekilde dikkate alınmamaktadır. Dilekçelere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

pdf Diploma Kayıp Dilekçe Örneği
doc Diploma Kayıp Dilekçe Örneği

Mezun Oldum Ancak Diplomamı Almadım, Ne Yapmalıyım?

Mezun olan öğrenciler diplomalarını Açık Öğretim Lisesine bildirdikleri adres ilindeki Merkez Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüğünden alabilmektedirler. Diploma, söz konusu Halk Eğitim Merkezinde bulunmuyor ise;

 • Diploma basılmamış olabilir. Basılmama sebebi öğrencinin dosyasında bulunması gereken belge ve bilgilerde eksiklik olmasıdır. İlgili sorunun ne olduğu hakkında, ALO 147 ‘ yi  aramak suretiyle bilgi alınabilir. Eksik bilgi ve belgelerin Halk Eğitim Merkezi aracılığıyla Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne gönderilmesi halinde diploma basılacak ve ilgili Halk Eğitim Merkezine gönderilecektir.
 •  Diploma Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü arşivinde olabilir. 2008 yılından önce mezun olan ancak diplomalarını Halk Eğitim Merkezlerinden alamamış olan öğrencilerin diplomaları Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü arşivinde bulunmaktadır. Dilekçe örnekleri başlığında bulunan “Diploma İade İsteği” dilekçesinin doldurulup Halk Eğitim Merkezi Kanalıyla Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne gönderilmesi halinde diploma, istenilen Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne gönderilecektir.

Değişik Nedenlerle Diplomasını Almamış / Alamamış Öğrenciler;

Açık Öğretim Lisesinden değişik dönemlerde mezun olmuş ancak belge/bilgi eksikliği nedeniyle diplomaları basılamayan veya süresi içinde irtibat bürolarından alınmadığı için diplomaları AÖL Müdürlüğüne geri gönderilen öğrencilerden dilekçe ile başvuranlar;

• Öğrenci girişinden sisteme giriş yaptıktan sonra, “MEZUNİYET İŞLEMLERİ” menüsü altında bulunan, “Diploma Bilgileri” seçeneğinden bilgilerini görebilirler.

•Diploma Bilgileri bölümünde diplomanın nerede olduğu ve gönderildiği tarih alanı boş olan öğrencilere AÖL Müdürlüğünce ayrıntılı bilgi verilecektir.

Diploma Harcı Ücreti Ne kadardır ve Nereye Ödeme Yapacağım?

Açık Öğretim Lisesinden mezun olup diploma almaya hak kazanan öğrenciler, 12 Nisan 2016 tarihinden sonra diploma harcını yatırmadan alabilirler.

531 yorumlar

 1. blank

  Ben yeni mezun oldum diplomami nasıl alabilirim ücret ne kadar nereye yatıracağım??

 2. blank

  bu sınav sonuclarında kredımı tamamladım dıplomayı almak ıcın bıryere basvuru yapmam gerekıyormu yoksa beklıycezmı bılgısı olan yardımcı olabılırmı

 3. blank

  Benim tamamlamam gereken kredim ve zorunlu derslerim bitti ve bekliyorum mezun oldugumu nasıl anlıyacağım vs.bi işlem falan yapmak gerekiyor mu yoksa herşey tamamlanınca otomatik olarak kendileri mezun mu ediyor

  • blank

   Öğrenci sayfanızda mezun yada mezun incelemesi yazar.

   • blank

    Yeni mezun oldum diplomami nezamn sure icinde alabilirm
    Not: diplomami alirken yanimda nelerin bulunmasi gerekiyor vesikalık foto vs harc ücreti gibi seylermi olmasi lazm?

    • blank

     Koordinatör Halk Eğitim merkezinizden 2 ay sonra kimlik belgenizi ibraz ederek alabilirsiniz.

     • blank

      Merhaba ben kredimi tamamladım fakat almış olduğu belge kisminda gözükmüyor hiç bişe daha yeni kredim tamamlandı dün zorunlu vermem gereken dersimde kalmadı diploma işlemleriyle ilgili ne yapmam gerek ?

     • blank

      Beklemede kalacaksınız, 2 ay içinde diplomanız hazır olur.

  • blank

   Acik liseden mezun oldum diploma basilmis görünüyor diplomanin nerede oldugu yazmiyor daha gelmemismidir

  • blank

   Merhaba 2019 3.dönem mezun oldum ama sisteme giriş yapamıyorum e devletten bakıyorum diploma numarası alınmış ama nerede olduğu yazmıyor nasıl bir yol izlemem gerekiyor lütfen yardımcı olurmusunuz 🙁

   • blank

    İrtibat büronuzun bağlı olduğu Koordinatör Halk Eğitim Merkezinden alabilirsiniz.

   • blank

    Merhabalar ben açık öğretime giriş belgesinden girdiğim zaman mezun olduğum yazıyor fakat diploma Basıldı mı bölümünde evet yazıyorVe diplomam nerede sorusunun karşısında bulunmuş olduğum halk eğitim merkezine gönderildiği yazıyor fakat basılmayan diploma nasıl halk eğitim merkezine gönderilmiş oluyor biri bana bunu açıklayabilir mi

 4. blank

  5 donemde 112 den 203 krediye ulasip, mezun gozukuyorum suan yani mezun oldum ancak 8 donem zorunluluk mu var, tam anlayamadim.Hepsini gectim.3 donem sonra mi alicam?

 5. blank

  İyi günler benimde sınavlara girerken sınav kağıdımda fotoğrafım yoktu şimdi diploma alırken fotoğraf isteyeceklermi

 6. blank

  2017 yılında mezun oldum yüz yüze eğitim almıştım onu hayırdan evet geçirmedikleri için bir kaç ay önce düzeltme yapıldı 2017 tarihinde mezun oldum görünüyor 09.08.2018 diploma tarihi olarak görünüyor lakin diplomam basılmadı bunun için ne yapmam gerekiyor.

 7. blank

  Mezun oldum ama hala 4 aydır düzenlenme aşamasında diyor ne yapmalıyım?

 8. blank

  Ben mezun oldum ve iki ay sonra universite sinavim var. Basvuru yapmak icin diploma bilgilerim lazim. Gec kalmamak icin ne yapmam gerekiyor bi kopyasi yada baska birsey alabilir miyim?

 9. blank

  Merhaba ben mezun oldum açık liseden maole giriş yaptıgım da diploma numarası almış öğrencilerin sisteme griş yapması yasaktır diyor bu ne anlama geliyor çıkma belgesi almayı düşünüyordum iş için şimdi mezun yazısı alamaz mıyım diploma kaç aya gelir???

  • blank

   Geçici mezuniyet belgesi alabilirsiniz. 1 ay içinde diplomalar Koordinatör Halk Eğitim Merkezlerine gönderilecektir, duyuruları takip ediniz.

  • blank

   Şey ben bu sınavda allah izin verirse kalan derslerimi geçecem yani 10 dönemdeyim ama mezun olsakta 2 ay beklememiz gerektiğini söyliyorlar ben dövüş antrönürlüğüne hazırlanıyorum diplomayı alana kadar geç olacak antrönürlük kursuna gitmem için diplomam olması lazım geçici mezuniyet belgesini versem geçerli olur mu

 10. blank

  3. Donem kaydı yaptim 1 derse gireceğim onu geçersem ne zaman alabilirim üniversite kaydı için. Hazır değilse üniversite kaydı için ne yapmam gerekiyor

 11. blank

  2018/2 dönemde mezun oldum diblamanin gonderelecegi tatih hakkinda bir bilgi varmi

 12. blank

  Hocam ben 197 kredim var mezun oldum 17..07.2018 mezun tarihim halk eegitim merkezi bir sıkıntı yok diyor gelmedi gelecek diyorlar normalmi sormak istiyorum size

 13. blank

  ben gittim sorduğum da müdür adam dedi ki diploman şehrin merkezine gelir dedi? siz halk eğitimden nasıl aldınız?

 14. blank

  2017/3 mezun oldum diplamam neden alamadım iki veya dört aydiyor halk egitim normal diyor gelince verecegizdiyor 09.07.2018 mezun tarihim bir anormallik var sormak istiyorum.sordum ama cevap alamıyorum

 15. blank

  Diploma tarihim 08.04.2019 10. ayda askere gitmeyi düşünüyorum askerden önce diplomayı almam lazım ne zaman alabilirim 10. aya yetişirmi diplomam

 16. blank

  MERHABA BENDE 08.04.2019 TARİHLİ MEZUNUM DİPLOMA SORGULAMADA BİLGİLERİM ÇIKIYOR LAKİN E DEVLET SİSTEMİ VE YÖK BİLGİLERİNDE GÖZÜKMÜYOR SİZCE NORMAL MI?
  TEŞEKKÜRLER…

 17. blank

  Ben yeni mezun oldum diplomami nerden ve ne zaman alabilirim ?

  • blank

   2 ay sonra koordinatör Halk Eğitim Merkezinizden alabilirsiniz. Duyuruları takip ediniz.

   • blank

    Merhaba admin bey ben 8 temmuzda mezun oldum açık liseden eylül ortalarında büyük ihtimal kara harp okuluna kesin kayıt yaptırmam lazım bunun içinde diploma gerekli acaba çıkarmı o güne kadar çok kafama takılıyor bu durum yani her işlemi bitirip diploma yüzünden kayıt olamazsam çok yazık olur o zamana kadar gelir mi diplomam ? Olur da gelmezseYetkili birileri ile görüşsek fayda verir mi ?

    • blank

     Geçici mezuniyet belgesiyle kaydınızı yaptırabilirsiniz. Süreci hızlandırmak için AÖL müdürlüğüne başvurabilirsiniz.

 18. blank

  Merhabalar,
  Ben a.ö.l’ne 2009 kayıtlıyım ve 2019 da mezun oldum.Diplomamı nasıl alabilirim ve ödemem gereken herhangi bir harç var mıdır?

 19. blank

  İyi gunler ben mezun olmuştum ama diplomami basılması uzun sürmüştü neyseki simdi baktım basıldı kısmında evet yazıyor
  Gerekli belgeler için nüfus cüzdanı harç parası çıkma belgesi alındıysa aslı falan yaziyo
  Nufis cuzdanimi goturucem
  Cikma belgesi zaten almadim onda sorun yok
  Ama harç parasını anliyamadim

  • blank

   Kimlik belgenizle birlikte diplomanızın bulunduğu koordinatör Halk Eğitim Merkezinden diplomanızı alabilirsiniz.

 20. blank

  2019 3. dönem sınavlarından mezun oldum 2 ay oldu diploma nosu almış öğrencilerin sisteme girme yetisi yoktur diyor basıl ama aşamasında sanırım ne zaman gelecek 2 ay oldu

 21. blank

  Merhabalr ben yeni kayıt olmak istiyorum ama sınavlar için geçebilir miyim endişem var yılda bir kesmi sınavım olcak

 22. blank

  Halk eğitim merkezi ne kayıt olmak istiyorum kayıt için ne gerekli kimlik

 23. blank

  2018-3 DÖNEM MEVZUNUYUM DİPLOMAMI NE ZAMAN NASIL ALABİLİRİM HERHANG BİR HARÇ ÖDEMEM GEREKİYOR MU LÜTFEN DÖNÜŞ YAPAR MISINIZ

 24. blank

  Bugün diploma gönderildi yazıyor aynı gün içinde alabilirmiyim gelmismidir yoksa 1 -2 gün sonramı ulasilir

 25. blank

  Aöl mezun oldum ek sınavlar sonucunda geçen ay.Üniversiteye kayıt yaptırdım ancak 31 aralığa kadar diploma yada e devletten belge istiyorlar diplomam basılmadığı için belgeyi çıkartamıyorum sizce yetişirmi ne yapmalıyım?

 26. blank

  Merhaba hocam. Ben MAÖL’ de staj yılındayım, stajı bırakıp AÖL’e geçersem mezun olamama gibi bir sorunla karşılaşırmıyım? (Kredi tamamlama dışında)

 27. blank

  Diploma tarihi çıktıktan sonra Evlendiğimiz zaman soyadımız değişirse bisey olur mu

 28. blank

  Merhaba hocam diploma harcının nekadar olduğunu biliyormusunuz…?

 29. blank

  MAÖL den mezun oldum diplomam halk egitim merkezinde ne kadar süre durur

 30. blank

  Admin 22.12.2019 da mezun oldum ama e devletten mezuniyet belgesi sorguluyorum mezuniyet bilgisi bulunmamaktadir yaziyor yardimci olurmusunuz

 31. blank

  Hocam ben en son 2 ay önce girmiş olduğumuz Aol sınavindan sonra mezun oldum fakat aol sistemine giriş yapınca bana MEZUNİYET İNCELEMESİNDE OLAN ÖĞRENCİ Durumunda Olan Öğrencilerin Sisteme Giriş Yetkileri Yoktur..! Diyor? Mezuniyet belgemi nasıl alabilirim acil yardımcı olursanız sevinirim?

  • blank

   Geçici mezuniyet belgesini Halk Eğitim Merkezinden alabilirsiniz. Diplomanı basılıp dağıtımı yapıldığında Koordinatör Halk Eğitim Merkezinden alabilirsiniz.

 32. blank

  merhba alansız okuyorum mezun olduğumda diploma da okuduğum dönem sayısı yazacak mı

 33. blank

  ben aöl lisesinden 2018 yılında mezun oldum belgemi almadım ama sayfama girince halk eğitim merkezinin ismi yazılı orada duruyomudur 2 geçti ama

 34. blank
  süleyman özgür

  210 kredi ve 23. dönem zornlu ders kalmadı ama mezun oldu yazısınız göremedim nerde yazar acaba

 35. blank

  Merhaba admin,
  Mesleki açıköğretim lisesi’den Mezun Oldum. Diploma Nosu Aldım. Diplomam Basıldı Fakat Ben bu Diplomayı Ne Zaman Alabilirim?
  Şimdiden Teşekkürler..

 36. blank

  13 kasım’da tam 2 ay olucak diplomaları dağıtırlar mı, admin yoksa gecermi 2019/3 Dönemde mezun oldum yoksa 30 kasımda mı dağıtırlar şimdiden tesekkurler diplomalar il milli eğitime gönderildi yaziyor yüz yüze eğitim okula sordum diplomam yok diplomam basıl mış

 37. blank

  Merhabalar admin Bende bu dönem mezun oldum diploma numaram tarihim herşeyim var görünüyor ama okulu aradıgımda diploman daha basılmamış diyorlar nasıl ögrenebiliriz ne zaman basılıp gelecegini ?

 38. blank

  AÇIK LİSE DİPLOMASINDA ALAN YOK YAZIYOR PEKİ ÜNİVERSİTE SINAVINDA NASIL SAYISAL BÖLÜM SEÇEBİLİRİM SAYISAL BÖLÜM ÖĞRENCİSİYİM SAYIL BÖLÜMÜNÜ NASIL BELŞRTEBİLİM ÜNİVERSİTE SINAVINDA

 39. blank

  üniversite sınavında nasıl sayısal öğrencisi olduğumu belirtebilirim açık lise diplomasında alan yok yazıyor
  sayısal öğrencisiyim

 40. blank

  ben kredi tamamladım mezuniyet belgem çıktı görünüyor ama zorunlu 2 sınavım var belgeyi alabiliyorum mu

 41. blank

  MERABA BEN 2022 TEMMUZ SINAVLARINA GİRİP 170 KREDİMİ TAMAMLADIM.SINAV SONUCLARINA GİRİP BAKAYIM DEDIM SİSTEME GİRİŞİM KISITLANMIŞ VE ŞU YAZIORDU:

  DİPLOMA NOSU ALMIŞ GENEL LİSE ÖĞRENCİLERİ Durumunda Olan Öğrencilerin Sisteme Giriş Yetkileri Yoktur..!

  BÖLE YAZIRDU YANI MEZUN OLDUM ZANNEDERSEM DİMİ.BEKLICEMMI ŞİMDİ NE YAPACAGIM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir